Ar į nelaimę patekęs žmogus išgyvens dažnai priklauso nuo aplinkinių veiksmų
Įkelta:
2022-05-14
Nuotrauka
vsb
Aprašymas

Autoriaus nuotrauka

,
Nuotrauka
vsb
Aprašymas

Tauragės VSB nuotrauka

,
Nuotrauka
vsb
,
Nuotrauka
vsb
Aprašymas

Autoriaus nuotrauka

Įsivaizduokite tokią situaciją – ramiai leidžiate laiką prie vandens telkinio ir pastebite, kaip visiškai nepažįstamas žmogus skęsta ir šaukiasi pagalbos. Ką daryti? Dažniausiai išsitraukiame mobilųjį telefoną ir skambiname skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112 tikėdamiesi, kad netrukus atvyks medikai ir nelaimėlį išgelbės. Narsesni puola į vandenį ir jau praradusį sąmonę skenduolį ištraukia į krantą. Medikų dar nėra. Vieta atoki, ir vargu ar per pirmąsias minutes jie pasirodys. Tik nuo aplinkinių žmonių veiksmų priklausys, ar į nelaimę patekęs žmogus išgyvens.  

Nežinojimas gali lemti mirtį 

Mokymus, kuriuose kalbama apie tai, kaip padėti žmogui sutrikus jo sveikatai ir atsidūrus ant mirties slenksčio, Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) direktorė Daiva Genienė pabrėžė, kad niekas nežino, kada gali atsidurti ekstremaliose situacijose, kai prireiks pirmosios pagalbos žinių. Statistiškai dažniausiai žmonės teikia pagalbą tiems, su kuriais daugiausiai praleidžia laiko – artimiesiems, kolegoms, bet pagalbos gali prireikti ir visiškai nepažįstamiems žmonėms. 

– Mano bičiulis, tapęs pirmosios pagalbos instruktoriumi, papasakojo tokią istoriją. Vedant mokymus vienas vyras pradėjo verkti, nors instruktorius nieko blogo nepasakė. Žmogus šiek tiek nurimsta, bet po kurio laiko vėl pravirksta. Po mokymų instruktorius paklausė to vyro, kas jį sugraudino. Ir tuomet vyriškis atsakė: „Aš prieš pusę metų netekau savo dukrelės. Ji skendo mano akyse. Aš ją ištraukiau, o ką daryti toliau – nežinojau. Tai kainavo jai gyvybę“. Žinau, kad dukrelės netekęs vyras tapo paramediku. Taip jis išpirkinėja kaltę, – Tauragės VSB organizuojamuose pirmosios pagalbos mokymuose ištarė D. Genienė.

Tarp gyvybės ir mirties 

Su situacijomis, kai žmogus atsiduria tarp gyvybės ir mirties, D. Genienė yra susidūrusi ne kartą.

– Praėjusioje darbovietėje yra tekę man pačiai gaivinti kolegę, kuri mirė ant mūsų kabineto slenksčio. Tokios mūsų gyvenimo situacijos. Pirmą kartą man teko gaivinti žmogų atvykus į universitetą laikyti egzamino. Vėluoju, skubu, bėgu pro šalį ir girdžiu triukšmą. Atsisuku. Kažkas meldžiasi, kažkas rauda. Matau, vienas žmogus, kurio veido spalva jau tamsiai mėlyna – tai reiškia stiprų deguonies trūkumą, tikriausiai jis netekęs sąmonės – yra tvarkingai pasodintas ant grindų prie sienos, kad jam, suprask, nesusiglamžytų gražus švarkas, ir klinikinę mirtį patyrusiam žmogui aplinkiniai mėgino sugirdyti stiklinę vandens, nes tik tiek žinojo, – prisiminė pranešėja. 

Medikai – ir tik po 15 min.

Anot D. Genienės, jautriausias organas deguonies badui yra smegenys. Žmogus sąmonės, jeigu jau skęsta, gali neprarasti dar 1 minutę. Vėliau gyvybinės funkcijos po truputį blėsta. O medikai atvyksta greitai, tačiau kartais, ypač kaimiškose ir mažai žinomose vietovėse, trunka ir 15 minučių. 

Nuotrauka
vsb

– Kartais, pavyzdžiui, būnant prie kokio ežero net sunku nupasakoti, kur medikams atvykti. Be to, kyla klausimas, ar jų automobilis galės privažiuoti. Gelbėjimo operacija gali užtrukti, – sakė D. Genienė.

