Jaunąjį verslą ir Lietuvos kūrėjus pastebintis naujienų portalo lrytas.lt projektas „Verslo genas“ jau aštuntus metus kvietė siūlyti bei įvertinti jaunuosius verslininkus, startuolius, kurie drąsiai įgyvendina savo sumanymus, svariai prisideda prie pokyčių šalyje.
„Kasmet „Verslo genas“ maloniai nustebina, kiek mūsų šalyje yra talentingų, ambicingų, atkaklių žmonių. Lietuvoje besikuriantis ir įsitvirtinantis verslas, kūrėjai, yra tai, kuo galime džiaugtis, didžiuotis prieš visą pasaulį“, – sako lrytas.lt direktorius ir redaktorius Tautvydas Mikalajūnas.
„Prabėgus dar vienam „Verslo geno“ projektui norisi pasidžiaugti ir dalyvių gausa bei įvairove, ir išsiplėtusiu pačiu projektu, naujomis nominacijomis bei rėmėjais ir komisijos nariais. Tai, kad prie projekto jungiasi tiek daug žinomų bendrovių bei ekspertų įrodo šio projekto naudą ir įtaką smulkiam bei vidutiniam šalies verslui.
Neabejojame, jog ekspertų įvertinimas bei patarimai padės dar sėkmingiau plėtoti verslus. Lrytas.lt skaitytojams siūlome plačiau susipažinti su nugalėtojais ir juos aplankyti dar šią vasarą!“, – sako lrytas.lt Verslo ir Auto skyrių redaktorius Vytenis Radžiūnas.
Šiemet projektas sulaukė dvigubai daugiau sėkmės istorijų, net 114 dalyvių iš visos Lietuvos, o nugalėtojus rinko ne tik portalo skaitytojai, bet ir projekto komisiją. Ją sudarė: Lietuvos verslo konfederacijos viceprezidentas, vertinimo komisijos pirmininkas Marius Dubnikovas, „Tele2“ smulkaus verslo skyriaus vadovė Alvida Kičienė, lrytas.lt Verslo ir Auto skyrių redaktorius V.Radžiūnas, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Tarptautinės rinkodaros ir vadybos programos vadovė dr. Lineta Ramonienė, bendruomenės „Lietuvos kūrėjai“ įkūrėja ir „Change LT“ pokyčių valdymo ekspertė Rita Čiapaitė-Baublienė, Inovacijų agentūros Bendrųjų verslo kompetencijų departamento direktorė Patricija Reut, Vilniaus universiteto Verslo mokykla direktorė dr. Birutė Miškinienė. Projekto dalyviai pasižymi didele drąsa ir yra pavyzdžiai kitiems žmonėms, kurie ne taip mėgsta riziką ar nesulaukiantiems pastūmėjimo. Išdrįsę rizikuoti, šiandien stovi ant scenos ir atsiima apdovanojimus, patvirtindami, kad pasverta rizika pasiteisino. Apdovanojimus devynių verslų atstovai išsiveš į šešis Lietuvos regionus: Kupiškio, Tauragės, Plungės, Joniškio, Zarasų ir Kauno rajonus.
Daugiausiai komisijos palaikymo ir balsų sulaukė šie verslai: „Moters verslo lyderystė“ – Zarasų rajone atidarytas vaikų darželis „Vaiko laikas“ bei jo įkūrėjos Ina Bardinskienė ir Aleksandra Titarenko; „Socialinis verslas“ – Kauno rajone atidaryta parduotuvė „Lokali“ ir viena idėjos sumanytojų Kristina Šiožinienė; „Mūsų ūkis“ – Kupiškio rajone Inetos Šinkūnaitės-Svilo įkurtas vynuogynas „Dvaruogė“; „Autentiškiausias Lietuvos verslas“ – Jurgitos Alminaitės dirbtuvės Žagarėje; „Tvarus verslas“ – Tauragės rajone Jokūbo Račkausko įkurtas „Žaliasis ūkis“; „Metų atradimas“ – kaimo turizmo įmonė „Kupiškėnų Starkėnas“ bei jo įkūrėjas Evaldas Varnauskas; „Už drąsą rizikuoti“ – įmonę „Osmium LT“ Plungėje įkūrę Andrejus Dozorovas ir Mindaugas Urbonas, „Už mokslo ir žinių įgyvendinimą versle“ – tauragiškis Andrius Pleikys, įkūręs startuolį „IT Galerija“
Visi verslai skirtingi ir unikalūs, tad iki pat paskutinės minutės stebėta įnirtinga kova, plaukė tūkstančiai palaikymo balsų, balsavimas vyko taškas į tašką ir „Lrytas.lt skaitytojų favoritu“ tapo Indrės Jonavičienės Plungėje įkurta pilateso studija „Reforma“. Lrytas.lt direktorius ir redaktorius T. Mikalajūnas, džiaugdamasis I.Jonavičienės sėkme, kvietė ir kitus verslus įgyvendinti išskirtines idėjas, taip vystant verslią aplinką Lietuvoje. „Pirmiausia, noriu padėkoti visiems šio renginio svečiams, kurie atvyko pasveikinti ir pagerbti šiuos šaunius žmones. Manau, visi sutiksite, kad šių žmonių istorijos atskleidžia, kad tai – be galo talentingi, drąsūs ir tam tikra prasme šiek tiek beprotiški žmonės. Nes beprotiškos idėjos, gimstančios drąsių žmonių galvose, padaro juos išskirtiniais“,– džiaugėsi T.Mikalajūnas.
