Šventės baigėsi, dovanų pakuotės iškeliavo į konteinerių aikšteles. Nors pakuočių atliekos miesto bendro naudojimo konteinerių aikštelėse pagal taisykles renkamos kas dvi savaites, po 7 dienų gyventojai šaukiasi pagalbos – kur dėti atliekas, jei konteineriai pilni. Vežėjai trauko pečiais ir žada nelaukdami termino pakuotes išvežti anksčiau, o gyventojų prašo tinkamai išlankstyti pakuotes ir neužkišti konteinerių. Bet aistras kelia ne tik pakuočių atliekos – nerimaujama ir dėl politikų sprendimo miesto individualių valdų mišrias atliekas vežti kas antrą savaitę. Ar neatsitiks taip, kad karštuoju metų laiku rečiau vežami konteineriai vers kęsti dvoką?
Pilni konteineriai
Penktą naujųjų metų dieną į redakciją užsukęs Vasario 16-osios gatvės vieno daugiabučio gyventojas piktinosi, kad pakuočių konteineris pilnas, atliekos jau kraunamos šalia konteinerių.

– Atneša gyventojai pakuotes, konteineris pilnas, tai rūšiuotas atliekas ima ir sumeta į mišrių atliekų konteinerį. O mus ragina rūšiuoti, ir tą sąžiningai darome, bet kur dėti tas atliekas? Juk šalia konteinerio padėti negalima, gali baudą gauti. Prisiskambinti nei „Ekonovusui“, nei TRATC-ui neįmanoma. O jei kur pavyksta prisiskambinti, tai siuntinėja vieni pas kitus, – apmaudą liejo tauragiškis. – Šiandien jau sausio 5 diena, o pakuotės dar neišvežtos.
Pradėjus ieškoti grafiko, kada pakuotės turi būti išvežtos, to padaryti taip ir nepavyko. Kaip teigė „Ekonovuso“ Tauragės padalinio vadovas Andrius Stankevičius, šių metų grafikas dar nepatvirtintas, tad tikslių išvežimo dienų rasti ir nebuvo galima.
Atneša gyventojai pakuotes, konteineris pilnas, tai rūšiuotas atliekas ima ir sumeta į mišrių atliekų konteinerį. O mus ragina rūšiuoti, ir tą sąžiningai darome, bet kur dėti tas atliekas? Juk šalia konteinerio padėti negalima, gali baudą gauti. Prisiskambinti nei „Ekonovusui“, nei TRATC-ui neįmanoma. O jei kur pavyksta prisiskambinti, tai siuntinėja vieni pas kitus, – apmaudą liejo tauragiškis. – Šiandien jau sausio 5 diena, o pakuotės dar neišvežtos.
– Pernai buvo pateiktas projektinis grafikas derinti, kol negavome patvirtinimo iš TRATC, mes jo negalima paviešinti, – teigė „Ekonovus“ vadovas.
Paskutinį kartą pakuotės mieste iš bendro naudojimo konteinerių aikštelių rinktos praėjusių metų gruodžio 29-ąją. Pagal sutartį su TRATC kitas rinkimas numatytas sausio 13-ąją, nes pakuotės renkamos kas dvi savaites.
– Aišku, nelauksime 13-os dienos, rinksime anksčiau. Sulaukę gyventojų skambučių ar patys pamatę, kad konteineriai pilni, vežame ir dažniau. Prieš tai pakuotes vežėme gruodžio 23-ąją. Grafiko laikytis neįmanoma, nes popieriaus būtų kalnai. O dabar įtakos turi ir šventinis laikotarpis, greit prisipildo, – teigė A. Stankevičius.
Netinkamai išlanksto
Pašnekovas pastebėjo, kad didžiulė problema – netinkamai sulankstytos pakuotės, kurios užkiša konteinerius.
Dėžutes reikia išlankstyti arba didesnes pakuotes supjaustyti, suplėšyti kuo mažesnėmis dalimis. Sugrūstos pakuotės konteineryje išsiskleidžia ir kito gyventojo pakuotėms vietos konteineryje nebelieka, – konstatavo A. Stankevičius. – Į gyventojų nusiskundimus reaguojame, tikriname, ar konteineris pilnas, ar užkimštas.
– Panaši situacija buvo praėjusią savaitę su mišriomis atliekomis. Ištuštinę mišrių atliekų konteinerį po trijų valandų sulaukėme skambučio, kad atliekas jau deda šalia konteinerio. Pasirodo, kažkas į konteinerio šachtą įkišo šaką ir per ją įmesti atliekų jau negalima, – pasakojo A. Stankevičius. – Vieni žmonės supranta, kiti pyksta. Visokių skambučių sulaukiam. Ir savivaldybė, ir žurnalistai sulaukia.
