Bibliotekoje – Sąjūdžio laikotarpio spaudos paroda
Įkelta:
2023-09-23
Nuotrauka
paroda
Nuotraukos autorius:
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Aprašymas

Sąjūdžio leidinių paroda

 

Rugsėjo 28 d. sukanka 35-eri metai, kai 1988 m. Tauragėje įsikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šios istorinės organizacijos gimimo vieta – biblioteka – tapusi savotišku sąjūdiečių štabu. Čia vyko susirinkimai, diskusijos, čia gyventojai siuntė laiškus su klausimais ir siūlymais, čia buvo rajono sąjūdiečių leidžiamo laikraščio „Mūsų žinios“ būstinė. Į biblioteką buvo pristatoma visa sąjūdžio spauda, rūpinamasi leidinių platinimu.

Sukakties proga Tauragės viešosios bibliotekos skaitykloje atidaroma paroda „Sąjūdžio laikotarpio spauda“. Joje eksponuojamas bibliotekoje saugomas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) spaudos rinkinys – Lietuvoje 1988–1990 m. LPS ir iniciatyvinių grupių leisti leidiniai. Sąjūdžio spauda talkino kovai už Lietuvos Nepriklausomybę.  

Bibliotekininkai kviečia pavartyti LPS Tauragės rajono tarybos laikraštį „Mūsų žinios“, kurio pirmasis numeris buvo išleistas 1989 m. vasario 15 d. Redaktorius – Julius Ragelskis. Redakcinės kolegijos nariai – Vytautas Venckus, Bronislovas Jagminas, Zenona Jurevičiūtė, Birutė Išnarauskienė, Petras Jokubauskas ir Raimundas Merkelis. 1989–1990 m. išėjo 17 šio laikraščio numerių. Redakcijos būstinė buvo Centrinėje bibliotekoje (dabar – Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka). 

Kaip informuoja viešoji biblioteka, 1988 m. atgimstančios Lietuvos spaudos rinkoje pasirodė daugiau nei 60 pavadinimų naujų laikraščių. Daugelis jų buvo leidžiami nedideliais tiražais ir dauginami operatyviosios spaudos dauginimo būdais (spausdinimo mašinėlėmis, rotatoriais). Pirmieji Sąjūdžio informaciniai spaudiniai nebuvo panašūs į laikraščius – tai paprasti mašinėle atspausdinti informaciniai lapai – biuleteniai. 1988 m. Lietuvos Sąjūdis leido du leidinius: pirmasis pasirodė biuletenis „Sąjūdžio žinios“ (birželio mėn.), o rugsėjo mėnesį – savaitraštis „Atgimimas“. „Savaitės žinias“ leido Sąjūdžio informacijos agentūra (SIA). Leidinys pradžioje buvo nereguliarus, tik vėliau pradėtas leisti ir anglų kalba, o savaitraštis „Atgimimas“ – ir rusų kalba. Tuomet šio laikraščio redaktorius buvo Romualdas Ozolas. Pirmajame „Atgimimo“ numeryje spausdinama 1988 m. rugpjūčio 23 d. mitingo prieš Vokietijos ir Tarybų Sąjungos nepuolimo sutarties (Ribentropo ir Molotovo pakto) pasirašymą 1939 m. rugpjūčio 23 d. stenograma.

Pirmasis Sąjūdžio leidinys provincijoje buvo 1988 m. rugpjūčio 15 d. pasirodęs „Alytaus Sąjūdžio“ numeris. Spalio–gruodžio mėn. jau daugelyje Lietuvos vietovių pasirodė Sąjūdžio iniciatyvinių grupių rengti laikraščiai. Nesnaudė ir beatsikuriančios politinės partijos bei visuomeniniai judėjimai: krikščionių demokratų partija leido „Apžvalgą“, Krikščionių demokratų sąjunga – laikraštį „Tikėjimo žodis“, Demokratų partija – „Vasario 16“. Lapkričio mėn. pasirodė: Lietuvos laisvės lygos informacinis biuletenis, vysk. Motiejaus Valančiaus blaivybės judėjimo leidinys „Blaivioji aušra“, gruodžio mėn. – „Kalba Motina“ (lapelis apie Švč. M. Marijos apsireiškimus), „Skautas“ bei daugelis kitų.

1989 m. pasirodė dvigubai daugiau, apie 120, naujų leidinių. Visi atgimimo laikotarpio spaudiniai buvo skirtingi ne tik savo išvaizda, bet ir turiniu. Daugelyje Sąjūdžio grupių leidinių buvo spausdinama iki tol oficialiai neskelbta istorinė medžiaga. Vėlesniuose 1990–1991 metų rašiniuose buvo ir aštrių temų, kaip antai: stribų sąrašai, kai kurie KGB dokumentai, diskusijos dėl sovietmečio paminklų likimo. Tuo metu pasirodė ir pirmieji bulvariniai leidiniai.

