Vietoje gražiųjų Pilies menių baldų – medijų menas
Įkelta:
2023-06-19
Nuotrauka
menes2
Nuotraukos autorius:
Mindaugo Černecko nuotrauka 
Aprašymas

Medijų meno erdvė MEnės2 

 

 

,
Nuotrauka
menes2
Nuotraukos autorius:
Mindaugo Černecko nuotrauka 
Aprašymas

Medijų meno erdvė MEnės2 

 

 

,
Nuotrauka
menes2
Aprašymas

Parodos Menės2 kuratorius ir architektas Juozas Petkevičius 

 

,
Nuotrauka
menes2
Aprašymas

Meninio tyrimo komanda, iš kairės: Gediminas Liužinas, Renata Karvelis, Erikas Svirskas

 

,
Nuotrauka
menes2
Aprašymas

VDA Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros studentės, iš kairės: Evelina Bernatonytė, Eva Rodz, Agnė Balandžiūnaitė, Deinora Rudėnaitė, Natalija Locikaitė 

 

„Kur dingo tie gražieji baldai?“ – klausia tauragiškiai ir miesto svečiai, užsukę aplankyti Tauragės Pilies. Vietoje įprasto ampyrinio interjero lankytojus pasitinka paslaptingai užtamsinti menių rūsiai, kurių erdvėse, po XIX a. skliautais, tarpsta medijų menas. Jau trečius metus festivalis KVADRATU pristato koncepciją MEnės2, kuomet Tauragės pilies menės transformuojasi ir tampa šiuolaikinio meno šiuolaikiniame mieste erdve. Šiemet joje pristatomi 7 jaunųjų medijų menininkų darbai, kviečiantys mąstyti apie save ir santykį su supančia realybe. Ši savaitė – paskutinė galimybė pamatyti parodą MEnės2. Mat trumpiausią metuose Joninių naktį Pilies menės susigrąžins savo įprastą pavidalą. 

Iki birželio 23-osios Pilies menėse savo darbus eksponuoja jaunieji medijų menininkai, Vilniaus dailės akademijos studentai ir alumnai: Natalija Lokcikaitė – „Meta lytėjimas“, Eva Rodz – „Please, do not play with me“ (liet. „Prašau nežaisk su manimi“), Marijonas Verbel ir Eva Rodz – „Unflux me“, Deinora Rudėnaitė – „Bellis Perrenis“, Agna Balandžiūnaitė – „Cadenza“, Evelina Bernatonytė – „Nuosavybė“. Taip pat išvysite muziejininkės Renatos Karvelis (Renatos Jančiauskienės) videoinstaliaciją „Stirnos akys“, kuri yra šiemet Tauragės – Lietuvos kultūros sostinės metais pristatyto meninio tyrimo apie Tauragę dalis. Parodos MEnės2 kuratorius ir architektas – Juozas Petkevičius, ekspozicijos rengėjas – Mindaugas Černeckas. 

Anot J. Petkevičiaus, šiemet dalyvaujančius menininkus pasiūlė VDA Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros vadovas doc. dr. Vytautas Michelkevičius, su kuriuo muziejus bendradarbiauja įvairiuose projektuose. 

– Šiemet gavome aštuonių menininkų, norinčių dalyvauti parodoje, paraiškas, su festivalio komanda pagal šių metų KVADRATU teminį naratyvą – tapatybė – atsirinkome 5. Eksponuojami kūriniai vienaip ar kitaip paliečia žmogaus santykio su savimi ir pasauliu, žmogiškumo ašies temą. Džiaugiamės, kad galime pristatyti požiūrių ir meninės raiškos įvairovę, kūriniuose kalbama aktualiomis temomis nuo kibernetinės realybės iki lyčių lygybės. Taip pat šiemet sklandžiau pavyko išspręsti techninius iššūkius transformuojant Pilies menių erdves, dėl to galime pristatyti daugiau skirtingų kūrinių. Medijų menas Tauragėje jau formuoja tradiciją, tikimės ateityje festivalio KVADRATU formate ir toliau jį pristatyti, ieškoti kuo įvairesnių ir patrauklesnių jo demonstravimo formų, – teigia J. Petkevičius. 