Tad itin svarbu žinoti, kaip elgtis, kad žmogus turėtų šansų būti atgaivintas net ir pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis

Svarbu įvertinti paties saugumą

Mokymų pradžioje D. Genienės pabrėžė, kad prieš įgydamas vairuotojo pažymėjimą dažnas išklauso pirmosios pagalbos kursus, deja, bet atsainiai. Dėl to realiose situacijose visiškai pasimeta ir net nežino, kaip pasinaudoti vaistinėlės, kurią privaloma turėti kiekviename automobilyje, turiniu. 

– Išklausoma tam, kad būtų įgytas lapelis, bet jeigu ištiks nelaimė, sužalotam žmogui tuo lapeliu tikriausiai nepamojuosi ir nepadėsi, tiesa? – retoriškai klausė D. Genienė. 

Anksčiau ligoninės Reanimacijos skyriuje dirbusi Tauragės VSB vadovė pasakojo, kad pirmiausia žmogus, kuris siekia padėti nukentėjusiajam, turi įvertinti, ar pačiam jam tai daryti saugu.

– Jeigu vyksta gaisras, degančiame pastate tikriausiai pagalbos nepradėsime teikti. Turime jį išgabenti į saugią vietą. Jeigu šalia matote nutrūkusius elektros laidus, nepadėsite. Galbūt gresia kažkokio statinio griūtis? Vėlgi, nepradėsime teikti pirmosios pagalbos ir ant važiuojamojo kelio vidurio. Tad labai atsargiai reikia žmogų patraukti. Tikriausiai yra tekę girdėti atvejų, kai automobiliai pervažiuoja ir pagalbos teikėjus, ir nukentėjusiuosius, – kalbėjo D. Genienė. 

Atsidūręs saugioje pagalbai teikti aplinkoje žmogus turėtų įvertinti, ar nukentėjusysis kvėpuoja. Tikrinti pulsą – klaida. Normalaus žmogaus pulso dažnis per minutę siekia nuo 60 iki 90. Vien toks tikrinimas ir skaičiavimas kainuoja brangų laiką, per kurį jau galima imtis gaivinimo veiksmų.

Dėl to, anot jos, nereikia tikrinti ir to, ar nukentėjusiojo burnoje nėra svetimkūnių, kadangi tai irgi atima itin brangų laiką. 

– Mes turime įvertinti du dalykus: sąmonę ir kvėpavimą, – pabrėžė D. Genienė. 

Nuotrauka
vsb

Anot jos, pirmosios 5 minutės nuo nelaimės iki gaivinimo yra kone auksinės. Žmogaus sąmoningumą galima patikrinti jį kalbinant, judinant, o kvėpavimą – klausantis: pakėlus žmogaus smakrą (to daryti negalima tais atvejais, kai įtariame kaklinės dalies stuburo pažeidimą) ir ausimi per sprindį nuo burnos klausomės iškvepiamo oro garso, o akimis, labai jautriai reaguojančiomis į šilumą, mėginame pajausti, ar srūva šiltas oras. 

– Stebime, ar kilnojas krūtinės ląsta. Matome, kad nėra garso, nieko nejaučiame. Kas tai yra? Įtariame, kad klinikinė mirtis. Ji trunka apie 5 minutes. Žinoma, tai priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės, šilumos ar šalčio, dėl ko susitraukia ar išsiplečia kraujagystės. <...> Jeigu žmogus skendo lediniame vandenyje, yra tekę matyti, kai ir į ligoninę atvežė žmogų praėjus vos ne po valandai nuo nelaimės ir jį pavyko atgaivinti, – pasakojo Tauragės VSB vadovė. 

Anot jos, jeigu žmogus skęsta šiltame vandenyje, gali būti, kad ir po 3 minučių jį atgaivinti bus kur kas sunkiau, tačiau gaivinti bet kuriuo atveju verta.

Nelaimės atveju nesant kvėpavimo ir sąmonės svarbu kviesti medikus. 

– Jeigu esu viena ir man pasisekė, kad turiu telefoną, renku numerį 112, jungiu garsiakalbį ir atlieku tai, ką moku, o ko nemoku, pasakoja dispečerė, – sakė D. Genienė.

Gaivinti žmogų reikia tol, kol jis atsigaus arba kol gaivinimą perims medikai. Tačiau nutinka ir taip, jog gaivinimas tampa kone neįmanomas, nes gaivintojas itin išsenka. Jeigu pasiseka, kad aplink yra žmonių, tokiu atveju gaivinimą nedelsiant turi tęsti jie.

