Ar į nelaimę patekęs žmogus išgyvens dažnai priklauso nuo aplinkinių veiksmų
Įkelta:
2022-05-14
Nuotrauka
vsb
Aprašymas

Autoriaus nuotrauka

,
Nuotrauka
vsb
Aprašymas

Tauragės VSB nuotrauka

,
Nuotrauka
vsb
,
Nuotrauka
vsb
Aprašymas

Autoriaus nuotrauka

Įsivaizduokite tokią situaciją – ramiai leidžiate laiką prie vandens telkinio ir pastebite, kaip visiškai nepažįstamas žmogus skęsta ir šaukiasi pagalbos. Ką daryti? Dažniausiai išsitraukiame mobilųjį telefoną ir skambiname skubiosios pagalbos tarnybų numeriu 112 tikėdamiesi, kad netrukus atvyks medikai ir nelaimėlį išgelbės. Narsesni puola į vandenį ir jau praradusį sąmonę skenduolį ištraukia į krantą. Medikų dar nėra. Vieta atoki, ir vargu ar per pirmąsias minutes jie pasirodys. Tik nuo aplinkinių žmonių veiksmų priklausys, ar į nelaimę patekęs žmogus išgyvens.  

Nežinojimas gali lemti mirtį 

Mokymus, kuriuose kalbama apie tai, kaip padėti žmogui sutrikus jo sveikatai ir atsidūrus ant mirties slenksčio, Tauragės visuomenės sveikatos biuro (VSB) direktorė Daiva Genienė pabrėžė, kad niekas nežino, kada gali atsidurti ekstremaliose situacijose, kai prireiks pirmosios pagalbos žinių. Statistiškai dažniausiai žmonės teikia pagalbą tiems, su kuriais daugiausiai praleidžia laiko – artimiesiems, kolegoms, bet pagalbos gali prireikti ir visiškai nepažįstamiems žmonėms. 

– Mano bičiulis, tapęs pirmosios pagalbos instruktoriumi, papasakojo tokią istoriją. Vedant mokymus vienas vyras pradėjo verkti, nors instruktorius nieko blogo nepasakė. Žmogus šiek tiek nurimsta, bet po kurio laiko vėl pravirksta. Po mokymų instruktorius paklausė to vyro, kas jį sugraudino. Ir tuomet vyriškis atsakė: „Aš prieš pusę metų netekau savo dukrelės. Ji skendo mano akyse. Aš ją ištraukiau, o ką daryti toliau – nežinojau. Tai kainavo jai gyvybę“. Žinau, kad dukrelės netekęs vyras tapo paramediku. Taip jis išpirkinėja kaltę, – Tauragės VSB organizuojamuose pirmosios pagalbos mokymuose ištarė D. Genienė.

Tarp gyvybės ir mirties 

Su situacijomis, kai žmogus atsiduria tarp gyvybės ir mirties, D. Genienė yra susidūrusi ne kartą.

– Praėjusioje darbovietėje yra tekę man pačiai gaivinti kolegę, kuri mirė ant mūsų kabineto slenksčio. Tokios mūsų gyvenimo situacijos. Pirmą kartą man teko gaivinti žmogų atvykus į universitetą laikyti egzamino. Vėluoju, skubu, bėgu pro šalį ir girdžiu triukšmą. Atsisuku. Kažkas meldžiasi, kažkas rauda. Matau, vienas žmogus, kurio veido spalva jau tamsiai mėlyna – tai reiškia stiprų deguonies trūkumą, tikriausiai jis netekęs sąmonės – yra tvarkingai pasodintas ant grindų prie sienos, kad jam, suprask, nesusiglamžytų gražus švarkas, ir klinikinę mirtį patyrusiam žmogui aplinkiniai mėgino sugirdyti stiklinę vandens, nes tik tiek žinojo, – prisiminė pranešėja. 

Medikai – ir tik po 15 min.

