Černobylio avarijos likvidatorius: „Kovėmės su nematomu priešu – radiacija“
Įkelta:
2011-05-02
Nuotrauka
Aprašymas
Dainius sako, kad labiausiai Černobylyje jis pasigedo tiesos. Karinos Sėrikovos nuotrauka
,
Nuotrauka
Aprašymas
Dainius Remeika (antras iš dešinės) su likimo pakeleiviais – vadinamaisiais „partizanais“ ištuštėjusioje Pripetėje 1986 m. lapkritį. Asmeninio archyvo nuotrauka

1986-ųjų balandžio 26-oji į atominės energetikos istoriją įrašyta kaip viena tragiškiausių ir liūdniausių dienų. Sprogimo Černobylio atominėje elektrinėje pasekmes pasaulis, o ypač Europa, jaus dar ne vieną šimtą, o gal ir visą tūkstantį metų – įsitikinęs vienas šios atominės katastrofos pasekmių likvidatorių tauragiškis Dainius Remeika. Šis 44-erių vyras – vienintelis tauragiškis, Černobylio atominės elektrinės katastrofos likvidatoriumi dirbęs ilgiausiai, devynis mėnesius.

Iš pulko atrinko 20

Dainiui buvo devyniolika, kai 1986-ųjų balandžio pabaigoje, jam ir dar 19 rinktinių karių iš Estijos, kur visi jie ėjo tarnybą sovietinėje armijoje, buvo įsakyta ruoštis į kelionę. Vaikinai žinojo, kad važiuos likviduoti Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių, tarpusavyje šnabždėjosi apie gresiančius pavojus.

– Gandai apie katastrofą Černobylyje pasklido balandžio 27-ąją. Tačiau žinojome tik tiek, kad ten avarija, įvyko sprogimas, kad esame ruošiami tolimai kelionei. Jokios oficialios, tikros informacijos nebuvo. Žinojau, koks pavojus gresia, supratau, kas yra radiacija, svarsčiau, kad jau geriau į karą važiuoti, tada nors priešą matai. Tačiau kai nieko pakeisti negali, geriau apie tai negalvoti. Be to, niekas mūsų ir neklausė – nori ar nenori, tiesiog taip reikėjo, – „Tauragės žinioms“ prisiminė D. Remeika.

Balandžio 28-ąją darbams Černobylyje pulkas pradėjo rinkti atsargos kariškius, vadinamuosius „partizanus“. Tai buvo 20–30 metų vyrai, jau baigę tarnybą armijoje, daugiausiai estai. Tūkstantis vyrų suvažiavo tiesiai iš savo darbo vietų, namų, be jokių būtiniausių daiktų. Iš įstaigų surinkta apie 150 transporto priemonių. Po paros pasirengimo darbų ešelonas pajudėjo į Ukrainą.

Tikėjosi, kad miestas atgims

Kur pustrečios paros riedėjęs traukinys sustojo, Dainius ir jo bendrakeleiviams nebuvo pranešta.

– Atvežė mus į kažkokią stotį, vakarėjo, aplink tuščia. Iškrovėm techniką ir iki ryto laukėm nurodymų. Dulkėtu keliu pajudėjom išaušus. Važiavom miškais, matėm evakuojamus gyventojus, jų varomus gyvulius. Nuotaika buvo slogi, – pasakojo Dainius.

Kas jų laukia artimiausiomis dienomis ir kur jie keliauja, Dainius sakė net nesvarstęs. Vyrai esą tik dairėsi išpūtę akis ir laukė galutinio kelionės taško. Buvo karšta – išdalyti respiratoriai tuoj pat sudrėkdavo nuo prakaito.

Stovyklą per tūkstančio karių ir galingos technikos pulkas įkūrė 30 km nuo ištuštėjusio Pripetės miesto. Dainius prisimena, kaip pro tuščių daugiabučių langus buvo metami evakuotų Pripetės gyventojų baldai, kiti daiktai ir sunkvežimiais vežami į vadinamuosius kapinynus, verčiami į didžiules duobes ir užverčiami žemėmis. Ten pat buvo gabenami ir gyventojų likimo valiai palikti lengvieji automobiliai. Po Pripetę ir jos apylinkes pasklido bado iškankinti naminiai gyvūnai – katės, šunys, galvijai. Juos, kad neplatintų radiacinio užkrato, kariams buvo įsakyta šaudyti.

