Už jaukių Vaitimėnų kapinaičių tvoros – pribloškiantis šiukšlynas
Įkelta:
2022-05-18
Nuotrauka
vaitimenai
Aprašymas

 Lentelė primena, kokias atliekas mesti į konteinerį. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
vaitimenai
Aprašymas

Į bačką vanduo bus pripilamas vasarą, kai jo daugiau reikės augalams laistyti. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
vaitimenai
Aprašymas

Už kapinių tvoros suverstas kalnas šiukšlių. Autorės nuotrauka

,
Nuotrauka
vaitimenai
Aprašymas

Konteineris prie vartelių pilnas, nors išvežtas pagal grafiką turėjo būti balandžio viduryje. Autorės nuotrauka

Vaitimėnų kapinaitės – mažos, jaukios ir prižiūrėtos. Tačiau vaizdas, kurį pamatė kapus lankančios plungiškės, jas šokiravo – žiūrint į atliekų kalnus už kapinių tvoros, pasak moterų, atrodo, jog šiukšlės vežamos kartą per metus. Kapines prižiūrinti seniūnija apeliuoja į kapinių lankytojų sąmoningumą – patys meta ten, kur negalima, patys skundžiasi. 

Stebina netvarka

Pirmadienį į „Tauragės žinių“ redakciją paskambinusi Vaitimėnų kaime artimojo kapą lankiusi plungiškė išsakė priekaištų dėl kapinių priežiūros. 

– Kapinėse turime vieną kapuką, nedažnai aplankome, bet kai atvykstame, kaskart vaizdai stebina. Atvažiavome prieš Motinos dieną – vandens nebuvo, bačka pastatyta, bet vanduo nebėgo. Varvino varvino sesuo, kraniuką atsukusi, bet taip ir nepavyko prisileisti vandens. O šiukšlių tai kalnai prikrauti. Toks jausmas, kad šiukšles kartą per metus išveža. Nejauku atėjus į kapines, – įspūdžiais dalijosi plungiškė. – Nesuprantu, kodėl tos kapinės neprižiūrimos?

Nuotrauka
vaitimenai

Moteris niekaip negalėjo suprasti, kodėl prieš lapkričio 1-ąją kapinėse ne tik atliekos buvo neišvežtos, bet ir šieno rulonų plėvelės skraidė po visas kapines, špagatų buvo primėtyta. 

Moterį sukrėtė, kad ten dirbę meistrai betoną maišė vos ne ant svetimo kapo užsilipę, šalia buvo sukrautos trinkelių krūvos. 

– Baisiai atrodė, kaip statybvietė, net į kapines nepanašu, – teigė plungiškė. 

Dar kartą kapinėse moterys lankėsi po savaitės, praėjus Motinos dienai. 

– Mano sesuo norėjo nueiti į tualetą, ten medinis pastatytas yra, bet bijojom, kad neįlūžtų, – svarstė moteris. 

Stebino moteris ir tai, kad tvora užtverta tik iki bažnyčios, o toliau tame pačiame sklype plytinčios kapinaitės neaptvertos. 

– Kapinėse vištos smėlyje maudosi, gerai, kad mūsų kapelis akmenukais užpiltas, o tai ir ant jo užliptų pasikuisti. Su sese pasvarstėme, kad po kapines, kai nėra tvoros, ir šunys, ir katės vaikšto, – kalbėjo moteris. 

Pasak plungiškių, jos Vaitimėnuose bandė rasti su kuo pasikalbėti apie tvarką kapinėse, bet to padaryti nepavyko. Viena pakalbinta moteris esą pirštu prie smilkinio pasukiojo ir nuėjo.   

Pirmadienį plungiškės teigė užsukusios ir į Mažonų seniūniją. 

– Ten mums pasakė, kad seniūnas atostogauja. Kalbinta moteris sakė kažkur skubanti, tad niekas mūsų neišklausė, – pasakojo moteris.  

