Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Pradėti paskatino vyras
Viktorija ir Simonas susituokę jau 11 metų, abu dirba Valstybės sienos apsaugos tarnyboje: Simonas – jau 15 metų, Viktorija – beveik 10.
Norėdama prie sodybos pasistatyti gražų akcentą, Viktorija nutarė pasigaminti jį pati.
– Prieš ketverius metus sugalvojau ir pasidariau rankų darbo vazoną. Artimiesiems jis labai patiko, paprašydavo pagaminti tokį patį ir jiems. Iš pradžių atsisakydavau, o paskui vyras sako: „Juk tai tavo idėja, kodėl nepasinaudoji ja?“. Tai mane padrąsino ir nusprendžiau pabandyti, – prisiminė Viktorija.
Pasak moters, pradžioje nebuvo viskas taip gražu kaip dabar:
– Mažais žingsneliais judėjome į priekį, kiekvieną dieną sekėsi vis geriau. Taip ir pradėjome gaminti vazonus.
Dviejų identiškų nebūna
Pačią idėją Viktorija nusižiūrėjo internete.
– Bet kaip pasigaminti pačią betono masę, visą gaminimo eigą jau pats turi bandyti, kol pavyksta. Tiesiog atidirbi ir išmoksti, – kalbėjo Simonas. – Reikėjo atrasti, kokios medžiagos geriausiai tinka. Dar ir šiandien atrodo, kad jau viskas atidirbta, bet vėl randi būdą, kaip galėtum padaryti geriau, lengviau ir vėl pabandai.
Jis prisiminė, kai žmonės, pamatę jų pirmuosius, dar banguotus, nelygius vazonus, prašydavo būtent tokių, nors vėliau pradėti gaminti ir gražesni, lygesni.
Sutuoktiniai juokavo, kad jau ranka įgudusi ir nebeišeina padaryti tų „banguotesnių“.
– Skonis draugų neturi – vieniems patinka vienokie, kitiems kitokie, – svarstė Viktorija.
Sutuoktiniai pasakojo, kad žmonės kartais pasiteirauja, kur gi jų fabrikas, gamykla, o jiedu parodo į rankas – visi vazonai pagaminti jų rankomis.
Taip pat ir apie klientų norus visiškai vienodų vazonų:
– Kartais žmonės prašo dviejų vienodų vazonų, tačiau visiškai identiškų negalime pagaminti, kadangi viską darant rankomis neįmanoma atkartoti, – papasakoja jie.
Laiko pritrūksta
Šiuo metu Paliokai gamina trijų formų vazonus – apvalius, ovalius ir keturkampius.
– Dabar nelabai turime laiko naujovių bandymams, kai pradėsime ruoštis kitiems metams, greičiausiai rudeniop, bandysime ir kitokius variantus, iki pavasario jų prigaminsime. Pirmieji „bandomieji“ vazonai dažniausiai pasilieka pas mus arba juos priglaudžia mama. Kartais ir patys pastebim, kad vazonas dar yra ne toks, kokio tikėtasi, – atviravo Simonas.
Vazonus šiam sezonui gaminti sartininkiškiai pradėjo dar žiemą, sakė tikėjęsi, kad bus lengviau žiemą padirbėjus, tačiau atėjus pavasariui užsakymų vis tiek netrūksta, tad po darbo dienos jie skuba gaminti naujų vazonų.
– Visas laisvas laikas skiriamas vazonų gamybai. Stengiamės visur suspėti, bet du mūsų vaikučiai, 10-ies berniukas ir 4,5 metų mergaitė, namai šiek tiek nukenčia, – apie laiko trūkumą kalbėjo Viktorija.
Trunka dvi savaites
Šeimoje pasidalinta ir darbais – Simonas atsakingas už vazonų gaminimą, Viktorija juos dažo ir dekoruoja. Procesas prasideda nuo betono maišymo, padaroma forma, įdedami metaliniai sutvirtinimai, kad vazonai būtų tvirtesnis, o vėliau Viktorija pradeda dekoruoti.
– Skaičiavome, kad iš viso yra 8 gamybos etapai, kurie trunka maždaug 2 savaites. Dabar bent jau orai geri ir betonas greičiau išdžiūsta, – džiaugėsi S. Paliokas.
Paklausta, kiek laiko vazonai turėtų laikyti, Viktorija teigė, kad jos pirmasis prieš 4 metus gamintas vazonas dar puikiausiai laikosi, o į jį net nebuvo dėta metalo sutvirtinimų.
– Na, gal po kokių penkerių metų pakeis spalvą, bet pačiam vazonui vis tiek nieko nenutiks, – tikino Simonas.
Sulaukia palaikymo
Motyvacijos sutuoktiniai nestokoja ir pataria kitiems neišsigąsti pirmų galimų nesėkmių:
– Manau, kad galima imtis įvairių verslų, tik svarbiausia daryti ir nenusivilti, neišsigąsti, kad iš pradžių kas nors gali nepavykti, – teigė Simonas.
Šeima planuoja ateityje verslą plėsti, įsirengti šildomas patalpas ūkiniame pastate, kad būtų galima darbuotis ir šaltuoju metų laiku, kadangi praėjusią žiemą teko vargti – nešioti vazonus į namo rūsį prie krosnies.
Sartininkiškiai sulaukia nemažai palaikymo tiek iš artimųjų, tiek, pavyzdžiui, iš Žygaičių seniūnės Linos Baziliauskienės:
– Ji mus labai palaiko, o ir seniūnija įsigijo nemažai vazonų ir papuošė kaimelius, – džiaugiasi Paliokai.