Žydų istorijos ir kultūros dienos „Štetlas Tauragėje“: renginių programa
Įkelta:
2023-09-17
Nuotrauka
taurage is virsaus
Nuotraukos autorius:
Petro Vaičaičio nuotrauka

Į rudenėjančią Tauragę vėl sugrįžta žydų istorijos ir kultūros dienos „Štetlas Tauragėje“. Per įvairiausias veiklas siekiama atskleisti žydų kultūros įvairovę, turtingumą, jos regioninį savitumą ir svarbą vietos bendruomenei. Šiais metais jos dedikuojamos Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-iui.

Mažoji Lietuva ir Tauragės kraštas yra glaudžiai susiję su įvairių tautinių bendrijų, tarp jų ir žydų, gyvenimu, kultūra bei tragišku likimu. Pirmieji žydai įsikūrė dar IX a. Jie sudarė gyventojų daugumą. Žydai čia buvo svarbiais prekybos, pramonės ir amatų puoselėtojais, turėjo savo muitinę prekybai su Prūsija, Vokietija, Lenkija. Jų klestėjimas priklausė nuo Klaipėdos krašto – nuo visos Mažosios Lietuvos likimo.

„Ir žydams yra naudinga, kad Klaipėda susijungtų su Lietuva“, 1923 m. sausio 23 d., Nr.8 „Žydų balsas“.

Kasmet prisimename ir jaukinamės žydų istoriją kaip nepatogią tiesą, suprasdami, kad „be atminties kitiems mes būsim niekas“, (Leonas Milčius).

Žydų istorijos ir kultūros dienos renginiai Tauragėje vyks rugsėjo 20 d., 22 d. ir 27 d.:

Rugsėjo 20 d. 13 val. – Izraelio kinas tavo mieste. Nuotykių filmas vaikams ir jaunimui ABULELĖ (Tauragės kultūros rūmuose)

Abulelė – didžiulis, pūkuotas monstras, kurį mato tik vaikai, kai jiems reikia draugo. Vieną vakarą vienišas berniukas Adamas ir geraširdis pūkuotas milžinas Abulelė susitinka, tampa neišskiriamais draugais ir patiria nepamirštamų nuotykių. Filmas Bostono žydų filmų festivalyje pelnė publikos apdovanojimą. Vaikų festivalyje „KINOiseea“ Vengrijoje išrinktas geriausiu vaidybiniu filmu.

Rugsėjo 20 d. 16 val.  – Litvakų valgių edukacija ir degustacija (NE)ATRASTA ŽYDIŠKA VIRTUVĖ (Tauragės kultūros rūmuose).

Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė kviečia į skanių valgių ir geros nuotaikos popietę. Jūsų laukia įdomūs pašnekesiai, valgių receptai, unikali proga paragauti ir išgirsti žydiškos virtuvės subtilybes iš pirmų lūpų.

Rugsėjo 22 d. 14 val. – paminklinio ženklo, žyminčio Mažosios (1839–1941) ir Didžiosios (1857–1941) Sinagogų vietą atidengimas (prie M. Mažvydo progimnazijos stadiono).

Rugsėjo 22 d. 14.30 val.  – atminties kelionė į Visbutų, Gryblaukio, Pužų, Batakių žydų žudynių vietas. Istorinių miniatiūrų programa IŠNYKIMAS prie paminklo Antšunijos pamiškėje. (išvykimas autobusu nuo M. Mažvydo progimnazijos)

Rugsėjo 22 d. 18 val. – Lietuvos operos solisto Rafailo Karpio ir pianisto Dariaus Mažinto jidiš dainų koncertas LAIŠKAI IŠ PRAEITIES (Tauragės kultūros rūmuose)

Kviečiame atvykti pasiklausyti charizmatiškojo tenoro Rafailo Karpio ir temperamentingojo pianisto Dariaus Mažinto koncertinės programos „Laiškai iš praeities“. Dviejų scenos Grandų duetas kvies į muzikines keliones po jidiš kultūros paveldą Lietuvoje. Rafailas Karpis yra puikiai pažįstamas kaip atlikėjas, aktoriniais gebėjimais perteikiantis dainos prasmę. Todėl visada smagu ne tik klausyti, bet ir stebėti ypatingos žaismės pripildytus šio atlikėjo pasirodymus. Talentingųjų muzikų Rafailo Karpio ir Dariaus Mažinto koncertas bus praturtintas trumpais, humoru nuspalvintais pasakojimais.

Abiejų programos kūrėjų nuoširdus siekis prisidėti prie žydų muzikos gaivinimo ir jos sklaidos nepalieka abejingų.

Rugsėjo 27 d. 16 val. – paminklo, skirto Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100 – čiui, atidengimas (Lauksargiuose).

Rugsėjo 27 d. 18 val.– Klaipėdos teatro „Lino lėlės“ spektaklis suaugusiems ŠIŠION (Tauragės kultūros rūmuose).

