Gintarė Jautakaitė: „Susitikimo su tauragiškiais laukiu nežmoniškai“
Įkelta:
2010-09-20
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio archyvo nuotraukos
,
Nuotrauka

Antradienį, rugsėjo 21-ąją, tauragiškiai turės progą išvysti ir išgirsti unikalų koncertą – „Gintarėlogiją“. Prieš keturiasdešimt dvejus metus palikusi gimtąjį miestą, šiandien pasaulinio garso JAV atlikėja Gintarė Jautakaitė tikisi ne tik šilto sutikimo, bet ir žada nepakartojamą reginį. Pasikalbėti su lakštingalos skaidrumo balso savininke (šį balsą vyresnieji žiūrovai prisimena iš kadaise populiaraus lietuviško miuziklo „Dičiaus karjera“, kuriame G. Jautakaitė įdainavo pagrindinį – Adelės vaidmenį) Gintare, tiksliau, „pagauti“ ją tarp repeticijų ir filmavimų, nebuvo lengva. Telefonu kalbėjomės penktadienį, Pasaulio krepšinio čempionato Lietuvos ir JAV turnyro išvakarėse. Atlikėja prisipažino – krepšinis jos nelabai domina. Tačiau jei turėtų galimybę varžybas stebėti, sirgtų už Lietuvą.

– Ar laukiate susitikimo su tauragiškiais?

– Nežmoniškai. Susitikimas bus labai jaudinantis. Viliuosi, kad į koncertą ateis mano buvusių klasės draugų, norėčiau pamatyti buvusius mokytojus. Į Tauragę turėtume atvykti dieną, todėl dar šviesoje ketinu pereiti per miesto centrą, gatvelėmis, kuriomis kadaise su draugais laksčiau. Prisimenu „Tauro“ restoraną miesto centre, senąjį muzikos mokyklos pastatą, vaikų darželį netoli upės. Žinau, kad prie Jūros stovi bažnyčia, ir mokykla, kurią lankiau, buvo prie upės. Nors buvau dar mažytė, viską taip aiškiai prisimenu. Tauragę mes palikome 1968-aisiais, kai persikėlėme į Kauną, buvau pradinukė. Tėveliai ir šiandien gyvena Kaune.

– Ar prisimenate, kada paskutinį kartą lankėtės gimtajame mieste?

– Gal prieš dvidešimt metų. Tauragėje gyvena mūsų giminės, iš Gaurės kilusi mama.

– 1982-aisiais palikote Lietuvą – išvykote į JAV. Tuomet nebuvo labai lengva išvykti gyventi į užsienio valstybę, juolab į JAV.

–Buvo vienas kelias – ištekėti už užsieniečio. Taigi ištekėjau. Vėliau iš JAV išvykau į Londoną. Apie dešimtmetį gyvenau ir karjeros siekiau šiame nuostabiame mieste. Likimas vėl grąžino į Jungtines Valstijas.

– Kokia Amerika šiandien? Ar pamilote šią šalį?

– Jungtinės Valstijos – optimistiška šalis, vedanti pasaulį į priekį sveikos gyvensenos, ekologijos srityje. Ypač pastaruoju metu JAV ėmėsi agresyvios kovos su ekologiškumo kenkėjais. Ar pamilau šią šalį? Taip, pamilau. Jungtinės Valstijos, beje, kaip ir Londonas, mane priėmė motiniškai, įvertino. Amerikiečiai – draugiški, dosnūs žmonės. Mieli žmonės ir Lietuvoje. Tiesa, būdavo, kad vaikystėje bendraamžiai įkąsdavo (perkeltine prasme, žinoma), tačiau tik vaikystėje, tokie jau tie vaikai.

– Puikiai kalbate lietuviškai. Nepamiršote gimtosios kalbos. Ar išmokėte jos savo vaikus?

– Namie, JAV, neturiu galimybės bendrauti lietuviškai, taip susiklostė, kad ir su Amerikos lietuviais ryšių nepalaikiau. Bet kalbos nepamiršau. Tiesa, kartais pritrūksta vieno kito žodžio, mėnesių pavadinimus painioju (juokiasi – red.). Mano vaikai – du suaugę sūnūs ir penkiametė dukrelė Elžbieta ir kalbėti, ir rašyti lietuviškai moka. Dažnai bendraujame su mano artimaisiais Lietuvoje. Stebime visus Lietuvos įvykius, ypač mano vyras domisi Lietuvos naujienomis.

– Teko skaityti, kad savo vyresniuosius vaikus, o dabar ir jaunėlę auginate sveikai. Ar tiesa, kad Jūsų dukrelė nežino, kas yra saldainiai?