Nors informacijos, kaip tinkamai sulankstyti pakuotes, regis, galima rasti net ant paties konteinerio, bet, pasak pašnekovo, kai į varpelį sugrūdama didžiulė televizoriaus pakuotė, tikėtina, kad kiti gyventojai daugiau pakuočių ir nebegalės įmesti.
– Nuo smarkaus grūdimo į požeminius konteinerius net nugarinė konteinerio skardinė sienelė nuplėšiama, – teigė vadovas.
Tad ką daryti gyventojams, kad popierius tilptų į mažą konteinerio angą?
– Dėžutes reikia išlankstyti arba didesnes pakuotes supjaustyti, suplėšyti kuo mažesnėmis dalimis. Sugrūstos pakuotės konteineryje išsiskleidžia ir kito gyventojo pakuotėms vietos konteineryje nebelieka, – konstatavo A. Stankevičius. – Į gyventojų nusiskundimus reaguojame, tikriname, ar konteineris pilnas, ar užkimštas.
Aikštelėse – beglobių gyvūnų namai
Paprašytas pasidalinti kitomis problemomis, su kuriomis susiduria atliekų vežėjai, A. Stankevičius prakalbo apie bendro naudojimo konteinerių aikštelėse apgyvendintus beglobius gyvūnus.
– Kai kurie gyventojai konteinerių aikšteles pavertė maisto dalijimo punktu beglobiams gyvūnams. Prideda įvairių maisto likučių, o vienoje aikštelėje už tekstilės konteinerio padarė iš lentelių net namelį. Aikštelės nėra beglobių gyvūnų maitinimo vieta. Vieną dieną išvalai, o kitą dieną būna vėl randi sauso maisto priberta. Kiek bevalai, vis to maisto randi, – pasakojo nuo praėjusių metų rugsėjo „Ekonovus“ Tauragės padaliniui vadovaujantis A. Stankevičius.
Veš rečiau
Naujovė laukia miesto individualių valdų gyventojų – retinamas mišrių atliekų išvežimas. Rajono politikai priėmė sprendimą pakeisti Tauragės rajono savivaldybės atliekų tvarkymo taisykles, patvirtintas savivaldybės tarybos 2015 m. birželio 18 d. Pakeisti du taisyklių punktai. Pirmas – pakuočių atliekas ir kitas antrines atliekas draudžiama palikti šalia kolektyvinių (bendrų) konteinerių (ankstesniame sprendime buvo draudžiama aikštelėse šalia kolektyvinių (bendrų) pakuočių atliekų surinkimo konteinerių palikti atliekas, kurioms šie konteineriai nėra skirti). Antrasis pakeitimas – individualūs konteineriai Tauragės mieste tuštinami ne rečiau kaip 1 kartą per 2 savaites (26 kartus per metus), prieš tai taisyklėse galiojo nuostata, kad atliekos išvežamos ne rečiau kaip 1 kartą per savaitę (52 kartus per metus). Konteinerių išvežimas retinamas nuo balandžio 1-osios.

Kaip teigiama aiškinamajame sprendimo rašte, suretinus mišrių komunalinių atliekų konteinerių surinkimo iš Tauragės miesto individualių namų aptarnavimą bus mažinama aplinkos tarša ir tausojama miesto infrastruktūra.
Komisija pritarė
Šis sprendimas priimtas po to, kai TRATC kreipėsi į savivaldybę siūlydama retinti mišrių atliekų surinkimą iš individualių valdų. Komisijos dėl komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemai Tauragės rajono savivaldybėje įvertinti posėdyje, vykusiame praėjusių metų gruodžio 6 d., TRATC vadovas Virginijus Noreika informavo, kad TRATC, vykdydamas komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo stebėseną ir kontrolę, pastebėjo, kad Tauragės miesto gyventojai neišstumia savo mišrių komunalinių atliekų konteinerių kiekvieną kartą pagal numatytą grafiką. Mišrios komunalinės atliekos iš Tauragės miesto individualių namų renkamos kiekvieną pirmadienį ir antradienį, vidutinis šių konteinerių aptarnavimo intensyvumas – 22 proc. Vertinant šiuos duomenis, tikėtina, kad mišrias komunalines atliekas renkant kas antrą savaitę gyventojai išstums bent pusę maršrute priskirtų konteinerių.