Anot D. Genienės, jautriausias organas deguonies badui yra smegenys. Žmogus sąmonės, jeigu jau skęsta, gali neprarasti dar 1 minutę. Vėliau gyvybinės funkcijos po truputį blėsta. O medikai atvyksta greitai, tačiau kartais, ypač kaimiškose ir mažai žinomose vietovėse, trunka ir 15 minučių. 

Nuotrauka
vsb

– Kartais, pavyzdžiui, būnant prie kokio ežero net sunku nupasakoti, kur medikams atvykti. Be to, kyla klausimas, ar jų automobilis galės privažiuoti. Gelbėjimo operacija gali užtrukti, – sakė D. Genienė.

Tad itin svarbu žinoti, kaip elgtis, kad žmogus turėtų šansų būti atgaivintas net ir pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis

Svarbu įvertinti paties saugumą

Mokymų pradžioje D. Genienės pabrėžė, kad prieš įgydamas vairuotojo pažymėjimą dažnas išklauso pirmosios pagalbos kursus, deja, bet atsainiai. Dėl to realiose situacijose visiškai pasimeta ir net nežino, kaip pasinaudoti vaistinėlės, kurią privaloma turėti kiekviename automobilyje, turiniu. 

– Išklausoma tam, kad būtų įgytas lapelis, bet jeigu ištiks nelaimė, sužalotam žmogui tuo lapeliu tikriausiai nepamojuosi ir nepadėsi, tiesa? – retoriškai klausė D. Genienė. 

Anksčiau ligoninės Reanimacijos skyriuje dirbusi Tauragės VSB vadovė pasakojo, kad pirmiausia žmogus, kuris siekia padėti nukentėjusiajam, turi įvertinti, ar pačiam jam tai daryti saugu.

– Jeigu vyksta gaisras, degančiame pastate tikriausiai pagalbos nepradėsime teikti. Turime jį išgabenti į saugią vietą. Jeigu šalia matote nutrūkusius elektros laidus, nepadėsite. Galbūt gresia kažkokio statinio griūtis? Vėlgi, nepradėsime teikti pirmosios pagalbos ir ant važiuojamojo kelio vidurio. Tad labai atsargiai reikia žmogų patraukti. Tikriausiai yra tekę girdėti atvejų, kai automobiliai pervažiuoja ir pagalbos teikėjus, ir nukentėjusiuosius, – kalbėjo D. Genienė. 

Atsidūręs saugioje pagalbai teikti aplinkoje žmogus turėtų įvertinti, ar nukentėjusysis kvėpuoja. Tikrinti pulsą – klaida. Normalaus žmogaus pulso dažnis per minutę siekia nuo 60 iki 90. Vien toks tikrinimas ir skaičiavimas kainuoja brangų laiką, per kurį jau galima imtis gaivinimo veiksmų.

Dėl to, anot jos, nereikia tikrinti ir to, ar nukentėjusiojo burnoje nėra svetimkūnių, kadangi tai irgi atima itin brangų laiką. 

– Mes turime įvertinti du dalykus: sąmonę ir kvėpavimą, – pabrėžė D. Genienė. 

Nuotrauka
vsb

Anot jos, pirmosios 5 minutės nuo nelaimės iki gaivinimo yra kone auksinės. Žmogaus sąmoningumą galima patikrinti jį kalbinant, judinant, o kvėpavimą – klausantis: pakėlus žmogaus smakrą (to daryti negalima tais atvejais, kai įtariame kaklinės dalies stuburo pažeidimą) ir ausimi per sprindį nuo burnos klausomės iškvepiamo oro garso, o akimis, labai jautriai reaguojančiomis į šilumą, mėginame pajausti, ar srūva šiltas oras. 

