Protėvių takais: Tauragėje lankėsi buvęs JAV kongresmenas Johnas Shimkus
Įkelta:
2022-07-20
Nuotrauka
SHIMKUS
Aprašymas

Johnas Shimkus su žmona Karen. Autorės nuotrauka 

 

Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Nuo 1997 metų J. Shimkus aktyviai dalyvavo Amerikos politiniame gyvenime, nuo 2003 iki 2021 metų buvo Atstovų rūmų JAV Kongrese narys. Johnas priklauso respublikonų partijai. Jis daug kartų lankėsi Lietuvoje darbo reikalais, o šiemet pirmą kartą turėjo laiko, kaip pats teigė, aplankyti protėvių miestą ir bažnyčią. J. Shimkus – aktyvus liuteronų bažnyčios narys, dabar jis ruošiasi naujoms liuteronų mokyklos direktoriaus pareigoms, žmona Karen groja vargonais bažnyčioje, sūnus Davidas, baigęs gamtos mokslų studijas, taip pat aktyviai tarnauja bažnyčioje. 

– Papasakokite apie savo ryšį su mūsų miestu.

– Viskas, ką žinau apie savo proprotėvių gyvenimą Tauragėje, yra ši bažnyčia. Mano proprosenelis Kasparas Šimkus buvo pakrikštytas šioje bažnyčioje, kaip ir proprosenelė Eva Naujokaitė. 1896 m. jis emigravo į Jungtines Valstijas, Eva atvyko vėliau, 1898 m. Mano gimtajame mieste Kolinsvilyje buvo liuteronų bendruomenė, Jeruzalės bažnyčia, ten jie ir pasiliko. Tą parapiją įkūrė kunigas iš Tauragės Martynas Keturakaitis. 

Tarp mūsų draugų yra Amerikos lietuvių, atvykusių į Ameriką po Antrojo pasaulinio karo. Jie pažinojo mano tėvus ir atvežė jų krikšto metrikus. Tai viskas, ką aš žinau.       

Lietuvoje buvau šešis kartus, dažniausiai tai būdavo susiję su viešąja politika, valstybiniais reikalais. O mano tėvai buvo atvykę į Lietuvą prieš 50 metų, kai šventė savo santuokos jubiliejų. Aš Tauragėje lankausi pirmą kartą. 

– Kodėl pirmiausia apsilankėte bažnyčioje?

– M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčia – pirmoji vieta, kurioje lankausi Tauragėje, tačiau tai ir svarbiausia vieta, nes esu tikintis žmogus, aktyviai tarnaujantis bažnyčiai. Tai mane sieja su mano šeima ir tikėjimu. 

Mano žmona Karen yra vokietė. Ji vargonininkė, groja bažnyčioje, tad galimybė pagroti šioje bažnyčioje jai buvo ypatinga patirtis.

– Koks šio jūsų vizito maršrutas, ką planuojate nuveikti Lietuvoje?

– Neseniai palikau darbą Kongrese ir pirmiausia norėjau atvykti čia. Žinoma, keliaudamas į Europą negaliu užmiršti savo draugų Estijoje, Latvijoje, kitose Europos šalyse. Be to, norėjau kartu atsivežti savo žmoną Karen ir vaikus. Turiu tris sūnus, norėjau, kad visi pamatytų Lietuvą, deja, kartais visų suburti būna neįmanoma. Tad su mumis atvyko tik vienas sūnus Davidas, kuriam labai svarbu prisiminti lietuviškas šaknis, jis yra aktyvus bažnyčios bendruomenės narys.

Lietuvoje pabuvojome jau daug kur. Vilniuje aplankėme Katedrą, Šv. Petro ir Povilo bažnyčią, Gedimino pilį, Valdovų rūmus. Kai būdavau užimtas, žmona su sūnumi lankė muziejus, istorines vietas. Liepos 6-ąją Deividas kartu su visa Lietuva giedojo Tautišką giesmę. 

