Dailininko rūpestis – Tauragės dvaro likimas
Įkelta:
2010-08-24
Nuotrauka
Aprašymas
Štai šioje Tauragės dvaro vietoje, pasak dailininko Stepono Juškos, stovėjo Radvilų bažnyčia. Daivos Sitnikienės nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Tautodailininkas Steponas Juška ketina naujam gyvenimui prikelti apgriuvusį gamybinį pastatą. Daivos Sitnikienės nuotrauka

Rugsėjį 57-ąjį gimtadienį švęsiantis dailininkas, skulptorius Steponas Juška kupinas gerų siekių gražinti didžiulę istorinę vertę turintį Tauragės dvaro parką ir suburti šios gyvenvietės bendruomenę. Jo teigimu, iniciatyvinė grupė bendruomenei steigti jau suburta.

Svajoja įrengti muziejų

Energijos ir kūrybingumo Steponui Juškai netrūksta. Meniškos sielos ir tvirtų rankų vyras griūvančiame buvusių mechaninių dirbtuvių pastate, kur kadaise buvo remontuojama karinė technika, ketina įrengti amatų centrą – atviro tipo muziejų ir gamybinį cechą.

Tauragės rajono savivaldybės taryba buvusiam dirbtuvių pastato nuomininkui, bendrovei „Baltijos Granitas“ leido subnuomoti pastatą S. Juškai ne ilgiau kaip iki 2017 metų sausio vidurio. Tačiau pirmiausiai, anot S. Juškos, reikia įregistruoti bendruomenę ir tuomet ieškoti finansinės paramos iš Europos Sąjungos fondų, kad seną pastatą galima būtų prikelti naujam gyvenimui. Šiandien jis avarinės būklės. Kol bus įkurta bendruomenė, S. Juška savivaldybei turės mokėti nuomos mokestį – 36 litus kas mėnesį.

Kiek anksčiau S. Juška siekė atstatyti kitą seną – buvusios katilinės pastatą, tačiau ketverius metus užtrukęs jo perdavimas taip ir nebuvo užbaigtas. Iš bešeimininkio statinio šiandien beliko griuvena.

Kurs bendruomenę

– Įkūrus bendruomenę Tauragės dvaro labui bus galima nuveikti daug darbų. Ne paslaptis, kad valdžia į bendruomenės pareiškimus atsižvelgia labiau nei į pavienių asmenų prašymus. Manau, kad bendruomenė yra ta jėga, kuri situaciją gali ir turi valdyti iš apačios. Ypač kai reikia spręsti opias gyventojų problemas. Niekas kitas mumis nepasirūpins, jei to nesiimsime patys, – įsitikinęs S. Juška.

Tauragės dvare šis vyras mato daug spręstinų klausimų, pavyzdžiui, kad ir dėl šaligatvio pagrindinėje gatvėje, autobusų stotelės įrengimo ne ten, kur ji dabar įrengta, dėl ko vaikams tenka eiti per judrią gatvę. S. Juška sako ne kartą turėjęs galimybę įsitikinti, kad Tauragės dvaro gyventojai, nors neretai ir vadinami specifine liaudimi, nes „dvare“ gyvena nemažai teistų asmenų, asocialių šeimų, nori burtis, kartu veikti, daryti gerus darbus. Vienas pavyzdžių, kai nemažą būrį Tauragės dvaro gyventojų savo kūrybinėse dirbtuvėse S. Juška buvo sukvietęs pinti baltųjų eglių vainikų eksportui į Švediją. Norinčiųjų dirbti greta namų buvo tiek daug, kad jis negalėjo visų sutalpinti. Žmonės ateidavo ne tik užsidirbti, bet ir pabendrauti.

Prižiūrėjo buvusį Tauragės dvaro parką

S. Juška nuo 1995 metų šešerius metus dirbo Tauragės dvaro parko prižiūrėtoju, tačiau likus penkeriems metams iki Tauragės miesto jubiliejaus prižiūrėtojo etato valdžia atsisakė. Dailininkas „Tauragės žinioms“ pasakojo, kad tuo metu, kai jis dirbo parko prižiūrėtoju, buvo išvalyti dvaro tvenkiniai, sutvarkyta apleista, medžiais ir krūmais apaugusi teritorija, įrengta pramogų zona – estrada, suoliukai.

