Meilės įkvėptos dainos visoje Lietuvoje suvienijo dešimtis bendruomenių
Įkelta:
2023-03-30
Nuotrauka
lietuva

Meilės dainos gali ne tik prišaukti pavasarį, bet ir sutelkti bendram tikslui. Pirmą kartą pajėgas sujungė ansamblio „Lietuva“ orkestras ir VU folkloro ansamblis „Ratilio“, šį pavasarį pristatęs jungtinę programą „Eisva mudu abudu“. Po sėkmingai įpusėjusio turo Lietuvoje, teatralizuotas koncertas ir toliau žiūrovus kviečia dainuoti kartu, o skirtingų žanrų bendrystei suvienijo dešimtis vietinių šalies kolektyvų. Atlikėjų bendruomenėms skirtoje programoje atgimė jau daugumai girdėtos lietuvių liaudies dainos, kurios nustebins ne tik šiuolaikiškomis aranžuotėmis, bet ir pakeis iki tol nusistovėjusius muzikinius stereotipus.

„Meilės tema kiekvienam be išimties artima. O ir lietuvių papročiai turtingi, jų daug, kiekviename regione vis kitokie. Teatralizuotame koncerte stengėmės apibendrinti svarbiausius akcentus, tačiau įdomu ne vien tai – mėgstantiems liaudies dainas ir ne tik, manyčiau, buvo ir dar bus įdomu išgirsti, kaip pavyko šis bendras visų mūsų eksperimentas. Juk profesionalus orkestras, grojantis liaudies instrumentais, niekaip nedera su folkloru, absoliučiai niekada. Labai dėkoju „Lietuvai“ už parodytą iniciatyvą, kad nepabūgo gryno, tikro folkloro. Dėkoju už taip reikalingą bendruomeniškumo stiprinimą“, – sako koncertinės programos režisierė Leokadija Dabužinskaitė.

Džiugių emocijų neslepia ir regionų kolektyvai – dalis prie koncerto jau prisijungė Alytuje, Telšiuose, Utenoje ir Šiauliuose. Kiti atlikėjai kartu su „Lietuva“ ir „Ratilio“ vienoje scenoje pasirodys Tauragėje ir Ukmergėje.

Bendruomenes suvienijo meilės tema

Jungtinės programos iniciatorius – valstybinis ansamblis „Lietuva“ ir toliau ieško lietuviško folkloro sąsajų su šiuolaikinėmis scenos meno formomis, drąsiai eksperimentuoja su įvairiais muzikos žanrais bei stiliais, savo programomis telkia vis didesnę tautinio žanro bendruomenę.

„Ansamblis „Lietuva“ atviras įvairių žanrų kolektyvams – ar tai būtų folkloro, ar akademinės, populiariosios muzikos. Bendruomeniškumas yra viena kertinių mūsų vertybių, todėl mums rūpi tuos ryšius stiprinti visoje Lietuvoje. Žinoma, šioje premjeroje tikimės įtraukti naujų klausytojų, parodyti atlikėjus kitokiame amplua, įskaitant ir „Lietuvos“ orkestrą. Beje, tokių kūrybinių liaudies ieškojimų esame turėję kitoje programoje – performanse „Siūbuojanti žemė“, – teigia „Lietuvos“ meno vadovas Giedrius Svilainis.

Prie „Eisva mudu abudu“ idėjos savo miestuose prisijungė Utenos kultūros centro folkloro ansamblis „Davila“, Telšių raj. kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“, Alytaus kultūros centro folkloro ansamblis „Žvangucis“, Šiaulių kultūros centro „Laiptų galerija“ folkloro ansamblis „Salduvė“, Tauragės kultūros centro Gaurės skyriaus folkloro ansamblis ,,Taduja“, Ukmergės kultūros centro folkloro ansamblis ,,Pyniava“ ir kiti regionų kolektyvai. 

Teatralizuotame koncerte atskleidžiama dviejų žmonių meilės istorija, turinti gajas tradicijas ir ryškiausiai apdainuojama mūsų lietuviškame folklore. Pasak režisierės Leokadijos, tokiai tematikai prireikė ne tik kruopštaus dainų atsirinkimo, bet ir atrasti būdą, kaip apjungti profesionalų atlikimą ir folklorą.

