Tauragiškiai – verslūs žmonės. Taip drąsiai galima sakyti pažvelgus į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) pateiktus duomenis apie tai, kiek Tauragės rajono gyventojų turi verslo liudijimų ir kokia veikla pagal juos užsiima. Tauragės rajono savivaldybė prieš kurį laiką jau patvirtino ir naują fiksuotų mokesčių sąrašą verslo liudijimus kitais metais planuojantiems įsigyti žmonėms.
Tauragės rajono tarybos sprendime numatyta 2023 m. net 40 verslo rūšių taikyti 1 euro mokestį įsigyjantiems verslo liudijimus.
„Šioms veikloms 1 Eur mokestis taikomas jau keletą metų, nekeistas jis ir šiemet. Veiklos pasirinktos todėl, kad daugiau asmenų, kurių nėra daug, atvertų savo vykdomą veiklą. Tai skatinimo priemonė“, – komentavo savivaldybės administracijos direktorė Gintarė Rakauskienė.
Be to, bus taikomos ir lengvatos. Jos skiriamos pagal atskiras asmenų grupes. 50 proc. lengvatas įsigyjant verslo liudijimus gali gauti neįgalūs asmenys, senatvės pensiją gaunantys asmenys, vieniši arba 3 ir daugiau vaikų auginantys tėvai. Studentai gali pretenduoti net į 70 proc. lengvatą.
Verslo liudijimai, neribojant savivaldybės teritorijos, kuriose galima teikti paslaugas, daugiausia atsieis atliekantiems specialiuosius statybos darbus (869 eurai), gaminantiems baldus (405 eurai), iškalantiems įrašus paminkluose (405 eurai). Kitų veiklų verslo liudijimai pigesni: teikiantiems prekybos paslaugas (145 eurai), apgyvenimo paslaugas (182 eurai), siuvantiems ir taisantiems drabužius (116 eurai), betono, gipso ir cemento gaminių pjaustytojams, gaminantiems dirbinius iš gintaro (203 eurai), muzikantų paslaugoms (203 eurai), fotografavimo veiklai (162 eurai).
Kaip rašoma savivaldybės pranešime, tikimasi, kad nustačius 2023 m. verslo liudijimų kainas, pajamų mokesčio dydžiai toliau sudarys palankesnes sąlygas smulkaus verslo plėtrai.
Tauragės rajono taryba tikisi, kad nustačius naujus fiksuotus pajamų mokesčio dydžius 2023 m. padidės individualia veikla pagal verslo liudijimus užsiimančių gyventojų skaičius, sumažės realus bedarbių skaičius.
Nedarbas mažėja
Žvelgiant į statistinius rodiklius, nedarbas Tauragės rajone, lyginant su 2021 m., gerokai sumažėjo.
Kaip „Tauragės žinioms“ teigė Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė, 2020 m. sausio pabaigoje Užimtumo tarnyboje buvo registruoti 2005 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai, o štai 2021 m. sausio pabaigoje – jau net 4047. Šių metų sausio mėnesio pabaigoje registruoti 2287 bedarbiai.
„Pandemijos laikotarpiu dėl įvestų ribojimų verslams, individualios veiklos sustabdymo, daugėjo neužimtų asmenų, mažėjo įdarbinimas į laisvas darbo vietas. Užimtumo tarnyboje augo darbo rinkoje buvusių neaktyvių asmenų dalis. Neapibrėžtumo sąlygos ir nežinomybė, kiek truks karantinas, ar bus užsakymų, mažino asmenų norą ir galimybes imtis savarankiškos veiklos.
Registruotas nedarbas augo nuo pandemijos pradžios, ir 2021 m. sausį Tauragėje jis buvo didžiausias per visą karantino ir ekstremalios situacijos laikotarpį – 17,7 proc. Pandemijai slopstant, atsidarius verslams ir aktyvėjant darbo rinkai, nuo metų vidurio registruotas nedarbas ėmė mažėti, vis daugiau buvo registruojama laisvų darbo vietų, didėjo įsidarbinimo galimybės darbo neturintiems žmonėms. 2021 m. Užimtumo tarnybos Tauragės skyriuje buvo registruota 40 proc. daugiau laisvų darbo vietų nei 2020 m. (2021 m. – 3908, o 2020 m. – 2785)“, – tikino M. Jankauskienė.