Lietuvoje viešėsime dar porą dienų. Iš Tauragės keliausime į Neringą, paskui dar aplankysime Kauną, Kernavę. Šis mano vizitas Lietuvoje pats ilgiausias – dešimt dienų.       

– Kaip politikas, Kongreso narys, ar turėjote galimybę spręsti su Lietuva susijusius klausimus? 

– Didžiąją dalį mano kaip politiko karjeros dalį užėmė tai, ką mes vadiname Baltijos sambūriu (Baltic Caucus). Tai Jungtinių Amerikos Valstijų kongreso atstovų rūmų narių grupė, kuri rūpinasi Lietuvos, Latvijos ir Estijos problemomis. Ji įkurta 1998 m. Amerikos baltų laisvės lygos iniciatyva. Baltijos sambūrio tikslai – remti Lietuvos, Latvijos ir Estijos demokratinę plėtrą, ekonomines reformas, šių šalių integraciją į Europos Sąjungą ir NATO, skatinti Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos bendradarbiavimą, vykdyti JAV ir Baltijos valstybių partnerystės chartiją. 1998 m. spalį Baltijos sambūrio iniciatyva buvo priimta Atstovų Rūmų rezoliucija, smerkianti Molotovo–Ribbentropo paktą, SSRS įvykdytą Baltijos šalių okupaciją, raginanti Rusiją pakto protokolą ir jo slaptuosius priedus paskelbti niekiniais. 2019 m. Baltijos sambūris turėjo 68 narius, kurį laiką man teko jam vadovauti.

Manau, kad ypač svarbu tai, kad būtent Baltijos sambūris iškėlė diskusiją dėl Baltijos šalių stojimo į NATO ir į Europos Sąjungą. 

Esame geri draugai su prezidentu Valdu Adamkumi, Vygandu Ušacku, Žygimantu Pavilioniu. Galėčiau jų sąrašą tęsti ir tęsti. Bendravau su daugeliu kitų Lietuvos politikų, nesvarbu, kokiai partijai jie priklauso. Net ir būdami skirtingų partijų nariai jie siekė vieno tikslo – kad Lietuva taptų NATO nare.

– Kaip vertinate dabartinę situaciją, kai Rusija užpuolė Ukrainą? Ar matote grėsmę ir Lietuvai?

– Be abejo, pasaulis yra šokiruotas ir įniršęs. Būtent šie įvykiai parodo, kaip svarbu buvo atvesti Baltijos šalis į NATO. Aš patenkintas Europos atsaku, labai džiaugiuosi dėl Lietuvos lyderystės šiuo klausimu. Tačiau vis tiek šis laikotarpis yra liūdnas, baisus ir siaubingas. 

Manau, kad NATO skėtis garantuoja saugumą Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims. Jei bus atakuota NATO šalis, kariaus visas pasaulis. Meldžiamės, kad taip neatsitiktų.  

Tądien Martyno Mažvydo bažnyčioje vyko Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios sinodas. Svečiai dalyvavo sinodo pamaldose, pasveikino dalyvavusius kunigus ir visus tikinčiuosius. Klebonas Mindaugas Dikšaitis dėkojo už apsilankymą ir Davidui padovanojo atminimo dovaną – lietuvišką Bibliją, kurios pirmajame puslapyje įrašė anotaciją. 

Tauragės savivaldybės tarybos narys Sigitas Mičiulis svečiams aprodė svarbiausias istorines Tauragės vietas, supažindino su krašto istorija ir pakvietė Shimkaus šeimą tapti Tauragės krašto ambasadoriais Ilinojaus valstijoje. Svečiai liko sužavėti sparčiai besivystančiu miestu ir turtinga jo praeitimi. 