– Norėjau, kad mano vaikai augtų sveikai. Saldainiai? O kam jie? Juk nuo seno saldainiai buvo valgomi retai, dažniausiai jais vaikus pamalonindavo tik per šventes. Tačiau tai, kad mano vaikai užaugo be saldainių, jokia sensacija. Saldumynus mano vaikai valgo, tik nebūtinai tai turi būti saldainiai. Visa šeima mėgaujamės rudojo cukraus saldėsiais, kepame morkų tortus, ledus. Aš visą gyvenimą turėjau ir tebeturiu priklausomybę nuo šokolado. Net gydžiausi. Tokios priklausomybės jėga labai didelė, sukelianti baisią migreną. Noriu nuo to apsaugoti dukrą.

– Lietuvai kovojant už nepriklausomybę, skrisdama į gimtąją šalį, lėktuve sukūrėte „Viešpaties leliją“. Ar tai vienintelis Jūsų kūrinys, skirtas specialiai Lietuvai?

– Ne, pernai Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmečio proga išleistas mano dainų rinkinys „Kol prašvis“. Visos dainos lietuviškos. Gaila, kad dėl keleto nesusipratimų Lietuvoje nebuvo įmanoma įsigyti šios plokštelės. Šįkart mano koncertų metu ši klaida ištaisyta – ir Tauragės, ir kitų miestų, kur koncertuoju, klausytojai galės įsigyti ne tik šį rinkinį, bet ir mano grynosios poezijos bei dailės darbų knygą „Dobilo širdy“. Tai mano viso gyvenimo darbai.

– Kokias eiles vadinate grynąja poezija?

– Ne dainų tekstus. Pastarieji kiek dirbtiniai, pritaikyti melodijai, o grynoji poezija – tai, kas širdy. Sakau, kad mano eilėse yra visko po truputį – ir filosofijos, ir gamtos, ir sielos. Į „Dobilo širdį“ sudėjau savo kūrybą nuo trylikos metų iki šiandienos.

– Ar į savo koncertinį turą Tauragę įtraukėte, nes šis miestas Jums gimtasis?

– Taip, būtent dėl to reikalavau į turą įtraukti Tauragę.

– Ką tauragiškiai išvys Jūsų koncerte? Galbūt ne tik dainuosite, bet ir pabendrausite su kraštiečiais?

– Nemėgstu kalbėti. Kartais net vengiu. Ypač scenoje, jei prireikia viešai klabėti, atsiranda nepaaiškinama baimė. Man lengviau dainuoti. O reginį žadame išties įspūdingą. Išgirsite geros muzikos, man talkins Neda Malūnavičiūtė. Su šia atlikėja susipažinau tik prieš šį turą. Labai nuoširdus, šiltas ir talentingas žmogus. Į Tauragę atsivešime ir keletą retų instrumentų. Vienas jų (Lietuvoje tokio nėra) – šviesos arfa, virš fortepijono tvirtinamas lazerinis prietaisas, šio muzikos instrumento garsus galintis pakeisti į simfoninio orkestro melodijas. Svarbu tik, kad fortepijonas būtų, nesvarbu, tegu ir senesnis. Nors aš galiu groti ir gelda (juokiasi – red.). Vienas žymiausių Lietuvos apšvietėjų Vladas Šerstobojevas, nepaprastas žmogus, specialiai šiems koncertams, specialiai mano dainoms kūrė instaliacijas. Žiūrovai scenoje matys įdomiai persipinančius šviesos ir grafikos darbus.

– Gintare, ar jaučiatės žvaigždė? Ar Lietuvoje, einančią gatve, Jus atpažįsta?

– Niekada nesusimąsčiau apie tai. Daugelio menininkų tokia dalia, kad jie negali gyventi taip, kaip dauguma. Žinoma, yra privilegijų. Tačiau ar aš tuo džiaugiuosi? Nežinau, ar galėčiau Kaune į troleibusą įsėsti. Mane atpažįsta, pakalbina. Niekada dėl to nei Lietuvoje, nei kitur neturėjau jokių nemalonumų. Tačiau bendrauti su nepažįstamais žmonėmis man nelengva. Visada, nuo pat vaikystės, turėjau savo pasaulį, į kurį ne visus įsileisdavau.

– Ar stebite Pasaulio krepšinio čempionatą? Ryt Lietuva kausis su JAV. Už kurią komandą sirgsite?

– Krepšiniu nesergu. Net nežinau, kada ir su kuo lietuviai žais. Mano tėvelis labai čempionatu domisi. Tačiau jei stebėčiau varžybas, žinoma, sirgčiau už Lietuvą.

Kalbėjosi Ramunė Ramanauskienė

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.