Instaliacijose ir videoprojekcijose menininkai tyrinėja lyčių stereotipų, žmogaus teisių ir taisyklių temas, girdime Jurgio Mačiūno asmenybės aidą, svarstoma, kokį emocinį svorį turi apčiuopiamas materialusis turtas bei kokia žmogaus poreikių ateitis skaitmeniniame pasaulyje. Menininkai kviečia mąstyti, ar turtas vis dar vertybė, o gal nereikalingas balastas XXI a. tvariai mąstančiam žmogui. Į savo kūrinius menininkai sudeda skirtingas asmenines patirtis ir žinias – nuo botanikos iki fortepijono pamokų – įvairiausios disciplinos randa atgarsį medijų meno raiškoje. 

Hipnotizuojantis saulės rutulys

Tarpdisciplininio meno kūrėja bei fotografė Deinora Rudėnaitė, 2021m. baigusi bakalauro studijas Vilniaus dailės akademijoje, parodoje Menės2 pristato audiovizualią instaliaciją „Daugiametė saulutė“(lot. Bellis Perrenis). Instaliacija sukurta iš daugybę kartų pakartoto augalo – daugiametės saulutės žiedų motyvo ir saulės vibracijų garso, užfiksuoto NASA mokslininkų. 

Nuotrauka
menes2
Mindaugo Černecko nuotrauka 

„Apie 55 m. pr. m.e. Lukrecijus, tęsdamas atomistų idėjas, rašė, kad šviesa ir šiluma pasiekianti mus iš Saulės susideda iš mažų dalelių. Todėl naudoju paties augalo žiedo fragmentą, kuris primena saulės paviršių ir 217 žiedlapių sudedu į lengvai atpažįstamą saulės motyvą. Visa tai sukuria hipnotizuojantį besisukantį rutulį. Kuris akimirkai užburia žiūrovą savo fraktališkumu“, – teigia D. Rudėnaitė. 

Autorė pasakoja šioje instaliacijoje sujungusi dvi mokslines teorijas – Lukrecijaus ir elektromagnetinių bangų teoriją, bei ieškanti įrodymo, jog šios teorijos viena kitai ne tik neprieštaraujam bet reiškiniai, žvelgiant iš skirtingų perspektyvų kinta, tačiau dėl to nepraranda savo esmės. 

Nuo lyčių stereotipų iki fluxus

Vilniaus dailės akademijos studentė, tarpdisciplininė menininkė Eva Rodz parodoje pristato dvi audiovizualines instaliacijas – lyčių stereotipus nagrinėjančią audiovizualią instaliaciją „Prašau, nežaisk su manimi“ bei performanso „Unflux‘me“, kurio bendraautorius yra Marijonas Verbel, video dokumentaciją. 

Nuotrauka
menes2

Performansas, atliktas 2021 m. Vilniaus centre įtraukė visą būrį jaunųjų menininkų. Jame dalyvavo Agata Tracevič, Dagnė Petkevičiūtė, Eva Rodz, Evelina Bernatonytė, Kotryna Mauragytė, Marijonas Verbel bei operatorius Matas Petkūnas. Idėja Marijonui ir Evai kilo dar 2018 metais, kai abu susipažino Vilniaus Dailės Akademijos atvirojoje mokykloje. Tik 2021 metais, kartu su kitais jaunaisiais menininkais, pavyko įgyvendinti performansą Vilniaus centre, kurio tikslas buvo išsižadėti visuomenės normų. „UNFLUX’ME“ performansą dokumentavo Matas Petkūnas, dokumentacija pavirto į atskirą kūrinį, kuris primena nepatogios komedijos (ang. cringe comedy) žanro trumpąjį filmą, kuriame aiškiai juntama fluxus judėjimo tėvu vadinamo menininko Jurgio Mačiūno įtaka. 

