Investavimo naudą ima suprasti vis dažnesnis žmogus. Visgi, nežinomybė gali bauginti, todėl kai kurie asmenys vis tiek nedrįsta pradėti. Kita vertus, Jums visai nebūtina stačia galva nerti į investavimo subtilybes. Nuo ko tuomet pradėti? Pirmiausia išsiaiškinkite esminius investavimo terminus. Laimei, pateikiame nemažą jų dalį, kurią būtina žinoti kiekvienam pradedančiajam investuotojui.
Sudėtinės palūkanos
Sudėtinės palūkanos – tai lėšos, kurias uždirbate už pinigus, uždirbtus iš investicijų anksčiau. Pavyzdžiui, investuodami 10 eurų su 20% grąža po metų turėsite 12 eurų. Visgi, jeigu šių lėšų neišsiimsite ir vėl jas investuosite, dar 20% uždirbsite jau nuo minėtų 12 eurų. Tad kiekvieną kartą investuojant gautas palūkanas uždirbate daugiau, nes didėja ir investuojama suma.
Likvidumas
Likvidumas yra sąvoka, apibrėžianti, kaip greitai investiciją galima iškeisti į grynus pinigus. Pavyzdžiui, nekilnojamasis turtas įprastai kiek mažiau likvidus, nes jį parduoti užtrunka. Tuo tarpu, didesniu likvidumu gali pasižymėti kaupiamojo indėlio sąskaitoje esantys pinigai.
Dividendai
Dividendai – tai akcininkams skiriama kompanijos pelno dalis, pagal jų turimų akcijų dydį. Šie gali būti skiriami įvairiomis formomis, pavyzdžiui, grynais pinigais, akcijomis, nuosavybe. Dividendų reikšmė yra itin didelė ne tik akcininkams, bet ir pačiai įmonei. Būtent parduotos akcijos leidžia kompanijoms surinkti papildomus pinigus veiklos plėtrai ar nenumatytoms situacijoms. O štai prie įmonės veiklos prisidėję akcininkai galiausiai gauna grąžą dividendais.
Aktyvus investavimas
Aktyvus investavimas yra strategija, kai investicijomis užsiimama tiesiogiai, pavyzdžiui, nuolat stebint rinką, sekant naujienas, analizuojant pasiūlymus ir panašiai. Įprastai tam reikia skirti nemažai savo laiko. Dažniausiai tokių investuotojų tikslas yra uždirbti didesnę grąžą nei rinkos indekso.
Pasyvus investavimas
Pasyvus investavimas yra strategija, kai nuo aktyvių veiksmų rinkoje susilaikoma. Dažniausiai investuojama ne į atskirų įmonių akcijas, tačiau į fondus. Šis būdas labiau naudingas tiems, kurie neturi laiko ir noro stebėti rinkos, domėtis naujienomis bei priiminėti sprendimų. Įprastai tokių investuotojų tikslas yra atkartoti bendrus rinkos augimo arba traukimosi rezultatus, nebandant jų pralenkti.
Infliacija
Infliacija – tai pinigų nuvertėjimas, kuomet kylant kainoms už tą pačią sumą pavyksta nusipirkti mažiau prekių ir paslaugų. Infliacija yra matuojama vartotojų kainų indeksu bei išreiškiama procentais.
Akcija
Akcija – tai įmonės nuosavybės vienetas. Investuotojui įsigijus bendrovės akcijų, jam priklauso tos įmonės dalis, proporcinga turimų akcijų skaičiui. Akcijos gali būti skirstomos į kelias skirtingas rūšis pagal disponavimo būdą arba suteikiamas teises.
Obligacijos
Obligacijos yra vyriausybių arba įmonių skolos vertybiniai popieriai. Pirkdami obligacijas investuotojai skolina pinigus, o už juos gauna fiksuotą grąžą. Tai mažiau rizikingas investavimo būdas nei akcijos.
Investicinis portfelis
Investicinis portfelis – tai investuotojui priklausančio finansinio turto rinkinys. Jį gali sudaryti obligacijos, akcijos, nekilnojamasis turtas, ETF ir panašiai. Kiekvienas portfelis yra unikalus, priklausomai nuo investuotojo rizikos tolerancijos, finansinės padėties bei tikslų.
Rizikos tolerancija
Rizikos tolerancija yra investuotojo charakteristika, kuri parodo jo gebėjimą atlaikyti investicijų nuostolius. Didesnę toleranciją turintys asmenys gali rinktis kiek labiau rizikingas investicijas, tačiau taip pat tikėtis ir didesnės grąžos.
Meškų rinka
Meškų rinka reiškia finansų rinkos būklę, kai vertybinių popierių kainos krenta arba tikimasi jų kritimo. Šį nuosmukį dažniausiai lemia investuotojų pasitikėjimo praradimas, susijęs su silpnėjančia ekonomika.
Bulių rinka
Bulių rinka reiškia finansų rinkos būklę, kai vertybinių popierių kainos kyla arba tikimasi jų kilimo. Dažniausiai tai susiję su ekonomikos augimu, investuotojų pasitikėjimu arba dideliu įmonės pelnu.
Užs. nr. 59