Atsiminimai: kruvinojo sausio įvykiams – 20
Įkelta:
2011-01-13
Nuotrauka
Aprašymas
Asmeninio archyvo nuotrauka

Vladislovas PETRAUSKAS,

miškininkas veteranas, žygaitiškis

Šiuos atsiminimus ranka užrašiau 1991 m. sausio 14–16 dienomis, kompiuteriu perrašiau vėliau, netaisydamas teksto.

Reikėjo vos dešimties minučių po antros valandos nakties, kad žūtų nekalti žmonės, gynę savo Tėvynės laisvę. Didvyrių pavardės išliks amžiams Lietuvos istorijoje.

Sausio 8-ąją, devintą valandą penkiasdešimt minučių, per radiją Vytautas Landsbergis pranešė, kad jedinstvininkai puola parlamento rūmus. Jis kvietė vilniečius kuo skubiau ir gausiau rinktis prie Aukščiausiosios Tarybos rūmų.

Tarėmės važiuoti, bet mūsų viršininkui Milišauskui atsisakius ir aš pasakiau, kad nespėsim. Tyliai pagalvojau – jau geriau įvykių eigos klausytis per radiją. Dar negražiai pasakiau, kad iki šiol nedalyvavau jokiame mitinge, todėl mintimis kovosiu už teisybę. Jaučiau bendradarbių Ramūno ir Romo savotišką panieką, bet pasakyto neatšauksi. Mano abu kolegos išvažiavo, o aš visą dieną jaučiausi nekaip. Palengvėjo, kai per radiją pranešė, kad jedinstvininkai atstumti. Atsilaikyta per plauką. Tačiau kas laukia toliau?

Visa širdimi buvau už laisvą Lietuvą. Ketvirtadienį, sausio 10-ąją, prie parlamento išvažiavo dukra Rasa. Apsiraminome, kai vakare dukra laimingai grįžo į namus ir papasakojo apie didelį žmonių susibūrimą prie parlamento.

Išaušo neramus šeštadienio, sausio 12-osios, rytas. Diena atrodė tokia rami – apie jokius incidentus nebuvo girdėti. Vakarop (tuomet dar gyvenau Kaune) paskambino bičiulis ir pakvietė važiuoti į Vilnių. Pranešė, kad važiuosime pilnas autobusas.

Iš Girionių išvažiavome 15 min. po 22 val. Temperatūra apie nulį. Kelias nutaškytas. 24 val. jau važiavome pro Ministrų Tarybos pastatą. Ties Vyriausybės pastatu pilna žmonių. Daug jų ir toliau link Lukiškių aikštės. Beveik visiškai sustojo eismas. Vos slinkome paskui maršrutinį autobusą.

Sutarėme prie parlamento budėti iki pusės trijų nakties, o trečią valandą rinktis į autobusą – važiuosime saugoti televizijos bokšto. Staiga išgirdome baisų ūžesį. Prieš parlamentą nuo daugiaaukščio pastato žmonės ėmė šaukti, kad važiuoja tankai. Garsas vis stiprėjo ir nuvilnijo link radijo ir televizijos pastato.

Laukan Išėjęs deputatas Abišala ramiu balsu per mikrofoną paaiškino, kad tankai dažnai važinėja po miestą ir taip gąsdina žmones. Bijoti nereikią, esą ant beginklių žmonių jie nevažiuos ir nešaudys. Artėjo antra valanda.

Tuo metu pasigirdo duslūs, bet stiprūs pabūklų šūviai. Su trumpomis pertraukomis – apie dešimt. Žmonės sukluso. Nutrūko giesmės. Dauguma baikščiai žvalgėsi, bet niekur nesitraukė. Audrius Butkevičius, tuometinis krašto apsaugos ministras, išėjęs pranešė, kad užimtas televizijos bokštas, yra užmuštų. Ministras įspėjo, kad moterys, ypač su vaikais, pasitrauktų kuo toliau nuo pastato. Buvo aišku, kad tankams, automatams žmonių masė ne kliūtis. Su žmona Pranute prisiminėme namuose paliktus penkis vaikus.

Po žiaurios žinios apie televizijos bokšto užėmimą vilniečiai ėmė masiškai plūsti į aikštę. Sklido žinia, kad žuvo devyni, vienuolika žmonių, o sužeistų gerokai daugiau.

Artėjo trečia valanda. Pagal susitarimą ėjome link autobuso. Net nepatogu buvo eiti prieš žmonių srovę, nes daugybė vilniečių vis dar skubėjo prie parlamento. Viena jaunamoteriškė mus net sugėdino:

– Aš namuose palikau invalidą tėvą, o jūs kur skubate?