Audiovizualinėje instaliacijoje „Nežaisk su manimi“ Eva Rodz nagrinėja lyčių stereotipų temą. „Lėlė, kuri turėtų papuošti vyrą, suteikti malonumo. Net vaikystėje mus vis dar skiria rožinės ar mėlynos spalvos drabužiai – vadinamosios kaukės. Bet kodėl šias kaukes vis dar sudaro atgyvenę, neigiami požiūriai? Kodėl visuomenė vis dar moko vyrą, kad jis yra stipresnis, bet nemoko, kad moters kūnas prilygsta gėlių laukams?“ – klausia autorė. 

„Nuosavybė“

Evelinos Bernatonytės 2020 m. sukurta instaliacija „Nuosavybė“ – tai kūrinys apie subjekto ir objekto tarpusavio ryšį ir objekto kaip gyvo organizmo atsiribojimą nuo savo šeimininko po pastarojo mirties.

Nuotrauka
menes2

„Niekad gerai nepažinojau savo tetos Eugenijos, tačiau žinojau jog ji buvo kaupėja. Ji praleido savo gyvenimą viena ir po mirties artimi jai liko tik per dešimtmečius surinkti daiktai. 2020-ųjų metų rudenį atsikrausčiau į jos apleistus namus tam, kad pagaliau ją suprasčiau,“ – pasakoja autorė. 

„Cadenza“

Vilniaus dailės akademijos fotografijos, animacijos ir medijų meno katedros antro bakalauro kurso studentė Agnė Balandžiūnaitė instaliacijoje „Cadenza“ pristato per 7 metus besimokant fortepijono klasėje atmintyje įstrigusį taisyklių rinkinį, transformuotą į natas. Cadenza muzikos žodyne reiškia improvizuotą, laisvą kūrinio dalį, leidžiančią menininkui ,,pasireikšti“. Jaunoji menininkė teigia, jog 7 metus besimokytos taisyklės bei išugdyta pagarba instrumentui nugulė taip giliai pasąmonėje, jog studijuodama Dailės akademijoje susiduria su vidiniu konfliktu. Agnė dabar ieško visiškai kitokio požiūrio į muziką ir meną, ieško santykio tarp kūrėjo ir atlikėjo, amato ir meno kūrinio. Kūrinyje „Cadenza“ išmoktos taisyklės – raidės transformuojamos į natas. Melodiją sukuria vardijamų pianino taisyklių rinkinys, kurias ji atsimena.

„Meta lytėjimas“ 

2022 m. Natalijos Locikaitės sukurta instaliacija „Meta lytėjimas“ paliečia skaitmeninės realybės, kuri kėsinasi užgožti žmogiškuosius pojūčius bei poreikius. 

„Metaverse kaip post-realybės visata, kurioje susijungia fizinė tikrovė su skaitmenine virtualybe, o kai fizinės tikrovės neliks, žmogiškas poreikis jausti simuliuojamą aplinką išliks. Įgimti pojūčiai užleis vietą naujam lytėjimui ir įsikūnijimas taps vienu iš būdų patirti aplinką, medžiagą ir kūnus. Vizualiniai potyriai apgaus smegenis, kad iš tikrųjų esame išvien ar tenai ir mes materializuosimės mus supančioje erdvėje, todėl kviečiu atsiklaupti ant netikros žolės ir patikrinti akistatą su realybe, bei pagalvoti kokie stiprūs ir sudėtingi yra pojūčiai“, – savo kūrinį pristato N. Locikaitė. 

Menas ir eismas. Tauragė

Anot kūrinio autorės Renatos Karvelis, videoinstaliacijoje atskleidžiamas mašinizuotas Tauragės Vytauto ir Dariaus ir Girėno gatvių kraštovaizdis. Videoinstaliaciją idėjos autorei Renatai Karvelis padėjo kurti videokūrėjas Erikas Svirskas ir kinematografas, videomenininkas Gediminas Liužinas. 

Nuotrauka
menes2

„Du kartus per parą, ryte ir vakare 15–20 minučių Tauragės miesto centras virsta mašinų džiunglynu. Pikų metu kiekvienas bando išgyventi. Instaliacijos griaučius sudaro mano parašyta istorija, kurioje aprašomas mašinos susidūrimas su laukiniu žvėrimi. Pasakojimas paremtas metaforomis apie žvėrį mieste, kuris turi savo prigimtinius takus, o šie susiduria su mašinų takais,“ – teigia autorė. 

