Specializuotos sėklų parduotuvės jau pasiruošė pavasario sėjai, atnaujino asortimentą ir laukia pirkėjų – o jų netrūksta. Kadangi dėl karantino tenka laikytis įvairių saugumo reikalavimų, į parduotuvę vienu metu galima įleisti tik 5 pirkėjus, susiruošus įsigyti sėklų ir kitų pavasario sėjai būtinų reikmenų tauragiškiams gerai pažįstamoje parduotuvėje „Žalia stotelė“ gali tekti ir luktelti gatvėje.
Žalumynai ant palangės
Prasidėjus kalendoriniam pavasariui norisi kuo daugiau žalumos. Dauguma ima sukti galvas, ką galima būtų užsiauginti čia pat – ant palangės. Tam skirti mikrožalumynai – maži (7–10 cm aukščio) valgomieji augalai. Prieskoninės žolelės ir augalai ne tik leis paįvairinti savo valgiaraštį naujais, gardesniais patiekalais, bet ir papildys organizme vitaminų ir mineralų atsargas, saugos nuo įvairių pavasarinių sveikatos negalavimų tiek savo aromatu, tiek skoniu. Ekologiškos žolelės padeda šalinti iš organizmo kenksmingas medžiagas, lėtina senėjimo procesus. Prieskoniniai augalai taip pat padailins virtuvės interjerą, taigi bus naudingi ir suteiks aplinkai grožio.
– Daržas ant palangės – puikus būdas paprastai ir natūraliai savo namuose užsiauginti žalėsių. Ir tam nereikia nei didelės patirties, nei išmonės. Ant palangės gali augti daugybė įvairiausių augalų – ne tik tradiciniai svogūnai ar pipirnės. Siūlyčiau sėti valgomųjų lapinių ridikėlių, sėjamųjų pipirnių, paprastųjų krapų, laiškinių svogūnų, sėjamųjų gražgarsčių, paprastųjų portulakų, salotinių sultenių, sėjamųjų petražolių, vaistinių agurklių, kvapiųjų bazilikų, lapinių burokėlių, lapinių kalendrų, saulėgrąžų ir žirnių, – pasakoja parduotuvės vedėja Vaida Bagdonienė.
Pasirinktas žalumynų sėklas galima daiginti specialiose daigyklose, durpiniuose indeliuose ar dėžutėse, kurių dugne padarytos skylutės. Substrato paviršių tereikia sudrėkinti purkštuvu, padrikai išberti sėklas ir užberti jas plonu substrato sluoksniu. Laikyti reikia šiltai, ir jau po 5–14 dienų galėsite džiaugtis žalumynų derliumi – žinoma, juos reiktų vartoti be šaknų.
– Turime net specialią liniją, kurioje – tik daiginamos sėklytės, – pasakoja V. Bagdonienė. – Galima daiginti ne tik žemėje, bet ir vandenyje.
Pasak jos, populiariausios – saulėgrąžų sėklos, jų nespėjama vežti, šiuo metu parduotuvėje jų net nėra, ridikėliai, ožragės, labai skaniai kvepiančios grybais, pipirnės, žirnių, pupuolių.

Populiariausios – pomidorų sėklos
„Žalioje stotelėje“ jau 15 metų dirbanti V. Bagdonienė sako, kad prekyba sėklomis suaktyvėja antroje vasario pusėje, kai prasideda ilgos vegetacijos daržovių sėja ir tęsiasi iki gegužės pabaigos. Sėklomis prekiaujantieji pastebi tam tikras prekybos sėklomis tendencijas. Pavyzdžiui, kasmet vis mažiau perkama gėlių sėklų, o štai daržovių sėklos graibstomos. Ir perka jas ne tuo daugiausia užsiimantys daržininkai, o žmonės, tiesiog norintys užsiauginti daržovių sau. Populiariausios šiuo metu – pomidorų, paprikos sėklos, vis daugiau nuperkama ir baklažanų sėklų.
Daug kas bando dabar užauginti ir ankstesnį agurkų derlių ant palangės, ypač jei turi didelius vitražinius langus. Tai savidulkiai agurkai, nes bitutės juk į kambarį neatskris. Yra ir ilgavaisių, kurie ankstyvesni, daug greičiau užauga.
– Anksčiau, kai siūlydavom agurkų sėklų, daugelis tik numodavo ranka – ne ne, nėra vietos. O dabar, net keista, jie tampa vis populiaresni.
