Prancūzai karo belaisviai Lauksargiuose
Įkelta:
2020-10-22
Nuotrauka
Aprašymas

Lauksargiuose kalinti prancūzų karo belaisviai 1942 m. Muziejaus fondai

,
Nuotrauka
Aprašymas

Lauksargiuose kalinti prancūzų karo belaisviai 1942 m. „Kommando 3A“ darbo būrys. Muziejaus fondai

,
Nuotrauka
Aprašymas

Karo belaisvių prancūzų sąrašo titulinis lapas. Iš: gallica.bnf.fr

,
Nuotrauka
Aprašymas

Kita nuotraukos pusė su įrašu. Muziejaus fondai

Neseniai Vilniuje lankėsi Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron). Tai tik antras kartas, kai atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje lankosi Prancūzijos prezidentas. Pagalvokime, kas mus, šio regiono gyventojus, sieja su prancūzų tauta? Ant Tauragės pašto puikuojasi atminimo lenta, įamžinanti pasaulinio garso prancūzų rašytoją Onore de Balzaką (Honoré de Balzac 1799-1850 m.), kuris čia rašė laišką mylimajai. Miestas turėjo bičiulystės sutartį su Brijen le Šato (Brienne-le-Château), veikė Prancūzijos bičiulių draugija, bet panašu, kad šiuo metu draugystė nutrūkusi. Nuo nepriklausomybės pradžios ėmė megztis vyrų pažintys automobilių versle. Neatsitiktinai dabar mieste važinėja tiek daug jų su prancūziškais numeriais, o kai kuris „prancūzinis“ dar ir puikiai moka prancūziškai. Miestas turi bičiulystės sutartį su Brijen le Šato (Brienne-le-Château), veikia Prancūzijos bičiulių draugija. Na, dar Napoleonas, išgirdęs apie Tauragės konvenciją, 1812 m. sakė: „Tai blogiausia, kas galėjo atsitikti. Ne tiek kariniu, kiek politiniu požiūriu“. Ar tai viskas?

Dar 2016 m. Vokietijos interneto aukcionų tinklapyje ebay.de pasirodė dvi nespalvotos, rudo (sepijos) atspalvio nuotraukos, darytos Lauksargiuose. Vienoje pavaizduoti trys jauni vyrai, kitoje visas būrys – 38 vyrai. Aukcione sudalyvavo ir jį laimėjo klaipėdietė, tikra Mažosios Lietuvos patriotė, Marina Kulčinskaja. Nuotraukos, kaip ir daug kitų dovanų, pateko į Tauragės krašto muziejų. Tai itin retos Antrojo pasaulinio karo fotografijos, kuriose įamžinti Vokietijos okupuotų  Prancūzijos, o gal kai kurie ir Belgijos kariuomenių karo belaisviai Lauksargiuose, kadangi jie nacių buvo laikomi viena tauta ir kalinami kartu. Įrašai kitose nuotraukų pusėse – prancūzų kalba. Jie skelbia „Le 28 Jun 1942 Laugszargen (P.O.) Allemagne. Prisonnier de guerre en Alllemagne. Hauard, moi et Banduin“. Prie kitos prierašas „Kommando 3A“. Išvertus tai reiškia: „1942 m. birželio 28 d., Lauksargiai. Karo belaisviai Vokietijoje. Hovardas, aš ir Banduinas“, o „Kommando 3A“ buvo belaisvių darbo būrio numeracija.

Čia dar verta prisiminti 1807 ir 1812 m. pražygiavusią Napoleono kariuomenę, kurioje be užgrobtų tautų karių, visgi buvo ir daug tikrų prancūzų. Tačiau ši istorija ne apie tai.