Reikėtų daugiau konteinerių

Nedidelės ir jaukios Vaitimėnų kapinaitės šalia bažnyčios antradienį atrodė sutvarkytos, žolė nupjauta. Bet vaizdas, pamatytas už tvoros, šokiruojantis: suversta didžiulė žaliųjų atliekų, plastiko, žvakių, senų antkapių, medinių dėžučių krūva pasklidusi nemažame plote.  

Prie vartelių pastatytas konteineris antradienį buvo pilnutėlis – nors į jį šalia pakabinta lentelė ragino mesti tik plastiką ir stiklą, kyšojo ir žaliosios atliekos. 

– Žmonės nuo beždžionių nedaug tesiskiria. Lentelės pakabintos, kad žaliąsias atliekas reikia mesti už kapinių tvoros, o kitas šiukšles – į konteinerį. O ką daro? Viską meta už tvoros, – teigė kapinėse sutiktas vaitimėniškis, pridūręs, kad kapinių lankytojai sugebėjo ir tvorą išlaužti. – Jeigu jau atėjai iki tvoros, ar sunku iki vartelių paeiti, bet ne – tvoros tinklą tampė, kol nuplėšė. Patys prišiukšlina, o paskui stebisi, iš kur čia taip.

Kitas sutiktas vaitimėniškis, paklaustas apie prie kapinių susikaupusias atliekų krūvas, stebėjosi tautiečių elgesiu ant mirusiojo kapo nešti tiek daug žvakių, gėlių. 

– Geriau gyvaisiais labiau rūpintųsi, juos globotų. Ko gero, nešdami kas didesnę, kas prabangesnę žvakidę, taip bando savo kaltę išpirkti. Geriau mišias užpirktų, – svarstė pašnekovas. 

– Žmogus visada renkasi lengvesnį variantą  – jei šiukšlių konteineris būtų pastatytas prie vartelių, pro kuriuos įeina, tai šiukšles ir išmestų išeidamas. Ir seniūnui sakiau, kad prie vartelių reikia pastatyti tris konteinerius – žaliosioms atliekoms, plastikui ir stiklui. Jei laiku išvežtų, tai problemų ir nekiltų, – sakė bendruomenės pirmininkė Erika Jocienė pridūrusi, kad stiklą išveža vežėjai, o žaliąsias atliekas susmulkina ir užkasa seniūnija.

O kaip dažnai išvežamos šiukšlės? Pasak E. Jocienės, stiklą, nes tik jam skirtas konteineris stovi prie vartelių, veža kartą per ketvirtį. 

O kur dėti plastiko atliekas, taip ir neaišku. Mažonų seniūno pavaduotoja Rita Misiūnienė teigė, kad stiklo atliekas pagal nustatytą grafiką veža „Ekonovusas“, ir kitas vežimas suplanuotas gegužės 19-ąją. Kodėl neišvežtos atliekos balandį, bus aiškinamasi, nes anksčiau esą to nėra buvę. 

Kur dėti plastiko atliekas, seniūno pavaduotoja atsakyti negalėjo, kodėl nėra plastikui skirto konteinerio, irgi nežino, tik pasvarstė, kad reikėtų daugiau konteinerių prie kapinių. 

Nuotrauka
vaitimenai

– Reikia prašyti konteinerių, nes prie kitų kapinių stovi ne po vieną konteinerį, – sakė R. Misiūnienė.

Paklausta, kaip dažnai seniūnija tvarko šiukšles prie kapinių, atsakė, kad pagal poreikį. 

– Už kapinių tvoros turi būti tik žaliosios atliekos, bet metamos ir kitokios atliekos. Kapinių sargas renka ir renka šiukšles. Jis dirba dvi valandas per dieną, 0,25 etato, negaliu reikalauti, kad jis ten apsigyventų, – sakė seniūnijos atstovė. 

O žolė kapinėse Motinos dienai, kaip tvirtina seniūnija, buvo dar nepjautina. Pavasaris šiemet vėlyvas, sausas, todėl tuo metu reikalo pjauti dar tikrai nebuvę.

Pasak seniūnijos atstovų, žinoma, kad buvusioje klebonijoje gyvena šeima, tačiau aplinkos priežiūra nelabai rūpinasi, todėl šioje teritorijoje mėtosi šieno rulonų plėvelės, kurias vėjas išnešioja į šalia esančią kapinių teritoriją.

