Protėvių takais: Tauragėje lankėsi buvęs JAV kongresmenas Johnas Shimkus
Įkelta:
2022-07-20
Nuotrauka
SHIMKUS
Aprašymas

Johnas Shimkus su žmona Karen. Autorės nuotrauka 

 

Savaitgalį Tauragėje lankėsi neseniai JAV politinę karjerą baigęs lietuvių kilmės kongresmenas Johnas Shimkus su žmona Karen ir sūnumi Davidu. Tai vienintelis istorijoje lietuvių kilmės Jungtinių Amerikos Valstijų kongresmenas. Savo įtemptoje dienotvarkėje svečiai rado keletą minučių pasikalbėti. Šeštadienį pokalbiui susėdome M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčioje.

Nuo 1997 metų J. Shimkus aktyviai dalyvavo Amerikos politiniame gyvenime, nuo 2003 iki 2021 metų buvo Atstovų rūmų JAV Kongrese narys. Johnas priklauso respublikonų partijai. Jis daug kartų lankėsi Lietuvoje darbo reikalais, o šiemet pirmą kartą turėjo laiko, kaip pats teigė, aplankyti protėvių miestą ir bažnyčią. J. Shimkus – aktyvus liuteronų bažnyčios narys, dabar jis ruošiasi naujoms liuteronų mokyklos direktoriaus pareigoms, žmona Karen groja vargonais bažnyčioje, sūnus Davidas, baigęs gamtos mokslų studijas, taip pat aktyviai tarnauja bažnyčioje. 

– Papasakokite apie savo ryšį su mūsų miestu.

– Viskas, ką žinau apie savo proprotėvių gyvenimą Tauragėje, yra ši bažnyčia. Mano proprosenelis Kasparas Šimkus buvo pakrikštytas šioje bažnyčioje, kaip ir proprosenelė Eva Naujokaitė. 1896 m. jis emigravo į Jungtines Valstijas, Eva atvyko vėliau, 1898 m. Mano gimtajame mieste Kolinsvilyje buvo liuteronų bendruomenė, Jeruzalės bažnyčia, ten jie ir pasiliko. Tą parapiją įkūrė kunigas iš Tauragės Martynas Keturakaitis. 

Tarp mūsų draugų yra Amerikos lietuvių, atvykusių į Ameriką po Antrojo pasaulinio karo. Jie pažinojo mano tėvus ir atvežė jų krikšto metrikus. Tai viskas, ką aš žinau.       

Lietuvoje buvau šešis kartus, dažniausiai tai būdavo susiję su viešąja politika, valstybiniais reikalais. O mano tėvai buvo atvykę į Lietuvą prieš 50 metų, kai šventė savo santuokos jubiliejų. Aš Tauragėje lankausi pirmą kartą. 

– Kodėl pirmiausia apsilankėte bažnyčioje?

– M. Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčia – pirmoji vieta, kurioje lankausi Tauragėje, tačiau tai ir svarbiausia vieta, nes esu tikintis žmogus, aktyviai tarnaujantis bažnyčiai. Tai mane sieja su mano šeima ir tikėjimu. 

Mano žmona Karen yra vokietė. Ji vargonininkė, groja bažnyčioje, tad galimybė pagroti šioje bažnyčioje jai buvo ypatinga patirtis.

– Koks šio jūsų vizito maršrutas, ką planuojate nuveikti Lietuvoje?

– Neseniai palikau darbą Kongrese ir pirmiausia norėjau atvykti čia. Žinoma, keliaudamas į Europą negaliu užmiršti savo draugų Estijoje, Latvijoje, kitose Europos šalyse. Be to, norėjau kartu atsivežti savo žmoną Karen ir vaikus. Turiu tris sūnus, norėjau, kad visi pamatytų Lietuvą, deja, kartais visų suburti būna neįmanoma. Tad su mumis atvyko tik vienas sūnus Davidas, kuriam labai svarbu prisiminti lietuviškas šaknis, jis yra aktyvus bažnyčios bendruomenės narys.

Lietuvoje pabuvojome jau daug kur. Vilniuje aplankėme Katedrą, Šv. Petro ir Povilo bažnyčią, Gedimino pilį, Valdovų rūmus. Kai būdavau užimtas, žmona su sūnumi lankė muziejus, istorines vietas. Liepos 6-ąją Deividas kartu su visa Lietuva giedojo Tautišką giesmę. 