 

Nuotrauka
rokas
Roko Baciuškos feisbuko nuotrauka
Įkelta:
2023-01-24
Dvi savaitės dulkių, smėlio, greičio ir didžiulės įtampos – Rokas Baciuška šių metų Dakare išgyveno tikrą dramą. Nors grįžo be išsvajotos pirmosios vietos, po ilgos ir varginančios kovos ne savo noru nusileidęs, tačiau pagerinęs geriausią asmeninį rezultatą Dakare ir bagių klasėje užėmęs antrąją vietą. „Tokia maža ir tuo pačiu tokia didelė ta mūsų Lietuva, o ką jau kalbėti apie Tauragę. Jokie išbandymai nebaisūs, kai esame kartu, todėl dalinuosi džiaugsmu su jumis visais“, – teigė lenktynininkas.
Nuotrauka
ukininkas
Įkelta:
2023-01-14
Praėjusių metų pabaigoje surengtame Mero padėkos vakare už jaunatvišką ryžtą kuriant inovatyvų ir modernų ūkininko ūkį Tauro statulėlė įteikta Gyčiui Ūseliui. Dabar jaunasis Batakių seniūnijos ūkininkas dirba apie 120 hektarų žemės ir planuoja tolesnę ūkio ir technologijų plėtrą. Gytis dalyvauja Lietuvos kaimo plėtros programose ir per investicinius projektus modernizuoja ūkį. O baigtos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje kūno kultūros ir sporto pedagogikos studijos rodo dar vieną vaikino pomėgį – sportą. Gytis yra ir svarsčių kilnojimo pasaulio čempionas. 
Nuotrauka
kaledos
Įkelta:
2022-12-25
Kalėdų stebuklas dažniausiai prasideda nuo susitikimo su Kalėdų Seneliu. Vienas jų –  menininkas Edvardas Gasinskas. Daugybę metų šventėms pasipuošiantis Kalėdų Senelio kostiumu vyras nori pradžiuginti kuo daugiau žmonių.
Nuotrauka
ausra
Įkelta:
2022-12-24
Seni žmonės tokie pat svarbūs, kaip jauni, sveiki ir veiklūs. Tačiau dažnai jie gyvena vieniši ir jiems reikia pagalbos. Policijoje dirbanti Maltiečių savanorė Aušra Mandrijauskaitė-Dambrauskienė kas sekmadienį aplanko po keletą vienišų senolių, atveždama jiems ne tik maisto paketus, bet ir savo širdies šilumą. Ji sako, kad senoliams ne taip svarbu atvežamas maistas, kaip galimybė pabendrauti. Su jais išgertų arbatos puodelių, sako, negalėtų net suskaičiuoti, o geriausias atlygis – ją pamačius džiaugsmu sužibančios senolių akys.
Nuotrauka
rima
Įkelta:
2022-11-26
Prieglaudos „Gyvūnų globa Tauragėje“ pastatą išvydau jau visiškai sutemus. Vėlų šeštadienio vakarą prie jo durų mane pasitiko čia savanoriaujanti Rima Petrauskaitė, pakvietusi užeiti į vidų. Vos įžengus pasigirdo kačių švelnus miaukimas. Jeigu turėtų akis ir ausis, šios prieglaudos sienos galėtų papasakoti ne vieną linksmą arba graudžią istoriją apie tai, kokių išbandymų teko patirti čia patekusiems gyvūnams. 
Nuotrauka
kolek
Įkelta:
2022-11-20
Pomėgio turėjimas praplečia požiūrį į pasaulį, suteikia daug žinių, todėl turėti vienokį ar kitokį pomėgį labai svarbu. Tai leidžia save formuoti kaip asmenybę. Be to, pomėgiai kuria ryšį tarp žmonių. Tomas Šerpytis, daug metų kolekcionuojantis pašto ženklus ir bandantis suburti Tauragės kolekcininkus, „Tauragės žinioms“ papasakojo, kaip prasidėjo jo kolekcija, kodėl renka būtent pašto ženklus ir kokių istorijų jie atskleidžia.
Nuotrauka
dres
Įkelta:
2022-11-19