Dainius sako, jog Ukraina tikriausiai dar tikėjosi, kad visai šalia elektrinės įsikūrusi Pripetė kada nors atgims, joje vėl gyvens žmonės. Galbūt todėl radiacija užterštų teritorijų grunto paviršius buvo kasamas ir gabenamas į kitą vietą, taip tikintis pašalinti kenksmingiausias radiacines medžiagas. Tačiau Pripetė taip ir liko miestu vaiduokliu, maža to, pavojingoji zona bėgant mėnesiams buvo vis plečiama, kai kuriose vietose ji iškart po avarijos buvo tokia pavojinga, kad žmogui numirti užtekdavo valandos. Vyras įsitikinęs, kad Černobylio zona radioaktyvi bus net ne šimtus, ten nebus galima gyventi tūkstančius metų.

Už radiacijos pavojų – 150 rublių premija

Du mėnesius Dainius dirbo vairuotoju techniku – kasdien po keletą kartų vilkikais vilkdavo iš elektrinės sunkiasvorę techniką, ją remontavo. Kiek ši technika, ką tik grįžusi iš pavojingiausių vietų, gali būti užteršta, kariai nesigilino, tiesiog dirbo, ką reikėjo.

– Po dviejų mėnesių buvau paaukštintas, lengvuoju automobiliu vežiojau pulko vado pavaduotoją, atsakingą už techniką. Tapo lengviau, – prisimena Dainius.

Tik ne lengviau vyrams buvo nuo žinojimo, kad nuo jų slepiama tikroji pavojaus tiesa. Jiems buvo teigiama, kad radiacija jų organizmuose neviršija normų.

– Neviršijo ji ir tada, kai po devynių mėnesių palikome Černobylio zoną. Žinojome, kad tai netiesa. Prieš dvejus metus patyriau infarktą, Klaipėdos medikai tuomet svarstė, kad per anksti tokia liga susirgau. Galbūt tai Černobylio pasekmės, kas dabar atsakys? Niekam neįdomu, kai pasakau gydytojui, kad devynis mėnesius Černobylyje dirbau, tik pakraipo galvą ir tiek, – retoriškai svarsto Dainius.

1987-ųjų sausį pulko stovykloje pirmųjų į avarijos likvidavimą atvykusių karių beliko dešimt. Visi kiti jau buvo grįžę į gimtąsias vietas. Dažniausiai keitėsi vadinamieji „biorobotai“– tie, kurie, galima sakyti, plikomis rankomis dirbo pačioje elektrinėje. Dainius sako, kad niekas varu nevarė vyrų valyti elektrinės stogo, kur radiacijos lygis buvo milžiniškas. Tereikia įsivaizduoti, koks pavojus laukė tų, kurie ryžosi ten užlipti. Tiesa, vargu, ar tokį darbą galima vadinti darbu – jis trukdavo vos keliasdešimt sekundžių ir galėdavai važiuoti namo. Už tai kiekvienas „biorobotas“ gavo 100 rublių premiją.

– Kai į pulką atvyko kažkoks aukštas generolas ir sužinojo, kad čia mes jau devynis mėnesius, tuoj pat įsakė siųsti mus atgal į Estiją. Išvažiuodami gavome po 150 rublių premiją, – Dainius nebeprisimena, ką pirko už šiuos pinigus, tik sako, kad ne maistą.

Mat maitino Černobylio stovykloje, anot jo, labai sočiai ir gausiai, kiekvienas kasdien gaudavo išgerti skysto jodo preparato. Bjauriausias, pasak Dainiaus, buvo vanduo, vandenvežis geriamojo vandens vienu kartu atveždavo 7 tonas. Iškart į jį būdavo supilama apie 10 kg chlorkalkių. Vanduo ne tik smirdėjo, jį geriant chlorkalkės traškėdavo tarp dantų.

Atominės elektrinės – didžiulis pavojus

– Prieš išleidžiant iš zonos, mus nuprausė, perrengė, patikrino kraują. Nuramino – viskas gerai, esame sveiki. Susierzinau, kai susiruošęs į kelionę kuprinėje pasigedau per tuos devynis mėnesius pulko gyvenimą įamžinusių nuotraukų. Daug jų turėjau. Manau, nuotraukos dingo tikslingai, kad grįžęs neparodyčiau, kam nereikia. Tik dvi išsaugojau, –sakė Dainius.

Paklaustas, ką mano apie Tauragės miesto pašonėje, Kaliningrado srityje, šalia Nemano miesto, rusų statomą atominę elektrinę, vyras neužtrunka su atsakymu – rėžia tiesiai: tai didžiulis pavojus, niekas nuo jo neapsaugotas.

