Mokyklos nelaukia įstatymo pataisų – taisykles įsiveda pačios
Įkelta:
2022-05-12
Nuotrauka
telefonai
Aprašymas

Asociatyvi Freepik.com nuotrauka

 

Seimo nario Justo Džiugelio Seimui pateiktos Švietimo įstatymo pataisos dėl mobiliųjų telefonų ir planšečių naudojimo mokyklose buvo atmestos. Tiesa, pataisos bus tobulinamos. Rajono mokyklų vadovai šiai įstatymo pataisai pritartų, nors kai kurios mokyklos jau turi įsivedusios savo taisykles, prie kurių mokiniai priprato.

Pataisai nepritarta

J. Džiugelis siūlė įstatymo pakeitimą dėl informacinių ir komunikacinių technologijų įrangos naudojimo mokyklose asmeninėms reikmėms tvarką, kurią turėtų nustatyti mokyklos taryba. Anot jo, dar 63 proc. mokyklų nėra reglamentavusios šio klausimo ir dėl mobiliųjų telefonų naudojimosi arba nesinaudojimo pamokų metu sprendžia mokytojai.

„Mes tiesiog siekiame, kad kiekviena mokykla susitartų su mokinių, mokytojų ir kitų specialistų bendruomenėmis, ar jų mokykloje mobilieji telefonai, išmanieji laikrodžiai ir kitos išmaniosios priemonės yra leidžiamos, ar neleidžiamos,“ – svarstant pataisas Seime teigė J. Džiugelis.  

Kaip teigė Seimo narys, mokytojai turi tikrai didelį krūvį, todėl jie turėtų užsiimti tiesioginiu savo darbu, tai yra mokyti vaikus, dėstyti pamokas, o ne malšinti konfliktus, susijusius su mobiliųjų telefonų naudojimu pamokų metu.

Siūlydamas šią pataisą J. Džiugelis siekia įtraukti jaunimą į demokratinius procesus: „Apskritai viešoji diskusija dėl šio įstatymo projekto sulaukė ypač didelio jaunimo dėmesio. Tai yra ypač gerai, nes jaunimas taip pat turi žinoti, kad jie gali daryti įtaką savo valstybės sprendimams, politiniams sprendimams ir panašiai. Dar kartelį atkreipiu dėmesį – tai nėra imperatyvus draudimas. Tai yra prašymas mokyklų bendruomenėms susitarti.“

Projektui po pateikimo pritarė 33 Seimo narių, prieš balsavo 17, susilaikė 67 parlamentarai. Alternatyvaus balsavimo metu nuspręsta grąžinti projektą iniciatoriams tobulinti. Tokiam sprendimui pritarė 67, prieš balsavo 59 Seimo nariai.

Telefonų vieta – dėžutėse

„Tauragės žinių“ kalbinti Tauragės rajono mokyklų vadovai teigė, kad tikrai pasitaiko atvejų, kai mokiniai naudojasi mobiliaisiais telefonais pamokų metu, bet dėl to didelės problemos nemato – daugumos mokyklų vidaus taisyklėse įrašyta, kad pamokų metu naudotis mobiliaisiais telefonais ne ugdymosi tikslais negalima. 

– Aišku, kyla tokių problemų, nes vaikai yra vaikai. Per pamokas jie bando naudotis telefonais. Mokytojai kažkaip su jais susitaria, bet nėra taip, kad visada 100 proc. pavyksta. Bandom, pavyzdžiui, rinkti telefonus, dėti juos į dėžutes. Be abejo, turime bendras taisykles, kad pamokų metu telefonais negalima naudotis. Galbūt kitais metais bandysime užtikrinti, kad visuose kabinetuose būtų dėžutės ir mokiniai atėję į pamokas sudėtų savo telefonus į jas, o išeidami juos pasiimtų. Manau, taip galėtume kažkiek juos suvaldyti. Iš tikrųjų tai pritarčiau tokiam įstatymo pakeitimo projektui, – komentavo Skaudvilės gimnazijos direktorius Nerijus Jocys.

