Tauragės kraštotyros draugija dar praėjusiais metais susivienijo bendram darbui. Draugijos nariai nutarė dar labiau įprasminti ir išsaugoti paveldosaugininko Edmundo Mažrimo surinktą informaciją apie Tauragės rajone buvusius ir kai kuriuos dar išlikusius dvarus.
Tauragės kraštotyros draugijos pirmininkė Svetlana Jašinskienė pasidžiaugė, kad greičiausiai jau Šv. Kalėdoms bus išspausdinta knyga „Tauragės krašto dvarų beieškant“.
– Knygos apimtis planuojama apie 128 puslapius, nors dar negalėčiau tiksliai kalbėti apie puslapius. Dabar dar koreguojame fotografijas, kurios nėra ypač geros kokybės. Nemažai nuotraukų yra iš 1987 ir 1993 metų ekspedicijų. Gali būti, kad kai ko atsisakysime, nes yra ir nekokybiškų nuotraukų, – apie knygos apimtį kalbėjo draugijos pirmininkė.
Pasak S. Jašinskienės, knyga gali pasirodyti kiek „sausoka“:
– Knyga yra enciklopedinio pobūdžio, nes joje yra pateikiama informacija apie E. Mažrimo tais metais vykdytas ekspedicijas, nes jam kaip paveldosaugininkui reikėdavo tiesiog atlikti stebėsenas, ką jis, žinoma, ir padarė.
Kaip informuoja kraštotyros draugija, iš 57 Tauragės krašte minimų dvarų kultūros paveldo objektai yra tik 5. Kai kurių dvarų net vietovė neatpažįstama, nerasta, tad šis leidinys yra enciklopedinio pobūdžio.
Šioje knygoje surinkti ne tik E. Mažrimo užrašai, joje – ir didelis Tauragės kraštotyrininkų indėlis.
– B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bibliotekininkės-kraštotyrininkės Laimutės Pikčiūnienės iniciatyva knygoje sugalvojome įdėti literatūrinę rodyklę. Literatūrinė rodyklė reiškia, kad visi straipsniai, knygos, apskritai viskas, kas buvo rašoma apie Tauragės krašto dvarus, bus paminėta knygoje. Tai taip pat yra didžiulis lobis, nes žmonės, pasiėmę tą rodyklę, bet kada gali pasižiūrėti, kur, kas, kada ir ką rašė apie minimus dvarus, – pasakojo S. Jašinskienė. – Knygą pagražinome Irinos Sadauskienės, mūsų draugijos narės, literatūrinėmis įžvalgomis. Gaila, kad ji parašė tik apie 4 dvarus. Bet labai gražius tekstus, kuriuos bus tikrai malonu skaityti.
Svetlana prisiminė praėjusių metų ekspediciją po buvusius Tauragės krašto dvarus:
– Aplankėme 5 likusius dvarus, įrašytus į kultūros paveldo objektų sąrašą, juos užfiksavome fotografijose. Tas fotografijas sudėjome į knygą.
Moteris teigė neabejojanti – jeigu E. Mažrimas būtų gyvas, aštuntoji knyga būtų buvusi būtent apie Tauragės krašto dvarus, nes apie juos jis buvo surinkęs tiek daug įvairios medžiagos.
S. Jašinskienė džiaugėsi draugijos narių darbštumu ir bendruomeniškumu. Nors mintis sudėti visą informaciją iš E. Mažrimo ekspedicijos kilo būtent Svetlanai, tačiau kiti kraštotyrininkai neatsisakė padėti.
– Surėmę pečius, visi drauge padarėme gražų darbą. Labai noriu padėkoti Tauragės kraštotyros draugijos nariams, nes darbas ir prasidėjo nuo to, kad išsidalinome E. Mažrimo surištas knygas ir kompiuteriu surinkome tekstus. Tada mūsų draugijos narė Elena Bazinienė ištaisė gramatines klaidas, nes tais metais nebuvo kompiuterių ir niekas klaidų tada netaisė. Labai stipriai padėkoti noriu Birutei Jokubauskienei už tai, kad ji labai atsakingai sužiūrėjo visas fotografijas, visus skenuotus žemėlapius, nupieštus dvarų grafikus E. Mažrimo knygose, – pasakojo Svetlana.
Anot Tauragės kraštotyros draugijos pirmininkės, planuojama spausdinti 300 knygos egzempliorių.
– Norėjome dar šiais metais spėti „įveikti“ knygos pristatymą, beje, taip ir buvome suderėję su šviesios atminties B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos direktore Meilute Parnarauskiene, ji taip pat buvo mūsų draugijos narė. Kadangi knygą turėtume gauti tik Kalėdoms, greičiausiai šiais metais knygos pristatyti nebespėsime, tad galvojame tai padaryti ateinančių metų pradžioje.