Moterų iš Ukrainos svajonėse – gimtieji namai 
Įkelta:
2023-03-26
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Iš kairės – virėjos Iryna, Valeriya, Ruslana ir restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Valerija Nosachenko

,
Nuotrauka
nuotrauka
Aprašymas

Irina Nastychuk

Kraugeriškos Rusijos užmačios pasikėsino sugriauti milijonų ukrainiečių gyvenimą, daugybę jų išvijo iš gimtųjų namų. Nemažai jų, ypač moterų, kurių vyrai ir iki karo dirbo Tauragėje, rado prieglobstį mūsų mieste: įsikūrė, susirado darbus ir stengiasi kurti gyvenimus iš naujo. Vis dėlto, prisipažįsta restorane „Da Feng“ dirbančios Iryna, Valeriya ir Ruslana, nors ir kaip maloniai čia priimtos, jos tesvajoja apie viena – kuo greičiau grįžti namo. 

Nuoskauda niekur nedingo

Iki karo Iryna Nastychuk gyveno Čerkasuose, netoli Kijevo. Jos specialybė – virėja. Paprašyta prisiminti savo jausmus prasidėjus karui, ji sako:

– Nesupratimas, nusivylimas, pyktis... Už ką su mumis taip? Mes niekam nieko blogo nepadarėm. Gyvenome taikiai. Ne viskas pas mus buvo gerai, bet tai mūsų reikalas. Jei kas nors nepatinka, mes galėjome protestuoti – gyvenome demokratiškoje šalyje. Gyvenimas po truputį gerėjo. Ir per vieną dieną viskas griūva. Visi tie jausmai niekur nedingo. Matome, kiek žūva žmonių, kaip griaunama mūsų šalis, ir visus tuos jausmus išgyvename kasdien. Skaudu už savo šalį...

Nuotrauka
nuotrauka

Tauragėje Iryna gyvena jau metus. Ji atvažiavo čia su savo marčia Valeriya, o vyras ir sūnus Tauragėje dirbo jau seniai. Jie – vairuotojai.

„Labai norisi namo...“

Restorane Iryna ir Valeriya dirba jau beveik metus. Iryna pasakoja Tauragėje apsipratusi nesunkiai. Tiesa, šiek tiek trukdo kalbos barjeras, tačiau čia daug kas supranta rusiškai, o ir ji stengiasi mokytis lietuvių kalbos. Jau sako nemažai suprantanti.    

– Vienintelis dalykas – tėvynės ilgesys. Labai norisi namo... – atsidūsta ji.

Ji tikisi, kad grįžti bus kur – jų namai dar nesugriauti.

Valeriyai Nosachenko, kolegių vadinamai Lera, – 23-eji. Paprašyta prisiminti pirmąją karo dieną, ji sako, kad tai buvo labai keista diena, buvo sunku suvokti, kas vyksta. O paskui užplūdo siaubas ir panika.   

Valeriyos tėvai liko Ukrainoje. Lera pasakoja dažnokai su jais pasikalbanti. Čerkasai, pasak jos, ne pats karščiausias karo taškas, tačiau ir ten krinta bombos ir aidi sprogimai.

Tauragėje jai patinka. Lera džiaugiasi, kad jau nemažai supranta lietuviškai, ir pati jau šiek tiek kalba. O paklausta, ar jau turi čia draugų, ji sako:

– Mano draugės ir draugai – darbe. Mes visi puikiai sutariam, bendraujam ne vien darbo metu. Viskas čia gerai, viskas man čia patinka.

Lera, kaip sako restorano savininkė Alma Marozienė, – ne tik puiki virėja, bet dar ir konditerė. Tortai, pyragaičiai, desertai – jos aistra.    

„Niekada nebūčiau patikėjusi, kad karas ateis į mano šalį“

24-erių Ruslana Osaulenko – iš Odesos. Prieš karą ji turėjo savo internetinę parduotuvę, prekiavo drabužiais. Iki praėjusių metų vasario 24-osios ji prisipažįsta nė pagalvoti negalėjusi, kad galėtų prasidėti karas. 

