Bibliotekoje – Sąjūdžio laikotarpio spaudos paroda
Įkelta:
2023-09-23
Nuotrauka
paroda
Nuotraukos autorius:
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Aprašymas

Sąjūdžio leidinių paroda

 

Rugsėjo 28 d. sukanka 35-eri metai, kai 1988 m. Tauragėje įsikūrė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinė grupė. Šios istorinės organizacijos gimimo vieta – biblioteka – tapusi savotišku sąjūdiečių štabu. Čia vyko susirinkimai, diskusijos, čia gyventojai siuntė laiškus su klausimais ir siūlymais, čia buvo rajono sąjūdiečių leidžiamo laikraščio „Mūsų žinios“ būstinė. Į biblioteką buvo pristatoma visa sąjūdžio spauda, rūpinamasi leidinių platinimu.

Sukakties proga Tauragės viešosios bibliotekos skaitykloje atidaroma paroda „Sąjūdžio laikotarpio spauda“. Joje eksponuojamas bibliotekoje saugomas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) spaudos rinkinys – Lietuvoje 1988–1990 m. LPS ir iniciatyvinių grupių leisti leidiniai. Sąjūdžio spauda talkino kovai už Lietuvos Nepriklausomybę.  

Bibliotekininkai kviečia pavartyti LPS Tauragės rajono tarybos laikraštį „Mūsų žinios“, kurio pirmasis numeris buvo išleistas 1989 m. vasario 15 d. Redaktorius – Julius Ragelskis. Redakcinės kolegijos nariai – Vytautas Venckus, Bronislovas Jagminas, Zenona Jurevičiūtė, Birutė Išnarauskienė, Petras Jokubauskas ir Raimundas Merkelis. 1989–1990 m. išėjo 17 šio laikraščio numerių. Redakcijos būstinė buvo Centrinėje bibliotekoje (dabar – Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka). 

Kaip informuoja viešoji biblioteka, 1988 m. atgimstančios Lietuvos spaudos rinkoje pasirodė daugiau nei 60 pavadinimų naujų laikraščių. Daugelis jų buvo leidžiami nedideliais tiražais ir dauginami operatyviosios spaudos dauginimo būdais (spausdinimo mašinėlėmis, rotatoriais). Pirmieji Sąjūdžio informaciniai spaudiniai nebuvo panašūs į laikraščius – tai paprasti mašinėle atspausdinti informaciniai lapai – biuleteniai. 1988 m. Lietuvos Sąjūdis leido du leidinius: pirmasis pasirodė biuletenis „Sąjūdžio žinios“ (birželio mėn.), o rugsėjo mėnesį – savaitraštis „Atgimimas“. „Savaitės žinias“ leido Sąjūdžio informacijos agentūra (SIA). Leidinys pradžioje buvo nereguliarus, tik vėliau pradėtas leisti ir anglų kalba, o savaitraštis „Atgimimas“ – ir rusų kalba. Tuomet šio laikraščio redaktorius buvo Romualdas Ozolas. Pirmajame „Atgimimo“ numeryje spausdinama 1988 m. rugpjūčio 23 d. mitingo prieš Vokietijos ir Tarybų Sąjungos nepuolimo sutarties (Ribentropo ir Molotovo pakto) pasirašymą 1939 m. rugpjūčio 23 d. stenograma.

Pirmasis Sąjūdžio leidinys provincijoje buvo 1988 m. rugpjūčio 15 d. pasirodęs „Alytaus Sąjūdžio“ numeris. Spalio–gruodžio mėn. jau daugelyje Lietuvos vietovių pasirodė Sąjūdžio iniciatyvinių grupių rengti laikraščiai. Nesnaudė ir beatsikuriančios politinės partijos bei visuomeniniai judėjimai: krikščionių demokratų partija leido „Apžvalgą“, Krikščionių demokratų sąjunga – laikraštį „Tikėjimo žodis“, Demokratų partija – „Vasario 16“. Lapkričio mėn. pasirodė: Lietuvos laisvės lygos informacinis biuletenis, vysk. Motiejaus Valančiaus blaivybės judėjimo leidinys „Blaivioji aušra“, gruodžio mėn. – „Kalba Motina“ (lapelis apie Švč. M. Marijos apsireiškimus), „Skautas“ bei daugelis kitų.

