Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje surengta profesoriaus, mokslų daktaro, leidinių apie gyvensenos kultūrą autoriaus, Prancūzijos meno ir literatūros ordino riterio Eugenijaus Skerstono paskaita „Prancūzų išvaizdos mados impresionistų laikais“.
Į susitikimą su E. Skerstonu gausiai susirinkę tauragiškiai turėjo galimybę išgirsti paskaitą apie impresionizmą – XIX a. antroje pusėje Prancūzijoje gimusį meno judėjimą. Pasak profesoriaus, pagrindinis impresionizmo principas – atspindėti akimirką, sustabdyti judesį, atspindėti realybės nepastovumą, pagrįsti įspūdžiu. Tapyboje naudojamos grynos, dažniausiai nemaišytos spalvos. Naudojami laisvi, smulkūs potėpiai, atsakyta kontūrinio, aiškios linijos vaizdavimo. Teikiama pirmenybė plenerinei tapybai, peizažo žanrui, daug dėmesio skiriama saulės šviesos atspindžių, atmosferinių efektų, vandens paviršiaus raibuliavimo vaizdavimui. E. Skerstonas išsamiau komentavo XIX a. prancūzų aprangą, stilių, gyvenimo būdą, aptarė žymiausių Prancūzijos impresionistų tapybos darbus.
– Impresionistai kėlė klausimą, kaip perteikti kūno tikrumą. Žmogaus siela gyvena kūne, bet kūnas gyvena drabužyje, jis įgauna kitą prasmę. Svarbu ir elegantiškumas, laikysena, – kalbėjo E. Skerstonas.
Pasak jo, mūsų šalyje yra nemažai stilingų ir madai neabejingų žmonių.
– Visi norime būti gražūs, patrauklūs nuo mažens, tik kaip tai padaryti? Mada ir antimada egzistuoja greta, vieni žmonės seka ją, kiti – ne. Jaunimas dažniausiai nori susitapatinti su bendraamžiais, o vyresnieji rengiasi taip, kad būtų patrauklūs patys sau. Yra žmonių, apdovanotų ypatinga savybe – pamatyti save iš šono, atitolti nuo savęs, kas mes, kokie esame. Labai sunku pažinti save, bet tiesa ta, kad drabužis išties žmogų gali „ištaisyti“. Ir gražiai atrodyti nebūtinai reiškia labai „brangiai“, – kalbėjo svečias.
E. Skerstonas šiltai bendravo su bibliotekos lankytojais, atsakinėjo į klausimus. Jis sako Tauragėje esąs pirmą kartą, tačiau tikrai ne paskutinį.
E. Skerstonas – Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojas, Prancūzų instituto Lietuvoje kviestinis ir viešųjų paskaitų lektorius, gyvensenos kultūrą analizuojančių leidinių „Domicilium elegans“, „Privatus Vilnius. Interjerai“, „Privatus Vilnius. Namų puošyba" , „Mados psichologija“ , „Vyras ir veidrodis. Psichologinė dvikova“, „Deivė be diademos. Pokalbiai su portretais“, „Prabanga. Mada. Stilius“, „Meniniai audiniai. Personažų išvaizdos triumfas“, „Individo tikrasis įvaizdinis Aš“ autorius.
Šis renginys yra Prancūzų kultūros savaitės renginių ciklo dalis.