– Taip, daug kas kalbėjo, kad Rusija telkia savo kariuomenę prie Ukrainos sienų, tačiau niekas tuo netikėjo. Ir aš niekada nebūčiau patikėjusi, kad karas mane palies, ateis į mano šalį, – tikina ji, – šeimoje mes buvome taip auklėjami, kad karas – pats baisiausias dalykas, koks tik gali atsitikti, mums buvo skiepijama pagarba Antrojo pasaulinio karo dalyviams. Kasmet gegužės 9-ąją švęsdavome pergalės dieną. Mano prosenelis – karo veteranas, prosenelė irgi. Jie abu ilgaamžiai, vienas išgyveno iki 101-erių, kitas 96-erių, mirė neseniai, jie visąlaik pasakodavo, koks baisus yra karas. Prosenelė du kartus bėgo iš Vokietijos ir pėsčiomis grįždavo namo.         

Ji pasakoja, kad kai tą lemtingąją vasario 24-ąją mama paskambino ir pasakė: „Kelkis, karas prasidėjo“, ji nepatikėjo – „Koks karas, aš miegu!“. O ir jos vaikinas, netoliese aidint sprogimams, ją ramino: „Nebijok, čia tik gatvėje kažkas nukrito“, nors pats suprato, kad tai sprogimai.

Ėmė bijoti griaustinio

Į Tauragę Ruslana atvažiavo pernai lapkričio 18-ąją. Prasidėjus karui iš pradžių nusprendė važiuoti į Slovakiją, nes ten mokosi sesuo, tačiau ten buvo sudėtinga, net nepavyko rasti darbo. Po mėnesio grįžo į Odesą, bandė gaivinti savo verslą, tačiau kai prasidėjo nuolatiniai elektros atjungimai – Odesoje elektros nebūdavo po tris–keturias dienas, suprato, kad vis dėlto teks palikti namus. Pasak jos, labai daug žmonių išvyko vos prasidėjus karui. Miestas buvo tuščias. Paskui, vasarą, pirmajai panikai praėjus, kai kurie grįžo. Tačiau miestas buvo dažnai bombarduojamas. Ruslanos namai – per kilometrą nuo karinio oro uosto, taigi sprogimus girdėjo nuo pat pirmosios karo dienos. 

– Toks griausmas, dundėjimas būdavo, kad nuo to laiko ėmiau bijoti perkūnijos, nors anksčiau nebijojau. Sienos, grindys dreba, ausis užgula. Nebuvo dienos, kad nesproginėtų – tai ore kažkas sprogsta, tai ant žemės krinta, – prisimena Ruslana. – Rudenį sprogimų buvo mažiau, bet kadangi rusai ėmė taikytis į infrastruktūros objektus, dingo šviesa, nebebuvo šildymo. Odesoje situacija buvo ypač prasta – elektra būdavo įjungiama kas tris dienas porai valandų. Jau prie sprogimų buvome kaip ir pripratę, bet kai nuolat šalta – jau buvo minusinė temperatūra, negali nieko išsivirti, neveikia šaldytuvas, gyventi darosi nebeįmanoma... Kaip kokie urviniai žmonės ant laužo maistą gamindavome. O ir tęsti verslą buvo nebeįmanoma – kaip dirbsi, jei nėra elektros, interneto?

Tuo metu daugelis ukrainiečių vėl ėmė išvažinėti.       

– Šaltis, badas ir nieko negalima padaryti, – pasakoja ji. – Tada ryžausi išvažiuoti ir aš. Ir mama labai įkalbinėjo nebesikankinti, atvažiuoti pas juos.   

Dabar ji gyvena su šeima. Tėtis Tauragėje dirba jau dvejus metus, mama ir vienuolikmetė sesuo atvažiavo prasidėjus karui. 

Ji pasakoja buvusi įvairiose šalyse, tačiau Lietuvoje jai patinka labiausiai. 

Restorane „Da Feng“ mergina įsidarbino neseniai, tačiau jau spėjo susidraugauti su kolektyvu.