Išgėrę karštos kavos, kiek pasėdėję, grįžome prie parlamento, nes kitur eiti ar važiuoti nebebuvo prasmės. Aikštėje žmonių padaugėjo daugiau nei dvigubai. Džiugu, kad parlamentas dar neužimtas. Prieš parlamentą aikštė sausakimša, todėl arčiau brautis buvo neįmanoma.Nutarėme laikytis aikštėje arčiau bibliotekos.

Vėl nuo stogo pasigirdo šauksmai: „Važiuoja tankai!“ Šįkart jie važiavo iš kitos pusės. Garsas vis artėjo ir stiprėjo. Tačiau žmonės nesiskirstė. Kai kurių žmonių akyse mačiau ašaras.

Privažiavo daug pirmosios medicinos pagalbos mašinų. Viena jų arčiau parlamento pastato. Iš minios kvietėsi gydytojo. Matyt, širdis neatlaikė.

Parlamento antrojo aukšto languose šviesos užgesintos, nes per radiją pranešė, kad desantininkai, įsitvirtinę kitoje Neries krantinėje, bet kuriuo metu gali pradėti šaudyti į parlamento langus.

Galiausiai nieko panašaus neįvyko. Artėjo penkta valanda. Dauguma (tikriausiai vilniečių) skirstėsi į namus pailsėti. Kiti rinkosi į netoliese stovinčius autobusus. O jų buvo dešimtys, iš tolimiausių Lietuvos vietų, tarp kitų pastebėjome ir iš Tauragės, Biržų...

Tą naktį dar tiksliai nežinojome, kiek žmonių kruvinąjį sekmadienį žuvo, kiek sužeistų. Kalbų buvo įvairių. Vyravo tylus džiugesys – parlamentas apgintas. Tarp tų tūkstančių budėjome ir mes su žmona Pranute, nors ir nieko konkretaus nepadarėme.

Paryčiui aikštėje žmonių visai praretėjo. Politikai parlamente dirbo toliau. Staigiai sudaryta emigracinė Vyriausybė su pirmininku Saudargu priešakyje. Vietoj dingusio be žinios Alberto Šimėno paskirtas naujas Ministrų Tarybos Pirmininkas Gediminas Vagnorius. Jo pavaduotoju paskirtas Zigmas Vaišvila. Įstrigo atmintin V. Landsbergio frazė: „Kiek daug neteisybės irbeprotybės šiame pasaulyje, bet vilties vis tiek reikia turėti“.

Vis vaikščiojome apie rūmus. Prie Neries buvo pristatyta kelios eilės autobusų. Pavieniui degė laužai. Vis garsiau kalbėjo, kad 9 val. prasidės jedinstvininkų mitingas. Jiems ėmė laisvinti vietą prie Martyno Mažvydo bibliotekos. Vis raginta išlikti ramiems, nepasiduoti provokacijoms.

Viena po kitos ėmė dygti barikados. Masė savanorių tempė ką nutvėrė: lentgalius, armatūrą, pastolius, metalinius karkasus, plytas. Jau po valandos atrodė, kad ir tankai nepravažiuos. Praeiti paliktas tik šaligatvis.

Prieš 9 val. žmonės masiškai ėmė plūsti į aikštę. Atrodė, kad jedinstvininkams neliks vietos. Sako, kad susirinko apie 80 tūkstančių. Jėga, daug kartų galingesnė už tankus.

Žmonės kalbėjo, kad iš Maskvos TSRS Aukščiausiosios Tarybos atvyko trys svarbūs asmenys ištirti padėtį vietoje. Žmonės supo parlamento rūmus. Kiti kalbėjo, kad atvežė buvusį Lietuvos užsienio reikalų ministrą Juozą Urbšį, bet jam pasidarė bloga. Atvažiavo greitosios medicinos pagalbos mašina.

Po 10 val. išvykome iš Vilniaus, atlikę kuklią pareigą Tėvynei, nors mažai teturėjome vilties, kad atsilaikysime prieš rytų slibiną. Grįždami klausėmės per radiją iš užimto televizijos ir radijo pastato okupantų ir jų pakalikų balsų – kad jie gins darbo žmonių reikalus ir neleis nacionalistams apgaudinėti žmonių. Jau važiuodami Kauno gatvėmis ant tvorų matėme užrašus „Sąjūdis nugalės“, „Mūsų jėga vienybėje“. Ir po 20 metų vis dar taip norisi tuo tikėti.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.