Vyras įsitikinęs, kad Tauragės dvare reikalingas žmogus, galintis puoselėti istorines vertybes, prižiūrėti aplinką. Jis pats yra dirbęs Rumšiškėse restauratoriumi, matė, kaip ten dirba amatininkai.

Domisi istorija

S. Juška gimė ir užaugo Tauragės rajone, Lauksargių seniūnijoje, Aukštvilkių kaime. Su žmona Ona užaugino sūnų Ramūną, kuris gyvena Kaune, ir dukrą Liną, gyvenančią Šiauliuose. Turi keturis anūkus. Telšių dailės technikume jis mokėsi meninio akmens apdirbimo, tačiau puikiai susidoroja ir su metalu, ir su medžiu.

Trylika metų dailininkas gyveno Joniškyje. 1993-aisiais su šeima grįžo į gimtąjį rajoną. Apsigyvenęs Tauragės dvare dailininkas susidomėjo jo istorija. Vaikštinėdamas po Tauragės dvarą „Tauragės žinių“ korespondentei S. Juška rodė, kas ir kur buvo pastatyta – kur buvo dvaras, vartai į dvarą, kultūros namai, ligoninė, kur galėjusi stovėti Radvilų bažnyčia, kuri, kaip keista, istoriniuose šaltiniuose neminima.

– Turime autentišką, unikalią vietovę, o tiek mažai dėmesio skiriame jos atkūrimui ir priežiūrai. Juk čia galėtume pritraukti nemažai turistų, – krimtosi S. Juška.

Didžiulių skulptūrų autorius

S. Juška turbūt nė nesuskaičiuotų, kiek darbų iš akmens, medžio, metalo yra sukūręs. Vienas jo darbų – 3,5 metro aukščio granitinė skulptūra „Didžiosios ir Mažosios Lietuvos susijungimas“ stovi Pagėgiuose. Akmenyje iškalta motina, ant rankų laikanti kūdikį, simbolizuoja Didžiąją Lietuvą, prie savęs priglaudusią Mažąją Lietuvą. S. Juškos sukurta 2 metrų aukščio skulptūra „Žemaitė“ stovi Tauragėje, prie Profesinio rengimo centro. Trys skulptūros – viena granito, dvi ąžuolo puošia „Dangijos“ parką Tauragės dvare. Pastarajame parke stovinti granitinė skulptūra „Drobelė“ – aukštesnė nei 2 metrų. Didžiulės 4–5 metrų aukščio jo kurtos skulptūros stovi prie vadinamojo Bagdono prūdo ir „Bastilijos“ parke. S. Juškos kūrybinėje dirbtuvėje gimę didžiuliai gelžbetonio liūtai-šviestuvai turėtų papuošti Tauragės dvaro prieigas.

Šiuo metu dailininkas gamina suoliukus su visais senaisiais zodiako ženklais, suoliukai bus pastatyti prie Jūros užtvankos, ir įspūdingą fontaną. Lauko baldai gaminami iš metalo konstrukcijos, granito, ąžuolo.

Tauragės dvaras – didikų valda

Kaip rašoma istoriniuose šaltiniuose, Tauragės dvaro pirmieji paminėjimai išlikę iš XVI a. pradžios. Buvusio dvaro didžiąją dalį teritorijos, apie 14 hektarų, užėmė parkas, tačiau apie dvaro parką žinių neaptinkama iki XIX amžiaus.

Tauragės dvaras yra priklausęs Lietuvos Didžiajam Etmonui Jonušui Radvilai, Branderburgo kurfiurstams, Prūsijos kancleriui, grafui Platonui Zubovui, kunigaikščiui Hilarijui Vasilčikovui. Ten 1807 m. Rusijos imperatorius Aleksandras I įkurdino savo vasaros rezidenciją, kad iš arti galėtų stebėti karinį konfliktą tarp Prūsijos ir Prancūzijos.

Istorijoje Tauragės dvaras išryškėjo kaip Lietuvos, o vėliau ir Prūsijos didikų valda. Tauragės dvaras teikė pradžią Tauragės miesto įkūrimui.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.