Kariaujančiai tėvynei padeda kuo galėdami

Ruslana pasakoja, kad ir būdama Ukrainoje kuo galėdama padėdavo teritorinės gynybos kariams – iš sodo veždavo vaisius, daržoves, gamindavo maistą. Veždavo ir drabužių, kitų reikalingų daiktų. O dabar prisideda prie įvairiausių paramos akcijų, siunčia pinigus.

– Žinau, kad lietuviai labai daug aukoja, padeda Ukrainai kuo galėdami. Labai tai vertinu, ačiū jiems, – sako Ruslana.

Ji pasakoja, kad šeima gauna paramą maisto produktais, tačiau nemokamo maitinimo dukrai mokykloje mama šiemet neprašė:

– Ji sakė – negi nerasiu dviejų eurų dukrai, juk visi dirbame. Nenorime būti išlaikytiniai.

Bendrauja ne tik darbo metu

Restorano „Da Feng“ savininkė Alma Marozienė savo darbuotojomis ukrainietėmis neatsidžiaugia – sako, tokių darbščių, atsakingų ir kruopščių moterų dar reikia paieškoti.

Nuotrauka
nuotrauka

– Jos – tikras auksas. O Lera – išvis mano dešinioji ranka, ji kuria nuostabius desertus, – tikina restorano vadovė. – Man tikrai pasisekė, kad jos čia. Lera ir Iryna dirba jau beveik metus, taigi spėjau gerai jas pažinti ir pamilti, Ruslana dirba dar neseniai, tačiau jau matau jos potencialą, tikiuosi, irgi nenuvils.

Pasak A. Marozienės, su ukrainietėmis jos bendrauja ne tik darbo metu – laisvalaikiu neretai kartu ilsisi, keliauja po Lietuvą.

 

