Bulvių derlius geras, deja, miestiečiams jų reikia vis mažiau
Įkelta:
2020-09-29
Nuotrauka
Aprašymas
Bulviakasis. Margaritos Rimkutės nuotrauka

Bulviakasis jau įpusėjo, po stogu jau keliauja ir morkų, burokėlių, kopūstų derlius. Vis dėlto daržovių augintojai džiaugsmu netrykšta: nors derlius neblogas, realizuoti produkciją vis sunkiau, o ir kainas didieji prekybininkai numuša. Be to, keičiasi ir pirkėjų įpročiai – jei anksčiau žmonės būdavo įpratę bulvių ir kitų daržovių – kopūstų, morkų, burokėlių pirkti iškart visai žiemai, tai dabar dažnas perka, kaip sakoma, tam kartui – vos kilogramą ar du. O ir paprotys raugti kopūstus, kitas daržoves sparčiai nyksta.

Derlius džiugina

Kaip pasakoja Reda Abromienė iš Žygaičių seniūnijos Aukštupių kaimo, šiemet jų ūkyje bulvėmis buvo užsodinti 70 arų. Jas ir parduoda, ir pašarui gyvuliams sunaudoja. O derlius, pasak jos, šiemet tikrai geras. Prieš savaitę, penktadienį, buvo jau paskutinė bulviakasio diena.

– Nusikasėm gana lengvai – turim savo kasamąją, kaimynės padeda, – pasakojo moteris. – Per dieną po dvi priekabas prikasdavom, iš viso 8 priekabos. Žinoma, visokių yra, reiks dar rūšiuoti.

Daugiausia Abromai sodina „Vineta“ veislės bulves. Turėjo R. Abromienė parsivežusi ir „Queen Anne“ – kadangi ji prekiauja ir gėlėmis, iš vienos klientės buvo pirkusi ir šios naujos veislės bulvių – pabandymui. Kuri geresnė, moteris teigia nežinanti – abi geros.

Džiaugiasi R. Abromienė ir kopūstų derliumi, nors jie, pasak jos, net nebuvo laistomi. Ir brokoliai gerai užderėjo, ir morkos. Gal tik burokėliai šiek tiek mažesni. Paklausta, kokių dar daržovių augina, moteris šypteli – Abromų ūkis augina „visko po biški“: ir gyvulių yra, ir gėlės, agurkai, pomidorai, braškės... Nudirba visus darbus, galima sakyti, patys, nebent pasodinimui vienai kitai dienai žmogų pasisamdo. O nuimti derlių pakanka ir namiškių rankų.

O kaip derlių realizuoja? R. Abromienė pasakoja, kad ir į turgų po truputį veža, skelbiasi ir internete. Be to, ūkis turi ir feisbuko paskyrą „Abromų ūkis Aukštupiuose“, kurią administruoja Abromų atžalos. Ten ne tik skelbiama apie parduodamas įvairias daržoves, bet rengiami ir konkursai, kuriuose galima laimėti, pvz., apsipirkimą už 50 Eur.

Vis dėlto daugiausia nuimto derliaus, pasak R. Abromienės, parduodama turguje. Tiesa, ne Tauragės, o Šilutės. Ten ji daugiausia prekiauja ir gėlėmis, ir visomis ūkyje užaugintomis gėrybėmis. Ji sako suskaičiavusi, kad Šilutės turguje prekiauja jau 26-erius metus.

– Jei eitų pardavinėti tokia kaina kaip iki šiol, po 25–30 ct už kilogramą, būtų neblogai, – sako ji. – Faktiškai visko auginam tiek, kad galim parsiduoti patys, iki pavasario ir išparduodam...

Žinoma, pasak jos, baigėsi tie laikai, kai žmonės pirkdavo bulves visai žiemai. Nuveždavo tada, pavyzdžiui, į Klaipėdą, kelis autobusus, ir ten vien per pažįstamus po 10 maišų kaip mat išpirkdavo. Dabar didesnius kiekius perka nebent valgyklos ar kavinės, o sau žmonės dažniausiai perka nebe maišais, o po kelis kilogramus.

