Ūkininkų susitikimas su Seimo nariais: paliesta opiausia tema – melioracija
Įkelta:
2021-11-19
Nuotrauka
a
Nuotraukos autorius:
Autorės nuotrauka
Aprašymas

Susitikime dalyvavo ūkininkai iš Tauragės ir Pagėgių krašto

Praėjusią savaitę Tauragės rajono ūkininkų sąjunga surengė ūkininkų susitikimą su Seimo nariais, Seimo Kaimo reikalų komiteto nariais. Susitikime dalyvavo Seimo  Kaimo  reikalų  komiteto  pirmininkas Viktoras  Pranckietis, Lietuvos  ūkininkų  sąjungos  pirmininkas  Raimundas  Juknevičius, žemės ūkio viceministras Donatas Dudutis. Apie valandą trukusi diskusija ūkininkus nuvylė.

Prašė išspręsti griovių priežiūros problemą

Susitikimą su Žemės ūkio ministerijos ir Seimo Kaimo reikalų komiteto atstovais surengė Tauragės rajono ūkininkų sąjunga. Diskusijoje dalyvavo ir mūsų krašto Seimo nariai Aušrinė Norkienė ir Romualdas Vaitkus, Seimo  Kaimo reikalų  komiteto narys Jonas Gudauskas, Žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas. 

Kalbėta apie išmokų  suvienodinimą ES šalyse (Lietuvoje jos – vienos mažiausių), užartų pievų  atkūrimą, žaliojo bei  raudonojo kuro  akcizus, mėšlo išvežimą į laukus, mokestį už aplinkos  teršimą, šernų problemą Tauragės rajone. 

Viena plačiausiai aptartų temų ir opesnių Tauragės rajono ūkininkams buvo su melioracija susijusios problemos. Nuo laikų, kai laukuose buvo įrengta melioracijos sistema praėjo keletas dešimtmečių, kai kuriuose laukuose sistema buvo suardyta, ją peraugo medžių šaknys, ji buvo užkimšta. 

Su kokiomis konkrečiai problemomis susiduria ūkininkai, diskusijos moderatorius Seimo narys R. Vaitkus paprašė pasidalinti Gaurės krašto ūkininką Remigijų Balašaitį.

– Mūsų ūkis priklauso Viduklės žemės ūkio kooperatyvui. Kooperatyvas turi įsigijęs melioracijos klojimo įrenginį ir dalį savo laukų mėginu susitvarkyti pats. Viena problemų yra ta, kad praplauti eina tik tuos drenažo vamzdelius, kurių diametras per 10 cm (kiti būna siauresni – aut. past.). Be to, toje pačioje melioracijos sistemoje gali būti išsidėstę daug ūkininkų laukų. Pavyzdžiui, užtvinsta mano sklypas, bet drenažas eina dar per aštuonių savininkų sklypus, jei tu su jais nesutari – problemos išspręsti neįmanoma, – kalbėjo R. Balašaitis.

Pasak jo, praplauti vietomis užsikemšančią melioracijos sistemą nepakanka – būtina nuolatinė griovių, į kuriuos iš laukų suteka vanduo, priežiūra. Jei grioviai apželia krūmais, kyla grėsmė, kad melioracijos sistema bus sugadinta. 

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Dabar ūkininkai, deklaruodami pasėlius, gali pretenduoti (tai neprivaloma) į finansavimą už griovių priežiūrą. Nušienavę vieną kilometrą griovio ir pašalinę nupjautą žolę jie gauna apie 150 eurų.

Anot R. Balašaičio, nors tai ūkininkus skatina rūpintis grioviais, tačiau ne visi tą daro. Jei vienas ūkininkas rūpinasi jo žemėje esančiais grioviais, o kitas ne – krūmai auga ir šaknimis ardo melioravimo sistemą. Nukenčia abu.

– Kodėl negalite susieti tiesioginių išmokų ir mokėti ūkininkams už griovių šienavimą? Dabar aš savo griovį išsipjaunu, kaimynų griovio pjauti negaliu. Ne mano nuosavybė.  O jei griovys nenupjautas, vanduo tvenkiasi, bebrai apsigyvena, melioracijos surinktuvai lieka po vandeniu ir keletą metų visa melioracijos sistema yra užtvindoma vandeniu, – kalbėjo ūkininkas.

Lėšų nebus

Į ūkininko pastebėjimus sureagavo žemės ūkio viceministras D. Dudutis. Politikas pripažino, jog tos lėšos, kurias skiria valstybė savivaldybių melioravimo sistemų priežiūrai, nepakankamos, tačiau jų daugiau skirti neketinama. Jo duomenimis, norint atstatyti visos šalies melioracijos sistemą reikėtų apie 140 mln. eurų.