„Specialiai ieškojome teminių dainų, kad jos apdainuotų tam tikrą įvykį. Čia viskas prasideda nuo to, kad mergina sutinka vyriškį, jie pamilsta vienas kitą, ir toliau viskas klostosi pagal lietuviškas tradicijas. Kūrinius meilės tema atsirinkome apytiksliai iš 140 dainų. Liaudies dainose atsispindi ir kitos meilės išraiškos – savo tėvams, namams, pagarba vienas kitam. Tikrai sunkus uždavinys, kompozitorius labai atsargiai rašė ir prisilietė prie muzikos, kad tik nesugadint šio muzikinio eksperimento. Folkloro dainavimas turi savo tradicijas, jis nelygus, laisvas, negali būti vienam ritme – tai vertingas palikimas. Liaudies instrumentai folklore taip pat įprastai skamba po vieną, o ne kaip orkestras, ką girdime šioje programoje.“

L. Dabužinskaitė režisavo tokius ansamblio „Lietuva“ muzikinius projektus kaip baltiška misterija „Dievai ir žmonės“ ir Laisvės gynėjams skirta teatralizuota oratorija „13”.

Folklore nebeliko stereotipų

„Eisva mudu abudu“ nauju žvilgsniu atskleidžia lietuviškų dainų lobyną, kas daugeliui klausytojų jau pakeitė senąjį požiūrį į folklorą. Į kūrybinį eksperimentą įsitraukė kompozitorius Kristijonas Lučinskas, kuris autentišką folkloro skambesį praturtino šiuolaikinėmis aranžuotėmis, muzikiniais efektais ir improvizacijomis, „ambient“ ar net populiarios elektroninės muzikos spalvomis.

„Kūrybinis procesas buvo įdomus ir artimas tam, ką jau daugelį metų darau – ieškau vis naujų muzikos kalbos formų prisiliečiant prie mūsų folkloro lobynų. Siekdamas subtiliai apipavidalinti ansamblio „Ratilio“ repertuarą, pasirinkau atmosferinio skambesio priemones. Jos ne tik padeda išlaikyti kūrinių autentiškumą, bet ir tampa puikia dirva atsiskleisti folkloro solistų individualumui bei suteikia kūriniams šiuolaikiškumo, suaktualina juos.“

K. Lučinskas anksčiau taip pat kūrė muziką ansamblio „Lietuva“ šokio spektakliui „Dėdės ir dėdienės“ pagal J. Tumą-Vaižgantą.

„Kaskart vis naujai tenka pažvelgti į kūrybinius procesus, nuolat tobulinti savo muzikinius įgūdžius. Kuriant autorinius, šiuolaikinius, minimalistinius kūrinius ansambliui „Lietuva“, didelį dėmesį skyriau melodijai ir ritmui. Minimalistinė muzika pagrįsta atskirų muzikinių elementų – frazių, ritmo ir harmonijos – iteracija ir evoliucija, tad melodija man atrodo vienas svarbiausių elementų. Taip pat siekiau išnaudoti platų patobulintų tradicinių ansamblio instrumentų diapazoną, drauge išlaikant jų autentiškumą ir charakterį. Šie tembriškai turtingi, techniškai paslankūs instrumentai leidžia sukurti unikalų, įdomų, tik mūsų kraštui būdingą skambesį“, – atskleidžia kompozitorius, dar žinomas kaip muzikinio projekto „Driezhas“ įkūrėjas.

Jaunajai kartai nauja patirtis

Kuriant bendrą, vietos bendruomenėms skirtą programą, itin daug prisidėjo „Ratilio“ vadovė ir programos bendraautorė Milda Ričkutė. Jos atlikėjams, kitaip nei ansamblio „Lietuva“ artistams, ši patirtis buvo naujas iššūkis.

„VU folkloro ansamblis „Ratilio“ tokiame koncerto amplua dalyvauja pirmą kartą. Tai nauja patirtis, aktorinių gabumų saviraiška, išėjimas iš komforto zonos. Kiekvienas dalyvis kuria savo vaidmenis, dainavimą derina su judėjimu, atliekamu vaidmeniu, šokiu. Kiekvienoje dainoje piešiamas vis kitas nuotaikos pasaulis. Dainų teksto ir melodijos emocinis poveikis negali palikti abejingų žiūrovų, nes tokį platų jausmų spektrą, vienaip ar kitaip, patiria kiekvienas žmogus“, – pasakoja M. Ričkutė, apdovanota valstybinio ordino medaliu „Už nuopelnus Lietuvai“.  

„Dainų ir šokių ansambliui ir folkloro ansambliui rengti bendrą programą atrodo keleriopai prasminga. Kokio nors scenos meno žanro puoselėtojai nebūtinai turi laiko pasidomėti, kas vyksta kituose meno baruose, tad atlikėjams tokios dirbtuvės kaip šios yra naudinga pažintis su kito žanro virtuve, jo estetika, proga vieniems iš kitų pasimokyti, galiausiai geriau suprasti savo pačių vietą kultūros lauke. Jungtinis renginys taip pat gali pritraukti platesnę auditoriją ir praplėsti akiratį.