– Mačiau tą pavojų savo akimis. Juk atominėje energetikoje per daugybę metų nelabai kas pasikeitė. Japonų technologijos tokio aukšto lygio, o štai kas atsitiko, – D. Remeika mano, kad atominės elektrinės nuo gyvenamųjų vietų turėtų būti nutolusios mažiausiai 100 km.

Dainius neslepia, kad jam ne kartą suvirpėjo širdis, kai pastarosiomis dienomis televizijos vienos per kitą rodė Černobylio atominės katastrofos 25-ečiui skirtas laidas, dokumentinius filmus. Esą vaizdai ir žurnalistų žodžiai šįsyk tikri, nemeluoja, tačiau apmaudu, kad Černobylio tragedijos tiesa „pasimėgauti“ galime tik prabėgus daugeliui metų. Pasak Dainiaus, jis pirmą kartą apie tai, ką patyrė Černobylyje, šįkart pasakojo viešai, tada, kai grįžo, jo įspūdžiai niekam nebuvo įdomūs.

Nuotrauka
margis
Valdo Latožos nuotraukos
Įkelta:
2024-03-04
Tokios žinios, ko gero, laukė ne viena tauragiškių šeima, auginanti mažamečius. Po kelerių metų pertraukos, sunkios ligos ir ilgo gydymo į darbą sugrįžta gydytojas Eugenijus Margis.
Nuotrauka
genute
Autoriaus ir Tauragės kultūros centro nuotraukos
Įkelta:
2024-02-06
Apie Gonovaitę Urmonaitę rašyti – ir kančia, ir malonumas: malonumas tas, kad tą žmogų pažįstu jau 45 metus (tiek, kiek ji gyvena Tauragėje), o kančia ta, kad vis tiek šios spalvingos asmenybės man nepavyks visapusiškai atskleisti. Žinodamas jos nestandartinius sprendimus scenoje ir gyvenime, pats jaučiuosi labai standartinis žurnalistas, kuriam lengviausia būtų tiesiog apžvelgti Genovaitės (arba kaip Andrius Naraškevičiukas sakydavo Genūūūtės) nueitą kelią Tauragėje: atvažiavo, įsidarbino, režisavo, skaitė poeziją, pati vaidino, rašė knygas, rengė festivalius, kraštiečių susitikimus, dirbo mokytoja... Ir tai būtų aišku, suprantama, išbandyta, patikrinta. Bet juk čia Genūūūūtė!
Nuotrauka
inga
Inesos Vaigauskienės nuotrauka
Įkelta:
2023-12-19
Nuo spalio pirmosios Tauragės kultūros centre darbus pradėjo kultūrinių renginių organizatorė-jaunimo koordinatorė Inga Tubutytė. Tauragiškė kviečia jaunimą drąsiai kreiptis į ją ir siūlyti savo idėjas bei išsakyti norus, pastebėjimus, kokių renginių trūksta Tauragėje.
Nuotrauka
irina
Irinos Sadauskienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-12-18
Kalbėti su Irina nuostabiai paprasta ir įdomu. Ji turi tiek daug ką pasakoti! Irina iš tų žmonių, kurie ne tik daug kuo domisi, turi sukaupusi daug žinių, bet ir turi noro visu tuo savo turtu dalintis. Sako, kad tokie žmonės būtų geri mokytojai... Nors dirba mokykloje, Irina – ne mokytoja. Vis dėlto savo žiniomis dosniai dalijasi su visais, kurie nori klausytis. Kaip jai pavyko suderinti tris didžiausius savo norus: norą keliauti, norą mokytis ir norą pasakoti istorijas?
Nuotrauka
nuotrauka
Įkelta:
2023-11-08
Tauragės rajono savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos bendruomenę pasiekė skaudi žinia – eidama 61-uosius metus mirė bibliotekos direktorė Meilutė Parnarauskienė. Šią skaudžią netekties valandą bibliotekos kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Meilutės Parnarauskienės artimuosius.
Nuotrauka
jankauskas
J. Jankausko asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-11-02
Skaudvilės seniūnijos Trepų kaimo gyventojas Jonas Jankauskas bene visą gyvenimą užsiima amatais. 67-erių amatininko darbai, pristatyti ir konkursinėje parodoje „Aukso vainikas“, puošia ne tik Skaudvilės kraštą, bet iškeliauja ir į svečias šalis. Liaudies meno puoselėtojas teigia, kad menas ir amatai jį lydėjo nuo mažų dienų, o naujų idėjų kūriniams nestokoja – tik spėk suktis.  