– Stebime, ar kilnojas krūtinės ląsta. Matome, kad nėra garso, nieko nejaučiame. Kas tai yra? Įtariame, kad klinikinė mirtis. Ji trunka apie 5 minutes. Žinoma, tai priklauso nuo žmogaus sveikatos būklės, šilumos ar šalčio, dėl ko susitraukia ar išsiplečia kraujagystės. <...> Jeigu žmogus skendo lediniame vandenyje, yra tekę matyti, kai ir į ligoninę atvežė žmogų praėjus vos ne po valandai nuo nelaimės ir jį pavyko atgaivinti, – pasakojo Tauragės VSB vadovė. 

Anot jos, jeigu žmogus skęsta šiltame vandenyje, gali būti, kad ir po 3 minučių jį atgaivinti bus kur kas sunkiau, tačiau gaivinti bet kuriuo atveju verta.

Nelaimės atveju nesant kvėpavimo ir sąmonės svarbu kviesti medikus. 

– Jeigu esu viena ir man pasisekė, kad turiu telefoną, renku numerį 112, jungiu garsiakalbį ir atlieku tai, ką moku, o ko nemoku, pasakoja dispečerė, – sakė D. Genienė.

Gaivinti žmogų reikia tol, kol jis atsigaus arba kol gaivinimą perims medikai. Tačiau nutinka ir taip, jog gaivinimas tampa kone neįmanomas, nes gaivintojas itin išsenka. Jeigu pasiseka, kad aplink yra žmonių, tokiu atveju gaivinimą nedelsiant turi tęsti jie.

– Teko gaivinti, žinau, koks krūvis tenka kūnui. Išsenkama labai greitai, tai daug jėgų reikalaujantis procesas, – sakė D. Genienė. 

Kvėpavimui atkurti reikalingi įpūtimai į žmogaus burną (prieš tai užspaudus nosį), o širdies darbui – paspaudimai ties ląsta.

Krūtinės ląstą, ją apnuoginus, reikia spausti 30 kartų, o po to 2 kartus pūsti į burną užkemšant nosį. Įspaudimo gylis turi siekti maždaug trečdalį krūtinės ląstos. Taip suspaudžiama širdis tarp krūtinkaulio ir stuburo ir įmituojamas jos darbas. 

– Kitaip tariant, spaudžiame tokia jėga, kad iš širdies toliau tekantis kraujas aprūpintų smegenis ir kitus organus, – sakė ji. 

Tikėtina, kad atliekant tokius veiksmus lūš šonkauliai, bet, teigė D. Genienė, jau geriau žmogų atgaivinti su sulaužytais šonkauliais nei laidoti su sveikais. 

– Svarbi taisyklinga rankų padėtis. <...> Jeigu žmogus normalaus kūno sudėjimo, galime braukti liniją ties speneliais ir viduryje atlikti paspaudimus delno pagrindu, – kalbėjo Tauragės VSB direktorė. – Kitą ranką uždedame ant delno ir atkeliame abiejų rankų sunertus pirštus. Kodėl? Nes yra didelė rizika, kad kitu atveju krūtinkaulio pasislinks delnas, kuris sulaužys šonkaulius, bet paspaudimas neįvyks, – pasakojo ji. 

Svarbu, kad pečiai būtų stataus kampo į riešą padėtyje, kad širdies masažas vyktų spaudžiant ne lenkiant alkūnes, o judant visa viršutine kūno dalimi: taip mažiau pavargsta pats gaivinantysis.  

– Spaudžiant tik rankų jėga pakerta nugarą ir po kurio laiko krūtinės ląsta neįspaudžiama, – sakė ji. 

Su defibriliatoriumi – patogiau

Anot D. Genienės, jeigu yra tokia galimybė, reikia kuo greičiau panaudoti defibriliatorių. Tiesa, anot D. Genienės, šių gyvybiškai svarbių prietaisų Tauragėje beveik nėra. 

Mokymuose dalyvavęs šių eilučių autorius buvo pakviestas prie manekeno, į rankas įduotas defibriliatorius. 

Nuotrauka
vsb

– Viskas, turite jį, dabar gaivinkite kaip išmanote, – ištarė D. Genienė. 