Norėtų lygybės

Pasak Tauragės „Aušros“ progimnazijos direktorės Snieguolės Bastakienės, mokykloje didelių problemų dėl telefonų nekyla, bet pasitaiko atvejų, kai mokiniai naudojasi mobiliaisiais pamokų metu be rimtos priežasties. Pamokose telefonai nėra visiškai uždrausti, kadangi kai kurie mokytojai pamokose naudoja mobiliuosius įrenginius ugdymo tikslais, kad mokiniai galėtų prisijungti prie įvairių programėlių.

Progimnazijos vadovė mano, kad geriau būtų nustatyti vienodas taisykles visoms mokykloms, kad nekiltų neaiškumų tiek mokiniams, tiek tėvams:

– Galbūt iš dalies pritarčiau šiam pakeitimui. Dar nelabai gilinausi į tai, bet, manau, būtų kažkiek daugiau aiškumo ir tėveliams, nes kiekviena mokykla turi savo atskiras taisykles. Jei būtų bendros, galėtume mokykloje adaptuotis ir būtų bendri principai, galiojantys visose mokyklose. Dažnai ir tėveliai, ir mokiniai piktinasi, kad vienoje mokykloje vienokios taisyklės, o kitoje – kitokios. Kodėl vienur galima, o kitur ne. Pritarčiau tokiam sprendimui, bendru pagrindu mokykla galėtų prisitaikyti taisykles sau pagal poreikį. Bendras taisykles mokyklos tarybos sprendimu savo mokykloje jau turime.

Nustatytos griežtos taisyklės

Tauragės „Šaltinio“ progimnazijos direktorė Jūratė Lazdauskienė komentavo, kad mokykloje po nuotolinio mokymosi taisykles visgi reikia pakartoti:

– Mes mokykloje turime savo tvarką. Pagal taisykles mokiniai, atėję į mokyklą, turėtų išsijungti mobilųjį telefoną, įsidėti į kuprinę ir įsijungti tik mokytojui leidus, jeigu jo reikia kokiai nors veiklai. Arba grįždami į namus vaikai įsijungia telefonus, kad praneštų tėvams, jog jau eina namo. Tvarka yra tokia. Iki pandemijos buvo pakankamai tos tvarkos laikomasi, o dabar, po nuotolinio mokymosi, šiek tiek ta tvarka buvo išsiderinusi, bet mes toliau siekiame atstatyti tas taisykles ir laikytis susitarimo. Visko būna – vaikai yra vaikai. Yra kas laikosi taisyklių, yra kas ir nesilaiko, su kuriais reikia pravesti pokalbius arba priminti taisyklę, galiojančią mokykloje. Kai kuriems užtenka vieno karto, su kai kuriais reikia pakartoti keletą kartų, įvairiai. Šiam įstatymo pakeitimui pritarčiau. 

Draudimams nepritaria 

Savo nuomonę apie mobiliųjų telefonų naudojimą mokyklose išsakė ir mokiniai. Keletas kalbintų gimnazistų nepritarė planuojamiems priimti draudimas, kiti teigė, kad dėl telefonų naudojimo rimtų konfliktų nekyla, mokytojai sugeba suvaldyti situaciją.

– Konfliktų mokykloje nelabai kyla. Žinoma, būna ir piktybinių moksleivių, kurie per pamokas įsijungia ir naudojasi telefonais. Manau, protingas žmogus, kuriam  pamokos svarbios, nori klausytis mokytojo dėstomos medžiagos ir net nepagalvoja imti į rankas telefono. Manyčiau, drausti mobiliuosius telefonus mokykloje nenaudinga. Kiekvienas atsakome už save ir, manau, turime turėti supratimą šiuo klausimu. O draudimas – mokiniams šiais laikais nelabai suprantamas dalykas. Manau, jie vis tiek rastų būdų, kaip jais pasinaudoti, – įžvalgomis dalijosi ir Tauragės Žalgirių gimnazijos tarybos narė Silvija Sniečkutė.

Pakaktų susitarimo

„Lietuvos ryto“ kalbinta psichologė Liudmila Nikolajeva idėją drausti naudotis telefonu mokykloje vertina dvejopai. Pasak jos, verčiau reikėtų ieškoti susitarimo. 