Nors darbų ūkyje į valias, rūpi R. Abromienei ir kaimo aplinka, gėlynai – radusi laisvą minutę, ji skuba sodinti ir prižiūrėti  gėles viešosiose Aukštupių erdvėse.    

Parduoti vis sunkiau

Lauksargių seniūnijos Griežpelkių II kaime gyvenantis ūkininkas Remigijus Saročka prisimena anksčiau bulvių augindavęs per 20 hektarų, šiemet gi – vos šešis. Vis sunkiau jas parduoti, be to, šiemet atsiliepė ir COVID-19 situacija.

Paklaustas apie šiųmetį derlių, jis sako, kad derlius šiemet neblogas ten, kur buvo sodintos daigintos bulvės, nedaigintoms pakenkė šaltas pavasaris. Vienų ir kitų jis sako sodinąs po lygiai – po 3 ha. O nukasa vidutiniškai po 15 tonų iš ha. Bulvės šiemet, pasak jo, gana smulkios. Veislė, kaip ir daugumos mūsų krašto bulvių augintojų, – „Vineta“, pabandymui turėjo šiemet pasodinęs ir „Queen Anne“. Parduoda bulves R. Saročka daugiausia Tauragės turguje. Šilutės krašte, kaip paaiškino jis, bulvių laukai gavo daug lietaus, tad bulvės masiškai pūva. Tai matyti ir iš pačių bulvių – jos rudomis dėmelėmis nusėtos, o po mėnesio kito ir visai supus. Pirkėjai to dažniausiai nesupranta, juo labiau, kad juos sugundo žemos kainos – po 10–12 centų už kilogramą. Taigi ten vežti, pasak ūkininko, nėra prasmės. 

Kol kas Saročkos nukasė dar ne visas bulves. Talkos bulviakasiui jie nesamdo – turi visą tam reikalingą techniką, tad namiškiai bulves nusikasa patys.   

Nei burokėlių, nei morkų ūkininkas sako neauginąs:

– Tai kad niekam nieko nereikia... Burokėlius visi jau įprato virtus ar marinuotus pirkti, kopūstus – raugintus... Juokiuosi, kad šiuolaikinės moterys nebemoka turbūt nė makaronų pasišildyti...

„Geriausia auginti... kebabą“

Gaurės seniūnijos Traklaukio kaimo ūkininkas Arūnas Spūdvilas pasakoja nukasęs jau daugiau nei pusę bulvių. Bulviakasyje, kaip ir nuimant kitas daržoves, darbuojasi vien namiškiai – pasisamdyti kaime dabar nėra ką, o ir technikos visokios, kokios tik reikia, turi. Pasak jos, tik sveikatos reikia.

A. Spūdvilas bulvių šiemet sodino kaip visada – kiek daugiau nei hektarą. Derlius, sako jis, geras –  bus 30, gal 35 tonos. Žemė šiemet gal kiek šlapesnė, sunkiau kasti, bet bulvės gražios. Kadangi trąšų jis sako dedąs mažai, daugiausia tręšia mėšlu, tai bulvės ne pačios didžiausios – pasak ūkininko, normalios. Jis augina „Vineta“ veislės bulves – jos esą pačios geriausios, puikiai tinka ir kugeliui, ir cepelinams.

– Dalį jau pardaviau, yra skelbimai internete, tai vis paskambina ir vežu. Kartais ne tik nuvežti, bet ir užnešti reikia... Turguje kainos, kiek girdėjau, 30–40 centų už kilogramą, aš tai po 20 ct parduodu. Ką čia daugiau prašysi – „Maxima“, girdėjau, po 16 centrų parduoda. Tos akcijos taip ir groja – jei ne „Maximoj“, tai „Lidle“... Greit jau visai nebeapsimokės auginti, – sako jis.

