Artėjantys 2023-ieji Tauragei ypatingi – miestas taps Lietuvos kultūros sostine. Apie tai, kuo svarbus šis titulas, kokie metai laukia tauragiškių ir atvyksiančių, pristatyta „Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ koncepcijos renginyje. Vakaro metu žiūrovų taip pat laukė būgnų šou programa bei intriguojanti vakaro diskusija „Tauragė – nuo plaktukų miesto iki Lietuvos kultūros sostinės“.
Tauragė taps tikra „Kultūros muitine“, kuri primins, kad Tauragės miesto istorija ir raida neatsiejama nuo kelio. Tauragė – pasienio miestas, čia nuo seno vyko kultūriniai mainai, susikirsdavo ir Lietuvos etnografinių regionų ribos bei tranzitiniai keliai. Tauragės kultūros muitinė 2023 pakvies atsigręžti į Praeities kelią, kartu keliauti Bendrystės keliu, pasigėrėti Pasaulio keliu, trumpai žvilgtelėti į Ateities kelią ir grožėtis Žaliuoju keliu.
„Kultūros muitinės“ pavadinimas – aliuzija į tai, kad miestas ne tik įsikūręs pasienio zonoje, tačiau čia nuo seno vyko ir kultūriniai mainai tarp įvairių tautybių ir konfesijų gyventojų. „Kultūros muitinės“ renginiais bus pabrėžiamas Tauragės daugialypiškumas ir istorinė tapatybė“,– kalbėjo Tauragės rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Šarūnė Stasytienė.
„Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ prekės ženklas
Ateinančius metus Tauragę lydės kultūros kelius vaizduojantis ir Tauragę iš kitų miestų išskiriantis prekinis ženklas. Topografinis logotipas sudarytas iš stilizuotų penkių raidžių ir skaičių, perteikiančių penkis skirtingus kelius: Praeities, Ateities, Bendrystės, Pasaulio ir Žaliąjį. Visi šie keliai turi skirtingus vingius ir skirtingą charakterį, kuris atsiskleis įvairiose komunikacijos priemonėse. Penki skirtingi keliai simbolizuoja integraciją į šiuolaikinį ir inovatyvų Tauragės miestą, laisvumą ir išėjimą iš taisyklingų ir griežtų formų.
Prekės ženklą Tauragei sukūrė ilgametę patirtį turintis grafikos dizaineris Aivaras Bakanauskas. Vizualinius sprendimus dizaineris pristatė nuotoliniu būdu. „Kultūros keliai dažniausiai yra vingiuoti, tai atsispindi ir sukurtame prekės ženkle, kuris pristatys visai Lietuvai, kad Tauragė – drąsus ir modernus miestas“,– sakė. A. Bakanauskas.
Prie Kultūros sostinės koncepcijos kūrimo prisidėjo didelė bendruomenė. „Dalyvaujant projekto rengimo procese ir ieškant Tauragės kultūros sostinės identiteto ir tapatybės, nueitas ilgas kelias, tačiau Tauragės kultūros centro, B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos, Tauragės krašto muziejaus „Santaka“, bendruomenių, visuomeninių organizacijų ir kitų prie projekto rengimo prisidėjusių asmenų dėka, šis kelias tapo lengvesnis, kartu pavyko pasiekti puikų rezultatą“,– sakė Tauragės rajono savivaldybės mero pavaduotoja Virginija Eičienė.
Tauragė – nuo plaktukų miesto iki Lietuvos kultūros sostinės
Apie kultūrą Tauragėje ir jos pokyčius nuo senų iki šių dienų plačiau kalbėta intriguojančioje vakaro diskusijoje „Tauragė – nuo plaktukų miesto iki Lietuvos kultūros sostinės“. Diskusijoje dalyvavo: aktorius Juozas Gaižauskas, Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas, Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Rima Bandzinaitė-Latožienė ir laidų vedėjas Timūras Augucevičius, kuris prieš daugiau nei dešimtmetį parašė ironišką kūrinį „Tauragė – plaktukų miestasׅ“.
Linksmoje diskusijoje vieningai nutarta, kad kultūra Tauragėje užaugo. Tiek mieste, tiek rajone surengiama vis daugiau kokybiškų meno, kultūros ir sporto renginių, žmonės turi galimybę rinktis, patys prisidėti prie kultūros puoselėjimo ir kūrimo.
Lietuvos kultūros sostinės titulas Tauragei leis jungti skirtingas konfesijas, miestus partnerius, tautas sukuriant naujus savitarpio supratimo ryšius, skatinti kultūros ir švietimo, mokslo, socialinių paslaugų, kultūros ir verslo sričių bendradarbiavimą, kurti ir įgyvendinti naujas kultūros idėjas ir iniciatyvas, padedančias atskleisti krašto identitetą ir žaliausio miesto Lietuvoje viziją, puoselėti miesto kultūros tradicijas ir jomis dalintis su visa Lietuva.
„Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023“ renginiai
Kultūros sostinės metai Tauragėje prasidės nuo atidarymo renginio, kuris vyks jau sausio 20 dieną, Tauragės pilies kiemelyje. Renginio metu dalyviai išgirs muzikinius atlikėjų pasirodymus bei išvys išskirtinius performansus.
Kultūros sostinės metais suplanuoti tiek tradiciniai Tauragės krašto renginiai, tiek naujos iniciatyvos. Renginio metu Kultūros skyriaus vedėja Š. Stasytienė pristatė keletą laukiančių naujovių. Pavyzdžiui, tauragiškiai ir miesto svečiai pamatys išskirtinę instaliaciją „Deivių giesmės“, kuri moderniais vaizdo bei garso sprendimais atkreips dėmesį į etnografinę kultūrą.
Tauragės miestas atgims kaip meno darbų sostinė – bus organizuojami konkursai bei įgyvendinami grafiti projektai, miestą papuoš mažosios architektūros elementai.
Tauragės miesto šventė – tradicinis renginys, kuris yra autentiškas tuo, kad vos per keletą dienų mieste atgimsta visos kultūros rūšys. Ateinančiais metais šis renginys taps išskirtinis ir truks dvigubai ilgiau nei įprastai – nuo birželio 3 iki birželio 10 dienos.
Kultūros sostinės metais Tauragėje taip pat vyks tarptautiniai muzikos ir meno festivaliai, meno plenerai, kūrybinės diskusijos, istorinė inscenizacija „Skalvių pilies užėmimas“, konferencija „Žaliasis kelias“ ir daugelis kitų renginių, kuriuos bus galima sekti viešojoje erdvėje.