Amerikos lietuvis Arūnas: „Tauragė man kaip sena gera daina“
Įkelta:
2011-08-04
Nuotrauka
Aprašymas
Arūnas savo sūnui Vincentui ne tik pasakoja, bet jau ir parodė, koks šaunus miestas – Tauragė. Asmeninio archyvo nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio archyvo nuotrauka

2000 metais iš Lietuvos emigravo daugiau nei 2,6 tūkstančio lietuvių. Vienas jų buvo dabar jau 35-erių tauragiškis Arūnas Jasaitis. Tik baigęs universitetą ir pajutęs darbų trūkumą, Arūnas viską metė ir nusprendė laimės ieškoti Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tauragiškiui paieškos buvo sėkmingos – svečioje šalyje jis rado ne tik laimę, gerai apmokamą darbą, bet ir gyvenimo meilę. Tačiau nostalgija tėvynei kaip pavasarį paukščius, taip ir Arūną vis vilioja grįžti namo, į gimtinę. Po 11 metų, praleistų JAV, šio sparčiai kopiančio karjeros laiptais lietuvio mintyse jau kirba planai, susiję su grįžimu į tėvynę.

Čikaga pasitiko nesvetingai

Įsikurti svetimoje šalyje, kaip ir daugeliui lietuvių, Arūnui Jasaičiui buvo be galo sunku. Tuomet dar 24-erių vaikinas apsigyveno Minesotos valstijoje, amerikiečių šeimoje, kurioje prižiūrėjo gėles. Tenlietuvis uždirbo ir pirmuosius savo amerikietiškus dolerius. Tačiau nemokėdamas anglų kalbos Minesotoje ištvėrė tik du mėnesius – paliko šią amerikiečių šeimą ir po aštuonių valandų kelionės apsigyveno turbūt lietuviškiausiame JAV mieste – Čikagoje pas lietuvius draugus. Tačiau Čikagoje Arūno ištiestomis rankomis laukė tik nepriteklius ir dar sunkesnis gyvenimas.

– Du kartus juodaodžiai atėmė mano automobilį, ne kartą grasino šaunamuoju ginklu. Supratau, kad ilgiau negaliu taip gyventi, todėl palikau nesvetingąją Čikagą ir išvykau gaudyti fortūnos jau į trečią JAV valstiją – Floridą. Ten nusipirkau dviratį ir įsidarbinau viešbutyje, kuriame dirbau prastus, pagalbinius darbus. Norėjau susirasti geresnį darbą, o tam reikėjo anglų kalbos, todėl įstojau į koledžą Orlando mieste, – apie nelengvą gyvenimo JAV pradžią pasakojo pašnekovas.

Koledžas buvo dosnus: jame Arūnas ne tik išmoko anglų kalbą, bet ir susitiko savo būsimą žmoną, dantų higienistę Gladys – trečios kartos amerikietę, turinčią šaknų Puerto Rike. Išmokęs puikiai kalbėti angliškai, tauragiškis greitai ėmė kopti karjeros laipteliais. Įsidarbino padavėju viename prestižiškiausių Floridos restoranų, kuriame butelis vyno kainuoja 800–1000 dolerių. Arūnas sako, kad tapo tikru vyno guru – puikiai išmano apie jo rūšis, geografiją, prie kokio maisto koks vynas dera.

Serga tik už Lietuvos sportininkus

Šioje galimybių šalyje Arūnas praleido 11 metų, sukūrė šeimą, rado gerą darbą, atrodo, gavo viską, ko gali reikėti žmogui. Bet tauragiškiui vis dėlto vieno dalyko ypač trūksta – mylimos tėvynės ir artimųjų. Todėl pašnekovas jau pradėjo regzti planus, kaip kuo greičiau grįžti į Lietuvą. Grįžęs į gimtąjį kraštą Arūnas norėtų įgyti magistro laipsnį ir rasti darbą pagal specialybę – tapti kūno kultūros mokytoju ar bokso treneriu.

Nors pašnekovas Lietuvoje gana retas svečias, praėjusį kartą tėvynėje lankėsi prieš trejus metus, bet Lietuvą myli, himną moka mintinai, dažnai klausosi lietuviškos muzikos, nepamiršta ir lietuviškų švenčių. Savo 3,5 metų sūnų Vincentą taip pat krikštijo Lietuvoje. Tauragiškio paklausus, ar laiko save patriotu, jis susigėsta ir teigia, kad nors gyvena toli nuo gimtinės, nors ir paliko ją, bet kada nors tikrai grįš, pargintas patriotiškų jausmų. Besišypsanti Arūno išrinktoji dar priduria, kad grynakrauju patriotu jos vyras tampa, kai kalba pasisuka apie sportą.

– Tada jį apima azartas ir visa širdimi jis serga tik už Lietuvos sportininkus, – juokiasi Gladys.

Prakalbus apie Lietuvą, jos pokyčius, pašnekovas atsakė:

– Lietuva vis dar kaip toje grupės „Bix“ dainoje tarp „Europos ir Honkongo“, tiksliau, tarp Europos ir Rusijos. Kažkas bandoma daryti, norima pasiekti Europos lygį, tačiau žmonių mentalitetas vis dar posovietinis. O tai dažnai ir stabdo teigiamą Lietuvos raidą. Tačiau Lietuva labai išgražėjusi, miestai ir miesteliai pasikeitę. Ir švietimo sistema labiau pažengusi nei JAV, kur mokyklose ne mokoma, kaip įgyti žinių, o kaip išlaikyti atitinkamą testą, siekiama, kad visi moksleiviai testus išlaikytų ir gautų gerus įvertinimus, – atviravo tauragiškis.