Prancūzija krito

Kad gerai suprastume, kodėl prancūzai atsirado Lauksargiuose, reikalingas platesnis kontekstas. Mūšis dėl Prancūzijos vyko 1940 m. gegužės 10 – birželio 22 d. ir baigėsi Prancūzijos kapituliacija. Ir nors laiko tarpas trumpas, o skaitant sausą faktą gali pasirodyti, kad Vokietija Prancūziją sudorojo nesunkiai, tačiau realybėje sekė ne vienas sunkus mūšis ir sprendimai. Hitleris, puldamas šią šalį labai labai rizikavo, nors ir žinojo, kad Prancūzijos karinė technika ne tokia moderni, kaip Vokietijos. Liuksemburgas okupuotas per dieną, Nyderlandai palaužti subombardavus uostą Roterdamą bei pagrasinus, kad ir kitų gražiųjų miestų laukia tas pats. Belgijos kariuomenė priešinosi smarkiau, tačiau atsilaikyti prieš milžinišką, netikėtai užpuolusią Vokietijos kariuomenę mažai šaliai vargu, ar buvo įmanoma. Po 18 dienų Belgija krito. Okupuoti šias tris valstybes reikėjo tam, kad būtų galima apeiti tvirtą gynybinę sistemą – Mažino liniją, kuri buvo silpnesnė ten, kur tiesiogiai nesiribojo su Vokietija. Mūšiuose prancūzams daug padėjo britų kariai, tačiau reikalams einant blogyn, siekiant išgelbėti britų karius, dauguma divizijų buvo surinkta pajūrio mieste Diunkerke, kur nuo gegužės 26 iki birželio 6 d. britų ir prancūzų kariai buvo evakuojami. 2017 m. sukurtas dramatiškas karo filmas „Diunkerkas“ laikomas vienu geriausių šio žanro kūrinių. Nors Didžiosios Britanijos karių Prancūzijoje dar šiek tiek liko, Prancūzijos visuomenė tai suprato kaip svarbios paramos netekimą, karių moralė krito dar labiau. Būta mūšių, kai gerai įsitvirtinę Prancūzijos kariai dėl nuolatinių vokiečių artilerijos bombardavimų, nebeiškentę, išsigandę pabėgdavo.

Šalies užpuolimo planus Hitleris su aukščiausiai karo vadais pradėjo ruošti dar 1939 m. spalį, tačiau planai vis būdavo atmetami, tikslinami. Net ir galiausiai įgyvendintas planas buvo rizikingas. Visgi, jau birželio 14 d. Hitlerio pajėgos be pasipriešinimo užėmė tuščią Paryžių. Nutarta jame nesiginti, kad miestas nebūtų sugriautas.  Birželio 15 d. evakuoti paskutiniai Didžiosios Britanijos kariai. Po pergalės Hitlerio autoritetas labai reikšmingai iškilo tiek Vokietijos visuomenėje, tiek aukščiausioje vadovybėje. Buvo užimti trys penktadaliai teritorijos, Vokietija susigrąžino Elzaso ir Lotaringijos teritorijas, kurias buvo praradusi per Pirmąjį pasaulinį karą. Į pietuose likusį neokupuotą Viši miestą persikėlė Prancūzijos sostinė. Likusio karo metu Viši vyriausybė oficialiai laikėsi neutralios pozicijos, tačiau realiai turėjo bendrauti su Vokietija. Į nelaisvę patekę prancūzai, belgai, olandai vyrai turėjo dirbti fabrikuose karo reikmėms, o didelė dalis jų buvo išsiųsta į įvairias Vokietijos stovyklas dirbti ūkiuose, industrijoje, šachtose ir geležinkeliuose, kurie liko be į karą pašauktų vyrų vokiečių darbo jėgos.

Prancūzai karo belaisviai

Tik 123 tūkst. Prancūzijos karių, drauge su anglais evakavosi iš Diunkerko. Likę 1,8 mln. vyrų buvo paimti į nelaisvę ir tapo karo belaisviais. Tai sudarė apie 10 proc. tuometinės Prancūzijos vyrų populiacijos. Kaip minėta, vyrai buvo siunčiami dirbti į įvairias Vokietijos vietas, bet tik baltieji. Kariuomenėje buvo daug juodaodžių, kurie kovėsi tiek Prancūzijoje, tiek jos kolonijose Afrikoje. Kaip ir žydai, remiantis Hitlerio rasine teorija, juodaodžiai laikyti menkesnėmis būtybėmis už baltuosius. Bijant, kad jie nesusimaišytų su Vokietijos visuomene, juodaodžiai buvo atskiriami nuo baltųjų. Juodaodžiai buvo paliekami dirbti Prancūzijoje ir nuolat saugomi vokiečių karių. Jų gyvenimo sąlygos, maitinimas, atlyginimas buvo gerokai menkesnis, dažniau išplisdavo ligos. Blogomis sąlygomis laikyti ir Prancūzijos imigrantai lenkai bei ispanai. Baltieji prancūzai dažniausiai kelti į pačios Vokietijos darbo stovyklas, kur paskirstyti į ūkius, gamyklas, šachtas, geležinkelius. Teigiama, kad lengviau būdavo tiems vyrams, kurie patekdavo pas ūkininkus. Vokietijoje atsidūrę Prancūzijos kariai dažniausiai būdavo nesaugomi. Laikytasi nuomonės, kad tokių belaisvių saugojimas švaisto vokiečių karių resursus, kur jie reikalingi fronte ir manyta, kad kalbos nemokantys užsieniečiai nedrįs bėgti iš jiems nepažįstamos aplinkos. Su vietos gyventojais belaisviai užmegzdavo draugystes. Santykiai užsimegzdavo ir su vokietėmis moterimis. Tai buvo draudžiama, bet, žinoma, ne visada paisoma. Už pernelyg glaudų bendravimą įvairių bausmių galėjo sulaukti abi bendraujančios pusės, o belaisviai baudžiami juos uždarant į griežtesnio režimo stovyklas ar net mirties bausme.