1989 m. pasirodė dvigubai daugiau, apie 120, naujų leidinių. Visi atgimimo laikotarpio spaudiniai buvo skirtingi ne tik savo išvaizda, bet ir turiniu. Daugelyje Sąjūdžio grupių leidinių buvo spausdinama iki tol oficialiai neskelbta istorinė medžiaga. Vėlesniuose 1990–1991 metų rašiniuose buvo ir aštrių temų, kaip antai: stribų sąrašai, kai kurie KGB dokumentai, diskusijos dėl sovietmečio paminklų likimo. Tuo metu pasirodė ir pirmieji bulvariniai leidiniai.

Tik patys Sąjūdžio leidinių rengėjai žino, su kokiomis problemomis tuomet tekdavo susidurti. Tačiau skaitytojai šių laikraščių labai laukė. Sąjūdžio spaudinių likimas skirtingas: kai kurių išėjo vos keletas numerių, kiti keitė formatus, leidybos būdus, pavadinimus ir leidėjus. Spaudos rinkoje ilgiau išliko nedaugelis. Todėl daugumą tuomet leistų leidinių šiandien dažniausiai galima rasti tik bibliotekų fonduose.

B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos inform.

 

Nuotrauka
bareikis
Įkelta:
2024-09-12
Trečiadienį susitikti su tauragiškiais į biblioteką atvyko muzikantas ir teatralas Vidas Bareikis. Kaip sako autorius, „VB knygos“ idėja gimė prieš dvejus metus, kai po daugybės gerbėjų prašymų išleisti savo natų ir tekstų rinkinį nuspręsta tai pagaliau įgyvendinti.
Nuotrauka
bibiolteka
Įkelta:
2024-09-10
Penktadienio vakarą į Viešąją biblioteką rinkosi savo sveikatai neabejingi tauragiškiai. Čia vyko gyd. onkologės chemoterapeutės Editos Bronės Juodžbalienės sveikatingumo paskaita.
Nuotrauka
turkija
Įkelta:
2024-09-06
Trečiadienio vakarą bibliotekos lankytojus kvietėme pasinaudoti išskirtine galimybe pažinti Turkijos kultūrą. Tauragėje viešinti studentė iš Turkijos sutiko papasakoti apie šiai šaliai būdingus apdarus, šokius ir tradicijas. Renginio metu vyko šios šalies tradicinių patiekalų ir gėrimų degustacija.
Nuotrauka
elena
Įkelta:
2024-08-27
Prieš 37 metus – 1987 m. rugpjūčio 23 d. – disidentė Felicija Nijolė Sadūnaitė sakė kalbą mitinge prie Adomo Mickevičiaus paminklo. Mitingą, kuris buvo vienas iš svarbių žingsnių vaduojantis iš Sovietų Sąjungos, organizavo  Lietuvos laisvės lyga (LLL) – pogrindinė disidentų organizacija, siekusi atkurti Lietuvos nepriklausomybę.
Nuotrauka
bilioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-08-26
„Baltijos kelias“ – vienas iš svarbiausių istorinių įvykių Baltijos valstybių istorijoje. „Baltijos kelias“ – neprievartinio pasipriešinimo kelias kovoje už savo valstybių nepriklausomybę.
Nuotrauka
Prie garažų
Žanetos Maziliauskienės nuotraukos
Įkelta:
2024-08-15
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka jau trylika metų organizuoja poetų ir dainų atlikėjų vakarą „Prie garažų“. Šiemet šis projektas paskelbtas festivaliu ir įgyvendintas trijų renginių ciklas, kurį vainikavo poetinė-muzikinė programa Žalgirių mikrorajone įsikūrusiame Kartų parke. Programą, pavadintą „Tiems kurie šiandien gimė“, atliko poetas eseistas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Rimvydas Stankevičius, dainų autorius ir atlikėjas, poetas, gitaristas, kompozitorius, radijo laidų vedėjas, atlikėjų asociacijos AGATA Tarybos pirmininkas Domantas Razauskas bei muzikas, pučiamųjų instrumentų virtuozas, solistas, multiinstrumentalistas Saulius Petreikis.
Nuotrauka
Jazz
Įkelta:
2024-08-12
Kai išgirsti žodžių darinį „kartą Amerikoj“, iškart galvoje iškyla vaizdiniai, kuriuose sukasi kažkoks juodai baltas versternas: šmėžuoja kaubojai, skamba kantri muzika salūnuose, prerijose ganosi laukiniai arkliai arba girdisi kažkokia retro muzika.
