Na, ta Genutė, Genutė...
Įkelta:
2024-02-06
Nuotrauka
genute
Nuotraukos autorius:
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
,
Nuotrauka
genovaite
,
Nuotrauka
genute
,
Nuotrauka
genute
,
Nuotrauka
genute
Nuotraukos autorius:
genute
,
Nuotrauka
genute
,
Nuotrauka
genute
Nuotraukos autorius:
genute
,
Nuotrauka
genute

Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!

Tapo tikra tauragiške

   Prieš 45 metus į Tauragę atvykusi ši aukštaitė galbūt ir pati netikėjo, kad taps tikra tauragiške, užsibus čia visam gyvenimui.  Tuo metu Tauragės liaudies teatras ir jo režisierius Antanas Naraškevičius gyveno neblogus laikus, bet pagalbininko mirtinai reikėjo. Ir atvyko (berods, A. Naraškevičiaus surasta ir pakviesta atvykti, ir gavusi paskyrimą į Tauragę) jauna dramos režisūros mokslus baigusi absolventė. Pareigos skambėjo gražiai ir mįslingai – pastatymo dalies vedėja. Paprasčiau pasakius, visi ūkiniai teatro darbai gulė ant jaunos merginos pečių. O tai ne šiaip trali-vali, bet rimti reikalai: reikėjo kviesti į repeticijas aktorius, rūpintis dekoracijomis, gastrolėmis, transportu išvykoms ir dekoracijų vežimui, scenografijos gamyba, reklama, bilietų platinimu, visa butaforija, įvairių darbų atsirasdavo krūvos. O kur dar kiti, pašaliniai (ne su teatru susiję) darbai: šventės kultūros centre, minėjimai, jubiliejai, dramos kolektyvų rajone apžiūros, konsultacijos kaimo darbuotojams, straipsnių rašymas. Galų gale, prisidėjo dar ir studijos Vilniaus universitete. Ne bet kokios studijos, o filologijos. Lietuvių kalbos ir literatūros studijos. Beje, ir režisierius A. Naraškevičius, ir Genovaitė buvo baigę ne tik dramos režisūros mokslus tuometiniame Vilniaus kultūros švietimo technikume (kažkaip panašiai jis vadinosi, Genovaitės laikais gal jau kultūros mokykla buvo), bet abu yra dar ir Vilniaus universiteto auklėtiniai. Antanas baigė žurnalistiką, o Genovaitė filologiją. Ir kaip jiems gyvenime pravertė šie mokslai! Genovaitė nežinau tiksliai kiek, bet tikrai gana ilgai darbavosi lietuvių kalbos mokytoja. Ateidavo pavaduoti sergančius mokytojus į tuometinę Tauragės 5-ąją vidurinę mokyklą (pats kviesdavau, nes keletą metu ten dirbau direktoriumi), o Pagramančio mokykloje ilgus metus dirbo jau ne pavaduojančia, bet pilnateise mokytoja. Iš patirties žinau, kad su mokiniais ji sutardavo, nes ir mokiniams patikdavo atėjusi vesti pamokų „artistė“.  Vis kitokia, nei nusibodę mokytojai.

Buvo ir tebėra ne standartinė

Visa Tauragė ir Lietuva žino Genovaitės sugebėjimą skaityti poeziją. Daug literatūrinių, koncertinių programų jis yra parengusi su tokiom žvaigždėm kaip Vilhelmu Čepinskiiu ar Elena Daunyte. Gražių poezijos ir muzikos kompozicijų Genovaitė yra paruošusi ir su Tauragės muzikantais – Algirdu Petraičiu ar kitais.

     Nestandartinė mokytoja ir nestandartinė kultūros darbuotoja ji buvo ir tebėra. Prisimenu, įsikalė į galvą, kad reikėtų teatrą padaryti savarankišku, nepriklausomu nuo kultūros skyriaus ar kultūros namų. Labai rimtai buvo diskutuojama šia tema. Bet tuomet dar buvo tokioms idėjoms labai nepalankūs tarybiniai laikai, ir tokios mintys atrodė vos ne šventvagiškos. Taip ir liko teatras priklausomas nuo kultūros centro, o gal būtų iš to išsivystęs profesionalus arba pusiau profesionalus teatras kaip Kelmėje ar Telšiuose. Kas čia žino...