Nuotrauka
nuotrauka
lrv.lt nuotrauka
Įkelta:
prieš 15 valandų
Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė nuoširdžiai sveikina visus Lietuvos žmones Sąjūdžio įkūrimo 35-ųjų metinių proga.
Nuotrauka
ugniagesiai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 16 valandų
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas šeštadieniais nuo 10 iki 12 val. kviečia šeimas su vaikais, jaunimą ir vyresnius žmones apsilankyti šalies gaisrinėse, susipažinti su ugniagesių gelbėtojų darbu ir saugios gyvensenos pagrindais. Užsukti pas ugniagesius į svečius bus galima kiekvieną šeštadienį visus šiuos metus.
Nuotrauka
Elektromobilis
Aušros Augustytės nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Šiandien devintą kartą vyksiančių elektromobilių varžybų „Ignitis ON: pažink Lietuvą!“ dalyviai, vairuojantys naujausius elektromobilius, šiemet aplankys naujas vietas ir miestus.
Nuotrauka
paspirtukas
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
prieš 1 dieną
Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) atliktas eksperimentas rodo, kad daugiau nei pusė visų elektrinių paspirtukų vairuotojų nepaiso  Kelių eismo taisyklių. Akivaizdu, kad dauguma paspirtukininkų nėra susipažinę su jiems taikomomis taisyklėmis, o dalyvaudami eisme nesirūpina savo ir kitų eismo dalyvių saugumu.
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-06-01
Į posėdį susirinkę naujosios Tauragės rajono savivaldybės tarybos politikai svarstė savivaldybės įmonių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Iš jų paaiškėjo, kad daugiausiai nuostolių – per 600 tūkst. eurų – pernai patyrė UAB Tauragės regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC). Bendrovės vadovo Virginijaus Noreikos paaiškinimai tarybos narių neįtikino – už tai, kad ataskaita būtų patvirtinta, balsavo tik trys tarybos nariai iš 24-ių. Išsamiau apie tai skaitykite „Tauragės žinių“ vedamajame.
Nuotrauka
LRV nuotrauka
LRV nuotrauka
Įkelta:
2023-06-01
Šeimos, žmonės su negalia ir jų artimieji, kiti pažeidžiami asmenys greičiau gaus socialines paslaugas, už jas reikės mokėti mažiau, o dalis socialinių paslaugų krizinėje situacijoje atsidūrusiems žmonėms bus teikiamos nemokamai. Taip pat plėsis socialinių paslaugų teikėjų ratas prižiūrintiems artimuosius su negalia, įteisinamas nuolatinis globotojas likusiems be tėvų globos vaikams. Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikiamiems Socialinių paslaugų įstatymo  pakeitimams.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Nuo birželio 1 iki liepos 31 d. laukiama paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“. Yra remiamas ir skatinamas paramos gavėjų bendradarbiavimas, todėl paraišką būtina teikti kartu su partneriais. Šio paraiškų teikimo etapo biudžetas – 4 870 243 Eur paramos lėšų.
Nuotrauka
kelias
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Vykstant migracijai, susidūrimai su laukiniais gyvūnais – vienas dažniausių pavojų vairuojant, ypač užmiesčio aplinkoje. AB Lietuvos automobilių kelių direkcija pataria vairuotojams būti atidiems keliuose, ypač kelio ženklu „Laukiniai žvėrys“ pažymėtuose ruožuose. Taip pat patariama labiau sutelkti dėmesį važiuojant keliu, kuris kerta ne tik mišką, bet ir pievas. Laukiniai gyvūnai kelyje gali atsirasti ištisus metus. Gyvūnai keliuose dažniausiai pasirodo prietemoje ir naktį, 17–23 valandomis, taip pat anksti ryte.
Nuotrauka
tarsa
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Aplinkos ministerija parengė Pavojingųjų atliekų identifikavimo ir klasifikavimo metodikos projektą, kuris nustato atliekų pavojingųjų savybių vertinimo, nustatymo ir atliekų priskyrimo pavojingosioms atliekoms tvarką. Taip pat parengti ir Atliekų tvarkymo taisyklių pakeitimai, numatantys reikalavimus namų ūkiuose susidarančioms pavojingųjų medžiagų atliekoms.
Nuotrauka
Egzaminai
„Tauragės žinių“ archyvo nuotrauka
Įkelta:
2023-05-30
Abiturientams – įtemptas metas. Jau po kiek daugiau nei savaitės valstybiniu lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidės didžioji brandos egzaminų sesija. Baigsis ji birželio 26-ąją fizikos egzaminu. Tiesa, užsienio kalbos egzamino kalbėjimo dalis vyko dar balandžio mėnesį.
Nuotrauka
referendumas
Įkelta:
2023-05-29
Gegužės 23-iąją Seimas paskelbė, kad po metų – 2024-ųjų gegužės 12 d. – Lietuvoje vyks privalomasis referendumas dėl Lietuvos Respublikos Konstitucijos 12 straipsnio, reglamentuojančio pilietybę, pakeitimo. Pritarus Konstitucijos pakeitimui, būtų įteisinta galimybė turėti dvigubą pilietybę. 