Vanduo – gyventojų sąskaita 

Vaitimėnų bendruomenės pirmininkė Erika Jocienė pasakojo, kad vanduo kapinėse yra leidžiamas iš 13-ai gyventojų priklausančio vandens bokšto. Juo rūpinasi patys gyventojai, jei sugenda elektros variklis, detales perka ir remontuoja patys. Už elektrą, sunaudojamą vandens tiekimui, sumoka patys gyventojai. 

Nuotrauka
vaitimenai

– „Tauragės vandenyse“ klausiau, gal nori vandens bokštą perimti ir juo rūpintis, sakė nenorį,  – teigė E. Jocienė. 

Paklausta, kodėl dabar vanduo leidžiamas į mažesnę talpą, bendruomenės pirmininkė paaiškino, kad kol naktimis pašaldavo, bijota, kad nesutrūktų žarna, kuria leidžiamas vanduo. 

– Kol vis pašaldavo, žarną reikėdavo susukti. Kai oras atšils ir prasidės intensyvesnis gėlių laistymas, vandens prileisime ir į bačką. Beje, vandenį naudoja ir kapinėse paminklus statantys darbuotojai. Už elektrą sumokame mes, gyventojai, – pasakojo E. Jocienė.  

Kapines ketvirtadienį apžiūrėjusi seniūno pavaduotoja nustebo, kodėl žmonės sako, kad vandens nėra – vanduo tiekiamas iš vietinio vandens bokšto. Yra pripumpuojamos talpos, kuriomis naudojasi gyventojai.

Tvorą tvers vasarą

Paklausta, kodėl tvora juosia ne visas kapines, bendruomenės pirmininkė teigė, kad tvorą užtvėrė iki tos vietos, kur nebuvo medžių. 

Pasak R. Misiūnienės, visos medžiagos tvorai yra nupirktos. Kapinių tvora  yra naujai aptverta iš  dviejų  pusių. Dalis kapinių tvoros liko neatnaujinta, nes reikėjo nupjauti ten augusias senas egles. Dabar eglės jau nupjautos. Šią vasarą aptvėrimo darbai bus užbaigti.

– Turim plačius seniūnijos plotus, o darbininkų minimaliai, tai lekiame ten, kur labiausiai reikia, – teigė seniūno pavaduotoja.  

Ji teigė nelabai sutinkanti ir dėl tualeto būklės, nebent stogo dangą reikėtų pakeisti, o tualeto vidus tvarkingas. 