Erdvės į valias

      Niekada neteko girdėti, kad Tauragėje Genovaitei būtų per maža erdvės savo planų įgyvendinimui, nes tų erdvių ji sugeba (ot talentas!) surasti visoje Lietuvoje. Ir ne tik erdvių, bet ir draugų. Ją pažįsta Lietuvos scenos korifėjai Vilniuje, Kaune , Panevėžyje, Šiauliuose. Ji bičiuliaujasi ne tik su scenos žmonėmis, bet ir rašytojais, iškiliais dvasininkais,  Seime ji irgi sava. Bičiulių, ir tikrai ne vieną, ji turi Amerikoje, Anglijoje, Airijoje. Ji su teatru ir spektakliais apvažiavo daugybę šalių. Žavinga jos draugystė buvo su a.a. legendine Kazimiera Kymantaite, Agne Gregorauskaite, Andriumi Bialobžeskiu. O jos ilgametė ir nuoširdi draugystė su neseniai mirusia poete Dalia Teišerskyte kelia susižavėjimą. Visur ji turi draugų. Su kompozitoriais, su poetais, dramaturgais ji randa bendrą kalbą ir moka juos palenkti į savo pusę: taip mes galėjome matyti Tauragėje A. Jegelevičių, A. Juozaitį, E. Stanciką, K. Kymantaitę, A. Gregorauskaitę, A. Bialobžeskį,  „Žvaigždžių“ kvartetą, Panevėžio „Garsą“ ir daugybę kitų Lietuvos talentingų ir žinomų meno žmonių.

Įvykių fiksuotoja

     Labai svarbus, reikšmingas ir reikalingas Genovaitės darbas – fiksuoti archyve visus Tauragės teatro ar savo veiklos faktus. Tai daro ji kruopščiai ir sąžiningai, suprasdama puikiai, kad spektaklis ar koks kitas renginys, poezijos vakaras greitai išgaruoja iš žiūrovų atminties, o užrašytas įvykis ar juolab parašyta knyga, išlieka labai ilgam laikui, išlieka istorijai. Tai labai svarbu. Jos parašytos knygos „Ačiū“, skirta Tauragės liaudies teatro 60-mečiui, ir „Dvidešimt skrydžių“ , skirta respublikiniam  liaudies teatrų festivaliui „Kvartetas“, yra labai vertingos ir nepamainomos Tauragės krašto kultūros istorijai. O kiek jose humoro, kiek nuotykių aprašyta!

     Jau pradžioje sakiau, kad visko, ką per 45 metus Tauragėje nuveikė Genovaitė, neįmanoma aprėpti. Atskira tema būtų Vilniuje jos organizuojami kraštiečių susibūrimai. Nežinau, kiek pastangų kainuoja (manau, kad daug), bet Genovaitei, o tuo pačiu ir Vilniuje gyvenantiems tauragiškiams, atsiveria teatrų  ar kitų erdvių, kur gali susitikti kraštiečiai, durys. Ji atrado ir Pilaitės malūną, nuostabią vietą susibūrimams, kur šauniai darbuojasi mūsų kraštietė Larisa Morozovaitė- Gureckienė.  Genovaitė, būdama ne tauragiškė, gražiai ir su meile buria tauragiškius.

Įdirbis

     Apie jos projektus Lietuvos bažnyčiose su liaudies teatru, su Juozu Gaižausku kartu – vėl gi galima būtų daug pasakoti. Ištisą traktatą turbūt būtų galima paruošti, o gal mokomąją medžiagą apie tai, kaip ieškoti rėmėjų, kaip reklamuoti renginius, nors dabar, kai Genovaitė Tauragėje jau 45 metus tai nepailsdama ir nesustodama kiek atsikvėpti darė, tokios reklamos kiek mažiau bereikia. Vis tiek visi žino, jei Genutė daro, tai bus gerai ir verta ateiti pažiūrėti. Buvau spektaklyje vasario 2 dieną, žiūrėjau „Golgotos vynuoges“ ir ką – salė vėl buvo pilnutėlė, vėl stebino atvykę garsūs svečiai, vėl aidėjo aplodismentai ir aikčiojimai : „ Na, ta Genutė, Genutė... stebina vėl...“

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.