Įvairias daržoves – bulves, kopūstus, svogūnus pardavimui ūkininkas augina jau apie 20 metų. Kažkada ir burokėlių augindavo po 3 hektarus. Dar augina grūdines kultūras, juoduosius serbentus, braškes, šilauoges. Tiesa, sako, po šių metų, ko gero, ir bulvių reiks mažinti. Kopūstų prieš keletą metų sodindavo po du hektarus, dabar – tik pusę hektaro, o ir derlius šiek tiek mažesnis, nes saulė uždžiovino. Svarsto kopūstų dar mažinti, o burokėlius jau ir dabar tik dėl savęs augina – nėra kur dėti. Kol prekybos centrų nebuvo, pasak jo, tol ir parduoti ėjo daugiau. Dabar žmonės viską perka gatava, kopūstus namie mažai kas beraugia, net burokėlių virti namie nenori, perka virtus.

– Kai manęs klausia, ką geriau auginti, atsakau – geriausia auginti kebabą, – juokiasi ūkininkas.

 

Nuotrauka
investi
Įkelta:
2024-04-25
Investavimo naudą ima suprasti vis dažnesnis žmogus. Visgi, nežinomybė gali bauginti, todėl kai kurie asmenys vis tiek nedrįsta pradėti. Kita vertus, Jums visai nebūtina stačia galva nerti į investavimo subtilybes. Nuo ko tuomet pradėti? Pirmiausia išsiaiškinkite esminius investavimo terminus. Laimei, pateikiame nemažą jų dalį, kurią būtina žinoti kiekvienam pradedančiajam investuotojui. 
Nuotrauka
gustin
V. Klimienės asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-04-24
Prieš porą metų pasklidus kalboms, jog užsidaro Tauragėje tris dešimtmečius veikusi „Gustina“, tauragiškiai liūdnai lingavo galva gailėdami dar vieno neišsilaikiusio verslo. Kurį laiką tose pačiose patalpose dar buvo pardavinėjamos užuolaidos, po to ir jų neliko: visi mintyse „palaidojo“ daug metų tauragiškių vaikus rengusią parduotuvę ir pamiršo. Pasirodo, Valerija Klimienė, IĮ „Gustina“ savininkė, pakoregavo verslo kryptį ir savo užuolaidų saloną perkėlė į visai netoliese esančias patalpas. Tik bėda, tauragiškių mintyse „Gustina“ jau seniai „mirusi“.
Nuotrauka
moto
Įkelta:
2024-03-25
Praėjusį savaitgalį Tauragėje, Pramonės g. 5s oficialiai buvo atidarytas naujasis „Motoway“ salonas, kuriame bus prekiaujama „Aodes“ prekės ženklo keturračiais. Čia taip pat veiks ir keturračių servisas, pirkėjai galės rasti ir įvairių keturračių priedų bei aksesuarų.
Nuotrauka
Tava
Rasitos Liulienės nuotrauka
Įkelta:
2024-03-23
Ko gero, mažai jau rastume tauragiškių ir aplinkinių rajono gyventojų, kurie nebūtų girdėję tokio trumpo, vos keturių raidžių darinio – TAVA. Gegužės mėnesį savo 25 metų sukaktį minėsianti Tauragės apskrities verslininkų asociacija ir toliau aktyvi, iniciatyvi ir, tarsi, nauja. Nauja, nes nuolat atsinaujinanti, sulaukianti naujų narių, ieškanti ir skleidžianti idėjas, vis dar nestokojanti  jaunatviško maksimalizmo, nors jau įgijusi ir pakankamai patirties.
Nuotrauka
ignitis
Įkelta:
2024-01-19
Tarptautinė žaliosios energetikos bendrovė „Ignitis renewables“ tęsia paramą šalia atsinaujinančios energetikos parkų gyvenančioms bendruomenėms Lietuvoje – skyrė 247 tūkst. eurų. Tai yra tris kartus daugiau nei prieš metus. Šia parama per 2024 m. pasinaudos Tauragės, Mažeikių, Jurbarko, Klaipėdos ir Kretingos rajonų bendruomenės gyvenamajai aplinkai bei infrastruktūrai gerinti, edukacinėms veikloms organizuoti.
Nuotrauka
jagaine
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-01-10
Sulaukusi didelio susidomėjimo ir inovatyvių sprendimų iš verslo, Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia papildomą kvietimą, kuriuo siekiama skatinti aplinkai palankių produktų arba technologijų sukūrimą ir diegimą. Kvietimas skirtas ne pramonės sektoriuose veikiančiam smulkiajam ir vidutiniam verslui, kuriančiam ir diegiančiam žaliąsias inovacijas – įmonės galės pasinaudoti iki 50 tūkst. eurų parama.