Nuotrauka
garazu
Žanetos Maziliauskienės nuotrauka
Įkelta:
2024-08-09
Trečiadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešoji biblioteka jau antrus metus organizavo poetų ir dainų atlikėjų vakaro „Prie garažų“ aidą – gyvos akustinės muzikos vakarą miesto senamiestyje įsikūrusios D‘oro picerijos terasoje. Tauragiškius šį kartą džiugino dainų autorius ir atlikėjas Lukas Pilkauskas. Svajingasis neošlagerių autorius susirinkusiems žiūrovams sukūrė ypatingą, jaukią ir atpalaiduojančią aurą.
Nuotrauka
a
Inesos Vaigauskienės nuotraukos
Įkelta:
2024-08-06
Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio proga prie istorinės Lietuvos sienos šalia Lauksargių pastatytas paminklas. Šios iniciatyvos autorius – Tauragės krašto muziejaus „Santaka" direktoriaus pavaduotojas, istorikas Darius Kiniulis. Skulptūrų ansamblio autorė - dizainerė Areta Didžionienė. Projektą finansavo Tauragės rajono savivaldybė
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2024-08-06
Alfonsas Čepauskas, gimęs netoli Skaudvilės Tauragės rajone, š. m. rugpjūčio 7 d. 16:00 val. Tauragės kultūros centre pristato savo jubiliejinę parodą „Būties pėdsakai”. Šis kūrėjas yra nepailstantis eksperimentuoti ir begaline kūrybine energija pasižymintis grafikas, parodų, meno renginių, konkursų organizatorius. Jo kūrybos sfera išsiplėtojo plačiai ir apėmė leidinių dizainą, iliustracijų ir ekslibrisų, mažosios ir lakštinės grafikos, estampų, tapybos, asambliažo ir kitokio meno kūrimą. Skaudvilėje iš dovanotų kūrinių yra įkurta „Lietuvos istorijos ekslibrisų galerija” ir „Alfonso Čepausko dailės galerija”.
Nuotrauka
paroda
Įkelta:
2024-08-05
„Gyvųjų miestas/Mirusiųjų miestas“ – tai Roberto Wilczyńskio fotografijų projektas. Naudodamasis fotoaparato dvigubos ekspozicijos nustatymu, menininkas sujungia archyvines Varšuvos gete darytas žmonių ir vietų nuotraukas (iš Varšuvos geto muziejaus rinkinių) su dabartiniais Varšuvos vaizdais ir taip sugrąžina bei parodo dramatišką miesto istorijos laikotarpį.
Nuotrauka
kmt
Martyno Aleksos nuotraukos
Įkelta:
2024-08-02
Praėjusių metų Klaipėdos festivalio kulminacija tapęs videografinis spektaklis pagal to paties pavadinimo Carlo Orffo sceninę kantatą „Carmina Burana" rugpjūčio 8 dieną 22.30 valandą publikos prašymu grįžta į senąjį elingą. Šio Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro spektaklio traukai atsilaikyti nelengva, nes magišką reginį ant marių kranto sukūrė žinomas didžiulių spektaklių ir renginių lauke kūrėjas – režisierius Dalius Abaris ir jo komanda.
Nuotrauka
prie garazu
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-07-30
Penktadienio vakarą Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos kiemas jau 13-ąjį kartą virto smagia poezijos ir dainų erdve. Tauragiškiai pakviesti į dainų ir poezijos vakarą, kuriame žiūrovus ir klausytojus džiugino atlikėjai Šarūnas Joneikis-Šarukas ir Mantas Joneikis (grupė „Garbanotas“), Gytis Ambrazevičius, Andrius Zalieska-Zala („Arbata“), Darius Žvirblis, poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas A. Jonynas.
Nuotrauka
MENU FESTAS
Įkelta:
2024-07-24
Paskutinį liepos savaitgalį – 25–27 dienomis – Tauragė kviečia į jau tradicija tapusį menų ir muzikos festivalį „Menų Festas“. Lankytojai galės nemokamai mėgautis alternatyvios muzikos atlikėjų pasirodymais, tarp kurių – ir nauji, ir visiems puikiai pažįstami vardai. Festivalio metu bus galima susipažinti ir su kitomis meno formomis.