Prieš tai šio prietaiso rankose neturėjęs spustelėjau raudoną mygtuką. Pasigirdo balsas, liepiantis prie gaivinamo žmogaus prijungti elektrodus. Man talkinusi kita mokymų dalyvė ėmėsi elektrodų tvirtinimo, tačiau – netaisyklingai. Ant elektrodų nupieštos vietos, kuriose jie turi būti pritvirtinti, tad juos perklijavo. 

–Vis tiek neteisingai, – ištarė viena iš situaciją stebėjusių specialisčių, pataisiusi vieną ant krūtinės užklijuotą elektrodą taip, jog jo padėtis būtų tinkama. 

Pasigirdo prietaiso garsinės instrukcijos. Defibriliatorius, išanalizavęs nelaimėlio širdies darbą, patarė gaivinti jį toliau. 

Spausdamas krūtinės ląstą padariau klaidą – gaivinimo veiksmą atlikau lenkdamas alkūnę, o ne spausdamas jėgą pečiais. Specialistei tai pastebėjus gaivinimas tęsėsi. Defibriliatorius skleidė garsinius signalus, kuriais vadovaujantis lengva suvokti, kokiu ritmu reikia gaivinti nekvėpuojantį žmogų. 

Tuomet sekė 2 įpūtimai. Pirmojo įpūtimo metu pastebėta, kad gaivinamojo krūtinė į viršų nekyla, bet greitai sumojau, kad neužspaudžiau nosies šnervių, pro kurias ištekėjo visas oras. Gaivinimas tęsėsi toliau. 

Tuomet defibriliatorius perspėjo, kad bus atliekamas elektros šokas. Šio proceso metu ypač svarbu neliesti nelaimėlio. Tuo metu norėjau pataisyti žmogaus padėtį. Jeigu tai būtų reali situacija, tikriausiai gaivinti būtų prireikę jau ne vieną, o du žmones. 

Ar sugebėtumėte žmogui suteikti pirmąją pagalbą? Jeigu abejojate, turite puikią progą sudalyvauti tęstiniuose Tauragės VSB organizuojamuose pirmosios pagalbos kursuose, kurių laikas skelbiamas šios įstaigos socialinių tinklų paskyrose.

Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Gegužės 17 d. oficialiai pažymėtas Tauragės daugiafunkcės arenos antrasis statybų etapas – į būsimus sporto ir kultūros centro pamatus įkasta simbolinė laiko kapsulė ateities kartoms. Tikimasi, kad itin laukta ir regionui svarbi arena įneš dar daugiau kultūros ir galimybių sportuoti į visos apskrities gyvenimą. Laišką ateities kartoms, pasakojantį apie tauragiškiams reikšmingo projekto pradžią, pasirašė bei simbolinę kapsulę įkasė Tauragės rajono savivaldybės meras Dovydas Kaminskas ir statybų įmonės „Gilesta“ direktorius Romas Paliulis.
Nuotrauka
Įkelta:
2024-05-17
Praėjusių metų pabaigoje Seimui atnaujinus įsimintinų dienų kalendorių, Vaiko diena šiemet pirmą kartą švenčiama šeimos mėnesį – gegužę, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM). Ministrė Monika Navickienė kviečia visus – vaikus, tėvelius, senelius, mokytojus, kiekvieną mūsų – paminėti naująją vaikystės šventę.
Nuotrauka
ba;las
Įkelta:
2024-05-16
Po sekmadienį Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjusio „Lietuvos balsas. Kartos“ finalo paaiškėjo, kad naujausiais projekto laimėtojais tapo vaikinų grupė „T3“ iš mokytojos Nomedos Kazlaukomandos. Apie tai, kam muzikantai išleis laimėjimą, dėkingumą bei abejonių nepalikusią pergalę Nomeda ir „T3“ kalbėjo iškart po finalo surengtoje spaudos konferencijoje.
Nuotrauka
balas
S. Lukoševičiaus nuotraukos
Įkelta:
2024-05-13
Sekmadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje nugriaudėjo žiūrimiausio šalyje LNK muzikinio projekto „Lietuvos balsas. Kartos“ didysis finalas. Jo nugalėtojais tapo ir LNK įsteigtus 15 tūkstančių eurų laimėjo mokytojos Nomedos Kazlaus komandos dalyviai vaikinų grupė „T3“. Už juos balsavo 39,1 proc. žiūrovų.
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2024-05-09
Siekiant maksimaliai užkirsti kelią galimam seksualiniam smurtui prieš vaikus, bus įtvirtinta pareiga asmeniui, ketinančiam užsiimti veikla, susijusia su vaikais, turėti išduotą Neteisėto darbo su vaikais prevencijos kodą (QR kodą). Darbdaviai privalės tikrinti, ar darbuotojas turi QR kodą, o nustatytos institucijos – vykdyti darbdavių priežiūrą. Efektyvinamas specializuotos pagalbos teikimas vaikams, galimai nukentėjusiems nuo seksualinio smurto. Tai numatantiems Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtiems Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams pritarė Vyriausybė. Juos dar turės priimti Seimas.
Nuotrauka
balsas
Asmeninio archyvo ir Lietuvos balsas. Kartos nuotraukos
Įkelta:
2024-05-09
Sulaukusi pasisekimo „Lietuvos balsas, Kartos“ kryžminių kovų atrankoje tauragiškių vaikinų komanda „T3“ pateko į finalą ir dėl laimėtojo titulo susikaus šį sekmadienį „Žalgirio arenoje“. „Tauragės žinios“, bendradarbiaudami su „Tauragės radiju“ pakalbino jų mokytoją, pasaulinio lygio lietuvių operos žvaigždę Nomedą Kazlaus. Apie savo mokinius vokalo profesorė atsiliepia labai gerai, pasak jos, vaikinuose – didžiulis potencialas.
Nuotrauka
SENJORAS
Įkelta:
2024-05-08
Šalpos pensijos negalią turintiems dirbantiesiems būtų skiriamos nepriklausomai nuo to, kada ir kokio lygio negalia nustatyta, taip pat šalpos senatvės pensijas galėtų gauti ir jau pensinio amžiaus sulaukę, bet vis dar dirbantys žmonės – tokiems siūlymams šiandien po pateikimo pritarė Seimas. Artimiausiu metu jie bus svarstomi Parlamento komitetuose.
Nuotrauka
adakavas
Adakavo socialinių paslaugų namų nuotraukos
Įkelta:
2024-05-08
Tauragėje veiklą pradėjo dar vienos naujos socialinės dirbtuvės, kurioje žmonės su negalia gamins įvairius rankdarbius, pakuos dovanas, taisys drabužius, taip pat teiks aplinkos tvarkymo ir kitas bendruomenei reikalingas paslaugas.  Čia, žmonės, turintys negalią, pajus, kad ir jie šioje visuomenėje – ne mažiau svarbūs ir reikalingi. O ambicijos nemažos: savo rankų darbo gaminius parduos elektroninėje parduotuvėje.