Lietuvoje viešėsime dar porą dienų. Iš Tauragės keliausime į Neringą, paskui dar aplankysime Kauną, Kernavę. Šis mano vizitas Lietuvoje pats ilgiausias – dešimt dienų.       

– Kaip politikas, Kongreso narys, ar turėjote galimybę spręsti su Lietuva susijusius klausimus? 

– Didžiąją dalį mano kaip politiko karjeros dalį užėmė tai, ką mes vadiname Baltijos sambūriu (Baltic Caucus). Tai Jungtinių Amerikos Valstijų kongreso atstovų rūmų narių grupė, kuri rūpinasi Lietuvos, Latvijos ir Estijos problemomis. Ji įkurta 1998 m. Amerikos baltų laisvės lygos iniciatyva. Baltijos sambūrio tikslai – remti Lietuvos, Latvijos ir Estijos demokratinę plėtrą, ekonomines reformas, šių šalių integraciją į Europos Sąjungą ir NATO, skatinti Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos bendradarbiavimą, vykdyti JAV ir Baltijos valstybių partnerystės chartiją. 1998 m. spalį Baltijos sambūrio iniciatyva buvo priimta Atstovų Rūmų rezoliucija, smerkianti Molotovo–Ribbentropo paktą, SSRS įvykdytą Baltijos šalių okupaciją, raginanti Rusiją pakto protokolą ir jo slaptuosius priedus paskelbti niekiniais. 2019 m. Baltijos sambūris turėjo 68 narius, kurį laiką man teko jam vadovauti.

Manau, kad ypač svarbu tai, kad būtent Baltijos sambūris iškėlė diskusiją dėl Baltijos šalių stojimo į NATO ir į Europos Sąjungą. 

Esame geri draugai su prezidentu Valdu Adamkumi, Vygandu Ušacku, Žygimantu Pavilioniu. Galėčiau jų sąrašą tęsti ir tęsti. Bendravau su daugeliu kitų Lietuvos politikų, nesvarbu, kokiai partijai jie priklauso. Net ir būdami skirtingų partijų nariai jie siekė vieno tikslo – kad Lietuva taptų NATO nare.

– Kaip vertinate dabartinę situaciją, kai Rusija užpuolė Ukrainą? Ar matote grėsmę ir Lietuvai?

– Be abejo, pasaulis yra šokiruotas ir įniršęs. Būtent šie įvykiai parodo, kaip svarbu buvo atvesti Baltijos šalis į NATO. Aš patenkintas Europos atsaku, labai džiaugiuosi dėl Lietuvos lyderystės šiuo klausimu. Tačiau vis tiek šis laikotarpis yra liūdnas, baisus ir siaubingas. 

Manau, kad NATO skėtis garantuoja saugumą Lietuvai ir kitoms Baltijos šalims. Jei bus atakuota NATO šalis, kariaus visas pasaulis. Meldžiamės, kad taip neatsitiktų.  

Tądien Martyno Mažvydo bažnyčioje vyko Lietuvos evangelikų liuteronų bažnyčios sinodas. Svečiai dalyvavo sinodo pamaldose, pasveikino dalyvavusius kunigus ir visus tikinčiuosius. Klebonas Mindaugas Dikšaitis dėkojo už apsilankymą ir Davidui padovanojo atminimo dovaną – lietuvišką Bibliją, kurios pirmajame puslapyje įrašė anotaciją. 

Tauragės savivaldybės tarybos narys Sigitas Mičiulis svečiams aprodė svarbiausias istorines Tauragės vietas, supažindino su krašto istorija ir pakvietė Shimkaus šeimą tapti Tauragės krašto ambasadoriais Ilinojaus valstijoje. Svečiai liko sužavėti sparčiai besivystančiu miestu ir turtinga jo praeitimi. 

 

Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.
Nuotrauka
skurvydas
Juozo Petkevičiaus nuotrauka 
Įkelta:
2023-02-16
Šiemet Tauragei tapus Lietuvos kultūros sostine, kurios koncepcija – penki keliai, vieno jų – Praeities kelio – ambasadoriumi tapo Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ restauratorius Audronis Skurvydas, apie savo darbą kalbantis su tokiu entuziazmu, kad juo nesunku užsikrėsti. Jo dirbtuvėse akys laksto nuo daikto prie daikto, o rankos pačios kyla viską paliesti. Praeities kelias, pasak jo, simbolizuoja mūsų patriotiškumą, meilę Tėvynei, pagarbą istorijai, tradicijų ir etnokultūros puoselėjimą ir pasididžiavimą savo kraštu.