Visos šalys turi ne tik savų pliusų, bet ir minusų. Pašnekovas stebisi, kad Lietuvoje neprižiūrimos vejos, daugelyje miestų vietų veši aukšta žolė:

– Pas mus net savame kieme negali augti didelė žolė ar stovėti seni, nudžiūvę medžiai, už tai gali gauti baudą, o Lietuvoje matėme daug vietų, kuriose neprižiūrima žolė gadina bendrą vaizdą.

Be retai pjaunamos žolės, Arūnas vieningai su žmona kaip dar vieną Lietuvos trūkumą įvardija vaikų iki penkerių metų žaidimo aikštelių stygių ir netinkamą jų įrengimą.

– Vaikų žaidimų aikštelės dažniausiai įrengiamos vyresnio amžiaus vaikams, beje, dažnai jos išbetonuotos ar išklotos trinkelėmis. Juk vaikai dažnai virsta ir gali susižeisti, manau, kad žaidimo aikštelių danga turėtų būti paminkštinta ar ant jos papilta smėlio kaip kitose Europos šalyse, – siūlo Arūnas.

Smagiausi prisiminimai – iš vaikystės

Tačiau šie menki minusai, kurių, Arūno nuomone, kada nors tikrai nebeliks, nublanksta prieš laiką, praleistą su artimaisiais. Tauragė – vienintelis Lietuvos miestas, apie kurį prakalbus,pašnekovą užplūsta nostalgiški vaikystės prisiminimai, o veidą nušviečia šypsena.

– Juk čia gimiau ir užaugau. Smagiausias vaikystės vasaras praleidau Norkaičių kaime, pas senelius. Jūroje maudydavomės kasdien. Vaikystėje buvau taip pamėgęs vandenį, kad net lankiau irkluotojų būrelį. Vaikai ir pokštų iškrėsdavome: pamenu, kaip su klasiokais bėgdavome iš pamokų ir važiuodavome autobusu į Sovetską pirkti giros, – juokiasi Arūnas.

Pašnekovas teigė, kad Vilnius jam siejasi su Europa, aukšto lygio restoranais ir kavinėmis bei europine tvarka ir švara. Todėl labai knietėjo sužinoti, kas jam asocijuojasi su Taurage.

– Žinoma, kad gimtinė ir šauni vaikystė. O kiek daug sentimentų man sukelia pajūris, Vasaros estrada, juk ten su draugais visus takelius buvome iššmirinėję. Kadangi gyvenau Žalgirių mikrorajone, tai norint nueiti į centrą visada reikėdavo pereiti parkelį prie evangelikų liuteronų bažnyčios, jis iki šiol man labai mielas ir brangus. Toli nuo tėvynės Tauragę prisimenu išgirdęs kokią seną grupės „Depeche Mode“ dainą. Šios grupės dainos skambėdavo tuometinės pirmosios vidurinės mokyklos diskotekose, nors pats mokiausi ketvirtoje vidurinėje, bet ten labai dažnai lankydavomės, – prisimena Arūnas Jasaitis.

„JAV jūs visada būsite rusai“

Vyriškio paklausus, kokia Tauragė išlikusi jo mintyse, jis atsako vienu žodžiu – apšiurusi. Bet dabar jis džiaugiasi, kad miestas sutvarkytas, kad išplėstos automobilių aikštelės, įrengti parkai ir poilsio zonos. Daug metų besišypsančių amerikiečių šalyje gyvenantis lietuvis nesupranta tik vieno, kodėl čia žmonės dejuoja ir skundžiasi,

– Juk teigiamus pokyčius matote patys, viskas juda į priekį, o žmonės vis tiek nelaimingi ir sako, kad sovietiniais laikais buvo geriau. Galbūt jau pamiršo, koks didelis prekių deficitas buvo. Parduotuvių lentynos buvo tokios tuščios, kad net galėjai breiką šokti, – prisiminė Arūnas.

Paprašius ko nors palinkėti lietuviams, kurių pagrindinė dilema – emigruoti ar ne, vyras atsakė:

– Jei tik įmanoma, žinoma, nevažiuokite. Pirmus penkerius metus svetimoje šalyje būsite niekas. Norint įsitvirtinti reikės pereiti ir ugnį, ir vandenį. Žinoma, jei pasiseks, tada labai džiugu, bet jei ne, emigravę valgysite tas pačias kruopas, kurias valgote čia. Daugiau uždirbsite, bet ir daugiau išleisite. JAV visada jūs būsite rusai, nesvarbu, kokia bus jūsų tautybė – čekas, latvis, lenkas ar lietuvis. Tikru lietuviu galėsite jaustis tik grįžę į Lietuvą. Taigi ar verta iškeisti šeimą, draugus, tautybę ir taip sunkiai įgytą aukštojo mokslo diplomą į šluotą ir valytojo darbą svetimoje šalyje?

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.