Nuo 2025-ųjų nemokamo padangų surinkimo neliks
Įkelta:
2023-09-07
Nuotrauka
atliek
Nuotraukos autorius:
Eugenijaus Šalčio nuotrauka 
Aprašymas

Tokias krūvas atliekų miške praėjusią vasarą užfiksavo tauragiškis Eugenijus Šaltis

 

 

Savivaldybės taryba patvirtino Tauragės rajono savivaldybės atliekų prevencijos ir tvarkymo 2021–2027 m. planą. Jame numatyti tikslai ir priemonės jiems įgyvendinti. Daugiausia diskusijų tarp rajono politikų sukėlė plane numatytas pokytis, kad nuo 2024 m. gyventojai nebegalės nemokamai pristatyti automobilių padangų. Politikai įsitikinę, kad jos atsidurs miškuose, pakelėse. 

Planas patvirtintas 

Kaip teigiama aiškinamajame rašte, planui be pastabų pritarė Aplinkos apsaugos agentūra, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Tauragės departamentas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Telšių-Tauragės teritorinis padalinys, Tauragės rajono savivaldybės administracija. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos išvadų nepateikė, apie išvadų pateikimo termino pratęsimą nepranešė.

Didžiausios investicijos, kaip rašoma aiškinamajame rašte, numatomos įrengiant Didelių atliekų surinkimo ir žaliųjų atliekų kompostavimo aikšteles savivaldybėje – 1,4 mln. Eur, kurių dalį bus siekiama finansuoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis, kitų priemonių įgyvendinimui reikės 0,5 mln. Eur. Numatomi finansavimo šaltiniai – Europos Sąjungos parama, vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už atliekų surinkimą ir tvarkymą, Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos ir kitos lėšos.

Planą savivaldybės tarybos nariams komitetuose pristačiusi UAB „Ekonominės konsultacijos ir tyrimai“ vyr. konsultantė Daiva Banaitė pabrėžė, kad mūsų savivaldybė yra žalia, tad turi pasiekti neutralaus poveikio klimatui ilgalaikį tikslą – iki 2027 m. turi būti pasiektas anglies dioksido sumažinimas iki 80 proc. Tam pasiekti trečiadienį patvirtintame plane keliami 4 tikslai. 

Pirmasis plano tikslas – atliekų prevencijos skatinimas. Pirmiausiai tai bus daroma skatinant gyventojų sąmoningumą – organizuojant ir vykdant viešinimo kampanijas, skatinant rinktis daugkartinius gaminius ir pakartotinai naudojant daiktus. Tarp priemonių numatyta taupaus maisto vartojimo iniciatyvos mokyklų valgyklose, skatinant „švediško stalo“ maitinimo principą. 

Kitas pirmojo tikslo įgyvendinimo uždavinys – šiukšlių surinkimo ir sutvarkymo, tarp jų ir akcijų, organizavimas. Viešosiose vietose turėtų atsirasti daugiau antrinių žaliavų rūšiuojamojo surinkimo vietų, geriamojo vandens stotelių. 

Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad gyventojai  rūšiuoja vis dar netinkamai. Pasak pranešėjos, kas trečią–ketvirtą atlieką gyventojai meta ne ten, kur reikėtų, tad aktualu gyventojus šviesti, kaip rūšiuoti.

Pasak pranešėjos, nuo 2025 m. gyventojai nebegalės nemokamai į didžiųjų atliekų aikšteles pristatyti padangų, tad padangų, kurių savininkų nustatyti nepavyks, sutvarkymas atiteks savivaldybei. 

Nuogąstauta, kad dabar galiojanti tvarka, kai gyventojai vis dar gali nemokamai atiduoti padangas, buvo nusistovėjusi ir pamiškėse išmetamų padangų buvo mažiau. 

Antrasis plano tikslas – atliekų atskyrimas susidarymo šaltinyje siekiant paruošti atliekas pakartotinai naudoti arba perdirbti. Įgyvendinant šį tikslą numatyta antrinių žaliavų ir tekstilės konteinerių, žaliųjų atliekų surinkimo aikštelių plėtra, didelių atliekų surinkimo aikštelės įrengimas savivaldybėje, turės būti užtikrintas asbesto atliekų surinkimo ir sutvarkymo organizavimas.

– Remiantis valstybiniu atliekų prevencijos tvarkymo planu jau yra nustatyti reikalavimai atliekų aikštelių atstumams. Kaimo teritorijose žaliųjų atliekų aikštelės turi būti ne daugiau kaip 15 kilometrų nuo gyvenamosios vietos. Savivaldybėje bent viena tokia reikalavimus atitinkanti aikštelė turės būti įrengta, – komitetų posėdžiuose minėjo D. Banaitė.  

Trečiasis ir ketvirtasis plano tikslai susijęs daugiau su regioninėmis priemonėmis – atliekų perdirbimui reikalingos infrastruktūros sukūrimas ir išplėtimas, dalijimosi daiktais plėtimas, daiktų remonto dirbtuvių įkūrimas ir kt.  