Dainavimas visiems kartu yra, ko gero, vienas universaliausių bendrystės pajautimo būdų, o „Ratilio“ nariams – tiesiog oras ir vanduo! Todėl labai smagu, kad šiame ture po Lietuvą galime kaskart susidainuoti su lankomo krašto žmonėmis, t. y. mažiau būti atlikėjai ir klausytojai, daugiau – bendro veiksmo dalyviai, drauge besidžiaugiantys savo paveldu ir tuo, kad galime tradicijas tęsti“, – įsitikinusi Ratiliokų vardu kalbanti Julija Vilkaitė.

Paskutiniai „Eisva mudu abudu“ koncertai įvyks kovo 31 d. Tauragės kultūros centre ir balandžio 5 d. Ukmergės kultūros centre.

Nuotrauka
Organizatorių nuotrauka
Organizatorių nuotrauka
Įkelta:
prieš 19 valandų
Per keletą metų tauragiškiai jau buvo įpratę, kad paskutinėmis birželio dienomis Lauksargių evangelikų liuteronų bažnyčioje nuskambėdavo pirmieji festivalio „Džiazo dienos Tauragėje“ akordai, paskelbdami kasmetinio džiazo festivalio pradžią. Šiemet nutarta: festivalis ir kalendorinė vasara prasidės tą pačią dieną.
Nuotrauka
vesna
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Šiemet sukako 75 metai nuo masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą 1948 m. gegužės 22–23-iąją, vadinto operacija „Vesna“ (iš rusų k. pavasaris). Tremties ir rezistencijos muziejus ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Tauragės filialas surengė masinio Lietuvos gyventojų trėmimo į Sibirą minėjimą.
Nuotrauka
paroda
Romualdo Vaitkaus nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Šiandien Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 nuskambėjo Lietuvos Respublikos Seime, skelbia Tauragės kultūros centras.
Nuotrauka
nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-21
Neseniai surengtame Tauragės kraštotyros draugijos susitikime aptarta jau seniai svarstoma idėja – išleisti leidinį apie Tauragės krašto dvarus. Šįsyk tam pasitaikė puiki proga – Kultūros paveldo departamentas įvertins kraštotyrininkų parašytus projektus ir kai kuriems jų skirs finansinę paramą.
Nuotrauka
saltinis irklavimas
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-17
Trečiadienio rytą gausus būrys mokinių patraukė link Jūros pakrantės – ten organizuojamos „Šaltinio“ progimnazijos irklavimo varžybos. Šurmulys, susidomėjimas, džiaugsmas – tokios emocijos vyravo savo eilės irkluoti laukiančių komandų. Antradienį atšventusi jau 10-ąją Kaštonų žydėjimo šventę „Šaltinio“ progimnazijos bendruomenė norėjo ir aktyvesnės veiklos – tam skirta pažintinė-kultūrinė diena.
Nuotrauka
pagegiai
Astos Andrulienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-11
Iškeliaujantis kalendorinis pavasaris Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje bus palydėtas tradiciniu, iškiliu, kasmet literatūros ir meno mylėtojus gausiai suburiančiu kultūriniu įvykiu – gegužės 17 d. 17.00 val. vyksiančia 19-ąja Pagėgių literatūrinio pavasario švente „Atidengsiu Tau žodį it širdį...“, kurios metu bus įteikta jau 15-oji pagėgiškės, Pasaulio lietuvių bendruomenės Kultūros komisijos pirmininkės Jūratės Caspersen įsteigta premija, skirta Pagėgių kraštą regione, šalyje ir už jos ribų garsinančiam kraštiečiui. 
Nuotrauka
europos diena
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-09
Europos dieną, kuri švenčiama kasmet gegužės 9-ąją minimos istorinės Šumano deklaracijos, kurioje išdėstyta R. Šumano idėja apie naujos formos politinį bendradarbiavimą Europoje, dėl kurio karas tarp Europos tautų taptų neįsivaizduojamas, metinės. R. Šumano pasiūlymas laikomas dabartinės Europos Sąjungos užuomazga. Šią dieną Tauragėje netrūks renginių.
Nuotrauka
miesto svente
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-09
Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023, kaip skelbia organizatoriai, kviečia į didžiausią šių metų nuotykį. Birželio 1-ąją startuos galingiausia  šventė miesto istorijoje – „Tauro dienų“ programa vyks net 10 dienų. Ryškiausi miesto šventės akcentai – kultinės Latvijos grupės „BrainStorm“ koncertas ir ansamblių vakaras „Gyvybės medis“.