– Klausimas būtų, kiek savivalda, kiek patys sistemos naudotojai norėtų ir ar galėtų prisidėti prie problemos sprendimo. Šiuo metu rengiamas Melioracijos įstatymas, iki metų pabaigos norėtume turėti pirminį projektą, ir tada galėtume pradėti svarstyti plačiau. Prieš išeinant į viešumą norėtųsi išgirsti jūsų nuomonę, – sakė žemės ūkio viceministras.

Seimo narė A. Norkienė viceministrui atsakė, kad savivalda prisideda prie rūpinimosi melioracijos sistema. 

– Mes tai darome, bet jei jau jums baisu kalbėti, kokie milžiniški pinigai būtini visai Lietuvai, tai savivalda už gautus pinigus tik užkamšo nenumatytus dalykus. Viską reikia spręsti iš esmės. Ši problema tęsiasi daug metų, – sakė A. Norkienė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Ramutė Noreikienė, Tauragės rajono savivaldybės kaimo reikalų skyriaus mentorė (buvusi vedėja) informavo, kad savivaldybė kasmet melioracijai skiria apie 100 tūkst. eurų. 

– Ūkininkai gali burtis į asociacijas ir pretenduoti į ES finansavimą. Taip ir vyksta: priklausantys tai pačiai melioracijos sistemai ūkininkai kuria asociacijas. ES padengia 80 proc. projekto išlaidų, tiek asociacijos, tiek savivaldybė prie tokių projektų įgyvendinimo prisideda po dešimčia procentų. Kartais senosios sistemos pakeičiamos naujais, plastikiniais vamzdeliais, sutvarkomos upelių žiotys, griovys ar kita. Tačiau šios lėšos yra skiriamos iš tos pačios minėtosios šimto tūkstančių eurų sumos, – teigė R. Norkienė.

Įgyvendinus projektą savivaldybė privalo 3–5 metus atlikti priežiūrą, ją atlikdama naudoja tuos pačius melioracijai skirtus pinigus, tad nebelieka pinigų kitų melioracijos problemų sprendimui. Ūkininkų klausta, gal jie galėtų prisidėti prie griovių priežiūros, tačiau salė tylėjo.

„Dievui į langus“

R. Noreikienė Seimo nariams išsakė klausimą, gal būtų galima palikti griovių priežiūros atsakomybę ūkininkams ir padaryti, kad pinigus už priežiūros darbus jie gautų per išmokas, tačiau atsakymo nesulaukė. 

Seimo Kaimo reikalų komiteto nariai pasižymėjo pastebėjimus. Ūkininkams belieka tikėtis, kad svarstant Melioracijos įstatymą susitikime aptartos problemos pasieks įstatymo rengėjų ausis.

Ministro patarėjas D. Rybakovas išsakė pastebėjimą, kad rengiamame įstatymo projekte yra svarstymas, kad už melioraciją turėtų mokėti visi jos naudotojai: ne tik ūkininkai, kelininkai, geležinkeliečiai ir kiti. 

Seimo Kaimo  reikalų  komiteto pirmininkas V. Pranckietis išsakė pastebėjimą, kad bet kokiu atveju ūkininkai turėtų imtis iniciatyvos prižiūrint melioracijos sistemą.

– Smetonos laikais, jei aukščiau (aukštesnėje žemės reljefo vietoje) žemės turintis ūkininkas imdavo kasti griovį, žemiau turintis žemės privalėdavo taip pat pradėti kasti griovį savo žemėje arba mokėti pinigus aukščiau kasančiam ūkininkui, – sakė seimo narys.

Ar ūkininkai patenkinti susitikimu su Seimo nariais, paklausėme Reginos Rimkienės, Tauragės rajono ūkininkų sąjungos vadovės:

– Ten jų tos kalbos yra Dievui į langus. Ketinu Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko paklausti, ar Žemės ūkio ministerijos atstovai duos kokį nors atsaką į šį renginį, ar taip ir paliks, – „Tauragės žinioms“ sakė R. Rimkienė.

Nuotrauka
a
Autorės nuotrauka

Tauragės rajono ūkininkų atstovė išreiškė nusivylimą susirinkimu, ji tikėjosi, kad į Tauragę atvykę Žemės ministerijos atstovai ne tik diskutuos, bet ir padarys paslaugą. Pašnekovė sakė susirinkimo metu Žemės ūkio viceministro paklaususi, ar būtų galima iki gruodžio 15 dienos pratęsti srutų-mėšlo išvežimo terminą. 