Videoinstaliacija „Stirnos akys“ yra Meninio tyrimo apie Tauragę dalis, kurį pamatyti Tauragės Pilyje galima iki birželio 23-osios. 

Paskutinė galimybė pamatyti išskirtinę erdvę

Ši savaitė – paskutinė galimybė pamatyti ekspoziciją MEnės2, mat po Joninių medijų menas vietą vėl užleis XIX a. interjerui. Parodą aplankyti galite kasdien nuo 9 iki 18 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ šią savaitę taip pat organizuoja nemokamas ekskursijas po festivalio KVADRATU parodas pilyje, birželio 20 d. (antradienį) 17 val. ir birželio 22 d. (ketvirtadienį) 15 val. Registracija tel. 8 622 59 269. 

Festivalį KVADRATU organizuoja Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Festivalis yra Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 programos dalis. Projektą finansuoja Tauragės rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, LR kultūros ministerija.

Parengė Eglė Červinskaitė 

Nuotrauka
dainu
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2024-06-12
Keli šimtai pagal lietuvių liaudies muziką sinchroniškai šokančių asmenų – toks reginys 2022 metais į atmintį įsirėžė ne vienam Vasaros estradoje Tauragės apskrities dainų šventę stebėjusiam tauragiškiui. Panašūs vaizdai bei pakili nuotaika susirinkusiųjų laukia šį šeštadienį Jurbarke. Apie pora tūkstančių šventės dalyvių bursis Jurbarko dvaro parke.
Nuotrauka
kvadratu
Įkelta:
2024-06-11
Šią savaitę du vakarai Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ skirti festivalio „Kvadratu“ parodų pristatymams bei susitikimams su autoriais. Šiandien, birželio 11 d. 17 val. Tauragės pilyje, Fotografijos galerijoje Svetlana Batura pristatys parodą „Giedraičių šeimos fotografijų archyvo tyrimas“, o rytoj Pilies parodų salėje įvyks jau antrasis susitikimas su parodos „Kaukių balius“ autoriumi, fotomenininku Jonu Staseliu, kuris šįkart plačiau papasakos apie 90-ųjų fenomeną – grožio konkursus ir atskleis pikantiškas jų organizavimo detales.
Nuotrauka
dainu
Įkelta:
2024-06-10
2024-ieji Lietuvoje – ypatingai dainingi, skambūs ir svarbūs – Lietuvos Respublikos Seimas 2024 metus paskelbė Dainų šventės metais. Mums šie metai išskirtiniai – Jurbarke organizuojama Tauragės regiono dainų ir šokių šventė, turinti gilias tradicijas. Bėgant metams daug kas kito, tačiau visada išliko siekis išsaugoti regiono dainų šventės tradiciją, kuri stiprina Jurbarko, Pagėgių, Šilalės, Tauragės rajonų savivaldybių kultūrinį tapatumą ir įvairiapusį bendradarbiavimą.
Nuotrauka
Boogie Boys PLGGG
Įkelta:
2024-06-05
Ne tiek daug europietiškų grupių gali pasigirti pavergę muzikos gerbėjus ir profesionalus džiazo gimtinėje Amerikoje. Viena iš jų – penktadienį, birželio 7 dieną, į Tauragę atvykstanti lenkų grupė „Boogie Boys“, kurie buvo didžiausio pasaulyje bliuzo konkurso „International Blues Challenge – Memphis, USA“ finalininkais, o jų albumas „Hey You“ yra patekęs į „Geriausio savo produkcijos albumo – International Blues Challenge 2010“ finalą. Tad tauragiškiams pasitaikė unikali proga Tauragės džiazo festivalyje išgirsti dar vienus pasaulinio lygio atlikėjus
Nuotrauka
kvadratu
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2024-05-30
Konfliktai nepalieka žmogaus, nors jie turėtų būti išaugami kaip vaikystėje nešioti batai. Europos konfliktų fone, vienu metu kalbant skirtingoms kartoms, užuot akcentavus skirtumus, Tauragės krašto muziejus „Santaka“ 2024 metais ieško bendruomenę vienijančių vardiklių, todėl šįmet festivalyje „Kvadratu“ tyrinėsime kartų polilogą.