– Teko gaivinti, žinau, koks krūvis tenka kūnui. Išsenkama labai greitai, tai daug jėgų reikalaujantis procesas, – sakė D. Genienė. 

Kvėpavimui atkurti reikalingi įpūtimai į žmogaus burną (prieš tai užspaudus nosį), o širdies darbui – paspaudimai ties ląsta.

Krūtinės ląstą, ją apnuoginus, reikia spausti 30 kartų, o po to 2 kartus pūsti į burną užkemšant nosį. Įspaudimo gylis turi siekti maždaug trečdalį krūtinės ląstos. Taip suspaudžiama širdis tarp krūtinkaulio ir stuburo ir įmituojamas jos darbas. 

– Kitaip tariant, spaudžiame tokia jėga, kad iš širdies toliau tekantis kraujas aprūpintų smegenis ir kitus organus, – sakė ji. 

Tikėtina, kad atliekant tokius veiksmus lūš šonkauliai, bet, teigė D. Genienė, jau geriau žmogų atgaivinti su sulaužytais šonkauliais nei laidoti su sveikais. 

– Svarbi taisyklinga rankų padėtis. <...> Jeigu žmogus normalaus kūno sudėjimo, galime braukti liniją ties speneliais ir viduryje atlikti paspaudimus delno pagrindu, – kalbėjo Tauragės VSB direktorė. – Kitą ranką uždedame ant delno ir atkeliame abiejų rankų sunertus pirštus. Kodėl? Nes yra didelė rizika, kad kitu atveju krūtinkaulio pasislinks delnas, kuris sulaužys šonkaulius, bet paspaudimas neįvyks, – pasakojo ji. 

Svarbu, kad pečiai būtų stataus kampo į riešą padėtyje, kad širdies masažas vyktų spaudžiant ne lenkiant alkūnes, o judant visa viršutine kūno dalimi: taip mažiau pavargsta pats gaivinantysis.  

– Spaudžiant tik rankų jėga pakerta nugarą ir po kurio laiko krūtinės ląsta neįspaudžiama, – sakė ji. 

Su defibriliatoriumi – patogiau

Anot D. Genienės, jeigu yra tokia galimybė, reikia kuo greičiau panaudoti defibriliatorių. Tiesa, anot D. Genienės, šių gyvybiškai svarbių prietaisų Tauragėje beveik nėra. 

Mokymuose dalyvavęs šių eilučių autorius buvo pakviestas prie manekeno, į rankas įduotas defibriliatorius. 

Nuotrauka
vsb

– Viskas, turite jį, dabar gaivinkite kaip išmanote, – ištarė D. Genienė. 

Prieš tai šio prietaiso rankose neturėjęs spustelėjau raudoną mygtuką. Pasigirdo balsas, liepiantis prie gaivinamo žmogaus prijungti elektrodus. Man talkinusi kita mokymų dalyvė ėmėsi elektrodų tvirtinimo, tačiau – netaisyklingai. Ant elektrodų nupieštos vietos, kuriose jie turi būti pritvirtinti, tad juos perklijavo. 

–Vis tiek neteisingai, – ištarė viena iš situaciją stebėjusių specialisčių, pataisiusi vieną ant krūtinės užklijuotą elektrodą taip, jog jo padėtis būtų tinkama. 

Pasigirdo prietaiso garsinės instrukcijos. Defibriliatorius, išanalizavęs nelaimėlio širdies darbą, patarė gaivinti jį toliau. 

Spausdamas krūtinės ląstą padariau klaidą – gaivinimo veiksmą atlikau lenkdamas alkūnę, o ne spausdamas jėgą pečiais. Specialistei tai pastebėjus gaivinimas tęsėsi. Defibriliatorius skleidė garsinius signalus, kuriais vadovaujantis lengva suvokti, kokiu ritmu reikia gaivinti nekvėpuojantį žmogų. 

Tuomet sekė 2 įpūtimai. Pirmojo įpūtimo metu pastebėta, kad gaivinamojo krūtinė į viršų nekyla, bet greitai sumojau, kad neužspaudžiau nosies šnervių, pro kurias ištekėjo visas oras. Gaivinimas tęsėsi toliau. 

Tuomet defibriliatorius perspėjo, kad bus atliekamas elektros šokas. Šio proceso metu ypač svarbu neliesti nelaimėlio. Tuo metu norėjau pataisyti žmogaus padėtį. Jeigu tai būtų reali situacija, tikriausiai gaivinti būtų prireikę jau ne vieną, o du žmones. 