– Svečiai sakė, kad paliko aplinkos ministrui raštą dėl termino pratęsimo. Tačiau pirmadienį gavome raštą iš Ūkininkų sąjungos, kad terminas nebuvo pratęstas. Matote, ne visa Lietuva to dalyko prašė, tik mes, Žemaitija, gal todėl, – svarstė Tauragės rajono ūkininkų atstovė.

Nors auditorijoje nuaidėjo ne vienas ūkininko klausimas ir į jį atsakyti būdavo galima kuriam iš svečių, konkretaus kurios nors problemos sprendimo giliau aptarti nesiimta. 

Nuotrauka
centro
Tauragės radijo nuotrauka
Įkelta:
2024-07-16
Tauragės rajono savivaldybės administracija (kodas 188737457), kurios buveinė Tauragėje, Respublikos g. 2,  skelbia statinių (kioskų) Tauragėje, Spaustuvės g. 1, elektroninius nuomos aukcionus. Kiekvienas statinys (kioskas) išnuomojamas 5 metų terminui (su galimybe pratęsti nuomos sutartį iki 10 metų). Numatytas veiklos pobūdis kiekviename statinyje (kioske) – prekyba (maisto produktais).  Aukcionuose išnuomojama:
Nuotrauka
a
Įvaizdinė nuotrauka
Įkelta:
2024-07-15
Skatindama ekologinių ūkių plėtrą ir siekdama, kad vaikai gautų daugiau kokybiško maisto, Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) jau šiemet į remiamų produktų sąrašą įtrauks ir perėjimo prie ekologinės gamybos laikotarpio produktus. Iki šiol vaikai ugdymo įstaigose galėjo skanauti tik ekologiškų ir pagal nacionalinę maisto kokybės sistemą pagamintų maisto produktų, kurių įsigijimą rėmė ŽŪM.
Nuotrauka
senjorai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2024-07-15
Lietuvoje dirbančių vyresnio amžiaus žmonių daugiau nei kitose Europos šalyse. Eurostato duomenimis, 55-64 metų gyventojų užimtumas mūsų šalyje viršija Europos Sąjungos ir Euro zonos šalių vidurkį. Pagrindinis skirtumas – Lietuvoje daugiau dirba tokio amžiaus moterys, o ES – vyrai.
Nuotrauka
Mergaitė
Įkelta:
2024-07-12
Siekiant maksimaliai apsaugoti vaikus nuo seksualinio smurto, asmenys dirbantys ar planuojantys dirbti su vaikais, privalės turėti Teisėto darbo su vaikais kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti ar darbuotojas turi QR kodą, o institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatančius Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus priėmė Seimas. Jie įsigalios nuo 2024 m. lapkričio 1 d.
Nuotrauka
erelis
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-07-12
Tauragiškis Antanas sulaukęs palikimo, žemės, Deferencijos kaime ėmė kurti planus apie ten esančios sodybos puoselėjimą ir galimybę ūkininkauti. Tačiau apsilankius Nacionalinėje mokėjimo agentūroje dėl pievų deklaravimo laukė netikėta naujiena: jam priklausančiuose plotuose apsigyveno Lietuvoje retas paukštis, mažasis erelis rėksnys. Dėl saugomo gyvūno vyrui teko atsisakyti visų planų. Tas dar nebūtų taip apmaudu, tačiau jo žemėje ES lėšomis pradėti tvarkyti melioracijos grioviai. Erelio peryklomis pripažintose pievose važinėjasi technika, perkastuose grioviuose išnyko vandens telkinių gyvūnija. „Kas dabar tą erelį maitins?“ – susirūpino erelio namų savininkas.
Nuotrauka
poligonai
Įkelta:
2024-07-11
Priėmus sprendimą steigti du naujus Lietuvos kariuomenės poligonus Vakarų Lietuvoje  – Tauragės ir Šilalės karinius poligonus su jų veiklai būtina infrastruktūra – Krašto apsaugos ministerija tęsia viešas diskusijas su rajonų bendruomenėmis dėl poligonų steigimo ir liepos 15 d. kviečia į susitikimus aktualiems klausimams aptarti.  Susitikimuose su rajonų bendruomenėmis dalyvaus  Vyriausybės,  Krašto apsaugos,  Aplinkos, Žemės ūkio ministerijų, Lietuvos kariuomenės, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, Valstybinės miškų urėdijos atstovai. Taip pat diskusijose dalyvaus Tauragės, Šilalės, Jurbarko rajonų savivaldybių merai, seniūnijų atstovai. 
Nuotrauka
Aplinkelis
Įkelta:
2024-07-09