Nuotrauka
lietus
Įkelta:
prieš 1 dieną
Vos per keletą valandų lėtai judanti bet intensyvi kritulių zona užsėmė Tauragę. Kaip teigiama Orai ir klimatas Lietuvoje feisbuko paskyroje, vos per keletą valandų iškrito 64 mm lietaus (mėnesio norma apie 87 mm.) Rezultatas gana aiškus – ežerai gatvėse ir juose paskendę arba beveik paskendę automobiliai.
Nuotrauka
veliava
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiemet liepos 6-ąją „Tautiška giesmė“ visame pasaulyje tradiciškai nuskambės jau keturioliktąjį kartą. Ši idėja gimė 2009-aisiais, kai „Tūkstantmečio odisėja“ pakvietė viso pasaulio lietuvius vienu metu sugiedoti „Tautišką giesmę“, pirmą kartą kelioms istorinėms akimirkoms Žemės rutulį apjuosusią gyva balsų grandine. Nuo tol ši unikali tautos iniciatyva, palaikoma pavienių žmonių ir aktyvių bendruomenių, tapo gyva mūsų laikų tradicija. O 2019 m. Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė liepos 6-ąją, Valstybės dieną, ne tik Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo, bet ir „Tautiškos giesmės“ diena.
Nuotrauka
Anonsas
Įkelta:
prieš 1 dieną
Jau beveik savaitę iš Lietuvos nesitraukia svilinantis karštis. Nors tokios vasaros daugelis laukia, tačiau žmonių, ypač vyresnių, sveikatai tai – tikras iššūkis. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie kaitrą. Birželio pabaiga daugelyje šalies rajonų atnešė 30–34 laipsnių karštį. Pacientų daugiau ir Tauragės gydymo įstaigose. Išsamiau apie tai, kuo pavojingi karščiai, skaitykite laikraščio vedamajame.
Nuotrauka
sijotuvas
Įkelta:
2022-06-30
Įgyvendinant Europos Sąjungos (85 proc.) ir Tauragės regionų savivaldybių (15 proc.) biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Tauragės regiono maisto/virtuvės, įskaitant ir žaliąsias, atliekų tvarkymo infrastruktūros plėtra“, viešo konkurso būdu nupirktas mobilus būgninis atliekų sijotuvas.
Nuotrauka
sukaktis
Įkelta:
2022-06-30
Birželio 24 d. paminėtos bendradarbiavimo sukaktys tarp Mažonų seniūnijos ir Lenkijos Respublikos Punsko valsčiaus (savivaldybės) bei Klaipėdos rajono savivaldybės Dovilų seniūnijos. 
Nuotrauka
marsrutai
Įkelta:
2022-06-29
Tauragės rajono savivaldybėje surengtame susitikime pristatyti nauji Tauragės regiono viešojo transporto maršrutai. Numatoma, kad regioniniai maršrutai startuos jau nuo rugsėjo 1-osios.
Nuotrauka
arena
Įkelta:
2022-06-29
Tauragės rajono savivaldybė paskelbė antrąjį multifunkcinio sporto ir kultūros centro Bertoniškės g. statybos darbų konkursą. Kaip anksčiau informavo rajono meras, pirmasis konkursas balandį neįvyko, o sutartis su rangovu nepasirašyta, nes nebuvo pateikti visi reikalingi dokumentai dėl keliamų kvalifikacinių reikalavimų, reikalingų tokio objekto statybai. 
Nuotrauka
a
FNTT asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2022-06-29
Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai išviliojo 10,2 mln. Eur – dukart daugiau nei 2020-aisiais. Pagrindiniais sukčių taikiniais tapo trijų didžiausių šalies miestų gyventojai – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje užfiksuota 80 proc. visų sukčiavimo atvejų. Nors 96 proc. sukčiavimo atvejų buvo nukreipti į fizinius asmenis, beveik pusė visų išviliotų pinigų – iš įmonių sąskaitų, rodo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro (PPPKC) statistika.
Nuotrauka
moksleiviai i vyriausybe
Įkelta:
2022-06-28
Rugpjūčio 22–26 d. vėl gyvai vyks aktyvaus ir pilietiško jaunimo projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“. 30 komisijos atrinktų baigiamųjų klasių moksleivių iš visos Lietuvos turės unikalią galimybę iš labai arti susipažinti su Vyriausybės veikla ir darbu viešajame sektoriuje. Šių metų projekto tema – „Moksleiviai Lietuvos ateičiai“. Tauragės rajono moksleiviai projekte dalyvavo 2010 ir 2017 metais, vis jie buvo atrinkti iš Tauragės „Versmės“ gimnazijos.
Nuotrauka
regitra
Įkelta:
2022-06-28