Ar sugebėtumėte žmogui suteikti pirmąją pagalbą? Jeigu abejojate, turite puikią progą sudalyvauti tęstiniuose Tauragės VSB organizuojamuose pirmosios pagalbos kursuose, kurių laikas skelbiamas šios įstaigos socialinių tinklų paskyrose.

Nuotrauka
greitoji
Įkelta:
prieš 12 valandų
Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) įsigijo naują greitosios medicinos pagalbos automobilį. Nuo šiol padėti Tauragės rajono gyventojams medikai vyks šiuolaikiška, poreikius atitinkančia transporto priemone.
Nuotrauka
darzelis
Įkelta:
prieš 16 valandų
Lopšelyje-darželyje „Ąžuoliukas“ vyko rajono raiškiojo skaitymo šventė-konkursas „Skamba žodelis – šypsosi akelės “. 17 mažųjų skaitovų kartu su mokytojais atvyko iš lopšelių-darželių „Kodėlčius“, „Žvaigždutė“, „Ąžuoliukas“, vaikų reabilitacijos centro-mokyklos „Pušelė“, „Šaltinio“ ir Tarailių progimnazijų.
Nuotrauka
vaitimenai
Įkelta:
prieš 20 valandų
Vaitimėnų kapinaitės – mažos, jaukios ir prižiūrėtos. Tačiau vaizdas, kurį pamatė kapus lankančios plungiškės, jas šokiravo – žiūrint į atliekų kalnus už kapinių tvoros, pasak moterų, atrodo, jog šiukšlės vežamos kartą per metus. Kapines prižiūrinti seniūnija apeliuoja į kapinių lankytojų sąmoningumą – patys meta ten, kur negalima, patys skundžiasi. 
Nuotrauka
sadm
Įkelta:
prieš 1 dieną
Būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino Ukrainos karo pabėgėlius, nuo balandžio gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Per balandžio mėnesį savivaldybės sulaukė daugiau kaip 1800 prašymų skirti kompensacijas. Pagal šiuos prašymus bus išmokėti  beveik 300 tūkst. eurų. Daugiausiai lėšų skirtų kompensacijoms gyventojams, suteikusiems būstą ukrainiečiams rajonuose skirta Prienų rajonui – 15 500 eurų, o antroje vietoje, Tauragės rajonui – 9 300 eurų ir Panevėžio rajonui – 8 062 eurų.
Nuotrauka
renovacija
Įkelta:
prieš 1 dieną
Renovacija viename Tauragės daugiabučių tapo tikru galvos skausmu ir gyventojams, ir darbus atliekančiai bendrovei, ir renovacijos administratoriui. Viena namo gyventoja jau viešai kalba apie rangovo vis neištaisomus trūkumus, dėl kurių esą gresia pavojus sveikatai, bei pernelyg ilgai užsitęsusius darbus. Rangovo „MNTO statyba“ vadovas su žurnalistais nebendrauja, o renovacijos administratorės UAB „Tauragės šilumos tinklai“ direktorius tikina – padėtis nėra tokia tragiška, kaip ją mėgina pateikti gyventoja.
Nuotrauka
mama
Įkelta:
2022-05-16
Realų pajamų augimą šių metų pradžioje stabdė infliacija – rodo „Sodros“ I ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidžia ir iššūkius, su kuriais susiduria vaikus auginančios šeimos.
Nuotrauka
teisėjos
Įkelta:
2022-05-16
Penktadienį Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Tauragės apylinkės teismo pirmininkas Egidijus Mockaitis pasveikino tris naujas Tauragės apylinkės teismo teisėjas: Jurgitą Vaitkevičienę, Jurgą Jasmontienę ir Ritą Renkytę.
Nuotrauka
berzos bendruomene
Įkelta:
2022-05-16
„Šis pavasaris atkeliavo pas mus ne tik su paukštelių giesmėmis, gėlių ir medžių žiedais, kvapais, bet ir su pagaliau ilgai laukta karantino pabaiga. Atkuto, sujudo beržiečiai visi – nuo mažiausio iki didžiausio – pavasario darbų dirbti“, – skelbia bendruomenės pirmininkė Jolita Krompcholcienė.
Nuotrauka
naujokiene
Įkelta:
2022-05-15