Šilutiškė šunų dresuotoja Deimantė Dargytė, baigusi kraštovaizdžio architektūros studijas, pasuko savo gyvenimą visai kita linkme. Įgytą profesiją iškeitė į darbą pasienyje, kuriuo ir susidomėjo dėl galimybės dirbti su gyvūnais. Pasienyje kinologe dirbanti moteris pataria ir  tauragiškiams gyvūnų augintojams, moko šunis pagrindinių elgesio taisyklių bei socializacijos. Deimantė prisideda ir prie populiarėjančių šunų-asistentų ruošimo. 
Nuotrauka
jurga maya bazyte
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2022-11-15
Tikriausiai ne vienam tauragiškiui jau pažįstama jogos mokytoja Jurga Maya Bazytė. Iš Kauno atsikrausčiusi 31-erių moteris džiaugiasi Tauragėje atsidūrusi tinkamu laiku. Dabar ji savo jogos studijoje renka pilnas grupes mokinių, džiaugiasi tauragiškių aktyvumu ir rūpinimusi savo sveikata. 
Nuotrauka
teiseja
Autoriaus nuotrauka
Įkelta:
2022-11-13
Tauragės apylinkės teisme pusę metų dirbanti teisėja Jurgita Vaitkevičienė atvira – padėtis teismuose dėl žemų teisėjų ir kitų darbuotojų atlyginimų tampa kritinė, nes sunkiau prisikviesti gabių teisininkų. Taigi darbo krūvis tik didėja. Nepaisydama to, J. Vaitkevičienė savo darbe mato didelę prasmę – ji teigia, kad teisėjo darbas labai svarbus visuomenei visų pirma dėl to, kad einant šias pareigas galima apginti pažeistas žmogaus laisves ir teises, o priimami sprendimai kartais lemia žmonių gyvenimus, tad ant teisėjų pečių krinta didžiulė atsakomybė. 
Nuotrauka
sigrida
Įkelta:
2022-11-02
Gal nedaug kas žino, kad Parapijos namų rūsyje veikia kepyklėlė „Sigridos Saldi pasaka“, o joje vienintelė darbuotoja – pati Sigrida. Dar baigdama mokslus darbo vietą sau sukūrusi jauna moteris darbo tikrai nebijo. Kad ir kiek užsakymų sulauktų, pluša išsijuosusi – jai labai svarbu nenuvilti savo klientų ir įvykdyti užsakymus laiku
Nuotrauka
vestina
Įkelta:
2022-10-29
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki penkerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Mokslinių darbų ji ėmėsi dar studijuojama, nestokoja jiems idėjų ir dabar, jau dirbdama, o žiniomis ir patirtimi dosniai dalijasi ne tik su Klaipėdos, bet ir su Tauragės moksleiviais – į mokyklą ją pakviečia močiutė Ona Gaurylienė, mokytojaujanti Jovarų pagrindinėje mokykloje. 
Nuotrauka
rokas baciuska
Komandos archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-20
Maroko ralyje tauragiškis Rokas Baciuška T4 klasėje finišavo pirmas. Ši pergalė užtikrina, kad Pasaulio ralio čempionate Rokas bus pirmasis lietuvis, užlipęs ant prizininkų pakylos. Šiuo metu jaunasis lenktynininkas yra antras galutinėje įskaitoje, lemiama kova su pirmosios ir trečiosios vietos laimėtojais vyks Ispanijoje kitą savaitę. Roko ambicijos didelės – pergalė čempionate.
Nuotrauka
vestina gustiene
Asmeninio archyvo nuotrauka
Įkelta:
2022-10-11
Vestina Gustienė – 25-erių Klaipėdos universiteto absolventė, savo veiklomis prisidedanti prie Klaipėdos jūrų pramonės pažangos, žiedinės ekonomikos technologijų vystymo bei energetinių išteklių tausojimo. Gimusi ir iki septynerių augusi Tauragėje, paskui Vestina su mama persikėlė į Klaipėdą, ten liko ir studijuoti bei dirbti. Šiuo metu ji dirba UAB „Glashed Baltic“, kurti užsiima inovatyviais projektais, komercinių pastatų stiklo fasadų gamyba. Vestina Gustienė dalyvauja „Švyturio Klaipėdos ateities stipendijos konkurse ir pateko į finalą. Iš daugiau nei 20 nominantų pateko į šešetuką.