Tik patys Sąjūdžio leidinių rengėjai žino, su kokiomis problemomis tuomet tekdavo susidurti. Tačiau skaitytojai šių laikraščių labai laukė. Sąjūdžio spaudinių likimas skirtingas: kai kurių išėjo vos keletas numerių, kiti keitė formatus, leidybos būdus, pavadinimus ir leidėjus. Spaudos rinkoje ilgiau išliko nedaugelis. Todėl daugumą tuomet leistų leidinių šiandien dažniausiai galima rasti tik bibliotekų fonduose.

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos inform.

 

Nuotrauka
jazzz
Organizatorių nuotraukos
Įkelta:
prieš 1 dieną
Diena kita irrrrrr...... bus atidarytas dešimtasis festivalis „Džiazo dienos Tauragėje“. Šiandien nesižvalgysime atgal, neaptarinėsime to, kas buvo nuveikta per tą dešimtį metų. Paliksime laiko ir žodžių festivalio sezono pabaigai, kai jau bus galima atsigręžti atgal ir apibendrinti tai, kad buvo, tai, ko reikia ir tai, kas, galbūt, bus.
Nuotrauka
poezija
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-05-27
Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka poezijos mylėtojus tarptautiniu festivaliu „Poezijos pavasaris“ džiugina nuo 2001-ųjų metų. Festivalį rengia Lietuvos rašytojų sąjunga ir Rašytojų klubas. Tai didžiausias Lietuvoje literatūros renginys, kurio išvakarėse išleidžiamas naujų eilėraščių, poezijos vertimų ir esė apie literatūrą almanachas „Poezijos pavasaris“.
Nuotrauka
dziugiena
Įkelta:
2024-05-20
Dvi dienas Pilies kiemelyje, Vaikų literatūros skyriuje ir Viešosios bibliotekos skaitykloje šurmuliavo lėlių teatrų šventė „DŽIUGENA 2024“. Šis festivalis tauragiškius džiugina jau 5 metai ir yra virtęs į didelę ir vaikų labai laukiamą šventę. Šiais metais tai lyg vaikiškas, smagus jubiliejus.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-18
Gegužės 18 d. startuoja kasmet Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ rengiamas festivalis KVADRATU. Muziejininkai pristato šių metų festivalio PROGRAMĄ ir temą: kartų polilogas.
Nuotrauka
k
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2024-05-15
Kada naktį leidai pilyje? Gegužės 18 d., Muziejų naktį, Tauragėje tokia galimybė bus! Jau šį šeštadienį visa Europa minės Tarptautinę muziejų dieną, o Tauragės krašto muziejus „Santaka“, susivienijęs su festivaliu Tauragė JAZZ, pasiūlys ne tik edukacinę, bet ir muzikinę programą. Vakarą pilyje praturtins ir startuojantis festivalis KVADRATU, muziejaus rengiamas jau šeštus metus.
Nuotrauka
dziazas
Remis Ščerbauskas foto
Įkelta:
2024-04-29
Džiazas... Sakysit, kiek gi galima apie jį? Ne tik galima, bet ir reikia. Kodėl? Na, kaip teigia visagaliai internetiniai šaltiniai, džiazas - tai visuotinė universali laisvės ir geranoriškumo kalba, kuri vienija skirtingų kultūrų, religijų ir tautybių žmones, puoselėja, skatina taiką, tarpusavio supratimą, dialogą ir toleranciją. Ir nepasiginčysi. Ir dar: 2011 metais UNESCO nutarė, kad nuo šiol balandžio 30-oji bus Tarptautine džiazo diena. Jei yra tokia diena, reikia ją švęsti.
Nuotrauka
metų knyga
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-25
Startuojant Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojamai nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei, jų išvakarėse vyko 11-ąjį kartą vykstančio konkurso „Tauragės metų knyga“ nugalėtojų apdovanojimai.
Nuotrauka
KVMT
Dainiaus Kažukausko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Publikai duris atveria Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) pastatas, galintis pasigirti viena geriausių akustikų šalyje, romantiškų pavadinimų „Jūros" ir „Marių" salėmis, moderniausiomis technologijomis ir patogumu kiekvienam čia apsilankysiančiam. Teatro kuriamas kokybės ženklas –  amžinasis meno alsavimas, vienijantis istorinių įvykių suformuotą Klaipėdos miesto veidą ir pajūrio kraštovaizdį. Muzikinio teatro veikla – lyg bangavimas, nepaliaujamas amžinybės, kūrybos ir skambesio pojūtis!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-04-19
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.