Siekiant nukreipti tranzitinį transportą nuo miesto centrinės dalies, Tauragėje šiemet toliau tiesiamas pietinis aplinkkelis. Šiuo metu darbai vyksta ruože nuo Vytauto gatvės iki Dariaus ir Girėno gatvės. Kaip valstybei svarbiam vietinės reikšmės kelių projektui, šiems darbams šiemet skirta daugiau kaip 615 tūkst. eurų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) lėšų.
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-08
Liepos 1 d. įsigalios Užimtumo įstatymo pakeitimai, kurie palies bene visas klientų grupes. Supažindiname su svarbiausiais iš jų.
Nuotrauka
kredito unija
Įkelta:
2024-07-04
LKU kredito unijų grupė pasirašė sutartį su UAB „Investicijų ir verslo garantijomis“ (INVEGA), pagal kurią priemonėje dalyvaujančios kredito unijos pradeda teikti lengvatines paskolas ūkininkams. Lengvatinės paskolos gali būti skirtos ūkio plėtrai ir modernizavimui, taip pat investicijoms bei apyvartiniam kapitalui finansuoti.
Nuotrauka
energija
Įkelta:
2024-07-03
Lietuvoje sparčiai didėja energijos gamyba iš atsinaujinančių energijos išteklių, kuri, palyginti su tradiciniais energijos gamybos būdais, suteikia daug naudos aplinkai, turi socialinę ir ekonominę reikšmę. Skaičiuojama, kad Šilalės rajono savivaldybėje pusė suvartojamos energijos yra iš atsinaujinančių išteklių. Šilalės rajono savivaldybė sparčiai ruošiasi pereiti prie alternatyviųjų išteklių energijos plėtojimo, ruošdama atitinkamus strateginius dokumentus, taip pat atnaujina seną ir neefektyvią viešųjų paslaugų infrastruktūrą bei numato dideles apimtis, modernizuojant senus daugiabučius.
Nuotrauka
žal
Žalgirių gimnazijos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-03
DofE programa – tai iš Edinburgo (Jungtinė Karalystė) atkeliavusi asmeninio tobulėjimo programa, Lietuvoje nuo 2006 metų sėkmingai įgyvendinama organizacijose, dirbančiose su 14–24 metų jaunimu. Taikant šią programą,  skatinama ugdyti drąsią, atsakingą ir visapusišką asmenybę, prisidedančią prie visuomenės gerovės. DofE programą visame pasaulyje koordinuoja Tarptautinis DofE apdovanojimų programos fondas. Programą globoja jauniausiasis Karalienės Elizabeth II ir princo Philipo sūnus – Jo Karališkoji Prakilnybė Edinburgo hercogas princas Edwardas.
Nuotrauka
patriot
Įkelta:
2024-07-02
Liepos 7-19 dienomis Lietuvoje pirmą kartą organizuojamos pratybos „Baltic Connection 24" („BALTCON24"), kurioms į Lietuvą dislokuojama Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot". Pratybose dalyvaus Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS", Nyderlandų karališkųjų karinių oro pajėgų oro gynybos sistema „Patriot", NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.
Nuotrauka
pinigai
asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2024-07-01
Nuo liepos 1 d. iš skolų turinčių žmonių atlyginimų antstoliai išskaičiuos mažesnę dalį – tai reiškia, kad daugiau pajamų liks pragyvenimui, o kartu žmonės bus skatinami dirbti legaliai ir palaipsniui išvis atsikratyti skolų naštos. Skolų turinčiam žmogui papildomai kreiptis į antstolius nereikės, sumažintos privalomos išskaitos bus taikomos automatiškai.
Nuotrauka
gais
Įkelta:
2024-07-01
Trečiadienį Tauragės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba (PGT) visuomenei pristatė naują autocisterną, kurią naudos Kęsčių ugniagesių komanda. Automobilis pirktas dėvėtas, tiesa, tokį rasti nėra lengva. Ugniagesių viršininkas Aretas Ežerskis praleido ne vieną mėnesį vartydamas internetinius puslapius ir ieškodamas tinkamo automobilio.
Nuotrauka
socialinis
Įkelta:
2024-06-28