Bendras darbas ir gyvenimas, dirbant atokiuose ūkiuose pas ūkininkus, natūraliai suartindavo. Kai kurie buvo tapę vos ne šeimos nariais, padėdami vienoms ūkyje likusioms moterims atlikti sunkius žemės ūkio darbus. Dalis jų 1944 m. vėlų rudenį, artėjant sovietinei armijai, užuot džiaugsmingai sutikę savo išvaduotojus, kartu su vokiečių šeimomis traukėsi į Vokietijos gilumą, neretai kartu ir žūdami nuo sovietinės aviacijos kulkų ir bombų bei artilerijos apšaudymų.[i] Tačiau ne visi pritapdavo. Buvo ir bandymų pabėgti į okupuotą Lietuvą – Sovietų Sąjungą, kur tikėtasi iš Prancūzijos sąjungininkų rusų sulaukti paramos. Tiems, kuriems pavyko pabėgti, buvo sovietų pasieniečių sulaikyti. Skaudi ironija. Nuo 1940 m. liepos 1 d. iki 1941 m. birželio 1 d. 218 prancūzų pabėgo į Lietuvą. Sovietinės pasienio kariuomenės jie sulaikyti ir kalinti Tauragės, Kretingos, Vištyčio ir Kauno kalėjimuose.  Tauragėje NKVD būstinė tuo metu veikė pilyje. Naktimis tardomi, kaltinant juos šnipinėjimu, vėliau išvežti į SSRS gilumą. 186 iš jų, po SSRS ir Prancūzijos politikų pasiekto susitarimo, laivu „Empress of Canada“ per Archangelsko uostą 1941 m. rugsėjo 8 d. pasiekė Didžiąją Britaniją, kur įsiliejo į prancūzų generolo Šarlio de Golio (Charles de Gaulle 1890–1970 m.) vadovaujamos Laisvosios Prancūzijos kariuomenės gretas.[ii]

Kaip minėta, Belgijos, Nyderlandų kariai taip pat buvo išsiųsti darbams į Vokietiją. Prancūzų karių daugumą sudarė valstiečiai, užsiimantys žemės ūkiu. Pagal Ženevos konvenciją, suimtų priešo pajėgų negalima versti dirbti, bet, žinia, to nebuvo paisoma. Buvo maitinama ir oficialiai mokėtas atlyginimas, tačiau realybėje belaisvis gaudavo 70 pfenigių – pusę sumos, o likusi atlyginimo dalis keliaudavo atgal Reichui karo reikalams. Nedidelė dalis karių, kurie buvo pasiųsti dirbti netoli nuo Vokietijos-Prancūzijos sienos, pabėgo į Viši vyriausybės valdomą neokupuotą Prancūzijos dalį.