Nuotrauka
Mokytoja
Paulinos Reketytės nuotrauka
Įkelta:
2023-10-05
Spalio 5-oji – Tarptautinė mokytojų diena. Proga ne tik skirti sveikinimo žodį, bet ir pasikalbėti apie iššūkius, su kuriais susiduria mokytojas. Švietimo sistema išgyvena sudėtingą laikotarpį, nesibaigiančios reformos atneša ne tik teigiamų pokyčių, bet ir sumaišties. Prieš porą savaičių įspėjamajame streike dalyvavę pedagogai šiandien pradeda protesto akciją, kurios trukmė dar neaiški. Bet aiškūs mokytojų reikalavimai – jie nori kokybiškesnių darbo sąlygų, mažesnių klasių, oresnio atlyginimo. Kas bevyktų švietimo sistemoje, mokytojas visada galvoja apie vaiką. Su džiaugsmu apie darbą kalba Skaudvilės gimnazijos priešmokyklinio ugdymo mokytoja Violeta Verpečinskienė, jau skaičiuojanti 34-us darbo metus mokykloje ir dalijasi įžvalgomis apie mokytojo kasdienybę, pokyčius ir iššūkius
Nuotrauka
pukeliene
Raimondos Alysienės nuotrauka 
Įkelta:
2023-09-01
Jovarų pagrindinės mokyklos direktorei Janinai Pukelienei šis rugsėjis mokykloje – jau 22-asis. Nuo praėjusių metų gruodžio direktorės pareigas einanti pedagogė sutiko pasidalinti mintimis apie mokyklos džiaugsmus ir rūpesčius. Bet pirmiausia pasidžiaugė savo mokyklos bendruomene, ypač administracijos darbuotojais: jie nuostabūs – kantrūs ir besišypsantys. 
Nuotrauka
nuotrauka
Valdo Kilpio nuotrauka
Įkelta:
2023-06-24
„Fizinis panašumas yra viena, bet mes – skirtingi žmonės“, – sako Vlado Putvinskio-Pūtvio provaikaitis Stasys Pūtvis, bet žvelgdamas į jį išties gali pamanyti, kad sutikai ano meto bajorą, dvarininką, visuomenės ir kultūros veikėją, rašytoją, knygnešį, žuvininkystės pradininką Lietuvoje, vieną iš Lietuvos šaulių sąjungos įkūrėją bei ideologą.
Nuotrauka
lidija
Autorės nuotrauka
Įkelta:
2023-06-03
Lidiją Šeputis Žygaičių seniūnijos gyventojai puikiai pažįsta – ji nuo 1983 m. dirbo Žygaičių ambulatorijoje sesele. 67-erių moteriai visą gyvenimą buvo svarbiausia buvo padėti žmonėms. Tokio darbštaus, atsakingo ir pareigingo žmogaus sunku nepastebėti – žygaitiškiai net teikė jos kandidatūrą Tauragės garbės piliečio vardui gauti. Į Lietuvą Lidiją atvedė meilė lietuviui Algimantui. Iš pradžių gyvenimas nebuvo rožėmis klotas – trukdė kalbos barjeras, nepažįstama aplinka, bet po truputį moteris įsikūrė, pelnė žmonių pasitikėjimą ir meilę
Nuotrauka
nuotrauka
Povilo Naujoko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-30
Tauragiškis Povilas Naujokas socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi kvapą gniaužiančiomis gamtos nuotraukomis, netrūksta ir mylimos Tauragės vaizdų, akimirkų iš kelionių. Paauglystėje pradėjęs fotografuoti, nors ir buvo padaręs nemažą pertrauką, jis vėl sugrįžo prie savo pomėgio. Fotografas labiausiai mėgsta fiksuoti gamtą ir gyvūnus.
Nuotrauka
nuotrauka
Mindaugo Černecko nuotrauka
Įkelta:
2023-04-29
Kada, jei ne dabar, džiaugtis ir didžiuotis savo kraštu, kūrybingais jo žmonėmis, nešančiais meno šviesą mums visiems? Juk šiemet esame Lietuvos kultūros sostinė. Viena tokių šviesulių – menininkė, dailės ir technologijų mokytoja Vida Karbauskienė, kurios darbų paroda „Kodėl? ESU“ užvakar atidaryta Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre. Vida užduoda klausimą žodžiu, o atsakymą pateikia dailės kalba. Skaitytojų dėmesiui – interviu su autore.
Nuotrauka
juozas
Juozo Petkevičiaus asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-04-10