Komisija nusprendė, jog apdovanojimas už „Moters verslo lyderystę“ atitenka Zarasų rajone vaikų darželį „Vaiko laikas“ atidariusioms įkūrėjoms Inai Bardinskienei ir Aleksandrai Titarenko. „Pirmiausia, noriu pasakyti, kad visa mūsų Verslo mokykla balsavo už šias dvi moteris ir jų idėją. Mes jus nominuojame ir sveikiname už pačią vertingiausią investiciją“, – moterims įteikdama apdovanojimą sakė Vilniaus universiteto Verslo mokyklos direktorė dr. B.Miškinienė. „Socialiniu verslu“ šiemet pripažinta Akademijos miestelio bendruomenės parduotuvė „Lokali“, kurioje prekiaujama bendruomenių gaminiais – namų aromatais, papuošalais, indiškais smilkalais. Inovacijų agentūros Bendrųjų verslo kompetencijų departamento direktorė P.Reut, tardama sveikinimo žodį vienai iš parduotuvės idėjos sumanytojų Kristinai Šiožinienei, atkreipė dėmesį, jog tokie verslai yra itin reikšmingi sprendžiant bendruomenių problemas. „Šiandien turiu labai didelę garbę įteikti nominaciją socialiniam verslui. Tai yra tie verslai, kurie ateina spręsti problemų ten, kur kartais rinka nesuveikia. Būtent toks yra šiandien pergalę išsinešantis verslas „Lokali“. Linkiu kuo didesnio poveikio, stabiliai augančio pelno ir, be abejonės – plėtros tiek lokalios, tiek globalios“, – linkėjo P.Reut.
Kupiškio rajone įkurtas vynuogynas „Dvaruogė“ šiemet buvo pripažintas nominacijos „Mūsų ūkis“ laimėtoju. Vynuogyno įkūrėjai Inetai Šinkūnaitei-Svilo apdovanojimą įteikė Seimo narys, Kaimo reikalų komiteto pirmininkas, prof. Viktoras Pranckietis. „Dėkoju lrytui.lt, kad čia pakvietė ir pastebėjo visą Lietuvą – nuo Plungės iki Kupiškio ar Zarasų. Turėčiau sakyti, kad auginti vynuoges Lietuvoje yra didžiulė atsakomybė. Sėkmės jums, ačiū visiems, kas turėjote, ką parodyti, ir parodėte visai Lietuvai“,– sakė V.Pranckietis. „Autentiškiausio Lietuvos verslo“ nugalėtoja šiemet pripažinta Jurgita Alminaitė, kartu su vyru Žagarėje įkūrusi papuošalų dirbtuves ir piceriją. „Aš galvoju, kad kiekvienas, pradedantis verslą, turėtų sau atsakyti į klausimą – kuo aš esu autentiškas? Tai gali būti paprasta idėja, tačiau naujas požiūris. Tai gali būti pasisveikinimas su klientu tokiu būdu, kokiu nesisveikina niekas. Man atrodo, Jurgitos šeimos verslas yra įrodymas, kad kažkur Lietuvos pakraštyje dviejų žmonių sukurtas idėjų junginys gali tapti autentiškiausiu verslu“, – J.Alminaitės indėlį įvertino bendruomenės „Lietuvos kūrėjai“ įkūrėja ir „Change LT“ pokyčių valdymo ekspertė R.Čiapaitė-Baublienė. O štai „Tvaraus verslo“ nominacijoje komisijos įvertintas Tauragės rajone Jokūbo Račkausko įkurtas „Žaliasis ūkis“, kuriame iš ekologiškai auginamų kviečių gaminami duonos gaminiai, makaronai, taip pat auginamos ir bakterijos, naudojamos dirvožemiui gerinti. Sveikindamas J.Račkauską, aplinkos ministras Simonas Gentvilas pabrėžė, jog tvarumas šiandien yra ta kryptis, kuria ir turėtų žingsniuoti verslai.