Spektaklyje „Šišion“ jo sumanytojas ir režisierius Linas Zubė kartu su kūrybine komanda lėlių teatro priemonėmis pasakoja tikrą vienos Klaipėdos krašto šišioniškių šeimos, išlikusios po karo skaudų likimą. Nors kai kuriuos kaimus užliedavo upių vanduo, tačiau visus senuosius gyventojus nuplovė ne jis, o ypač negailestingas sovietmečio tvanas. Vyrai buvo žudomi, o moterys – prievartaujamos. Bandę ledu pabėgti per Kuršių marias buvo sušaudyti. Apmąstydami tokių žmonių likimus bandome bent dalinai kompensuoti savo kaltę be kaltės prieš žmones, kurie neatlaikė istorijos smūgių.

Spektaklio scenografiją papildo sceną uždarančios sienos iš marlės- ekranai svaiginančioms Donato Bielkausko projekcijoms. Adomo Zubės sukurtas garso takelis balansuoja tarp atpažįstamų Klaipėdos krašto muzikos dermių ir sąskambių. Scenoje Linas Zubė meistriškai kuria lėlių mizanscenas, šnekasi ir geria su jomis vyną, atgaivina buities reliktus ir kuria šiurpinančią žmonių naikinimo istoriją. Anot filosofo Liutauro Degėsio „Šišion“ – tai „ spektaklis – performansas – fejerija – misterija – aukojimas“.

Po spektaklio vyks susitikimas su spektaklio autoriumi Linu Zube ir istorike dr. Silva Pocyte – Klaipėdos krašto autochtonė, tyrinėjanti Klaipėdos krašto etnokonfesinį kultūros paveldą, Prūsijos Lietuvos kultūros istoriją ir identitetą.

Visi renginiai NEMOKAMI.

Organizatorius – Tauragės kultūros centras.