Tauragės krašto muziejuje „Santaka“ ketverius metus dirbantis fotografas Juozas Petkevičius kilęs iš legendomis apipinto Šilavoto kaimo Prienų rajone. Ar meno magija jį užbūrė nuo vaikystės, o galbūt užkrėtė mamos, mėgusios fotografuoti, pavyzdys? Pokalbis su Juozu – apie pažintį su fotografija, siekį gilintis į jos istoriją ir apie kasdienybę muziejuje.   
Nuotrauka
Zavinta
Įkelta:
2023-04-09
Tikinčiųjų ir ne tik jų laukiamos šv. Velykos – jau poryt. Šeimos džiaugsis buvimu kartu – eis į bažnyčią, sės prie vaišių stalų, ridens margučius. Prisimins tradicijas, tačiau neapsieis ir be naujovių. Štai Žavintos Kvederienės šeimos stalą papuoš ne tik pagal senovinį močiutės receptą iškepti grybukai, bet ir meniškai pačios Žavintos rankomis dekoruoti sausainiai – kiškučiai, žąsys ar avelės. Tokie sausainiai, kaip ir kiti jos kepiniai, papuoš ir ne vienos tauragiškių šeimos stalą.  
Nuotrauka
sokiai
Asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-28
Šiaulių arenoje surengtame Lietuvos standartinių ir Lotynų Amerikos sportinių šokių čempionate tauragiškių Agotos Marozaitės ir Mato Paupario pora, atstovaujanti šokių klubui „Dance life“ jaunių klasėje Lotynų Amerikos šokių programoje tapo vicečempionais ir į Tauragę parvežė sidabro medalius. „Dance life“ klubui tai pirmasis tokio aukšto lygio įvertinimas. Kaip tie medaliai „nukalami“, papasakojo klubo treneris Justas Bareišis. 
Nuotrauka
rindokas
Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ nuotrauka
Įkelta:
2023-03-23
Netekome dar vieno narsaus, atkaklaus, Lietuvą mylėjusio mūsų tautos tragedijos liudininko. 
Nuotrauka
vigantas
Tauragės kultūros centro nuotrauka
Įkelta:
2023-03-13
Kovo 13-ąją į Amžinybę išėjo Tauragės liaudies teatro aktorius, buvęs Tauragės kultūros centro darbuotojas Vigantas Užmiškis.
Nuotrauka
nuotrauka
Raimondos Alysienės nuotrauka
Įkelta:
2023-03-12
Paveikslai, iš kurių sklinda dvasios ramybė, šiluma, ypatingas gamtos pojūtis. Tokia paroda, pavadinta „Gamtos spalvos“, ką tik galėjo grožėtis Skaudvilės kultūros namų lankytojai. Autorė Justina Šemeklienė atvira: tapyba jai – poilsis, nusiraminimas, meditacija.
Nuotrauka
nuotrauka
Daivos Genienės asmeninio albumo nuotrauka
Įkelta:
2023-03-05
Tauragės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Genienė tauragiškiams pažįstama kaip sveikos gyvensenos propaguotoja, žygių su šiaurietiškomis lazdomis vadovė, renginių vedėja. Išleisdama savo eilėraščių knygą ji atskleidė dar vieną savo asmenybės pusę. „Kai eilių priguldyti pilni stalčiai, natūraliai kyla mintis guldyti juos tvarkingiau, pavyzdžiui, feisbuke, su žyma „tik draugams“. Kai eilėraščiai suranda savo skaitytoją, sukelia diskusijas, dovanoja grįžtamąjį ryšį, kažką padrąsina, kažką įkvepia – aplanko drąsa išleisti knygą“, – sako ji.  
Nuotrauka
inga
Įkelta:
2023-02-25
Tauragės sporto centro direktoriaus pavaduotoja, rankinio trenerė Inga Jurienė gimė ir augo Tauragėje, baigė tuometinę Tauragės 2-ą vidurinę mokyklą. Rankiniu susidomėjo antroje klasėje, o nuo septintos mokėsi sportininkų klasėje – visa rankinio komanda. Pasirinkusi trenerės kelią ji didžiuojasi savo auklėtinėmis, o labiausiai tuo, kad išsiugdė sau įpėdinę. Ir sūnus Lukas, užaugęs sporto salėje, pasirinko sportininko kelią. Nors moteris jau pasvarsto, kad galbūt laikas sportinius batelius, kaip sakoma, pakabinti ant vinies, vis dar žaidžia veteranų lygoje. Taip nuo 1983-ųjų – jau 40 metų – rankinis yra neatsiejama Ingos gyvenimo dalis.