Nuotrauka

Lauksargiai

Dabartinė Lauksargių seniūnija, kaip ir visas Klaipėdos kraštas, ilgus šimtmečius buvo valdoma Vokietijos. Ir nors 1923-1939 m. jie priklausė Lietuvai, kaimas visgi buvo smarkiai vokiškas. 1939 m. Hitleris Klaipėdos kraštą aneksavo, taigi ir Lauksargiai vėl tapo Vokietijos dalimi. Jau Antrojo pasaulinio karo pradžioje Anužių kaime (Pagėgių sav.) naciai laikė apie 120 prancūzų, 70 lenkų karo belaisvių ir 80 civilių Lenkijos piliečių. 1941 m. tokios stovyklos veikė Panemunėje, netoli Tilžės tilto ir Pagėgių geležinkelio stoties.[iii] 1941-1942 m. prancūzai, o gal ir belgai įdarbinti šiame žemės ūkio krašte. Darbo būriai vadinti „Kommando“ vardu – smulkiausia struktūros dalis. Pačios stovyklos, iš kurių formuoti darbo būriai, buvo kelių rūšių. Skirtos eiliniams kariams ir puskarininkiams bei karo mokyklų kursantams, buvo vadinamos „Stalag“ vardu, kitos, skirtos karininkams - „Oflag“ vardu. Sovietų kariams „Oflager-53“ įrengtas smėlyne prie Pagėgių. Stovyklos buvo žymimos romėniškais skaitmenimis, kurie reiškė karinės teritorijos numerį, o raidė prie skaičiaus padėdavo atskirti stovyklas, kurios buvo įsikūrusios toje pačioje karinėje teritorijoje.

Labiausiai į šiaurės rytus nutolusi Vokietijos stambi karo belaisvių stovykla „Stalag IA“, įkurta 1939 m. rugsėjo 6 d. Rytų Prūsijoje, 30 km į pietus nuo Prūsų Ylavos (dabar Bagrationovsk Kaliningrado srityje), netoli Stablaukio geležinkelio stoties. Jai artimiausia kita stovykla „Stalag IB“ įkurta prie Hohenstein miesto (dabar Olsztynek Lenkijoje).[iv] Klaipėdos krašte įsteigti 3 darbo būriai: E-12 Klaipėdoje, jos apylinkėse ir Kuršių nerijoje, E-13 Šilutėje ir jos apylinkėse, E-34 būriui, kurio centras buvo Tilžėje, priklausė likusi Klaipėdos krašto dalis palei Nemuną iki Smalininkų (taigi ir šiandieninė Pagėgių sav., Jurbarko r. vakarai ir Tauragės r. Lauksargių seniūnija). Šis E-34 išskirstytas dar į mažesnes grupeles, tarp kurių buvo ir Lauksargiuose atsiradęs vyrų 3A būrys.

Prancūzijos karinius archyvus kiek tyrinėjęs Romualdas Beniušis mini, kad išlikę tarp karo belaisvių išrinktų, labiausiai išsilavinusių, daugiausiai puskarininkių ir karo mokyklų kursantų, jų atstovų, vadintų „pasitikėjimo žmonėmis“, raportai tarptautiniam Raudonajam Kryžiui ir darbo būrius prižiūrintiems vietos valdžios komendantams apie jų gyvenimo, darbo ir poilsio sąlygas įvairiose Klaipėdos krašto pramonės įmonėse, taip pat žemės ūkyje pas vietos ūkininkus, amatininkus, žvejus ir viešbučių savininkus.

Tačiau, R. Beniušio nuomone, priešingai nei anksčiau minėta, žemės ūkyje dirbusiųjų padėtis buvo sunkesnė. Nors belaisviai turėjo naktį miegoti gyvenamose patalpose, kaip ir jų šeimininkai turėti atskiras lovas, neretai jie tai darydavo ūkiniuose pastatuose, tvartuose, net ir ant šiaudų. Skirtingai nuo pramonėje dirbusiųjų, žemės ūkyje reikėjo dirbti ir sekmadieniais. Prancūzai skundėsi ir prastu aprūpinimu darbo drabužiais bei maitinimu. Buvo atvejų, kai susirgę belaisviai dėl jų šeimininkų nenoro pavėluotai kreipdavosi į gydytojus, kai liga komplikuodavosi. Dėl to būta ir mirties atvejų. Pasiligojusius Vokietija grąžindavo Prancūzijai. Kuršių nerijoje pas žvejus dirbę prancūzai ir belgai skundėsi, kad, grįžę namo po sunkios naktinės žūklės, dieną turėdavo dirbti įvairius ūkio darbus, kai jų šeimininkai tuo metu ilsėdavosi.[v]