Nuotrauka
JAUNIMO UZIMTUMAS
Asociatyvi pexels.com nuotrauka
Įkelta:
2023-05-29
Moksleiviai ar studentai vasaros mėnesius nori skirti ne tik poilsiui – dažnas tikisi užsidirbti. Tauragės savivaldybė, suprasdama tokį jaunų žmonių norą, skatina verslininkus per vasaros atostogas įdarbinti juos. Pernai pagal šią programą įdarbinti 69 jauni žmonės, o jas įdarbinusioms įmonėms iš viso skirta per 50 tūkst. eurų.
Nuotrauka
taurage is virsaus
Petro Vaičaičio nuotrauka
Įkelta:
2023-05-26
Tauragės rajono savivaldybės administracija užsakė tyrimą, kurios tikslas buvo įvertinti Tauragės rajono gyventojų nuostatas, elgseną bei požiūrį į klimato kaitą ir Tauragės žaliąją politiką. Apklausoje dalyvavo 570 respondentų, kurių buvo prašoma atsakyti į 30 klausimų ir įvertinti žinias apie klimato kaitą informacijos/komunikacijos poreikį, nustatyti elgseną, siekiant sumažinti klimato kaitą bei atskleisti nuomonę apie įgyvendinamus žaliojo kurso ir klimato neutralumo tikslus Tauragėje. 
Nuotrauka
anonsas
Įkelta:
2023-05-25
Lietuvos Raudonasis Kryžius aktyviai veikia 16 miestų Lietuvoje, tarp jų ir Tauragėje. Mūsų miesto skyrius gali pasigirti ilga ir garbinga istorija. Nuo balandžio 18 dienos jam vadovaujančiai Danguolei Jatautienei problemos, kurias siekia spręsti RK, nesvetimos – daugiau nei tris dešimtmečius ji vadovavo Tauragės kaimiškajai seniūnijai. „Gebėti dalintis yra labai svarbu. Jeigu kiekvienas iš mūsų išmoktų pasidalinti, gyvenimas taptų prasmingesnis“, – įsitikinusi ji. Išsamiau apie Raudonojo Kryžiaus veiklą Tauragėje – šio numerio vedamajame.
Nuotrauka
gaisras miske
Asociatyvi Valstybinių miškų urėdijos nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Šalyje įsitvirtinę šilti ir sausi orai – iššūkis Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms komandoms, į iškvietimus dėl degančio miško vykstančioms kone kasdien. Miškų stebėjimui naudojamos antžeminės automatinės miško gaisrų stebėjimo sistemos bei pasitelkiami dronai. Šiuo metu šalyje nustatyta III ir IV miškų gaisringumo klasės – vidutinis ir didelis miško gaisrų pavojus.
Nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Pirmuosius tris šių metų mėnesius Lietuvos gyventojų pajamos toliau tolygiai augo, tačiau pajamų didėjimas nusileido infliacijai – parodė „Sodros“ pirmojo ketvirčio gyventojų darbo pajamų apžvalga. Analizė atskleidė ir vaikų susilaukusių šeimų pasirinkimus derinant tėvystę ir darbą, skelbiama „Sodros“ pranešime žiniasklaidai.
Nuotrauka
sernai
Tauragės savivaldybės nuotrauka
Įkelta:
2023-05-25
Tauragės rajono savivaldybė kviečia iki birželio 15 dienos žemės sklypų, kuriuose medžioklė neuždrausta, savininkus, valdytojus ir naudotojus teikti paraiškas dėl kompensacijos už medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos einamaisiais metais įdiegtas prevencines priemones. Primenama, kad medžiotojų būreliai nėra žemės sklypų savininkai, valdytojai ar naudotojai.
Nuotrauka
vandenys
Asociatyvi „Tauragės vandenų“ feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-05-24
Nustatoma nemažai atvejų, kai gyventojai yra savavališkai prisijungę prie vandens tiekimo ar nuotekų surinkimo tinklų. Paprastai savavališkai prie tinklų prisijungiama turint nesąžiningų paskatų arba paprasčiausiai nežinant, kaip reikia įteisinti naudojimąsi vandens tiekimo ir nuotekų šalinimo tinklų paslaugas.
Nuotrauka
pinigai
Asociatyvi nuotrauka
Įkelta:
2023-05-23
Kalbos apie artėjančią krizę ne vienam iš mūsų kelia klausimus dėl asmeninių finansų. Kur laikyti sutaupytus pinigus, kad jie nenuvertėtų, ką daryti su turima paskola, ar dabar palankus metas skolintis? O gal kaip tik reikėtų pasilepinti išlaidaujant ar mėginti laimę perkant loterijos bilietus? Ekspertai pataria nesileisti į kraštutinumus – nereikėtų pulti į paniką, bet taip pat negalima apsimesti, kad nieko nevyksta. 
Nuotrauka
pasienis
VSAT nuotrauka
Įkelta:
2023-05-22
Keičiasi, t. y. lengvėja, patekimo į pasienio su Rusija ruožą tvarka. Jei asmuo atvyks į Neringos, Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Jurbarko, Šakių ir Vilkaviškio savivaldybių teritorijas, esančias pasienio ruože, VSAT leidimu patekti į jį rūpintis nebereikia. Tai reiškia, kad leidimas patekti į šį pasienio ruožą laikomas išduotu. Tokio leidimo nereikia ir vykstant į Šalčininkų miesto teritoriją, dalis kurios patenka į pasienio ruožą. Tiesa, tvarka norint patekti į pasienio vandenis nesikeičia.