Nuotrauka
T3
Lietuvos Balso feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2024-05-07
Ryškiausio muzikinio projekto šalyje grandiozinis finalas naujame sezone užims didžiausią šalies areną, kur tūkstančiai tikrą muziką mylinčių balsų dainuos kartu su tais, kurie naujame projekto sezone savo talentu prasiskynė kelią į finalą!
Nuotrauka
m
Tauragės kultūros centro ir asmeninio archyvo nuotraukos
Įkelta:
2024-05-03
Paskendę darbiniuose ir buitiniuose rūpesčiuose reta šeima prisimena, jog be aprūpinimo materialine gerove tėvų pareiga vaikuose ugdyti ir meilę tėvynei. Šią pareigą sėkmingai atlieka Valinčių šeima. Tiek tėvai, tiek vaikai priklauso šokių ar dainų kolektyvams, kartu keliauja, kuria tradicijas, mini valstybines šventes. O svarbiausia, myli ir gerbia vienas kitą.  
Nuotrauka
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-27
Šiandien, apie 14 val., specialiosioms tarnyboms pranešta, kad kilo gaisras Leikiškės sąvartyne. Gaisrą pastebėjo ir specialiąsias tarnybas informavo sąvartyne dirbusi dispečerė. Degė apie 70 kv. m sąvartyno ploto. Nuo degusio ploto patraukta technika.
Nuotrauka
Nuošliauža
Tauragės rajono savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2024-04-23
2024 m. sausio 24–25 dienomis, prasidėjus staigiam atšilimui, į Jūros upę nuslinko nemaža dalis šlaito, daugiamečiai medžiai bei dalis pėsčiųjų ir dviračių tako. Dėl susidariusios situacijos sausio 25 dieną, 10 val. surengtas Tauragės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro posėdis, o tos pačios dienos vakare Tauragės mieste paskelbta ekstremalioji situacija.
Nuotrauka
Aleja
Įkelta:
2024-04-22
Tauragės rajono savivaldybės administracija pasirašė sutartį su UAB „Hidroterra“ dėl dalies Jūros upės šlaito nuo Dariaus ir Girėno g. Iki J. Tumo – Vaižganto g., Tauragės mieste (prie „Versmės“ gimnazijos), nuošliaužos padarinių pašalinimo (avarijos grėsmės pašalinimo) ir šlaito sutvirtinimo projekto parengimo darbų.
Nuotrauka
inkilai
Tauragės apylinkės teismo nuotrauka
Įkelta:
2024-04-22
Lietuvos teismų bendruomenė palaikydama Ukrainą kovoje už laisvę bei prisidėdama prie Pakruojo dvaro ir organizacijos „Stiprūs Kartu“ inicijuotos paramos akcijos „Laisvės paukščiai“  sukūrė net 16 unikalių inkilų. Juos nuo kitos savaitės pradžios, t. y. nuo 2024 m. balandžio 22 d. iki balandžio 28 d. bus galima įsigyti aukciono būdu puslapyje www.laisvėspaukščiai.lt.
Nuotrauka
smurtas
Pexels.com/SHVETS asociatyvi nuotr.
Įkelta:
2024-04-19
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad Lietuvoje veikia pagalbos nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims sistema ir pagalbos tarnybų tinklas. Šiuo metu šalyje yra 23 akredituotos pagalbos tarnybos, kurios teikia pagalbą nuo nusikalstamos veikos nukentėjusiems asmenims. Nukentėjęs asmuo gali kreiptis į bet kurią pagalbos tarnybą. Iš viso per praeitus metus suteikta apie 15 tūkst. įvairių paslaugų nukentėjusiems asmenims. Akredituotai pagalbai teikti šiemet skirta 500 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų.
Nuotrauka
defi
Įkelta:
2024-04-18
Šį mėnesį Tauragės ir rajono ugdymo įstaigose „įsikūrė“ daug kam iki šiol tik filmuose apie mediciną matyti prietaisai – pusiau automatiniai defibriliatoriai. Sunku ištarti ne tik  įrenginio pavadinimą, ugdymo įstaigų bendruomenėms tenka pratintis ir su mintimi, kad ištikus nelaimei būtent jiems teks teikti pirmąją pagalbą blogai pasijutusiam asmeniui. Ir ne tik kolegai ar mokiniui: bet kam iš gatvės.
Nuotrauka
tesimas
www.karjerastau.lt nuotrauka
Įkelta:
2024-04-17
Teisininko profesija itin populiari, šią studijų kryptį kelintus kelerius metus iš eilės absolventai renkasi noriai. Kaip vyksta darbas teisme ir kaip tampama teisėju Tauragės Mažvydo progimnazijos aštuntokai balandžio 9 d. sužinojo lankydamiesi Tauragės  miesto apylinkės teisme.