Nuotrauka
metų knyga
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-25
Startuojant Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojamai nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei, jų išvakarėse vyko 11-ąjį kartą vykstančio konkurso „Tauragės metų knyga“ nugalėtojų apdovanojimai.
Nuotrauka
KVMT
Dainiaus Kažukausko nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Publikai duris atveria Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro (KVMT) pastatas, galintis pasigirti viena geriausių akustikų šalyje, romantiškų pavadinimų „Jūros" ir „Marių" salėmis, moderniausiomis technologijomis ir patogumu kiekvienam čia apsilankysiančiam. Teatro kuriamas kokybės ženklas –  amžinasis meno alsavimas, vienijantis istorinių įvykių suformuotą Klaipėdos miesto veidą ir pajūrio kraštovaizdį. Muzikinio teatro veikla – lyg bangavimas, nepaliaujamas amžinybės, kūrybos ir skambesio pojūtis!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-04-19
Dar 2023-iųjų gruodį prasidėjęs Dainų šventės žygis per Lietuvą aplankė dešimt savivaldybių – Kretingą, Vievį, Pasvalį, Lazdijus, Jonavą, Marijampolę, Anykščius, Nemenčinę, Mažeikius ir Plungę.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-04-12
Ketvirtadienio vakarą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje pristatyta 9-oji Evos Tombak knyga „Popietės laikas: mitai ir tiesa apie senėjimą“.
Nuotrauka
salemonas
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotraukos
Įkelta:
2024-04-10
Antradienio  vakarą Tauragės Birutės Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje rinkosi tauragiškiai, kurie nekantravo susitikti su Lietuvoje gerai žinomu rašytoju, aplinkosaugininku, fotografu, gamtininku, radijo laidų vedėju, daugybės premijų laureatu, jau beveik 100 knygų autoriumi – Selemonu Paltanavičiumi.
Nuotrauka
proda
Įkelta:
2024-04-03
Balandžio 4 d., ketvirtadienį, 17 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ Fotografijos galerijoje, atidaroma vilniečio fotografo Levo Žiriakovo analoginės fotografijos paroda „Kūrėjai“. Ekspozicijoje – Lietuvos ir užsienio menininkų portretai, užfiksuoti 1994–2023 metais. Paroda veiks iki 05.24 d. Organizatorius – Tauragės krašto muziejus „Santaka“.
Nuotrauka
pijus
Įkelta:
2024-03-29
Ketvirtadienį į Tauragės Viešąją biblioteką skubėjo repo mylėtojai. Čia lankėsi Pijus Opera – jaunosios kartos repo atlikėjas, vienas žymiausių repo improvizacijos puoselėtojų Lietuvoje. Atlikėjas, kuris drąsiai maišo poeziją su naujovišku skambesiu, daug dėmesio skiria žodžiui, bet nemažiau ir geram vakarėliui. Pradėjęs nuo repo kovų, per trumpą laiką užaugo iki įsirašymo į Lietuvos rekordų knygą. 2023 metais jis pateko į Lietuvos istoriją
Nuotrauka
6okiai
Įkelta:
2024-03-29
Kovo 28 dieną, po metų pertraukos, į „Šaltinio“ progimnaziją sugužėjo būrys šokėjų, puoselėjančių tradicinius šokius. Varžytis pradedančiųjų – t.y. nedidelę patirtį - šokėjų grupėje panoro net 52 poros iš Tauragės rajono mokyklų. Jaunieji atlikėjai pašoko net keturis tradicinius šokius: „Vėdars“, „Tancius“, „Lelinderis“ ir „Drėbinikė“.
Nuotrauka
biblioteka
B. Baltrušaitytės viešosios bibliotekos nuotrauka
Įkelta:
2024-03-22
B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje vyko degustacija „Elzaso skonis ir kvapas“. Oceane Pierrotte šį kartą papasakojo apie Elzaso regiono vynus, jų ypatybes, skonius ir kvapus.
Nuotrauka
nuziejus
Fotografijų autorius Mindaugas Černeckas
Įkelta:
2024-03-15
Visoje Lietuvoje siekiama išsaugoti, įprasminti Sąjūdžio ir sąjūdiečių atmintį. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ jau keletą metų šiai temai skiria ypatingą dėmesį. 2021 metais Tremties ir rezistencijos muziejuje buvo įkurtas Sąjūdžio kambarys, pernai, minint LPS 35-etį, sukūrė dokumentinį filmą „Sąjūdis tauragiškių prisiminimuose“. Siekdami tiek filmą, tiek  informaciją apie Tauragės sąjūdį pristatyti patraukliau, įdomiau, lankytojams buvo pristatytas ir interaktyvus stendas. Tačiau, tauragiškių sąjūdiečių džiaugsmą, nuolat temdė vienintelis klausimas – „O kur mūsų archyvas, kur mūsų posėdžių protokolai?“ Ir jie atsirado!
Nuotrauka
dainų
Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-03-14
Kaip abiturientai nuo šimtadienio su džiaugsmu ir nerimu pradeda skaičiuoti dienas iki egzaminų, taip ir kultūros atstovai, saviveiklininkai po apžiūrų pradeda laiko atskaitą iki dainų šventės. Šiemet ji – neeilinė. Lietuvos Dainų šventė minės 100 jubiliejų. Net ir kelis dešimtmečius dalyvaujantys Dainų šventėse, jaudinasi, tikėdamiesi, kad būtent jų kolektyvas paklius į jubiliejinę šventę.
Nuotrauka
vaikai
Įkelta:
2024-02-29
Vasario 28 dieną Viešojoje bibliotekoje lankėsi vaikų rašytoja, žurnalistė Evelina Daciūtė. Į susitikimą su knygų autore atskubėjo per septyniasdešimt mokinių iš Tauragės M. Mažvydo ir Tauragės „Šaltinio“ progimnazijų.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-28
2024 m. kovo 5 d., 17 val. Klaipėdos miesto savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9 pristatomos dvi knygos: Tauragės kraštotyros draugijos leidinys „Tauragės krašto dvarų beieškant“ ir Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos leidinys „Kuršių nerijos nacionalinis parkas“. Šios knygos skirtos mėgstantiems keliauti ir norintiems pažinti gimtąjį kraštą.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-21
Praėjusį savaitgalį Briuselyje vykusiame tarptautiniame šviesos meno instaliacijų festivalyje „The Bright Festival“ atgijo tauragiškių Raimondo Kavaliausko ir Nerijaus Ališausko skulptūra „Pasakų milžinas“. Europos Sąjungai (ES) šįmet pirmininkaujanti Belgija prie festivalio kvietė prisijungti vietos kūrėjus bei Lietuvos ir kitų ES šalių kultūros partnerius. Pusę milijono lankytojų sulaukusiame festivalyje instaliacija pristatyta minint Lietuvos prisijungimo prie Europos Sąjungos 20-metį.
Nuotrauka
knyga
Įkelta:
2024-02-21
Vasario 21-ąją – Tarptautine gimtosios kalbos diena. Kaip teigiama Šventajame rašte, senais laikais žmonės kalbėję viena kalba. Jų kalbas sumaišęs Dievas, kai tie užsimanę pastatyti Babelio bokštą, kuriuo galėtų Dievą pasiekti.
Nuotrauka
milžinas
Vaida Leščauskaitė
Įkelta:
2024-02-16
Visi prisimename 2021 metų Kalėdas, kuomet Jūros upės parke praeivių žvilgsnius traukė  didžiulė milžino skulptūra, kuri mažiems ir dideliems pasakojo Elnio Devyniaragio istoriją, primenančią senovės lietuvių ir baltų mitologijoje sutinkamą kalėdinio laikotarpio versiją.  
Nuotrauka
pistatymas
Įkelta:
2024-02-05
Ketvirtadienio vakarą Viešojoje bibliotekoje pristatyta kraštiečio Kęstučio Macijausko knyga „Šordinas“. Knygos autorius – Klaipėdos dramos teatro aktorius ir režisierius, daugeliui pažįstamas kaip Algimantas iš TV serialo „Naisių vasara“. Už antraplanį vaidmenį 2015 m. pelnė Auksinį scenos kryžių.