Nuotrauka
VERSLO
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-21
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad gyventojai jau gali įsigyti verslo liudijimus 2024 metams. Norintys tęsti veiklą kitais metais turi pateikti naujus prašymus įsigyti verslo liudijimą, t. y. turimi 2023 m. liudijimai nėra pratęsiami. Veiklą planuojantiems vykdyti pirmosiomis kitų metų dienomis verslo liudijimus rekomenduojama įsigyti iš anksto, nelaukiant paskutinės metų dienos. Patogiausia tai padaryti per Mano VMI.
Nuotrauka
verslas
Įkelta:
2023-12-15
 Siekiant sudaryti galimybę Lietuvos įmonėms tapti inovatyvesnėms, o jų darbuotojams – kelti savo kvalifikaciją, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai kviečiami pasinaudoti finansavimu, skirtu mažų, labai mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) darbuotojų įgūdžių ugdymui ar jų persikvalifikavimui. Iš viso tam planuojama paskirstyti 7,5 mln. eurų, o didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui siekia 100 tūkst. eurų.
Nuotrauka
SAV
Įkelta:
2023-12-04
Kitąmet Lietuvoje pradės veikti smulkiojo verslininko sąskaita, kuri palengvins veiklą savarankiškai dirbantiesiems. Ji kuriama remiantis gerąja užsienio šalių patirtimi ir atsižvelgus į individualią veiklą vykdančių asmenų poreikius – numatoma automatizuoti finansų tvarkymą. Kaip rodo atlikta apklausa, net 75 proc. apklaustų savarankiškai dirbančių asmenų pasinaudotų šia priemone.
Nuotrauka
nuotrauka
Juozo Petkevičiaus nuotrauka
Įkelta:
2023-11-21
Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) nariai, partneriai, bičiuliai lapkričio 16-ąją rinkosi į tradicinį renginį – praėjusių metų geriausių įmonių apdovanojimus. Vakaro, kuriame pasidžiaugta įmonių pasiekimais, linkėta sėkmės plėtojant verslus, pakilią nuotaiką kūrė Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinė grupė „Jazz Island“.  
Nuotrauka
ag marketingas
Įkelta:
2023-10-17
Tauragiškės Greta Gumuliauskaitė ir Aistė Kairienė ne vienerius metus dirbo su savo individualiais projektais. Susipažinusios artimiau nusprendė sujungti turimas žinias ir  įgūdžius, kai pačios, būdamos smulkaus verslo atstovės, negavo tinkamų ir šiuolaikiškų paslaugų. Merginos susivienijo ir įkūrė savo verslą – „AG Marketingo agentūrą“, kuri teikia išskirtines paslaugas, tokias kaip virtuali asistentė, įmonės vizualinis identitetas, įmonės darbuotojo mokymai „Būk PRO“, socialinių tinklų administravimas. Greta ir Aistė inovatyvios ir šiuolaikiškos, tad atsižvelgdamos į kiekvieno kliento unikalumą ir individualumą, padės perteikti jo išskirtinumą.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-10-09
Savivaldybės taryba rugsėjo posėdyje patvirtino fiksuoto dydžio pajamų mokestį už veiklos rūšis, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą ir lengvatų, taikomų gyventojams, įsigyjantiems verslo liudijimus 2024 metais vykdomai veiklai vykdyti, dydžius. Verslo liudijimai kitąmet kils 20 proc., už kai kurias veiklas išlieka simbolinis 1 euro mokestis, nesikeičia ir lengvatų dydžiai. 
Nuotrauka
5zydintyslinkejimai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-09-16
Rugpjūčio 30-ąją Stoties gatvėje duris atvėrė dar vienas gėlių salonas „Žydintys linkėjimai“, tačiau šiek tiek kitoks – parduodami ir vintažiniai daiktai. Tauragiškė Kristina Kuisienė gėlių versle dirba jau per 10 metų, tad floristika jai tikrai ne naujiena.
