Ką tik minėjome Visų šventųjų dieną, lankėme artimųjų kapus. Turbūt ne vienas ta proga prisiminėme ir savo mylimus, tikrais šeimos nariais tapusius augintinius, kurių jau nebeturime šalia. Kaip atsisveikinome su jais? Vis labiau populiarėja mirusiųjų kremavimas. Kremuoti, pasirodo, galima ne tik žmones, bet ir augintinius. Vienintelė tuo užsiimanti įmonė, jau pustrečių metų veikianti Tauragės rajono Zoliškių kaime, siekia formuoti humaniškesnes atsisveikinimo su augintiniais tradicijas.
Atėjus laikui atsisveikinti su daugelį metų mylėtu augintiniu ne vienam iškyla dilema – o kur dėti jo palaikus? Užkasti kur nors miške ar laukuose draudžia įstatymai. Žinoma, kritusį gyvūną galima užkasti privačiame sklype, tačiau ne visi turi žemės. Be to, žiemą vargu ar pavyks iškasti duobę, jei dar gyvūnas mažas, tai bėdos didelės nėra, tačiau jei šuo sveria 50 kilogramų, kaip tada? Negi mesti į atliekų konteinerį ar atiduoti veterinarui, kad nuvežtų į utilizavimo įmonę, kad jis būtų utilizuotas kartu su kitais kritusiais gyvūnais? Tas, kam augintinis buvo brangus, vien pagalvojus apie tai širdis stoja. Taigi problema išties aktuali.
Augintinių krematoriumas Tauragės rajone, Zoliškių kaime, įsikūrė prieš dvejus su puse metų. Tai Vitalijaus ir Tomos Žebelių šeimos verslas, kuris specializuojasi teikti naminių gyvūnėlių kremavimo paslaugas. Idėją šeima „nusižiūrėjo“ užsienyje, kur tokios paslaugos tampa vis populiaresnės. „Mūsų tikslas – išsaugoti pačius gražiausius prisiminimus apie jūsų augintinį. Pasaulyje nieko nėra amžino, todėl anksčiau ar vėliau susiduriame su savo mylimo augintinių netektimi. Jūs gyvenote kaip viena šeima, kartu dalinotės džiaugsmu ir liūdėjote sunkiomis minutėmis. Netekties akimirką mes jums padėsime estetiškai ir humaniškai atsisveikinti su savo augintiniu. Jūs galite būti ramūs, kad kiekvienas gyvūnas nuo mažiausio iki didžiausio bus kremuotas individualiai. Kremuoto gyvūno pelenai bus supilti į urną ir atiduoti jums“, – rašoma įmonės interneto tinklalapyje.
Toma Žebelienė „Tauragės žinioms“ pasakoja, kad per tą laiką, kol veikia įmonė, jų paslaugų paklausa nuolat auga. Jei pirmaisiais mėnesiais, pasak jos, skaičiai buvo tikrai labai maži, nes apie ją mažai kas žinojo. Ilgą laiką krematoriume dirbo tik vienas samdomas darbuotojas, neseniai įdarbintas dar vienas.
– Dabar per mėnesį vidutiniškai kremuojame apie 60–80 augintinių, – pasakoja ji, – tačiau pilnu pajėgumu dar nedirbame.

Didžioji dalis kremuojamų augintinių, maždaug 80 proc., – šuneliai. Tačiau jau teko kremuoti ir egzotinių gyvūnų – papūgėlių, vėžliukų, žiurkėnų.
Paslaugos kaina priklauso nuo gyvūno svorio – nuo 75 iki daugiau nei 200 eurų. T. Žebelienė sutinka, kad įmonės paslaugų kainos nemažos, tačiau nemenkos ir sąnaudos. Į kaina įskaičiuotas gyvūno pasiėmimas ir veterinarijos klinikos, kremavimas ir pristatymas į tą pačią veterinarijos kliniką. Siūlomi trys mirusio augintinio pristatymo būdai: nugaišusius gyvūnus galima palikti krematoriumo partnerių veterinarijos klinikose, o jų visoje šalyje per 100. Bendradarbiaujant su veterinarijos klinikomis iš jų surenkami palikti augintinių palaikai ir po kremavimo kremuoto gyvūno pelenai standartinėje urnoje pristatomi atgal į kliniką. Gyvūnų palaikus į krematoriumą galima pristatyti ir patiems. Krematoriume yra galimybė atsisveikinti su savo augintiniu. Žinoma, nusprendus augintinį pristatyti patiems būtina iš anksto suderinti pristatymo ir kremavimo laiką. Jei žmonės neturi galimybės patys savo augintinio palaikų pristatyti ar palikti partnerių veterinarijos klinikose, įmonės darbuotojai gali atvykti ir į namus specialiu transportu ir paimti gyvūno palaikus, o po kremavimo standartinėje arba pasirinktoje urnoje pristatyti kremuoto augintinio pelenus. Tiesa, pagal atskirą susitarimą ir už sutartą papildomą atlygį.
Paklausta, kada investicijos įkuriant tokią įmonę galėtų atsipirkti, T. Žebelienė sako apie tai nė nesvarstanti – tiek daug metų į priekį nežiūrinti.
Kapinaičių, kur būtų galima palaidoti augintinių urnas, prie krematoriumo nėra. Pasak T. Žebelienės, paprastai žmonės vežasi urnas namo ir palaidoja savo sklype ar kapinaitėse. Tai labai individualu, kiekvienas elgiasi, kaip jam atrodo geriau. Namuose laikyti urnelę, anot T. Žebelienės, pagal įstatymą galima laikyti tris mėnesius.
Apie augintinių kremavimo paslaugas bus galima pasiskaityti ir kontaktinius telefonus sužinoti internetiniame tinklalapyje – www.augintiniukrematoriumas.lt
>Interneto tinklalapio>www.augintiniukrematoriumas.lt> nuotraukos
>Interneto tinklalapio>www.augintiniukrematoriumas.lt> nuotraukos