Nuotrauka
bijotai
Įkelta:
2024-07-24
Jei galvojate, kad prieš porą savaičių šurmuliavęs Bijotų dvaro festivalis baigėsi, jūs labai stipriai apsirinkate. Juk tai, kas smagu, reikia tęsti. Tad festivalis tęsiamas. Tik šį kartą ne pačiuose Bijotuose, o ir vėl Girdiškėje. Taip taip, festivalis savo baigiamajam renginiui kviečia į Girdiškės Švč. Mergelės Marijos Snieginės bažnyčią. Tą pačią, kurioje rugpjūčio mėnesį sninga, tą pačią, kurios altorius dabinasi ąžuolais.
Nuotrauka
Omaha
Įkelta:
2024-07-22
Įsivaizduojate orkestrą pasivadinusį jaunaisiais liūtais? Būna ir taip. „USA-Lithuania Young Lions Jazz Orchestra“. Tokį skambų pavadinimą pasirinko dviejų žemynų, dviejų bendradarbiaujančių miestų bendras jaunimo orkestras. Šiauliai ir Omaha suvienijo savo jėgas muzikoje ir subūrė unikalų kolektyvą iš jaunų džiazo muzikantų, kurie šią vasarą pradėjo savo gastroles po Ameriką ir Europą.
Nuotrauka
Zaneta
Įkelta:
2024-07-18
Tradiciškai, paskutinį liepos penktadienį tauragiškiai kviečiami į poetų ir dainų atlikėjų vakarą „Prie garažų“. Šiemet renginys paskelbtas festivaliu ir „įgijo veidą“ – jam sukurtas logotipas. O jame – renginio sielos, Meilutės Parnarauskienės veido siluetas. Kaip sako Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Projektų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja, laikinai direktoriaus pareigas einanti Žaneta Maziliauskienė, taip norėta įamžinti mylima kolegę.
Nuotrauka
festivalis
Andriaus Pelakausko nuotrauka
Įkelta:
2024-07-17
Šių metų festivalis, kurio pagrindinė tema šiais metais yra „Kultūros kraštovaizdžiai. Viršūnės“ šeštadienį, liepos 13 d. prasidėjo su Pradžios koncertu Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje.
Nuotrauka
bijotai
Organizatorių nuotraukos
Įkelta:
2024-07-17
Ką planuojate veikti ateinantį šeštadienį? Susitikti su draugais, padrybsoti prie jūros ar padirbėti sode? Bijotų dvaro festivalio organizatoriai turi kitokį pasiūlymą: pabaigus suplanuotus darbus, su draugais ir bičiuliais ar šeima atvykti į Bijotus ir praleisti šeštadienio pavakarę Bijotų ąžuolų paunksmėje, kur vyks šeštasis Bijotų dvaro festivalis.  Nors sukaktis dar nedidelė – tik šešeri  metai, bet Bijotų dvaro festivaliui – tai jau nemažas istorijos ir gyvavimo tarpsnis. Ir tradiciškai festivalyje bus pramogų skirtingų pomėgių, muzikos, amžiaus grupių žmonėms.
Nuotrauka
Snekuciai
Įkelta:
2024-07-16
Klasika – nemiršta. Keičiasi laikai, santvarkos, kūrinių pavadinimai, bet tai, kas tikra – išlieka nežiūrint į visas aplinkybes. Ir tai, kas tinka bei patinka tūkstančiams žmonių ne viena dešimtmetį, galima jau drąsiai vadinti klasika. Tokią klasiką jau ateinantį penktadienį, liepos 19 dieną, bus galima pamatyti ir išgirsti Bijotuose. Bijotų dvaro festivalio scenoje karaliaus lietuviškas miuziklas „Šnekučiai“.
Nuotrauka
a
Įkelta:
2024-07-05
Atidesni Tauragės radijo klausytojai, o ir mėgstantieji džiazą, dar labiau bliuzą puikiausiai prisimena radijo laidą „Su Meile apie bliuzą“.  Toks dviprasmiškas pavadinimas labai gražiai tiko šiai laidai: apie bliuzą su meile gražiai, informatyviai, išraiškingai, profesionaliai  kalbėdavo pati Meilė. Taip, tos laidos vedėja keletą metų buvo (koks negeras veiksmažodžio būtasis kartinis laikas – buvo) Meilė arba Meilutė Parnarauskienė, kurią tauragiškiai vadindavo tiesiog Meile, o rakiškėnai, mat Meilė buvo kilusi nuo Rakiškia krašta vadindavo Meila.