Balandį Ukrainai laikinai panaikinus muito mokesčius į šalį įvežamoms transporto priemonėms, ženkliai išaugo ukrainiečių srautas „Regitros“ padaliniuose, kuris tebesitęsia iki šiol. Nuo liepos 1 d. muitų lengvata turėtų būti panaikinta, tad prognozuojama, kad šią savaitę bus pasiektas pikas. Atsižvelgiant į tai, gyventojai kviečiami naudotis elektroninėmis paslaugomis arba pasinaudoti išankstine registracija ir taip savo vizitą planuoti iš anksto.
Nuotrauka
aiksteles
Įkelta:
2022-06-27
Tauragės rajono savivaldybės administracija kartu su UAB „Sportėja“ pasirašė sutartį dėl sporto aikštelių, esančių Tauragės rajone ir Tauragės mieste, dangos įrengimo. Kaip rašoma savivaldybės puslapyje, darbus minėtas rangovas įsipareigojo atlikti iki rudens pradžios.
Nuotrauka
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2022-06-26
Namuose, sodyboje, gamtoje, stovykloje – kur beatostogautų vaikai, jiems vasara – nerūpestingų dienų metas. Mes, suaugusieji, turėtume tai įvertinti ir priminti vaikams, kaip saugiai elgtis gamtoje ar namuose, prie vandens telkinių ir patys turėtume išlikti budrūs net tuomet, kai laiką leidžiame kartu su savo mažaisiais, sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Nuotrauka
zmogus
Įkelta:
2022-06-25
Neįgalūs žmonės turi ne tik sveikatos problemų, bet ir kitokių rūpesčių – tenka įveikti kliūtis, apie kurias kiti nė nesusimąsto. Ratukuose judantys žmonės Tauragėje vis dar neretai susiduria su stačiais ir neįveikiamais įvažiavimais prie įvairių įstaigų. Kartais nebūna nė jų. Problema kyla ir tuomet, kai dalis verslininkų bėdos matyti nenori ir tartum užsiriša akis. „Nieko nedarysim“, – atšauna kai kurių įmonių vadovai, kai neįgalieji šiems primena, kad neįmanoma patekti į patalpas ir šią problemą reikėtų išspręsti. Tiesa, tauragiškiai kalba, kad yra ir geranoriškų verslininkų. Tačiau negalią turinčias moteris vis dar stebina įsivaizdavimas, kad reikalui esant neįgalųjį, sėdintį vežimėlyje, pasitelkus porą stiprių vyrukų, galima lyg niekur nieko pakelti. „Ar norėtumėte, kad jus kas nors kilnotų?ׅ“ – klausia jos.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2022-06-23
Į redakciją laišką ir nuotraukas atsiuntusi tauragiškė teigė negalinti suprasti, kodėl po žolės nupjovimo senosiose miesto kapinėse subirusi žolė ant kapaviečių taip ir palikta. Kapines prižiūrinčios parapijos kunigas sako, kad žolę apie kapavietes turi apsipjauti jas prižiūrintys žmonės, o jei žolė užbiro, parapija neįsipareigojusi jos sutvarkyti.  
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-06-22
Baigiantis mokslo metams gausu skelbimų su darbo pasiūlymais pedagogams – mokyklos ieško ne tik dalykų mokytojų, bet ir pagalbos mokiniams specialistų, kurių ypatingai trūksta ne tik mūsų rajone, bet visoje šalyje. Pedagogų bendruomenė, kaip pastebi ne tik ugdymo įstaigų vadovai, bet ir rajono vadovai, sensta, o jaunų specialistų į mokyklas privilioti neįmanoma. Prognozės bauginančios – suskaičiuota, kad po metų šalyje trūks beveik 3 tūkst. pedagogų. Plačiau apie tai skaitykite laikraščio vedamajame. 
Nuotrauka
saules energija
Įkelta:
2022-06-20
Visuomenės grupėms susiduriant su galvosūkiu, kaip sutaupyti pinigų energijos išlaidoms, gyventojai ir verslai raginami pasinaudoti beveik 1 mlrd. eurų investicijoms į nuosavas elektrines bei energijos vartojimo efektyvinimą. Kaip skelbia Tauragės rajono savivaldybė, iš jų daugiau nei pusė – 608 mln. eurų ES lėšų – gyventojus ir įmones pasieks per artimiausius 1,5 metų, t.y., iki 2023 m. pabaigos. Likusioji – iki 2030 m.
Nuotrauka
savivaldybe
Įkelta:
2022-06-20
aaiškėjo, kokių specialistų labiausiai trūksta Tauragės rajone. Tai – psichologai, slaugytojai ir buhalteriai. Šias specialybes pasirinkę studijuoti asmenys gali prašyti Tauragės rajono savivaldybės finansuoti jiems studijas arba skirti stipendiją, per metus siekiančią iki 2 tūkst. eurų.