„Lietuva bus gyva ir klestinti tik su verslu ir verslo pagalba. Mes, kaip visuomenė, turime rodyti gerus pavyzdžius ir judėti link tvarumo. Aš labai aspidžiaugiau pamatęs šį verslą, nes mano vaikai labai mėgsta makaronus“, – šyptelėjo S.Gentvilas. Kupiškyje įsteigtos kaimo turizmo sodybos, skirtos ne tik žvejams, bet ir poilsiautojams – „Kupiškėnų starkėno“ – įkūrėjas Evaldas Varnauskas pripažintas laimėtoju „Metų atradimo“ nominacijoje. „Su pavydu žiūriu į šį verslą, noriu jį aplankyti. Kadangi esu ir Auto skyriaus redaktorius, negalėjau nepastebėti, jog Evaldas turi ir vienintelį Kupiškyje veikiantį šviesoforą. Gal kas žino, kam jis skirtas?“ – apdovanojimą įteikdamas klausimą kėlė lrytas.lt Verslo ir Auto skyrių redaktorius V.Radžiūnas. Apdovanojimą atsiimdamas E.Varnauskas intrigą išsklaidė – paaiškėjo, kad, jei šviesoforas dega raudonai, vadinasi, visi sodybos nameliai yra užimti.
„Verslo geno“ apdovanojimuose nepastebėti neliko ir įmonę „Osmium LT“ Plungėje įkūrę Andrejus Dozorovas ir Mindaugas Urbonas – jie apdovanoti už „Už drąsą rizikuoti“. Šioje įmonėje gaminamos nestandartiniai, vienetiniai metalo gaminiai, pasiekiantys ir Kinijos rinką. Verslininkams šiltą žodį apdovanojimų ceremonijoje tarė „Tele2“ smulkaus verslo skyriaus vadovė Alvida Kičienė. „Labai gera būti šio renginio dalimi. Smagu, kad lietuviai yra tokie drąsūs, kūrybingi. „Tele2“ visada yra už drąsius sprendimus, todėl raginame ryžtingai žingsniuoti pirmyn“, – sakė A.Kičienė. Na, o tauragiškis, 22-iejų Andrius Pleikys buvo pripažintas „Už mokslo ir žinių įgyvendinimą versle“ nominacijos laimėtoju. Tauragiškis įsteigė startuolį „IT Galerija“ – čia kuriamas ekologiškesnis variantas keistis kontaktais. Tai – išmaniosios vizitinės kortelės, susidomėjimo sulaukiančios ir Tailande.
„Čia yra tikra sėkmės istorija ir labai smagu įteikti šitą apdovanojimą. Linkiu nesustoti šiame kelyje“, – jaunąjį verslininką sveikino „Verslo genas“ vertinimo komisijos pirmininkas M.Dubnikovas. Šiais metais apdovanojimų ceremoniją atidarė diskusija, kurioje dalyvavo savo sričių specialistai, pasidaliję įžvalgomis, kaip auginti verslą, kad netektų bankrutuoti? Patarimais ir pastebėjimais dalijosi M.Dubnikovas, R.Čiapaitė-Baublienė, B.Miškinienė ir S.Gentvilas. Ne pirmus metus projekto partnere tapusios Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovės Viktorijos Bražiūnaitės teigimu, svarbu pažymėti ir tai, kad nepaisant didėjančio dėmesio, socialiniai verslai vis dar susiduria su reikšmingais iššūkiais. Siekiant, kad socialiniai verslai galėtų pilnavertiškai veikti ir augti, būtina toliau stiprinti jų skatinimo programas bei priemones, gerinti teisinę bazę ir didinti visuomenės sąmoningumą apie socialinio verslo naudą ir galimybes. „Verslo genas“ yra puiki galimybė socialiniams verslams tapti labiau matomais ir žinomais. Toks projektas suteikia virtualią erdvę, kurioje jie gali pristatyti savo vertingas ir inovatoriškas idėjas plačiajai auditorijai, bei sulaukti žiniasklaidos dėmesio. Tai padeda pritraukti daugiau klientų, sukurti tvarius bendradarbiavimo ryšius ir užtikrinti ilgalaikį augimą bei sėkmę“, – pabrėžė V.Bražiūnaitė.
Specialiai šiems apdovanojimams menininkas Remigijus Kriukas sukūrė stiklo skulptūras. Šių metų projekto rėmėjas – „Xiaomi“, „Tele2“, o partneriai – Aplinkos ministerija, Vilniaus universiteto Verslo mokykla, bendruomenė „Lietuvos kūrėjai“ ir „Change LT“ bei Lietuvos socialinio verslo asociacija.
Lrytas.lt informacija