Nuo vasario 1-osios Paveldo tarnybos funkcijos, iki šiol vykdytos Kultūros centrui priklausiusioje tarnyboje, perduotos Tauragės rajono savivaldybės administracijai, įsteigta ir nauja pareigybė. Nuo balandžio 1-osios paveldo klausimais rūpinasi buvusi savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėja Danutė Naujokienė. 
Nuotrauka
paspirtukams
Įkelta:
2022-05-15
Automobilio vairuotojas skundžiasi neapdairiai besielgiančiais paspirtukininkais – į pėsčiųjų perėjas šie neretai įvažiuoja staiga, net neapsidairę. Toks vaizdas Tauragės gatvėse dažnas. Kyla klausimas, ar Tauragėje yra perėjų, kuriomis važiuoti paspirtukininkai ir dviratininkai gali?  
Nuotrauka
priešgaisirnė
Įkelta:
2022-05-14
Tauragės savivaldybės administracija perka automobilį, kuris bus skirtas savivaldybės Priešgaisrinei tarnybai. Maksimali pirkimo vertė – 25 410 Eur.
Nuotrauka
gaisras
Įkelta:
2022-05-14
Gegužės 11-osios pavakarę Dacijonų kaime kilo gaisras, apdegė gyvenamasis namas, kuriame gyveno vieniša moteris, auginanti ketverių, dešimties bei šešiolikos metų amžiaus vaikus, buvo slaugoma senjorė. Visa šeima liko be pastogės, gyvenimui būtinų daiktų.
Nuotrauka
dviraciu saugykla
Įkelta:
2022-05-13
Mieste pradėjus veikti nemokamoms dviračių saugykloms vasarą Tauragė tikisi pasitikti su dar daugiau dviratininkų ir paspirtukininkų. Uždarose šalia namų įrengtose saugyklose tauragiškiai galės patogiai ir saugiai palikti bei pakrauti gamtai draugiškas transporto priemones. Viena pirmųjų saugyklas išbandžiusi Vlada Musvydaitė–Vilčiauskė tokių sprendimų iki šiol ypač pasigesdavo šalies miestuose.
Nuotrauka
naujagimis ua
Įkelta:
2022-05-13
Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas feisbuko paskyroje pasidalinio džiugia naujiena – Tauragėje sulaukėme pirmojo ukrainiečio naujagimio. Jo vardas – Michail.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2022-05-12
Poryt minėsime Šeimos dieną. Kiek mums visiems svarbi šeima? Ko gero, paprasčiausias meilės savo šeimai įrodymas – domėjimasis jos istorija. Sondrai Vaišvilaitei, pribloškiančios savo grožiu knygos „Šviesybių namai“ autorei, be galo svarbi kiekviena, net ir smulkiausia giminės istorijos detalė, kurias ji kartu su seserimi Danguole rinko po kruopelytę ne vienerius metus ir sudėliojo iš jų ištisą paprasto gyvenimo epą, įdomų ir vertingą ne tik artimiesiems. Išsamiau apie šią knygą, jos pristatymą B. Baltrušaitytės viešojoje bibliotekoje ir netgi knygos ištrauka – šiame laikraščio numeryje.
Nuotrauka
telefonai
Įkelta:
2022-05-12
Seimo nario Justo Džiugelio Seimui pateiktos Švietimo įstatymo pataisos dėl mobiliųjų telefonų ir planšečių naudojimo mokyklose buvo atmestos. Tiesa, pataisos bus tobulinamos. Rajono mokyklų vadovai šiai įstatymo pataisai pritartų, nors kai kur jau ir turi įsivedę savo taisykles, prie kurių mokiniai priprato.
Nuotrauka
paulius
Įkelta:
2022-05-12
Tauragės rajono Ruikių kaime su tėvais ekologiniame ūkyje ūkininkaujantis Paulius Macas džiaugiasi likęs darbuotis kaime. Dar mokykloje vaikinas žinojo, kad po studijų Kaune grįš į kaimą. O ir technologijų ūkyje gausa jį skatina tik tobulėti ir naujinti techniką bei įrenginius.
Nuotrauka
fixus
Įkelta:
2022-05-11
Paveldo pastatų stebėsenos ir prevencinės priežiūros projektas „FIXUS Mobilis“ jau trečius metus teikia paslaugas privatiems ir instituciniams paveldo valdytojams visoje Lietuvoje. Tauragės rajone yra 78 paveldo statiniai, įtraukti į Kultūros vertybių registrą, o FIXUS sąraše kol kas nėra nė vieno iš jų – tai gali pasikeisti po kitą savaitę vyksiančios viešos konsultacijos Kaišiadorių rajono gyventojams.