„Mano žiniomis, mokyklose bent jau žodinis susitarimas – pamokų metu nesinaudoti telefonais – ir taip yra. Praktika jau taikoma, todėl tokio draudimo nelabai ir suprantu. Be to, noriu pažymėti, kad visi draudimai sulaukia pasipriešinimo iš žmonių. Tai galėtų būti daugiau rekomendacija, kuria remiantis vyktų diskusija pačiose mokyklose su vadovais ir bendruomene. Visų bendras sprendimas sulauktų mažiau pasipriešinimo. Aklai priimti draudimą valstybiniu lygiu, mano supratimu, nėra tinkama“, – sakė L.Nikolajeva.

Nuotrauka
greitoji
Įkelta:
prieš 12 valandų
Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) įsigijo naują greitosios medicinos pagalbos automobilį. Nuo šiol padėti Tauragės rajono gyventojams medikai vyks šiuolaikiška, poreikius atitinkančia transporto priemone.
Nuotrauka
darzelis
Įkelta:
prieš 15 valandų
Lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ vyko rajono raiškiojo skaitymo šventė-konkursas „Skamba žodelis – šypsosi akelės “. 17 mažųjų skaitovų kartu su mokytojais atvyko iš lopšelių-darželių „Kodėlčius“, „Žvaigždutė“, „Ąžuoliukas“, vaikų reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“, „Šaltinio“ ir Tarailių progimnazijų.
Nuotrauka
vaitimenai
Įkelta:
prieš 19 valandų
Vaitimėnų kapinaitės – mažos, jaukios ir prižiūrėtos. Tačiau vaizdas, kurį pamatė kapus lankančios plungiškės, jas šokiravo – žiūrint į atliekų kalnus už kapinių tvoros, pasak moterų, atrodo, jog šiukšlės vežamos kartą per metus. Kapines prižiūrinti seniūnija apeliuoja į kapinių lankytojų sąmoningumą – patys meta ten, kur negalima, patys skundžiasi. 
Nuotrauka
sadm
Įkelta:
prieš 1 dieną
Būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino Ukrainos karo pabėgėlius, nuo balandžio gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Per balandžio mėnesį savivaldybės sulaukė daugiau kaip 1800 prašymų skirti kompensacijas. Pagal šiuos prašymus bus išmokėti  beveik 300 tūkst. eurų. Daugiausiai lėšų skirtų kompensacijoms gyventojams, suteikusiems būstą ukrainiečiams rajonuose skirta Prienų rajonui – 15 500 eurų, o antroje vietoje, Tauragės rajonui – 9 300 eurų ir Panevėžio rajonui – 8 062 eurų.
Nuotrauka
renovacija
Įkelta:
prieš 1 dieną
Renovacija viename Tauragės daugiabučių tapo tikru galvos skausmu ir gyventojams, ir darbus atliekančiai bendrovei, ir renovacijos administratoriui. Viena namo gyventoja jau viešai kalba apie rangovo vis neištaisomus trūkumus, dėl kurių esą gresia pavojus sveikatai, bei pernelyg ilgai užsitęsusius darbus. Rangovo „MNTO statyba“ vadovas su žurnalistais nebendrauja, o renovacijos administratorės UAB „Tauragės šilumos tinklai“ direktorius tikina – padėtis nėra tokia tragiška, kaip ją mėgina pateikti gyventoja.
Nuotrauka
mama
Įkelta:
2022-05-16
Realų pajamų augimą šių metų pradžioje stabdė infliacija – rodo „Sodros“ I ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidžia ir iššūkius, su kuriais susiduria vaikus auginančios šeimos.
Nuotrauka
teisėjos
Įkelta:
2022-05-16
Penktadienį Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis pasveikino tris naujas Tauragės apylinkės teismo teisėjas: Jurgitą Vaitkevičienę, Jurgą Jasmontienę ir Ritą Renkytę.
Nuotrauka
berzos bendruomene
Įkelta:
2022-05-16
„Šis pavasaris atkeliavo pas mus ne tik su paukštelių giesmėmis, gėlių ir medžių žiedais, kvapais, bet ir su pagaliau ilgai laukta karantino pabaiga. Atkuto, sujudo beržiečiai visi – nuo mažiausio iki didžiausio – pavasario darbų dirbti“, – skelbia bendruomenės pirmininkė Jolita Krompcholcienė.
Nuotrauka
naujokiene