Šiais metais gegužės 1-ąją Tauragėje registruotas nedarbas siekė 9,1 proc. ir buvo šiek tiek aukštesnis nei prieš pandemiją – darbo ieškojo 2046 tauragiškiai.
Pradeda savo verslą
Anot Užimtumo tarnybos atstovės, nuo 2021 m. iki šiol apie 460 Tauragės rajono savivaldybės gyventojų yra nutraukę darbo paiešką Užimtumo tarnyboje, nes pradėjo savo verslą.
„Beveik 99 proc. šių asmenų pradėjo vykdyti individualią veiklą ilgiau nei 6 mėnesius, keli asmenys įsteigė individualią įmonę, dar keletas – įregistravo ūkįׅ“, – tikino M. Jankauskienė.
Kuo dažniausiai užsiima tauragiškiai?
Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, sausio mėnesį Tauragės rajone buvo išaugęs asmenų, užsiimančių malkų ruoša, skaičius. Vien šiais metais tokiai veiklai verslo liudijimų išduota 35 asmenims. Tiesa, iki birželio malkų ruošimu besiverčiančiųjų sumažėjo. Prekybos paslaugų teikimu verčiasi 68 tauragiškiai. Bet apgyvendinimo paslaugas Tauragės gyventojai teikia labai negausiai – verslo liudijimai išduoti vos 6-iems asmenims. Tauragėje taip pat išduodama verslo liudijimų siuvimo ir drabužių taisymo (49) paslaugoms teikti, dirbinių iš gintaro gamybai (23), fotografavimo veikloms (25), butų tvarkymo (69). Pagal verslo liudijimus Tauragėje populiariausia teikti kosmetikos ir kirpimo paslaugas (165), nuomoti gyvenamąsias patalpas (122), atlikti specialiuosius statybos darbus (98). Iš viso iki gegužės 1-osios Tauragės rajone verslo liudijimus turėjo per 1,2 tūkst. asmenų, o praėjusiais metais verslo liudijimus įsigijo 1,5 tūkst. asmenų.
Tauragėje nemažai gyventojų teikia paslaugas vykdydami individualią veiklą pagal pažymą. Transporto priemonių technine priežiūra ir remontu pagal individualios veiklos pažymą verčiasi 205 asmenys, kirpyklų ir grožio salonų veikla – 119, statybos paslaugomis – 60 asmenų. Tai yra populiariausios paslaugos, kurias tauragiškiai teikia pagal individualios veiklos pažymą. Kiek iš viso gyventojų rajone vykdo individualią veiklą pagal pažymą, duomenys nefiksuojami.
GPM nesumokėjo per 900 tauragiškių
Gyventojai, vykdantys individualią veiklą pagal verslo liudijimą arba pažymą, turi susimokėti sveikatos draudimą (PSD), gyventojų pajamų mokestį (GPM) ir valstybinį socialinį draudimą (VSD).
„Iki gegužės 1-osios gyventojai, pernai vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar su verslo liudijimu, turėjo ne tik deklaruoti pajamas, bet ir sumokėti deklaruotą gyventojų pajamų mokestį. Laiku mokesčio nesumokėjo 908 Tauragės rajono savivaldybės gyventojai. Jie valstybei skolingi 294,4 tūkst. eurų“, – „Tauragės žinioms“ komentavo Klaipėdos apskrities VMI viršininkas Audrius Morkūnas.
Už kiekvieną pradelstą mokesčio sumokėjimo dieną skaičiuojami delspinigiai – 0,03 proc. nuo mokėtinos sumos.
„Sodros“ atstovė Malgožata Kozič patikslino, kad savarankiškai dirbančių asmenų įmokų administravimas nepriklauso nuo jų gyvenamosios vietos, todėl „Sodra“ statistikos konkrečiai apie Tauragės rajono gyventojus, nesumokėjusios VSD IR PSD, pateikti esą negali.
Anot jos, visoje Lietuvoje šiais metais beveik 138 tūkstančiai savarankiškai dirbančių žmonių deklaravo pajamas. Iš jų 49,5 tūkst. dar nesumokėjo VSD ir PSD įmokų nuo deklaruotų pajamų.
Jeigu sumokėti įmokas kyla sunkumų, gyventojai gali kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo. Iš veiklos su verslo liudijimu gautomis pajamomis laikomos per metus gautos pajamos, neviršijančios 45 tūkst. eurų.
Daugiau: CRM sistema