Nuotrauka
bulves
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-08-05
Ingrida ir Saulius Šetkai liepos pradžioje įsikūrė Centro turgaus 22-ajame kioske. Jau daugiau nei 25-erius metus Vitkaičių kaime gyvenantys ir daržoves auginantys Šetkai nusprendė išbandyti prekybą turgelyje. Karantinui pabloginus situaciją rinkoje daržovių ūkio savininkams teko rinktis – arba plėstis, arba mažinti ūkį.
Nuotrauka
vilvi
„Vilvi Group“ nuotrauka
Įkelta:
2023-07-05
Šiemet 30-metį švenčianti „Vilvi Group“, ilgą laiką garsėjusi „Vilkyškių pieninės“ vardu, pabrėžia, kokie svarbūs grupės sėkmei yra darbuotojai. Pasak įmonės vadovo Gintaro Bertašiaus, be atsakingų, darbščių, sumanių ir profesionaliai savo darbą dirbančių žmonių tikrai nebūtų pasisekę įveikti per visą verslo istoriją tekusių sunkumų. Tik žmonėms reikia dėkoti, kad jokie iššūkiai nesutrukdė „Vilvi Group“ nuolat augti, atsinaujinti, tobulėti.
Nuotrauka
paliokai
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-17
Sartininkuose gyvenantys Viktorija ir Simonas Paliokai, nors abu turi darbus, randa laiko daug kruopštumo reikalaujančiam pomėgiui  – lauko vazonų gamybai. Šį pomėgį sutuoktiniai atrado netikėtai – Viktorijai nusprendus pasigaminti vazoną sau.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-13
Žygaičių seniūnijos Balčių kaime, Linos ir Tomo Budrikų šeimos sode, vaikštinėja mūsų kraštuose ne itin įprasti gyvūnai – alpakos. Šie švelnūs gyvūnai ilgais elegantiškais kaklais, didelėmis akimis, ilgomis blakstienomis, grakščiomis kojomis ir įspūdingais skleidžiamais garsais sužavi tikrai ne vieną. Važiuodami pro šalį žmonės neretai stabteli jais pasigrožėti. Auginti alpakas šeima pradėjo dėl papildomo uždarbio – parduoti galima ne tik alpakas, bet ir iš jų vilnos verpiamus siūlus. Vis dėlto alpakos suteikia ir daug džiaugsmo – jos labai smalsios, emocingos ir švelnios, visada smagu su jomis leisti laisvalaikį ir stebėti natūralią jų gyvenseną. 
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-05-01
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pernai transporto priemonę ar nekilnojamojo turto (NT) objektą pardavę gyventojai iki gegužės 2 d. turi sau užduoti keletą klausimų ir įsivertinti, ar dėl šių sandorių jie turi pareigą teikti pajamų mokesčio deklaraciją bei sumokėti gyventojų pajamų mokestį (GPM), ar ne. VMI duomenimis, šiemet pajamų deklaracijų laukiama iš maždaug 175 tūkst. gyventojų, kurie pernai pardavė minėtą turtą – apie 45 proc. tai jau padarė.
Nuotrauka
Autorės nuotrauka
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Maždaug septynerius metus internetu drabužiais prekiavusios seserys Erika ir Ieva Geštautaitės pagaliau ryžosi įgyvendinti svajonę – atidaryti fizinę parduotuvę. Praėjusią savaitę Spaustuvės gatvėje senelių name duris atvėrusi su artimųjų pagalba įkurta „Aprangos studija“ jau laukia pirkėjų.
Nuotrauka
tava
Linos Buchlickajos-Lauciuvienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Prieš keletą dienų įvyko Tauragės apskrities verslininkų asociacijos (TAVA) ataskaitinis rinkiminis susirinkimas. Išrinkta nauja TAVA taryba, Marius Jucikas perrinktas antrajai asociacijos vadovo kadencijai.
Nuotrauka
kings
„Kings“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-02-24
Restoranas „Kings“, įsikūręs Vytauto gatvėje, pakeitė šeimininkus – dabar jis priklauso UAB „Šaukštelis“, valdančiai „Šaukštelio studiją“ ir „Gurmanų studiją“. Kelioms dienoms uždarytas atnaujinimui, jau šiandien atveria duris.