Įkelta:
2022-05-15
Nuo vasario 1-osios Paveldo tarnybos funkcijos, iki šiol vykdytos Kultūros centrui priklausiusioje tarnyboje, perduotos Tauragės rajono savivaldybės administracijai, įsteigta ir nauja pareigybė. Nuo balandžio 1-osios paveldo klausimais rūpinasi buvusi savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė. 
Nuotrauka
paspirtukams
Įkelta:
2022-05-15
Automobilio vairuotojas skundžiasi neapdairiai besielgiančiais paspirtukininkais – į pėsčiųjų perėjas šie neretai įvažiuoja staiga, net neapsidairę. Toks vaizdas Tauragės gatvėse dažnas. Kyla klausimas, ar Tauragėje yra perėjų, kuriomis važiuoti paspirtukininkai ir dviratininkai gali?  
Nuotrauka
priešgaisirnė
Įkelta:
2022-05-14
Tauragės savivaldybės administracija perka automobilį, kuris bus skirtas savivaldybės Priešgaisrinei tarnybai. Maksimali pirkimo vertė – 25 410 Eur.
Nuotrauka
gaisras
Įkelta:
2022-05-14
Gegužės 11-osios pavakarę Dacijonų kaime kilo gaisras, apdegė gyvenamasis namas, kuriame gyveno vieniša moteris, auginanti ketverių, dešimties bei šešiolikos metų amžiaus vaikus, buvo slaugoma senjorė. Visa šeima liko be pastogės, gyvenimui būtinų daiktų.
Nuotrauka
vsb
Įkelta:
2022-05-14
Įsivaizduokite tokią situaciją – ramiai leidžiate laiką prie vandens telkinio ir pastebite, kaip visiškai nepažįstamas žmogus skęsta ir šaukiasi pagalbos. Ką daryti? Dažniausiai išsitraukiame mobilųjį telefoną ir skambiname skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112 tikėdamiesi, kad netrukus atvyks medikai ir nelaimėlį išgelbės. Narsesni puola į vandenį ir jau praradusį sąmonę skenduolį ištraukia į krantą. Medikų dar nėra. Vieta atoki, ir vargu ar per pirmąsias minutes jie pasirodys. Tik nuo aplinkinių žmonių veiksmų priklausys, ar į nelaimę patekęs žmogus išgyvens.  
Nuotrauka
dviraciu saugykla
Įkelta:
2022-05-13
Mieste pradėjus veikti nemokamoms dviračių saugykloms vasarą Tauragė tikisi pasitikti su dar daugiau dviratininkų ir paspirtukininkų. Uždarose šalia namų įrengtose saugyklose tauragiškiai galės patogiai ir saugiai palikti bei pakrauti gamtai draugiškas transporto priemones. Viena pirmųjų saugyklas išbandžiusi Vlada Musvydaitė–Vilčiauskė tokių sprendimų iki šiol ypač pasigesdavo šalies miestuose.
Nuotrauka
naujagimis ua
Įkelta:
2022-05-13
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas feisbuko paskyroje pasidalinio džiugia naujiena – Tauragėje sulaukėme pirmojo ukrainiečio naujagimio. Jo vardas – Michail.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-05-12
Poryt minėsime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Išsamiau apie šią knygą, jos pristatymą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir netgi knygos ištrauka – šiame laikraščio numeryje.
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-05-12
Tauragės rajono Ruikių kaime su tėvais ekologiniame ūkyje ūkininkaujantis Paulius Macas džiaugiasi likęs darbuotis kaime. Dar mokykloje vaikinas žinojo, kad po studijų Kaune grįš į kaimą. O ir technologijų ūkyje gausa jį skatina tik tobulėti ir naujinti techniką bei įrenginius.
Nuotrauka
fixus
Įkelta:
2022-05-11
Paveldo pastatų stebėsenos ir prevencinės priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ jau trečius metus teikia paslaugas privatiems ir instituciniams paveldo valdytojams visoje Lietuvoje. Tauragės rajone yra 78 paveldo statiniai, įtraukti į Kultūros vertybių registrą, o FIXUS sąraše kol kas nėra nė vieno iš jų – tai gali pasikeisti po kitą savaitę vyksiančios viešos konsultacijos Kaišiadorių rajono gyventojams.