Specialistė svarsto, kad žmonės pasiilgę malonių daržininkystės darbų, juo labiau, kad per karantiną daug kas sėdi namuose, taigi ir laiko tam turi daugiau.
Jeigu pirksite ekologišką sėklą ir naudosite chemines trąšas, produktas jau nebus ekologiškas. Turi būti visa grandinė, visa ta ekologija turi būti nuo sėklos iki galutinio produkto
Paklausta, ar norint pasiruošti savų daigų reikia ir specialaus grunto, žemės, ji pasakoja, kad pasisėjimui geriausia pirkti durpes, nes daiginimui daug vitaminų ar trąšų nereikia, svarbu, kad žemė būtų smulkesnės frakcijos. Paskui, jau pikiavimui, reikia žiūrėti, kad žemė būtų riebesnė, su trąšomis.
Paklausta apie šių metų naujoves, vedėja sako galinti nudžiuginti rekordų mėgėjus – dabar jau galima įsigyti moliūgų sėklų, iš kurių gali išaugti iki 300 kg sveriantis moliūgas. Pernai buvo prekiauja sėklomis, iš kurių galima išauginti iki 70 kg sveriančius moliūgus.
Atsisako chemijos
Sėklų parduotuvėse jau kelerius metus prekiaujama ir ekologiškomis daržovių sėklomis, kurių gauta iš daržovių, užaugintų ekologiškuose ūkiuose, be jokios chemijos. V. Bagdonienė rodo visą ekologiškų produktų liniją. Joje – ir gėlių, ir daržovių sėklos. Jos užaugintos be trąšų ir jas toliau galima auginti nuo trąšų. Pasak jos, žmonės vis labiau atsisako chemijos, o parduotuvė gali pasiūlyti ekologiškų priemonių ir nuo ligų, ir nuo vabalų.
– Jeigu pirksite ekologišką sėklą ir naudosite chemines trąšas, produktas jau nebus ekologiškas. Turi būti visa grandinė, visa ta ekologija turi būti nuo sėklos iki galutinio produkto, – aiškina ji.

„Daigai – garantuotas reikalas“
V. Bagdonienei sunku pasakyti, gėlių sėklų ar daigų nuperkama daugiau. Vis dėlto akivaizdu, kad susidomėjimas gėlių daigais gerokai didesnis nei anksčiau – pirkdami, pasak jos, žmonės sako, kad bus „garantuotai“. O ir pirkti juos šiemet pradėta anksčiau. Dabar lentynos, kuriose sudėti daigeliai, gerokai praretėjusios, tačiau, pasak vedėjos, netrukus jų bus atsivežta daugiau.
– Suprantama, užsiauginti gėlę iš sėklytės, ypač jei ji labai smulki, gana sudėtinga. Storiau užbersi žeme – ji gali ir neprasikalti. O daigai – garantuotas reikalas, – pasakoja V. Bagdonienė.
Tie, kas namuose turi daug vietos, daigelius sodina tiesiai į tuos vazonus ar lovelius, kuriuose jie ir augs lauke.
Svajojantiems apie žydintį balkoną
Paklausta, kokios gėlės artėjantį sezoną karaliaus kiemuose ir balkonuose, specialistė sako, kad populiarumo viršūnėje išlieka svyrančiosios pelargonijos ir surfinijos. Anksčiau surfinijas žmonės baimindavosi auginti dėl to, kad jas reikia labai daug laistyti: rytą, vakare ir dar perpiet, jei yra galimybė. Dabar, pasak jos, atsirado priemonių, leidžiančių tai daryti rečiau. Tai į žemę maišomos priemonės, kurios palaiko drėgmę ir laistyti galima rečiau.
Gėlių kompozicijoms gėlių mėgėjai ieško pernai buvusių labai madingų imopėjų, kol kas jų daigų parduotuvėje nėra. Netrukus, pasak vedėjos, parduotuvėje turėtų atsirasti šlamučio, bus ir dichondros daigų.
O svajojantiems apie žydintį balkoną – patarimas: prieš renkantis gėles verta įsidėmėti: jei auginsite jas saulėtoje pusėje, rekomenduojama rinktis juostuotąsias ir laiptuotąsias pelargonijas, kurios puikiai dera su šlamučiais, dichondromis, lakišiais, lobelijomis ar verbenomis. Jei balkonas pavėsingoje pusėje, geriau rinktis saulei nereiklias gėles: gumbines ir svyrančiąsias begonijas, fuksijas, spriges, o kompoziciją papildyti šlamučiais, dichondromis, taškuonėmis ar ipomėjomis.