Nuotrauka
muzieju naktis
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-08
Muziejų naktis – tradicinė kasmetinė akcija, atverianti muziejaus duris nemokamai viešnagei ir kultūrinei pažinčiai. Gegužės 18-ąją užsukti kviečia ir Tauragės krašto muziejus „Santaka“. Visą dieną bus galima nemokamai lankytis ne tik Tauragės pilyje įsikūrusiame muziejuje, bet ir jo padaliniuose: Tremties ir rezistencijos muziejuje, Skaudvilės krašto muziejuje, A. Čepausko dailės galerijoje.
Nuotrauka
mamos diena
Asociatyvi Reginos Vaičaitienės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-07
Kasmet pirmąjį gegužės sekmadienį Lietuvoje įprasta savo mamas sveikinti su Mamos diena. Dažniausiai mamoms skubame dovanoti gėles, atvirukus ir kitokias dovanas. Tačiau ar kada nors susimąstėte, iš kur atsirado ši tradicija? O kaipgi mamos dieną švenčia kitos šalys?
Nuotrauka
Gloria
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-06
Pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiama Motinos diena. Šia proga visas mamas iš anksto paminėti gražią šventę kvietė į Žygaičius.
Nuotrauka
vilkovaikai
Įkelta:
2023-05-05
„Dingę, pamiršti ir pamesti vilko vaikai“ – į taip pavadintą pokalbį su Alvydu Šlepiku ir Rūta Matimaityte šiandien, 15 val., kviečia Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
PASTOMATAI
LP EXPRESS nuotraukų koliažas
Įkelta:
2023-05-03
Kiekvienas Lietuvos miestas turi savitą, tik jiems būdingą veidą bei unikalią dvasią. Todėl LP EXPRESS paštomatų tinklas šįmet ir toliau tęsia milžiniško susidomėjimo sulaukusią miesto simbolių akciją. Gyventojų išrinktus simbolius gatvės menininkai vėliau pavers šiuolaikiniais meno kūriniais, kurie papuoš pasirinktus miestų LP EXPRESS paštomatus, taip pat ir Tauragės.
Nuotrauka
nuotrauka
Asociatyvi Tauragė – Lietuvos kultūros sostinė 2023 feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-02
Šiemet Tauragė gali didžiuotis skambiu Lietuvos kultūros sostinės vardu. Natūralu, kad mieste vyksta daugiau nei įprasta renginių, čia dažniau užsuka turistų, tauragiškius lanko užsienyje ar kituose šalies miestuose gyvenantys giminaičiai. Pasigrožėjęs miestu, išgirdęs jo istoriją neretas nori įsigyti ko nors, kas primintų Tauragę, galbūt suvenyrų atminimui, o galbūt savo kolekcijos papildymui. Kur jų įsigyti?
Nuotrauka
kulturos rumai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-28
Nors lietuvių ir ukrainiečių kalbos skiriasi, abiejų šalių meniniai pasauliai išlaiko artimus ryšius. Karo metu menas taip pat yra ginklas. Per kūrybą ir muziką, per bendrystę labai svarbu palaikyti ukrainiečius ir pasidalinti jų kūrybiškumu su žiūrovais, – kviesdamas į Kultūros pavasario renginį, skelbia Tauragės kultūros centras.
Nuotrauka
biblioteka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-23
Jau visai netrukus visose šalies bibliotekose šurmuliuos 23-ioji Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė „Kartu įveikiant krizes“.
Nuotrauka
skerstonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2023-04-21
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje surengta profesoriaus, mokslų daktaro, leidinių apie gyvensenos kultūrą autoriaus, Prancūzijos meno ir literatūros ordino riterio Eugenijaus Skerstono paskaita „Prancūzų išvaizdos mados impresionistų laikais“. 
Nuotrauka
dziazas ant pagalveliu
Įkelta:
2023-04-21
Balandžio 30-ąją švenčiama Tarptautinė džiazo diena. Tauragė taip pat minės šį įvykį – balandžio 27 dieną, po pertraukos dėl pandemijos vėl grįžta projektas „Džiazas ant pagalvėlių“. 
Nuotrauka
muziejus
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-17
Jau netrukus istoriniai miesto objektai patys pasakos savo istoriją – tereiks nuskenuoti prie jų pritvirtintą QR kodą, o ne rečiau kaip kartą per mėnesį arba per miesto šventes Tauragėje turėsime galimybę pažinti krašto istoriją ir keliaudami viešuoju transportu.