Bulviakasis jau įpusėjo, po stogu jau keliauja ir morkų, burokėlių, kopūstų derlius. Vis dėlto daržovių augintojai džiaugsmu netrykšta: nors derlius neblogas, realizuoti produkciją vis sunkiau, o ir kainas didieji prekybininkai numuša. Be to, keičiasi ir pirkėjų įpročiai – jei anksčiau žmonės būdavo įpratę bulvių ir kitų daržovių – kopūstų, morkų, burokėlių pirkti iškart visai žiemai, tai dabar dažnas perka, kaip sakoma, tam kartui – vos kilogramą ar du. O ir paprotys raugti kopūstus, kitas daržoves sparčiai nyksta.
Derlius džiugina
Kaip pasakoja Reda Abromienė iš Žygaičių seniūnijos Aukštupių kaimo, šiemet jų ūkyje bulvėmis buvo užsodinti 70 arų. Jas ir parduoda, ir pašarui gyvuliams sunaudoja. O derlius, pasak jos, šiemet tikrai geras. Prieš savaitę, penktadienį, buvo jau paskutinė bulviakasio diena.
– Nusikasėm gana lengvai – turim savo kasamąją, kaimynės padeda, – pasakojo moteris. – Per dieną po dvi priekabas prikasdavom, iš viso 8 priekabos. Žinoma, visokių yra, reiks dar rūšiuoti.
Daugiausia Abromai sodina „Vineta“ veislės bulves. Turėjo R. Abromienė parsivežusi ir „Queen Anne“ – kadangi ji prekiauja ir gėlėmis, iš vienos klientės buvo pirkusi ir šios naujos veislės bulvių – pabandymui. Kuri geresnė, moteris teigia nežinanti – abi geros.
Džiaugiasi R. Abromienė ir kopūstų derliumi, nors jie, pasak jos, net nebuvo laistomi. Ir brokoliai gerai užderėjo, ir morkos. Gal tik burokėliai šiek tiek mažesni. Paklausta, kokių dar daržovių augina, moteris šypteli – Abromų ūkis augina „visko po biški“: ir gyvulių yra, ir gėlės, agurkai, pomidorai, braškės... Nudirba visus darbus, galima sakyti, patys, nebent pasodinimui vienai kitai dienai žmogų pasisamdo. O nuimti derlių pakanka ir namiškių rankų.
O kaip derlių realizuoja? R. Abromienė pasakoja, kad ir į turgų po truputį veža, skelbiasi ir internete. Be to, ūkis turi ir feisbuko paskyrą „Abromų ūkis Aukštupiuose“, kurią administruoja Abromų atžalos. Ten ne tik skelbiama apie parduodamas įvairias daržoves, bet rengiami ir konkursai, kuriuose galima laimėti, pvz., apsipirkimą už 50 Eur.
Vis dėlto daugiausia nuimto derliaus, pasak R. Abromienės, parduodama turguje. Tiesa, ne Tauragės, o Šilutės. Ten ji daugiausia prekiauja ir gėlėmis, ir visomis ūkyje užaugintomis gėrybėmis. Ji sako suskaičiavusi, kad Šilutės turguje prekiauja jau 26-erius metus.
– Jei eitų pardavinėti tokia kaina kaip iki šiol, po 25–30 ct už kilogramą, būtų neblogai, – sako ji. – Faktiškai visko auginam tiek, kad galim parsiduoti patys, iki pavasario ir išparduodam...
Žinoma, pasak jos, baigėsi tie laikai, kai žmonės pirkdavo bulves visai žiemai. Nuveždavo tada, pavyzdžiui, į Klaipėdą, kelis autobusus, ir ten vien per pažįstamus po 10 maišų kaip mat išpirkdavo. Dabar didesnius kiekius perka nebent valgyklos ar kavinės, o sau žmonės dažniausiai perka nebe maišais, o po kelis kilogramus.
Nors darbų ūkyje į valias, rūpi R. Abromienei ir kaimo aplinka, gėlynai – radusi laisvą minutę, ji skuba sodinti ir prižiūrėti gėles viešosiose Aukštupių erdvėse.
Parduoti vis sunkiau
Lauksargių seniūnijos Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka prisimena anksčiau bulvių augindavęs per 20 hektarų, šiemet gi – vos šešis. Vis sunkiau jas parduoti, be to, šiemet atsiliepė ir COVID-19 situacija.