Nuotrauka
jazzz
Organizatorių nuotraukos
Įkelta:
2024-05-28
Diena kita irrrrrr...... bus atidarytas dešimtasis festivalis „Džiazo dienos Tauragėje“. Šiandien nesižvalgysime atgal, neaptarinėsime to, kas buvo nuveikta per tą dešimtį metų. Paliksime laiko ir žodžių festivalio sezono pabaigai, kai jau bus galima atsigręžti atgal ir apibendrinti tai, kad buvo, tai, ko reikia ir tai, kas, galbūt, bus.
Nuotrauka
poezija
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka poezijos mylėtojus tarptautiniu festivaliu „Poezijos pavasaris“ džiugina nuo 2001-ųjų metų. Festivalį rengia Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Tai didžiausias Lietuvoje literatūros renginys, kurio išvakarėse išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“.
Nuotrauka
dziugiena
Įkelta:
2024-05-20
Dvi dienas Pilies kiemelyje, Vaikų literatūros skyriuje ir Viešosios bibliotekos skaitykloje šurmuliavo lėlių teatrų šventė „DŽIUGENA 2024“. Šis festivalis tauragiškius džiugina jau 5 metai ir yra virtęs į didelę ir vaikų labai laukiamą šventę. Šiais metais tai lyg vaikiškas, smagus jubiliejus.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 18 d. startuoja kasmet Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ rengiamas festivalis KVADRATU. Muziejininkai pristato šių metų festivalio PROGRAMĄ ir temą: kartų polilogas.
Nuotrauka
k
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2024-05-15
Kada naktį leidai pilyje? Gegužės 18 d., Muziejų naktį, Tauragėje tokia galimybė bus! Jau šį šeštadienį visa Europa minės Tarptautinę muziejų dieną, o Tauragės krašto muziejus „Santaka“, susivienijęs su festivaliu Tauragė JAZZ, pasiūlys ne tik edukacinę, bet ir muzikinę programą. Vakarą pilyje praturtins ir startuojantis festivalis KVADRATU, muziejaus rengiamas jau šeštus metus.
Nuotrauka
dziazas
Remis Ščerbauskas foto
Įkelta:
2024-04-29
Džiazas... Sakysit, kiek gi galima apie jį? Ne tik galima, bet ir reikia. Kodėl? Na, kaip teigia visagaliai internetiniai šaltiniai, džiazas - tai visuotinė universali laisvės ir geranoriškumo kalba, kuri vienija skirtingų kultūrų, religijų ir tautybių žmones, puoselėja, skatina taiką, tarpusavio supratimą, dialogą ir toleranciją. Ir nepasiginčysi. Ir dar: 2011 metais UNESCO nutarė, kad nuo šiol balandžio 30-oji bus Tarptautine džiazo diena. Jei yra tokia diena, reikia ją švęsti.
Nuotrauka
metų knyga
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-25
Startuojant Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojamai nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei, jų išvakarėse vyko 11-ąjį kartą vykstančio konkurso „Tauragės metų knyga“ nugalėtojų apdovanojimai.
Nuotrauka
KVMT
Dainiaus Kažukausko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Publikai duris atveria Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) pastatas, galintis pasigirti viena geriausių akustikų šalyje, romantiškų pavadinimų „Jūros" ir „Marių" salėmis, moderniausiomis technologijomis ir patogumu kiekvienam čia apsilankysiančiam. Teatro kuriamas kokybės ženklas –  amžinasis meno alsavimas, vienijantis istorinių įvykių suformuotą Klaipėdos miesto veidą ir pajūrio kraštovaizdį. Muzikinio teatro veikla – lyg bangavimas, nepaliaujamas amžinybės, kūrybos ir skambesio pojūtis!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-04-19
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.