Nuotrauka
aliona
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2022-10-01
Beprotiškai kylančios elektros kainos – dar vienas smūgis nuo karo pabėgusiems ukrainiečiams. Tauragėje prisiglaudusios ukrainietės Alionos ir jos šeimos – dviejų dukrų ir dviejų anūkių – istorija ir taip kupina baimės, nerimo, sunkumų. Moteris tvirtina savo kelyje sutikusi tik gerus žmones ir yra be galo jiems dėkinga, tačiau dabar jai ir vėl reikia pagalbos – ji ieško būsto nuomai, kadangi namas, kuriame gyveno iki šiol, šildomas elektra, o sąskaitos –  kosminės. 
Nuotrauka
ritonija
Įkelta:
2022-09-11
Mokytojo darbas – tai pašaukimas, kūryba, mokymasis. Jovarų pagrindinės mokyklos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Ritonija Galkauskienė, šį darbą dirbanti jau kone keturis dešimtmečius, o Jovarų mokykloje pasitinkanti septintąjį rugsėjį, savo darbo esmę nusako paprastai: mokyti, auginti, suprasti. Su mokytoja kalbėjomės apie jos profesinio kelio pasirinkimą, pedagogų džiaugsmus ir iššūkius. 
Nuotrauka
liucija
Įkelta:
2022-07-28
Nežinodamas nė neįtartum, kad žygaitiškė Liucija Genienė ką tik pasitiko 98-ąjį gimtadienį – linksma, žvali ir guvi moteris stebina šviesiu protu ir puikia atmintimi – kone šimtmečio senumo įvykius, tikslias jų datas ji gali vardyti net nesuabejodama. Dar labiau žavi šios moters geranoriškumas ir tikėjimas žmonėmis: nors vargų ir netekčių likimas jai nepagailėjo, ji tikina per ilgą savo gyvenimą blogų žmonių nesutikusi.
Nuotrauka
areta
Įkelta:
2022-06-19
Tauragiškė menininkė Areta Didžionienė nuo 2009 m. rengia personalines ir dalyvauja grupinėse parodose. 2021 m. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete ji įgijo vizualinio dizaino magistro laipsnį, o nuo sausio ji – Tauragės kultūros centro dailininkė. Praėjusį penktadienį A. Didžionienė pristatė daug gerų atsiliepimų sulaukusią savo inicijuotą grupinę parodą „Ex Nova“.
Nuotrauka
jonas jatautas zalgiriai
Įkelta:
2022-06-09
50-metį paminėjusios Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas, mokyklai vadovaujantis šešerius metus, sako, kad mokyklos gyvenime tai trumpas laikas, bet pokyčių bendruomenėje įvyko nemažai – išgyventa daug iššūkių atnešusi pandemija, atidaryta gamtos mokslų laboratorija, viena pirmokų klasė jau mokosi pagal inžinerinio turinio modelį. Bendruomenė modernėja, auga mokinių skaičius. Tiesa, apie nacionalinius projektus direktorius kalba kritiškai, o Tūkstantmečio mokyklų programą prilygina Eurovizijos konkursui. 
Nuotrauka
tevas
Įkelta:
2022-06-05
Šiandien minime Tėvo dieną. Kas įteiks savo tėveliui gėlės žiedą ar savo negrabų vaikišką piešinį, kas tiesiog apkabins, o kas aplankys amžinojo poilsio vietoje. Benjamina Karmazinienė ir Emilija Balsiūnienė tėvelį, kuriam šiemet būtų sukakę 100 metų, aplankys Papušynės kapinėse. Prisimins ne tik jo juoką, išdaigas, drožėjo talentą, patriotizmą, tremtinio dalią, bet ir begalinę meilę, lydėjusią dukras jam gyvam esant. Ir tebelydinčią iki šiol – iš aukštybių.