Paklaustas apie šiųmetį derlių, jis sako, kad derlius šiemet neblogas ten, kur buvo sodintos daigintos bulvės, nedaigintoms pakenkė šaltas pavasaris. Vienų ir kitų jis sako sodinąs po lygiai – po 3 ha. O nukasa vidutiniškai po 15 tonų iš ha. Bulvės šiemet, pasak jo, gana smulkios. Veislė, kaip ir daugumos mūsų krašto bulvių augintojų, – „Vineta“, pabandymui turėjo šiemet pasodinęs ir „Queen Anne“. Parduoda bulves R. Saročka daugiausia Tauragės turguje. Šilutės krašte, kaip paaiškino jis, bulvių laukai gavo daug lietaus, tad bulvės masiškai pūva. Tai matyti ir iš pačių bulvių – jos rudomis dėmelėmis nusėtos, o po mėnesio kito ir visai supus. Pirkėjai to dažniausiai nesupranta, juo labiau, kad juos sugundo žemos kainos – po 10–12 centų už kilogramą. Taigi ten vežti, pasak ūkininko, nėra prasmės.Kol kas Saročkos nukasė dar ne visas bulves. Talkos bulviakasiui jie nesamdo – turi visą tam reikalingą techniką, tad namiškiai bulves nusikasa patys.
Nei burokėlių, nei morkų ūkininkas sako neauginąs:
– Tai kad niekam nieko nereikia... Burokėlius visi jau įprato virtus ar marinuotus pirkti, kopūstus – raugintus... Juokiuosi, kad šiuolaikinės moterys nebemoka turbūt nė makaronų pasišildyti...
„Geriausia auginti... kebabą“
Gaurės seniūnijos Traklaukio kaimo ūkininkas Arūnas Spūdvilas pasakoja nukasęs jau daugiau nei pusę bulvių. Bulviakasyje, kaip ir nuimant kitas daržoves, darbuojasi vien namiškiai – pasisamdyti kaime dabar nėra ką, o ir technikos visokios, kokios tik reikia, turi. Pasak jos, tik sveikatos reikia.
A. Spūdvilas bulvių šiemet sodino kaip visada – kiek daugiau nei hektarą. Derlius, sako jis, geras – bus 30, gal 35 tonos. Žemė šiemet gal kiek šlapesnė, sunkiau kasti, bet bulvės gražios. Kadangi trąšų jis sako dedąs mažai, daugiausia tręšia mėšlu, tai bulvės ne pačios didžiausios – pasak ūkininko, normalios. Jis augina „Vineta“ veislės bulves – jos esą pačios geriausios, puikiai tinka ir kugeliui, ir cepelinams.
– Dalį jau pardaviau, yra skelbimai internete, tai vis paskambina ir vežu. Kartais ne tik nuvežti, bet ir užnešti reikia... Turguje kainos, kiek girdėjau, 30–40 centų už kilogramą, aš tai po 20 ct parduodu. Ką čia daugiau prašysi – „Maxima“, girdėjau, po 16 centrų parduoda. Tos akcijos taip ir groja – jei ne „Maximoj“, tai „Lidle“... Greit jau visai nebeapsimokės auginti, – sako jis.
Įvairias daržoves – bulves, kopūstus, svogūnus pardavimui ūkininkas augina jau apie 20 metų. Kažkada ir burokėlių augindavo po 3 hektarus. Dar augina grūdines kultūras, juoduosius serbentus, braškes, šilauoges. Tiesa, sako, po šių metų, ko gero, ir bulvių reiks mažinti. Kopūstų prieš keletą metų sodindavo po du hektarus, dabar – tik pusę hektaro, o ir derlius šiek tiek mažesnis, nes saulė uždžiovino. Svarsto kopūstų dar mažinti, o burokėlius jau ir dabar tik dėl savęs augina – nėra kur dėti. Kol prekybos centrų nebuvo, pasak jo, tol ir parduoti ėjo daugiau. Dabar žmonės viską perka gatava, kopūstus namie mažai kas beraugia, net burokėlių virti namie nenori, perka virtus.
– Kai manęs klausia, ką geriau auginti, atsakau – geriausia auginti kebabą, – juokiasi ūkininkas.