Pranešėja pabrėžė, kad mokesčiui už atliekų surinkimą įtakos turės ne plano įgyvendinimo priemonės, o Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos vis dar nustatinėjamas mokestis, 4 kartus šiemet išaugęs taršos mokestis. 

Galvos skausmas – padangos

Ekonomikos ir kaimo reikalų komiteto posėdyje tarybos narys Raimondas Matemaitis pastebėjo, kad dėl padangų surinkimo apmokestinimo grįžtume į tuos laikus, kai jos būdavo išmetamos miškuose. D. Banaitė pastebėjo, kad šis pakeitimas nebepriimti nemokamai padangų iš gyventojų atėjo iš Aplinkos apsaugos ministerijos, kuri mano, kad padangas turėtų surinkti gamintojai, pardavėjai ir servisai.  

– Sutinku, kad griauname sukurtą ir gyventojams patogią sistemą. Visos savivaldybės bijo to laikotarpio, kai gyventojai negalės padangų pristatyti į didžiųjų atliekų aikšteles. Savivaldybių asociacijos iniciatyva šis laikotarpis nukeltas metams, – teigė D. Banaitė. – Jei įsigalios šis ministerijos inicijuotas pakeitimas, bus bėdų su padangomis.

Tarybos narys Kęstutis Balašaitis siūlė apgalvoti variantą, kad padangas gyventojai galėtų suvežti į tam tikras numatytas vietas, nes taip būsią savivaldybei pigiau jas sutvarkyti nei rinkti miškuose, pakelėse.  

– Dabar nemokamai priima ir vis tiek pilnos pakelės, ar svarstyta, kas biudžetuose turėtų numatyti lėšas padangų surinkimui, nes jų tikrai bus. Turime skatinti atiduoti į surinkimų vietas, jų turi būti kuo daugiau. Padangas gyventojai parsisiunčia per siuntų tarnybas, atlikusias nusiųsti pardavėjui sudėtinga, o ir servisai nenori priimti, – teigė K.Balašaitis.  

Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
prieš 4 valandas
Tauragei šiemet tapus šalies Kultūros sostine, miestas nuolat gražėja – viešąsiais erdves puošia įvairios lauko parodos, akis džiugina puoselėjami gėlynai. Štai trečiadienį akylesni galėjo pastebėti gėlyno greta Tauragės rajono savivaldybės pastato pasikeitimus. Pasak Tauragės miesto seniūno Žilvino Majaus, apie pokyčius svarstyta jau anksčiau, tačiau jie kasmet buvo vis atidedami. O štai anksčiau apleista erdvė tarp savivaldybės ir pašto pastato – neatpažįstama. Apie ten atsirasiantį naują lankytojų traukos objektą papasakojo savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė. Plačiau skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
sam
SAM nuotrauka
Įkelta:
prieš 8 valandas
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų praleistoms pamokoms pateisinti. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad tokios pažymos nebeišduodamos nuo 2019 m., o patvirtinimą, kad lankėsi pas gydytoją, pacientai gali rasti savo E. sveikatos paskyroje.
Nuotrauka
draudziamas eismas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Šį penktadienį, rugsėjo 22 d., nuo 10 iki 17 val., Bažnyčių gatvėje bus ribojamas eismas, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
zaliosios
Skaitytojo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-19
Ne iš vieno tauragiškio teko išgirsti pastebėjimų, kad po žaliųjų atliekų konteinerių išvežimo gatvėse lieka tamsios balos skysčio, kuris  išbėga iš šiukšliavežių, ir, kas baisiausia, nepakenčiamas dvokas.   
Nuotrauka
skaudvile
Vido Bičkaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-18
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje.   
Nuotrauka
miegas
Asociatyvi „Tauragės žinių“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-18
Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių administracijoms. Komentuodama gautą raštą savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja sako, kad tėvų skundų šiuo klausimu negauta. O kai kuriuose darželiuose grupės nemiegantiems vaikams jau veikia keletą metų. 
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Didžiausia pasaulyje tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje, į kurią jungiasi ir Tauragė, startuoja rugsėjo 17-ąją. Visą savaitę planuojamos įtraukiančios ir praturtinančios veiklos, kurios skatina naudojimąsi aplinkai draugiškomis transporto priemonėmis ir mąstymą apie tvaresnes idėjas. Pageidaujantieji galės sudalyvauti ne viename renginyje ar miesto gatvėmis būti pavėžėti rajono mero. 
Nuotrauka
zaidimo aikstele
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Trečiadienį Tauragės rajono savivaldybė kvietė išbandyti atnaujintą žaidimų erdvę Pilies aikštėje. Neatpažįstamai pasikeitusioje aikštelėje vaikus pasitiko linksmieji „Žalia vaikų Kūdra“ paukštukai. Vaikų laukia naujos, smagios laipiojimo erdvės, batutai, sūpynės ir čiuožyklos.
Nuotrauka
pakrantes valymas
Organizatorių archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Jau antrą kartą Jaunimo Europos komanda kartu su „Europe Direct Tauragė“ centru Tauragėje organizuoja  #EUBeachCleanup (ES paplūdimio valymas – liet.) akciją, kurios metu dalyviai valo vandens telkinių – jūrų, vandenynų, upių ir ežerų – pakrantes. Šeštadienį jaunimas tauragiškius kviečia į talką, kurios metu planuojama sutvarkyti upės Jūros pakrantė nuo paplūdimio iki Vasaros estrados.
Nuotrauka
streikas
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-15
Šiandien šalies mokyklose surengtas įspėjamasis mokytojų streikas, prie kurio prisijungė  ir  trys mūsų rajono ugdymo įstaigos. Streikas truks dvi valandas, o po jų ugdymo procesas toliau tęsis.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-14
Likus kiek daugiau nei metams iki kitų metų rudenį vyksiančių šalies Seimo rinkimų, rugsėjo 11-ąją Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Seime pristatė esamos Seimo rinkimų apygardų ribų situacijos ir numatomų pokyčių kai kuriose apygardose projektą. Šis stipriai liečia ir Tauragės rinkimų apygardą – Skaudvilės, Trepų ir Adakavo rinkimų apylinkes norima prijungti prie Jurbarko rinkimų apygardos. Su šiuo VRK pasiūlymu kategoriškai nesutinka Skaudvilės krašto bendruomenės, jau patyrusios, ką reiškia būti ne savo rajono rinkimų apygardoje. Daugiau skaitykite laikraščio vedamajame „VRK planai: Skaudvilės kraštą prijungti prie kaimyninės rinkimų apygardos“.
Nuotrauka
valgykla
Aušros Augustytės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-14
Keičiasi numatyta socialinės valgyklos atidarymo Tauragėje data. Dėl techninių kliūčių, rugsėjo 18 dieną numatytas valgyklos atidarymas neįvyks, skelbia Tauragės rajono savivaldybė.
Nuotrauka
vr edukacija
„Magic calf“ nuotrauka
Įkelta:
2023-09-13
Tauragiškis Vytautas Merkelis su bendraminčių komanda iš Ukrainos šią savaitę pristatė virtualios realybės (VR) edukaciją  „Žalioji žinutė“. Tai jau antroji edukacija, skirta mokiniams. Pasak tauragiškio, virtualios realybės užsiėmimai dažniau siejami su pramoga, bet puikiai tinka ir ugdomųjų tikslų siekti.   
Nuotrauka
pasas
Įkelta:
2023-09-12
Nuo spalio 1 d. Migracijos departamentas keičia asmenų aptarnavimo tvarką visuose savo teritoriniuose padaliniuose. Naują pasą arba asmens tapatybės kortelę pageidaujantys užsisakyti Lietuvos piliečiai vizitus į klientų aptarnavimo skyrius turės iš anksto rezervuoti internetu arba telefonu, o gyva eile asmenys bus aptarnaujami tik tam tikrais išimtinais atvejais.
Nuotrauka
pirmoji pagalba
Asociatyvi freepik.com nuotrauka
Įkelta:
2023-09-11
Lietuvos Raudonasis Kryžius kviečia prisijungti savanorius, kurie nori savanoriauti vesdami pirmosios pagalbos užsiėmimus Tauragės mieste bei rajone.
Nuotrauka
2saules elektrines.jpg
APVA nuotrauka
Įkelta:
2023-09-11
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) nuo rugpjūčio 31 dienos priima paraiškas iš fizinių asmenų finansuoti saulės elektrines arba jų dalis iki 10 kW iš nutolusių saulės elektrinių parkų.
Nuotrauka
mokykla mokytoju streikas
Asociatyvi „Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-09-10
Prieš kiek daugiau, nei dvi savaites Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas Andrius Navickas pranešė, jog rugsėjo 15 dieną planuojamas įspėjamasis mokytojų streikas. Įspėjamasis streikas truks dvi valandas, o nesulaukus rezultatų, planuojamas streikas ir rugsėjo 29-ąją. Galimybės streikuoti kol kas neatmeta ir Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS). Tauragės pedagogų profsąjungos atstovas sako, kad bent jau kol kas streikuoti neplanuojama.
Nuotrauka
valgykla
Aušros Augustytės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-08
Tauragės mieste pradedamas įgyvendinti socialinės valgyklos projektas. Tauragės rajono savivaldybės gyventojams, turintiems mažas pajamas, patekusiems į sunkią materialinę padėtį ir jaučiantiems nepriteklių, bus sudaryta galimybė nemokamai papietauti socialinėje valgykloje darbo dienomis nuo 11 val. iki 13 val.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
2023-09-07
Prasidėjus naujiesiems mokslo metams vėl sugrįžta prie pavasarį kilusios aktyvios diskusijos, ar darželiuose visi vaikai privalo miegoti pietų? Jokie dokumentai neapibrėžia prievolės darželyje miegoti – ugdymo įstaigos privalo užtikrinti poilsį ir miegantiems, ir nemiegantiems vaikams. Kad toks poilsis būtų užtikrintas, reikalauja Šeimų asociacija, atsiuntusi paklausimą apie poilsio užtikrinimą darželiuose visoms šalies savivaldybių asociacijoms. Kaip šią situaciją vertina specialistai, skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.