Žvelgiant į dvi turimas nuotraukas, kariai bent fotografavimo metu neatrodo suvargę, sulysę, ar sumušti. Panašu, kad su jais buvo elgiamasi gerai ir greičiausiai jie nebuvo saugomi. Nuotraukose prancūzai įsiamžinę šalia medinio barako. Vadinasi, toks stovėjo Lauksargiuose. Į jį kariai, bent ankstyvuoju laikotarpiu, matyt, turėdavo grįžti nakvynei. Ryte pasiskirstydavo pas ūkininkus ir dirbdavo. Tačiau keli prancūzų kariai į lietuviškai vokišką Lauksargių žemę atgulė. Vienas iš jų – Julien Chalabreysse (1909–1941 m.) palaidotas vienose iš trijų Lauksargių kapinių. Artimieji palaikus išsivežė 1974 m. ir vasario 6 d. Pietų Prancūzijos Ardešo (Ardeche) departamento kurortinio miestelio Vals-les-Bains kapinėse perlaidojo. Šiandien Mažosios Lietuvos kapinės taip nuniokotos, kad Tauragės ir Pagėgių apylinkėse nebėra likusių prancūzų kapų. Gal yra žinančių tų kapų vietas?

Kol kas nepavyko rasti, kas atsitiko minėtam nelaimėliui. Jis susirgo, ar buvo nacių nušautas už nusižengimą, lieka paslaptis.

Vos toliau nei Lauksargiuose buvo palaidotas kitas prancūzų karys. Usėnuose, Šilutės r. atgulė Jules Hombourger (1911–1940 m.), tragiškai žuvęs eismo įvykio metu. Palaikai 1977 m. sausio 18 d. buvo iškilmingai perlaidoti viename iš daugelio Prancūzijos nacionalinių karių nekropolių „Le Petaut“, kuris yra šalies šiaurėje, šalia Mentauville miestelio, netoli savo gimtinės. Šis žmogus irgi galėjo priklausyti „Kommando 3A“ vyrų būriui. Dar trys kapai išlikę netoli Klaipėdos – Drevernoje ir Gelžiniuose.

Lauksargių gyventojos Monikos Damulienės, gimusios 1926 m. prisiminimus 2007 m. užrašė Lauksargių bibliotekos darbuotoja Marytė Rutkauskienė. Moteris prisimena, kai samdine dirbo Oplankio dvare. Prasidėjus karui, į dvarą kumečiais dirbti atvežė prancūzų, belgų ir lenkų karius. Valgyti jiems duodavo keturias bulves ir sriubos. Belaisviai buvo apie 30–40 m. amžiaus. Prancūzai gaudydavo varles ir, išmetę vidurius, prarydavo. Belgai valgydavo varnas ir kates. Varnas kepdavo, kates – virdavo. Iš kačių kailio pasidarė kepures. Dvaro savininkas Jurgis Heimbsas irgi buvo kare, kartais grįždavo su juoda uniforma.

2016 m. balandį Lauksargių apylinkėse lankėsi prancūzai – Mažosios Lietuvos gyventojų palikuonys. Piero Jackstadt (Jakštas) su dukra Julije, vyru Matthieu ir trimis vaikais ieškojo šaknų, nes Julijos prosenelė Marta Ašmonaitė, o senelis – Jonas Jakštas gyveno Greižėnuose. O pasirodo Greižėnuose dirbo keli prancūzai karo belaisviai, su kuriais Jonas Jakštas susidraugavo. Kai prancūzai buvo išleisti namo, 18-metis vyko jų aplankyti, o Prancūzijoje sutiko gyvenimo meilę lenkę. Taip ir liko Prancūzijoje. Vietinė gyventoja Stanislava pasakojo, kad vienas prancūzas mirė ir buvo užkastas sodybos kieme. Gal tai tas pats Julien Chalabreysse? Svečius tada lydėjo Lauksargių seniūno pavaduotojas Remigijus Dubauskas ir žurnalistė.

Nuotrauka

Sovietų karių likimas

Į nelaisvę patekę sovietų kariai taip pat būdavo siunčiami padėti žemės ūkyje. Irgi tik Vokietijos teritorijoje, labiau rytinėje, įskaitant ir Klaipėdos kraštą. Nors jiems tuo metu pasisekė labiau nei draugams, tačiau tik laikinai, nes dauguma tokių pagalbininkų visgi vėliau būdavo nužudomi. Didžioji dauguma sovietų karių kentė daug prastesnes sąlygas, lyginant su tokiais pačiais kaliniais iš vakarų. Dažnai jie būdavo suvaromi į atvirą lauką ir taip laikomi mėnesių mėnesiais, kol prasidėdavo infekcinės ligos, išsekimas, palauždavo šaltis ir drėgmė. Sovietų Sąjunga nebuvo pasirašiusi Ženevos konvencijos, todėl jos karių buitis visiškai skyrėsi.