Socialinis darbas visuomenei yra naudingas arba labai naudingas – taip mano dauguma Lietuvos gyventojų, rodo tyrimai. Nors per paskutinius penkerius metus socialinių paslaugų srities darbuotojų skaičius padidėjo daugiau nei 3 tūkst., šių darbuotojų vis dar trūksta, o jų poreikis nuolat auga. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jaunuolius kviečia rinktis socialinio darbuotojo profesiją. Socialinį darbą galima studijuoti vienoje iš 15 šalies aukštųjų mokyklų.
Nuotrauka
Baciuška
Įkelta:
2024-06-27
Vakar medijose pasirodžiusi žinia, kad Šilalės ir Tauragės rajonuose bus kuriami du nauji kariuomenės poligonai, nustebino ne vieną. Naujiena, tarsi perkūnas iš giedro dangaus, iš pradžių šokiravo, o paskui iššaukė komentarų krušą ir liūtį.
Nuotrauka
gaistrinė
Įkelta:
2024-06-27
Tauragės rajono savivaldybės priešgaisrinė tarnyba šiandien pristatė naują vidutinės klasės autocisterną „MAN“, kuri pagerins mūsų ugniagesių gelbėtojų darbo sąlygas bei leis greičiau ir efektyviau reaguoti į nelaimes. Ši moderni technika yra itin svarbi tiek savivaldybei, tiek jos gyventojų saugumui.
Nuotrauka
namai
Įkelta:
2024-06-27
Siekiant taikliau ir efektyviau panaudoti mokesčių mokėtojų lėšas, labiau skatinti savivaldybes prisidėti finansiškai prie valstybės teikiamos jaunų šeimų įsigyti būstus paskatos, keičiamas finansinės paramos jaunoms šeimoms teikimo modelis. Seimas priėmė Vyriausybės pateiktą ir Seime patobulintą, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtą Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo projektą.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-06-27
Kaip informuoja Tauragės rajono savivaldybė, birželio 20 d. buvo atlikti maudyklų vandens tyrimai Jūros upės maudykloje, Balskų tvenkinyje, Keramikos tvenkinyje, Skaudvilės tvenkinyje, Draudenių ežere, Zumpės tvenkinyje bei vBaltrušaičių tvenkinyje.
Nuotrauka
poliginai
Įkelta:
2024-06-26
Bus steigiami du nauji Lietuvos kariuomenės poligonai Tauragės ir Šilalės rajonuose​​​​​​​Šiandien Valstybės gynimo taryba priėmė sprendimą steigti du  naujus Lietuvos kariuomenės poligonus  vakarų Lietuvoje  –  Tauragės ir Šilalės  karinius poligonus su būtina jų veiklai reikalinga infrastruktūra. Toks sprendimas priimtas įvertinus Krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės teiktus pasiūlymus dėl galimos Lietuvos kariuomenės poligono vietos, kurioje galėtų treniruotis Lietuvos kariai.
Nuotrauka
gim
Įkelta:
2024-06-20
Birželio 17-19 dienomis Tauragės Žalgirių gimnazijos I-II klasių mokiniai vykdė trumpalaikius projektinius darbus tema „Žalioji Tauragė“. Gimnazistai galėjo rinktis vieną iš 21 mokytojų pasiūlytos projektinių darbų temos. Veiklos, kurios buvo vykdomos ne tik gimnazijoje, bet ir kitose netradicinėse erdvėse, vyko 6 grupėse: tiksliųjų mokslų; užsienio kalbų; visuomeninių mokslų, menų, technologijų ir fizinio ugdymo; gamtos mokslų; lietuvių kalbos ir literatūros.
Nuotrauka
koplyt
Autorės nuotraukos
Įkelta:
2024-06-20
Trečiadienį Tarailių progimnazijos kiemelyje, aštuntokų išleistuvių proga, mokyklos kiemelyje įkurdintas jų pačių gamintas koplytstulpis. Lietuvos mokinių liaudies dailės konkursinės parodoje „Sidabro vainikėlis“ dirbiniui suteiktas aukštas įvertinimas – jis laimėjo antrąją vietą. O kad visa tai įvyktų labiausiai stengėsi progimnazijos technologijų mokytojas Vidas Galbogis: vyras plušėjo kartu su trimis mokiniais, jiems talkino vieno jų tėtis ir mokyklos ūkinės dalies meistras. Lengva nebuvo: sunkų dirbinį gabenant į parodas pedagogą „susuko“ radikulitas.
Nuotrauka
globejai
R. Vaitkevičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-06-19
„Manau, kad globai reikia subręsti. Turi sutvirtėti viduje, įsišaknyti, kad galėtumei pasidalinti vaisiais su kitais“, – sako Vilija Burnelaitienė. Jurbarko rajone, vaizdingoje vietovėje, netoliese Panemunės pilies, gyvenančioje šeimoje šiuo metu auga keturi globotiniai – dvi sesės ir du broliai, o kartu – ir trys biologiniai vaikai.