Posėdyje savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė komisijos narius informavo, kad praėjusių metų lapkričio mėnesį pakuočių tvarkymo organizacijos kartu su UAB „Dunokai“ atliko individualių pakuočių atliekų surinkimo konteinerių morfologinį tyrimą. Tyrimo rezultatai parodė, kad gyventojai rūšiuoja prastai. Tik apie pusė atliekų, patenkančių į pakuočių atliekų konteinerius, yra pakuočių atliekos. Dėl šių priežasčių pakuočių tvarkymo organizacijos nesutinka, kad iš individualių pakuočių atliekų surinkimo konteinerių būtų dažniau vežamos pakuočių atliekos. Tąkart komisijoje pritarė TRATC siūlymui nustatyti retesnį Tauragės miesto individualių namų mišrių komunalinių atliekų surinkimo konteinerių tuštinimo dažnį.
Kilo klausimų
Svarstant sprendimą rajono politikams kilo klausimų dėl taisyklių keitimo tikslingumo. Vienas jų – ar mažėjant atliekų surinkimo dažniui mažės mokestis už mišrių atliekų surinkimą. Kaip aiškino V. Noreika, mokesčio apskaičiavimo metodika nesikeičia, tad ir mokestis už atliekų surinkimą lieka toks pat.
– Važinėdami po miestą du kartus per mėnesį vežėjai surinks tą patį atliekų kiekį. Pakėlimų dažnumas dabar nesiekia nė 20 proc., tai reiškia, kad renkant atliekas išstumiamas kas 4–5 valdos konteineris. Rečiau renkant atliekas konteinerių ištuštinimo dažnis sieks 40–50 proc. Bet mokestis gyventojams nesikeis, – politikams aiškino V. Noreika.
Tarybos narys Viktoras Kovšovas teigė nesuprantantis TRATC-o logikos ieškoti materialinės naudos vežėjams. TRATC vadovas atrėmė, jog statistika rodo, kad vasarą ir žiemą konteinerių ištuštinimo dažnis žymiai nesiskiria.
Važinėdami po miestą du kartus per mėnesį vežėjai surinks tą patį atliekų kiekį. Pakėlimų dažnumas dabar nesiekia nė 20 proc., tai reiškia, kad renkant atliekas išstumiamas kas 4–5 valdos konteineris. Rečiau renkant atliekas konteinerių ištuštinimo dažnis sieks 40–50 proc. Bet mokestis gyventojams nesikeis, – politikams aiškino V. Noreika.
Vadovas sutiko, kad iš pradžių gyventojams retesnis atliekų išvežimas gali kelti nepatogumų, bet, kaip rodo kaimyninės Šilalės, kur jau ketvirtus metus mišrios atliekos vežamos kas dvi savaites, ir kitų savivaldybių pavyzdžiai, tokia praktika pasiteisina.
Nesutikdamas su išsakyta nuomone dėl naudos vežėjui, V. Noreika teigė, jog žodžiu su vežėju sutarta, kad bendro naudojimo konteineriai bus tuštinami ne 6, o 7 kartus per savaitę, o pakuotes vežtų ne kas antrą, o kiekvieną savaitę.
Tarybos narys Kęstutis Balašaitis sprendimui retinti mišrių atliekų išvežimui pritarė.
– Gyvenu kaime ūkiškai, rūšiuojant atliekas tikrai mišrių komunalinių atliekų yra žymiai sumažėję. Iš savo namų mišrias komunalines atliekas išvežu kartą per ketvirtį, – teigė politikas.
Griežtėja baudos
Lietuvoje griežtėja baudos už šiukšlinimą prie konteinerių. Palikus prie jų didelių gabaritų ar kitokias atliekas nustatyti pažeidėjai nebus įspėjami, kaip buvo daroma iki šiol – jiems iš karto bus skiriamos piniginės baudos. Įsigaliojus tokiai tvarkai atliekas prie konteinerių paliekantiems asmenims iš karto bus skiriamos 30–140 eurų baudos. Už pakartotinai padarytą nusižengimą gresia bauda nuo 140 iki 600 eurų.
UAB TRATC informuoja, kad nustačius pažeidėją informacija apie jį bus perduota savivaldybei, kuri priima sprendimą dėl administracinės nuobaudos skyrimo. Iki šiol dažniausiai tai būdavo įspėjimas.
Kaip teigia TRATC, šiukšlinimas prie konteinerių yra opi problema, kurią sukuria patys gyventojai, ne vietoje mesdami savo atliekas.
Tauragės savivaldybė savo iniciatyva imasi priemonių ir prie probleminių aikštelių įrengia vaizdo stebėjimo kameras. Tai padeda užfiksuoti pažeidėjus, jų automobilių numerius.
Primenama, kad didelių gabaritų atliekas nemokamai galima pristatyti į DASA aikšteles.