Apie juos rašau palyginimui, kad geriau suprastume, kuo skundėsi prancūzai ir ką turėjo sovietų kariai. Prisiminkime, kad visi buvo žmonės, norėję gyventi, turėję svajonių, kažką mylėję, bet patekę į kelių tironų mėsmalę. Keli liudijimai iš „Oflager-53“ prie Pagėgių, apie kurį rašė Kristina Dargužienė žurnale „Rambynas“: „Gyvenome be jokios pastogės, ant pliko smėlio, kai pašalo, rankomis pradėjome rausti urvus – žemines...“, „Vandens neduodavo, čiulpdavome drėgną smėlį arba gerdavome lietaus vandenį, per keletą dienų iš alkio suvalgėme stovykloje žolę ir krūmokšnių šakas...“, „Mes, pagėgiškiai, ne viską žinojome, kas dėjosi miške už spygliuotos vielos. Žmonės kalbėjo matę, kaip belaisviai, gindamiesi nuo bado, valgė medžio žievę. Sklido gandai, kad stovykloje gyvena daugiau kaip 10 000 vyrų“, „N. Kolobkovas savo atsiminimuose mini ir jauną belaisvį kalinį, kuriam vokiečių hitlerininkų gydytojai stažuotojai praktikuodamiesi nupjaudavo dalį sveikos rankos: iš pradžių plaštaką, vėliau alkūnę, dar vėliau visą ranką, kai pagaliau dingo ir pats kalinys.“, „Vienas vokietis, virtuvės vyresnysis, su savo bendrais sargybiniais susilažino. Jis pakvietė kalinį ir valgydino jį tiršta „balanda“. Išbadėjęs kalinys išvalgė dvi cinkuotas skardines ir po pusvalandžio mirė“, „Kartą, tai buvo 1941 rugpjūčio mėnesį,– pasakojo Malkovas,– ilga karo belaisvių vora stovėjo prie vandens. Tik staiga kulkosvaidžio papliūpa. Sargybinis be jokios priežasties sušaudė prie vandens stovinčių kalinių eilutę. Lavonai visą savaitę išgulėjo prie šulinio“.[vi] Didelis lageris veikė ir Macikuose, greta Šilutės. Ten taip pat kalėjo prancūzų kariai.

Būtų gražu įamžinti Lauksargiuose kadaise priverstus dirbti, mirusius Prancūzijos karius. Tai mūsų sąjungininkai. Tačiau, kad tai padarytume, reikia daugiau žinių apie čia atgabentus kalinius. Kol kas internetas nėra labai dosnus šiuo klausimu, net ir ieškant prancūzų kalba. Daug tiesos, matyt, dar slypi Prancūzijos, Vokietijos ir Rusijos karo archyvuose. Straipsnio parengimą rėmė Lietuvos kultūros taryba.

Nuotrauka

Nuotrauka


[i]Beniušis R., Prancūzai Klaipėdos krašte 1940-1945 m., 2016-03-23;

Prieiga internete: https://www.ve.lt/naujienos/klaipeda1/klaipedos-istorija/prancuzai-klai…

[ii]Beniušis R., Kada pagerbsime žuvusius prancūzų ir belgų karo belaisvius?, 2019-05-17;

Prieiga internete: https://www.pajurionaujienos.com/?sid=18487&act=exp

[iii]Dargužienė K., Kančių kelias – Oflager – 53 // Rambynas, 2020, Nr. 1 (17), p. 59;

[iv]   Panné J. L., Prisonniers de guerre français et polonais : fraternité, expériences, témoignages

// La Pologne, p. 271-284;

[v]Beniušis R., Prancūzai Klaipėdos krašte 1940-1945 m., 2016-03-23;

Prieiga internete: https://www.ve.lt/naujienos/klaipeda1/klaipedos-istorija/prancuzai-klai…

[vi]Dargužienė K., Kančių kelias – Oflager – 53 // Rambynas, 2020, Nr. 1 (17), p. 59-62;

Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.
Nuotrauka
rinkimai balsavimas
Įkelta:
2024-04-16
Artėjant Respublikos Prezidento rinkimams, Referendumui dėl pilietybės išsaugojimo, rinkimams į Europos Parlamentą bei Seimo rinkimams, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) inicijuoja pilietinę akciją „Aš Balsuosiu" ir kviečia rinkėjus įsitraukti ir parodyti apsisprendimą dalyvauti artėjančiuose rinkimuose.
Nuotrauka
caritas
Renaldas Malychas nuotraukos
Įkelta:
2024-04-15
Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ Tauragėje veikia jau pusantrų metų. Net iki trijų darbuotojų išaugęs skyrius kartu su vietinių savanorių pagalba nuveikia didelius ir svarbius darbus – maistu remia beveik 3 tūkst. nepasiturinčių Tauragės rajono gyventojų, per mėnesį vien iš prekybos centrų nuo išmetimo išgelbėja virš 5 tonų gero maisto, o socialinėje valgykloje karštą valgį iš „Maisto banko“ komandos rankų gauna daugiau nei 100 skurdžiausiai gyvenančių tauragiškių. 
Nuotrauka
paeliai
Įkelta:
2024-04-15
Nuo šiandien, balandžio 15 d., ūkininkai gali elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) ir pradėti pildyti žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus Europos Komisijos patvirtinimas dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimų.
Nuotrauka
Miskasodis
Įkelta:
2024-04-15
Valstybinių miškų urėdija, Aplinkos ministerija ir Lietuvos nacionalinis kultūros centras kviečia į Nacionalinį miškasodį „Kad giria žaliuotų“ – kelių dešimčių metų tradicija tapusią medžių sodinimo šventę, suburiančią visus – suaugusius, vaikus, bendruomenes, įmones ir organizacijas. Šiais metais miškasodis kviečia švęsti Lietuvos dainų šventės šimtmetį ir pasodinti medžius 100-e Lietuvos girių
Nuotrauka
Tarp egz
Įkelta:
2024-04-12
Šių metų tarpinių patikrinimų sesija bus laikoma pilotine, vienuoliktokų šiemet pasiekti rezultatai bus neprivalomi ir tik jų pačių pageidavimu galės būti įskaityti į galutinį valstybinio brandos egzamino vertinimą. Likusieji trys tarpiniai vyks – į juos galės ateiti norintieji mokiniai. Apie tai šiandien pranešė švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Nuotrauka
Defibliristorius
Įkelta:
2024-04-11
Siekiant užtikrinti, kad kritinių sveikatos sutrikimų atvejais kaip galima greičiau ir kokybiškiau būtų suteikiama pirmoji medicinos pagalba, Tauragės rajono savivaldybė įsigijo 16 automatinių defibriliatorių, kurie įrengti ugdymo įstaigose.
Nuotrauka
Namai
Tauragės rajono savivaldybės nuotraukos
Įkelta:
2024-04-11
Vakar atidaryti bendruomeniniai vaikų globos namai, esantys Veterinarijos g. 10. Čia vaikams sukurta gyvenimui šeimoje artima aplinka – jie turi savo kambarius, kuriuose gyvena po du vaikus. Artimesniam bendravimui naujųjų namų gyventojai gali susirinkti į svetainę kurioje yra televizorius, minkštasuoliai, laisvalaikiui skirti žaidimai.
Nuotrauka
smurtas
Tauragės apskrities policijos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-10
Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija balandžio mėnesį skelbia seksualinio smurto prevencijos mėnesiu, kurio metu siekiama atkreipti dėmesį į seksualinio pobūdžio nusikaltimus ir kviečiama nebijoti kreiptis pagalbos. 77 proc. Lietuvos gyventojų yra patyrę seksualinį priekabiavimą. Seksualinę prievartą be išžaginimo išgyveno beveik kas antras Lietuvos gyventojas, rodo 2023 m. atliktas tyrimas.* Deja, tai vis dar yra latentiniai nusikaltimai, apie kuriuos neretai nutylima dėl baimės, gėdos, streso, stigmos ir aukų kaltinimo. 
Nuotrauka
rinkimai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-09
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) balandžio 9 d. priėmė sprendimus registruoti likusius 5 kandidatus dalyvauti gegužę vyksiančiuose Respublikos Prezidento rinkimuose. Antradienį sprendimai priimti dėl Giedrimo Jeglinsko, Andriaus Mazuronio, Eduardo Vaitkaus, Igno Vėgėlės ir Remigijaus Žemaitaičio. Jie visi įregistruoti kandidatais šiuose rinkimuose.
Nuotrauka
pratybos
Įkelta:
2024-04-09
Balandžio 11–12 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio pėstininkų bataliono (toliau – LDKK PB) padaliniai vykdys orientacinį žygį Tauragės ir Jurbarko savivaldybėms priklausančiose teritorijose.